Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Μωρε να κανεις το σταυρο σου που δεν δαγκωνει ο σκυλος.

Εμεις παλι δεν βλαπτει να δαγκωνουμε ποτε - ποτε :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Βρε παιδιά ειλικρινά...δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε όλα αυτά :???:

12 χρόνια κυκλοφορώ έξω με τα σκυλιά μου και ΠΟΤΕ, δεν μου έχουν πει την παραμικρή κουβέντα, δεν έχω πιάσει την παραμικρή συζήτηση που δεν θέλω να πιάσω, δεν έχω έρθει σε αντιπαράθεση με κανέναν, δεν έχουμε αρπαχτεί και βέβαια δεν έχουμε αρπάξει άλλο σκύλο και φυσικά, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ, δεν έχει ακουμπήσει τα σκυλιά μου ΚΑΝΕΙΣ, που να μην το θέλω κι εγώ. Αν είναι δυνατόν, να συμβεί κάτι τέτοιο δηλαδή...

Σε άλλο πλανήτη ζω;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Ευτυχώς που δεν είμαστε όλοι εσύ γιατί τότε αυτό το διασκεδαστικό θρεντ δεν θα υπήρχε!!! :p
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.637
7.093
Σε άλλο πλανήτη ζω;
Δεν ξέρω, αλλά είδες κανένα "ενοικιάζεται" εκεί γύρω να ρθούμε και μεις?!

Η αλήθεια είναι ότι όσο ήμουν μία εκ τριών που έβγαζε τα σκυλιά της οικογενείας σπάνια είχα τέτοια. Τώρα όμως που τον βγάζω αποκλειστικά εγώ τα κρούσματα είναι πιο πολλά. Έχει όμως να κάνει και με το πού τα βγάζεις και τι ώρα τα βγάζεις νομίζω. Εμένα συνήθως η μία βόλτα είναι σε ώρα αιχμής σε κεντρικό μέρος και η άλλη σχεδόν πάντα αργά το βράδυ. Ε αυτή η βραδινή (παρόλο που με τον ήλιο γουστάρω πιο πολύ) είναι και η αγαπημένη μου καθώς λίγοι κυκλοφορούνε, μη σου πω πιο πολύ οι συνήθεις σκυλογονείς συναντιόμαστε, και είμαστε ήσυχοι και απολαμβάνουμε βόλτα.

Το αντίστοιχο (από την ανάποδη) νομίζω ισχύει σε όσους τα βγάζουν πολύ νωρίς το πρωί και μετά κάποια στιγμή νωρίς το απόγευμα-βράδυ με κίνηση.

Όσο για το αν το χει ακουμπήσει κάποιος χωρίς να θέλω.. συνήθως όχι (ευτυχώς τώρα που μεγάλωσε τον φοβούνται κιόλας πιστεύω), αλλά δεν θα ξεχάσω όταν τον πρωτοπήρα που τον πήρα μαζί μου στο εξοχικό φίλου-συναδέλφου που είχε καλέσει κόσμο από τη δουλειά για bbq. Ε με το που σκάω μύτη τον κανακεύουν ένας-δυο και έρχεται συνάδελφος τσιρίζοντας από την αυλή "αααααχ αγάααααπη μουουουουουουουοουυ". Και πριν προλάβω να αντιδράσω, ορμάει τρέχοντας, τον σηκώνει στα χέρια αγκαλιά (αυτός να έχει φτάσει κάπου 3,5-4 μηνών εώς τότε, οπότε όχι και τρομερά ελαφρύς) και την παίρνει το βάρος μπροστά και κάνει 4-5 βήματα μπροστά, έτοιμη να σκάσει με τα μούτρα και το κουτάβι αγκαλιά - και έτσι όπως πήγαινε, πρώτος θα έσκαγε ο Άρης και μετά αυτή από πάνω του. Κι εγώ με το λουρί στα χέρια να μην ξέρω τι να κάνω, να τον τραβήξω, θα πεφτε. Τεσπα, τελευταία στιγμή το σωσε και δεν έπεσε. Αλλά ακόμα καπνούς βγάζω όταν το θυμάμαι, αμα δεν είχε τον Άρη στα χέρια της θα της πατούσα ένα κλωτσίδι να τη βοηθήσω στην πτώση..
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Βρε παιδιά ειλικρινά...δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε όλα αυτά :???:

12 χρόνια κυκλοφορώ έξω με τα σκυλιά μου και ΠΟΤΕ, δεν μου έχουν πει την παραμικρή κουβέντα, δεν έχω πιάσει την παραμικρή συζήτηση που δεν θέλω να πιάσω, δεν έχω έρθει σε αντιπαράθεση με κανέναν, δεν έχουμε αρπαχτεί και βέβαια δεν έχουμε αρπάξει άλλο σκύλο και φυσικά, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ, δεν έχει ακουμπήσει τα σκυλιά μου ΚΑΝΕΙΣ, που να μην το θέλω κι εγώ. Αν είναι δυνατόν, να συμβεί κάτι τέτοιο δηλαδή...

Σε άλλο πλανήτη ζω;
ξεχνας οτι κυκλοφορουσες με ενα μαυρο σκυλο, μετα με 2 μαυρους σκυλους και πλεον με 3 μαυρους σκυλους
Και να θελει να σου μιλησει καποιος τα σκυλια σου ειναι αποτρεπτικα. Ασε που αν κανει οτι σε στραβοκοιταζει με στοιχημα παιρνεις εκφραση "κοπιασε να δεις ποια ειναι πιο σκυλα εγω ή η Δαφνη" Αθελα σου δεν λεω οτι το κανεις επιτηδες αλλα οσο να πεις....
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
το κακό είναι οταν σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και μπαίνεις στη διαδικασία να απαντάς στις υστερίες τους.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Ευτυχως στα 2 χρονια μονο μια φορα μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι. Κατα τα αλλα επιλεγω να πηγαινουμε βολτα ωρα που δεν πολυκυκλοφορει ο κοσμος. Ευτυχως στην περιοχη μου η μεγαλυτερη ενοχληση στην βολτα ειναι απο τα μπαλκονοσκυλα και απο τα αυλοσκυλα που δυστυχως αυξανονται συνεχως.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Ευτυχώς που δεν είμαστε όλοι εσύ γιατί τότε αυτό το διασκεδαστικό θρεντ δεν θα υπήρχε!!! :p
Αααα...διασκεδαστικά τα θεωρείτε όλα αυτά εδώ και τόσες σελίδες!!!
Για να γελάμε τα λέτε [κάποια είναι όντως ξεκαρδιστικά, ελάχιστα όμως]
Ok...δεν το 'χα καταλάβει. Συνεχίστε την διασκέδαση...:rolleyes:

Estranged βεβαίως και παίζει ρόλο το που βγαίνεις, τι ώρα βγαίνεις κλπ κλπ κλπ
Δεν λέω όχι. Αλλά, αυτό ακριβώς...φροντίζω να βγαίνω σε ώρες και μέρη που δεν ενοχλώ και κυρίως...δεν με ενοχλούν. Μέχρι σήμερα, 12 χρόνια τώρα, δεν έχω δυσκολευτεί. Και δεν μένω σε καμμιά ερημιά. Αντιθέτως. Και το να ακουμπήσει κάποιος έστω και τρίχα από τα σκυλιά μου, παρά την θέλησή μου και ακόμη σημαντικότερα, παρά την θέλησή τους, είναι απλώς...επιστημονική φαντασία.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
ξεχνας οτι κυκλοφορουσες με ενα μαυρο σκυλο, μετα με 2 μαυρους σκυλους και πλεον με 3 μαυρους σκυλους
Και να θελει να σου μιλησει καποιος τα σκυλια σου ειναι αποτρεπτικα. Ασε που αν κανει οτι σε στραβοκοιταζει με στοιχημα παιρνεις εκφραση "κοπιασε να δεις ποια ειναι πιο σκυλα εγω ή η Δαφνη" Αθελα σου δεν λεω οτι το κανεις επιτηδες αλλα οσο να πεις....
χαχα...σ'αυτό έχεις πέσει εντελώς μέσα...;)
και...καθόλου άθελά μου
πιο επίτηδες δεν γίνεται :wink:
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Αααα...διασκεδαστικά τα θεωρείτε όλα αυτά εδώ και τόσες σελίδες!!!
Για να γελάμε τα λέτε [κάποια είναι όντως ξεκαρδιστικά, ελάχιστα όμως]
Ok...δεν το 'χα καταλάβει. Συνεχίστε την διασκέδαση...:rolleyes:

Estranged βεβαίως και παίζει ρόλο το που βγαίνεις, τι ώρα βγαίνεις κλπ κλπ κλπ
Δεν λέω όχι. Αλλά, αυτό ακριβώς...φροντίζω να βγαίνω σε ώρες και μέρη που δεν ενοχλώ και κυρίως...δεν με ενοχλούν. Μέχρι σήμερα, 12 χρόνια τώρα, δεν έχω δυσκολευτεί. Και δεν μένω σε καμμιά ερημιά. Αντιθέτως. Και το να ακουμπήσει κάποιος έστω και τρίχα από τα σκυλιά μου, παρά την θέλησή μου και ακόμη σημαντικότερα, παρά την θέλησή τους, είναι απλώς...επιστημονική φαντασία.
Κοίτα αρκετά είναι πολύ αστεία, όχι την ώρα που γίνονται ίσως αλλά την ώρα που διαβάζονται. Όσον αφορά τις αλλεπάλληλες ξυνομούρικες παρατηρήσεις που δεχόμαστε όλοι σχεδόν για τα κακά τους, και μιλάω για εμάς που τα μαζεύουμε για τους άλλους δεν σχολιάζω, τότε αν εσύ δεν δέχεσαι σημαίνει ότι ή βγαίνεις ήσυχες ώρες ή έχεις πολύ καλούς γειτόνους πράγμα χλωμό αφού στην ίδια πόλη ζούμε. Για τα υπόλοιπα είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Βρε παιδιά ειλικρινά...δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε όλα αυτά :???:

12 χρόνια κυκλοφορώ έξω με τα σκυλιά μου και ΠΟΤΕ, δεν μου έχουν πει την παραμικρή κουβέντα, δεν έχω πιάσει την παραμικρή συζήτηση που δεν θέλω να πιάσω, δεν έχω έρθει σε αντιπαράθεση με κανέναν, δεν έχουμε αρπαχτεί και βέβαια δεν έχουμε αρπάξει άλλο σκύλο και φυσικά, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ, δεν έχει ακουμπήσει τα σκυλιά μου ΚΑΝΕΙΣ, που να μην το θέλω κι εγώ. Αν είναι δυνατόν, να συμβεί κάτι τέτοιο δηλαδή...

Σε άλλο πλανήτη ζω;
Φοράς κίτρινη κορδέλα... γι αυτό δεν σου έχει συμβεί κάτι...:p:D:D
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
48
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Και το να ακουμπήσει κάποιος έστω και τρίχα από τα σκυλιά μου, παρά την θέλησή μου και ακόμη σημαντικότερα, παρά την θέλησή τους, είναι απλώς...επιστημονική φαντασία.
Εγώ, ομως, επιδιώκω να έρχεται σε επαφή με αγνώστους γιατί δεν μου αρέσει να θεωρεί τους άλλους σαν μόνιμη απειλή. Και πάντα τους προειδοποιώ να είναι κάπως πιο ήρεμοι όταν επιχειρούν να τον πλησιάσουν. Μπορεί και να μην είναι σωστό αυτό που κάνω, δεν ξέρω. Το σημερινό με αυτήν την κυρία δε μου είχε ξανατύχει. Γι αυτό άλλωστε το είπα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πρέπει να με δειτε σε βολτα στο κέντρο της πολης που σφύζει από κοσμο και πιτσιρίκια, πώς τα κάνω και εξαφανίζονται "να το χαιδεψουμε? Δεν δαγκώνει ε?" "Οχι αυτή δεν δαγκώνει, εγώ δαγκώνω". Χωρις καν να κοντοσταθώ! Μια φιλη που ερχεται μαζι μου λέει οτι απορεί πώς διώχνω τόσο εύκολα τα πιτσιρίκια. Σημ. δεν θα ειχα θέμα να την χαιδεψουν, αν δεν προσπαθούσαν να την παρουν αγκαλια με το έτσι θελω ή δεν ερχονταν τσιριζοντας "αααααααα δες τι μικρο σκυλάκι"
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. ...ΠΟΤΕ, δεν μου έχουν πει την παραμικρή κουβέντα, δεν έχω πιάσει την παραμικρή συζήτηση που δεν θέλω να πιάσω, δεν έχω έρθει σε αντιπαράθεση με κανέναν, δεν έχουμε αρπαχτεί και βέβαια δεν έχουμε αρπάξει άλλο σκύλο και φυσικά, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ, δεν έχει ακουμπήσει τα σκυλιά μου ΚΑΝΕΙΣ, που να μην το θέλω κι εγώ. Αν είναι δυνατόν, να συμβεί κάτι τέτοιο δηλαδή...

Σε άλλο πλανήτη ζω;
Οχι, δεν ζεις σε άλλο πλανήτη...
Απλά, από τη μιά πλευρά, εσύ συμπεριφέρεσαι όπως πρέπει να συμπεριφέρεται ο κάθε ιδιοκτήτης... και, έτσι, μειώνεις (δραματικά) τις πιθανότητες "ατυχούς στιγμής"...
Από την άλλη πλευρά (επειδή οι "ατυχείς στιγμές" προκαλούνται και από τους άλλους) δεν έχεις συναντήσει ακόμα (και εύχομαι να συνεχίσει να είναι έτσι) την περίσταση που η άλλη πλευρά δεν θα έχει κάνει 7 μ@λ%κίες στη σειρά... γιατί, όπως έχουμε ξαναπεί, δεν αρκεί η μία (ή και δύο) για να γίνει κάποια (πολύ) στραβή...

1. ...βεβαίως και παίζει ρόλο το που βγαίνεις, τι ώρα βγαίνεις κλπ κλπ κλπ
Δεν λέω όχι. Αλλά, αυτό ακριβώς...φροντίζω να βγαίνω σε ώρες και μέρη που δεν ενοχλώ και κυρίως...δεν με ενοχλούν. Μέχρι σήμερα, 12 χρόνια τώρα, δεν έχω δυσκολευτεί. Και δεν μένω σε καμμιά ερημιά. Αντιθέτως...

2. ...Και το να ακουμπήσει κάποιος έστω και τρίχα από τα σκυλιά μου, παρά την θέλησή μου και ακόμη σημαντικότερα, παρά την θέλησή τους, είναι απλώς...επιστημονική φαντασία.
1. Αυτές οι προβλέψεις - προλήψεις αποδεικνύουν ακριβώς αυτό που έγραψα παραπάνω, ότι συμπεριφέρεσαι όπως πρέπει... και αυτό είναι που πρέπει να κάνουμε όλοι: να χρησιμοποιούμε το μυαλό μας... ας πούμε, δεν είναι ιδιαίτερη ανάγκη να περάσω με την σκύλα μου σε οίστρο, από ένα δρόμο που υπάρχουν 5-10 μαντρόσκυλα, έστω και μέσα από τις μάντρες...

2. Τώρα, αυτό... προσωπικά το θέτω "λιγάκι" διαφορετικά:
Για να πάω στη δουλειά μου το πρωί, δεν περιμένω να είναι πράσινα όλα τα φανάρια για να ξεκινήσω... ξεκινάω και αντιμετωπίζω σταδιακά την κυκλοφορία... και προσεύχομαι (και προσέχω, βέβαια), στο πράσινο φανάρι που θα συναντήσω να μην συναντήσω εκείνον που θα περάσει αντίστοιχα με κόκκινο, τρέχοντας με χίλια... και αυτή η προσέγγιση γυρνάει τις πιθανότητες με το μέρος μου...
Ομως, δεν αποτελεί επιστημονική φαντασία...
Γιατί ο ηλίθιος (ή οποιοσδήποτε άλλος επιθετικός προσδιορισμός) είναι αήττητος...
Ετσι κι εσύ, έχεις γυρίσει, με επιτυχία, τις πιθανότητες με το μέρος σου...

Υ.Γ. Πήρα, σκόπιμα, σαν παράδειγμα το θέμα του τροχαίου ατυχήματος, μιάς και δεν μου αρέσει να περιγράφω άσχημες καταστάσεις με εμπλοκή ακραίων σκυλιών - ακραίων ανθρώπων, ή και των δύο... υπάρχουν, όμως...
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Να πω και εγώ την πενιά μου!
Τώρα που μετακόμισα στους θρακομακεδόνες και ζω το άλλο άκρο.
Να βγαίνω βόλτα στις 7.00 το πρωί και στις 19.30 το βράδυ και να είμαι ολομόναχος στους δρόμους (ούτε αυτοκίνητο δεν περνάει) έχω φτάσει σε σημείο να εύχομαι να έβλεπα κόσμο και ας μου την έλεγαν κάποιοι.
 




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Ποσο ανευθυνοι τελικα μπορει να ειναι καποιοι???
Σήμερα μου συνέβη το εξής περιστατικό στη βολτα μας: ενώ προχωρούσαμε μια χαρά στο δρόμο,στο απέναντι πεζοδρόμιο ήταν ένα παιδάκι οχι πάνω απο 8 χρονών,που κρατούσε με φλεξι ένα beagle! Το αντιλήφτηκα αμέσως και για να μην αρχίσει ο Ρόκυ τα γνωστά άλλαξα κατεύθυνση! Το σκυλάκι όμως μας πήρε είδηση κι άρχισε να τρέχει προς το μέρος μας,και παρέσυρε μαζί του και το παιδάκι που δεν μπορούσε να το σταματήσει,συν ότι άνοιξε το φλεξι και η αποσταση μεγάλωνε.Ο Ρόκυ όσο κι αν απομακρυνόμασταν με γρήγορο ρυθμο,φυσικά και τον ειδε κι άρχισε το γάβγισμα! Το παιδάκι με το beagle βλέποντς ότι δεν μπορούσε να το ελένξει άρχισε να φωναζει και να κλαίει,και μόνο τότε εμφανίστηκε ο πατέρας του που ήταν 10 μετρα πιο πίσω κι είχε πιάσει κουβεντούλα,ετρεξε για να μαζεψει το σκυλι και το παιδι!!

Μα ειμαστε σοβαροί??? Πως μπορεί καποιος να εμπιστευεται τοσο μικρο παιδι,με σκυλο και με φλεξι!!! Οτιδήποτε μπορεί να έβλεπε ανεξαρτητα απο το Ροκυ και να έτρεχε. Τι θα γινόταν αν το έριχνε κάτω ή αν του έφευγε του παιδιου απο το χέρι ή...τοσα άλλα???
Τόσο ανεγκέφαλοι και επιπολαιοι πια???:mad:
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Εδω βλέπεις πανω στο μηχανακι 5χρονα -χωρις κρανος- να τα πηγαινει ο πατερας τους βολτα, στον σκυλο θα κώλωσουν...
 


oscar the grouch

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2012
84
9
Δεν αποτελεί ενόχληση, αλλά μάλλον περιστατικό στη βόλτα


Βρήκαμε σήμερα , κατά τη διάρκεια της βόλτας μας, μια μεγάλη θαλάσσια χελώνα νεκρή στη παραλία, σε σημείο λίγο δυσπρόσιτο, ακόμα και με τα πόδια.

Δεν φαινόταν να έχει σημάδια από χτυπήματα εξωτερικά, αλλά και πάλι δεν είμαι ειδικός για να πω με σιγουριά. Σίγουρα έχει μερικές μέρες εκεί και πρέπει να ξεβράστηκε μετά τους δυνατούς νοτιάδες είχαμε πριν 2-3 μέρες στο νότιο ευβοϊκό. Ισως να έχει έρθει από μακριά.

Τράβηξα 2 φωτογραφίες και με το ζόρι κρατούσα τον Oscar που τον είχε φάει η περιέργεια για το "εύρημα".







Το ακριβές σημείο είναι στο πράσινο βελάκι.
38.40891,23.688068 - Google Maps
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78