Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.637
7.093
'Αλλοι υιοθετούν παιδιά, άλλοι σκυλιά, άλλοι γατιά, το κατάστημα Local στην Π.Π. Γερμανού στη Θεσ/νίκη έχει υιοθετήσει ένα παρτέρι από τα παρακείμενα του πεζοδρομίου. Μπαρ το οποίο είναι μηδαμινό μέσα και αραδιάζει 100 τραπέζια στο πεζοδρόμιο, στο οποίο πεζοδρόμιο που πιάνει γωνία άπαξ και δεν βρέζει ή χιονίζει δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις από τα τραπέζια και τον κόσμο. Μάλλον έχουν υιοθετήσει και αυτό το κομμάτι του δημόσιου πεζοδρομίου. Έχω ξάφνου μια περιέργεια να δω για πόσο από όλο αυτό το πεζοδρόμιο έχει άδεια για τραπεζοκαθίσματα..

Το σκηνικό έγινε ως εξής: περνώντας από κει (που ποτέ σχεδόν δεν περνάω), ο Άρης αποφάσισε να αφιερώσει ιδιαίτερο χρόνο στο παρτέρι αυτό. Αποφάσισε να μπει μέσα επειδή κάτι μύριζε, όντως υπήρχαν λουλούδια τα οποία άρχισε να τα πατάει και άρχισα να προσπαθώ να τον μαζέψω γιατί όντως κι εγώ δε γουστάρω να τα χαλάει. Εκείνη την ώρα βγαίνει ένας τυπάς από το μαγαζί και μου λέει "κοπελιά, μπορείς να πάρεις το σκύλο από κει?". Αφηρημένη και νυσταγμένη κι εγώ στην προσπάθεια μου ήδη να τον μαζέψω του λέω "ναι, έτσι κι αλλιώς προσπαθούσα να τον πάρω". Εκείνη την ώρα συνειδητοποιώ τι μου είπε και του φωνάζω καθώς έμπαινε μέσα "αλλά γιατί'? "Ε" μου λέει "έχουμε ρίξει μια περιουσία για αυτό το παρκάκι, το χουμε υιοθετήσει". Γελάω ειρωνικά και την κάνω.

Εντάξει ούτε εγώ γουστάρω να τσαλαπατάει και να χαλάει λουλούδια, ούτε με χαλάει να τα φτιάχνουνε τα μαγαζιά (όχι για την ψυχή της μάνας τους αλλά για να δένουν επάνω τους τα τραπεζοκαθίσματα και να τα τσαλαπατάνε οι πελάτες τους), ούτε θα πάθαινα τίποτα να τον έπαιρνα, αλλά με τι δικάιωμα μου απαιτείς ρε φίλε να πάρω το σκυλί μου από δημόσιο μέρος?

Την επόμενη φορά που θα περάσω από κει δηλαδή που το μαγαζί τους με την επέλαση στο πεζοδρόμιο πιάνει 2 παρτέρια και τη γωνία από ένα παρκάκι, που όλο και έχει μέσα σκουπίδια και σπασμένα γυαλιά από την πελατεία τους να τους πω κι εγώ να μαζέψουν τα σκατά τους επειδή "νιώθω ότι έχω υιοθετήσει το παρκάκι μιας που το καθαρίζω επισταμμένα με δικές μου σακούλες (μαζεύοντας τα κακά του σκύλου) και έχω ρίξει 'μια περιουσία' για αυτή τη δραστηριότητα"?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Aπαντας και φυσικό και απορημένος ύφος: "ο Δήμος ξέρει ότι το εχετε υιοθετησει? Παει με την άδεια για τα τραπεζοκαθίσματα? Αλήθεια, άδεια για τόσα τραπέζια εχετε?"
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
Παιδια πως αποφευβγουμε τα αδεσποτα σκυλια, οταν ερχονται στα θυληκα μας:?:
Δεν δεχομε την λυση της στηρωσεις
 
Last edited:


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Παιδια πως αποφευβγουμε τα αδεσποτα σκυλια, οταν ερχονται στα θυληκα μας:?:
Να φανταστω οτι μιλαμε για σκυλα σε οιστρο? Οχι δεν θα σου πω να την στειρωσεις αφου δεν θες.
Δεν αποφευγεις τα αδεσποτα, αποφευγεις τις βολτες. Οσο η σκυλα "σερνει" μικρες βολτες για την τουαλετα οσο πιο κοντα στο σπιτι γινεται και μετα παλι μεσα. Αν παιζει κηπος ή αυλη θα σου ελεγα να παραμεινετε στν αυλη. Και εννοειται μονο με λουρι και εκει για να μην εχεις προβληματα.
Ειτε αδεσποτο ειτε δεσποζομενο δυσκολα μπορεις να αποφυγεις τον ξαναμενο εραστη. Και ειδικα αν ειναι οι μερες που η δικια σου ειναι προθυμη να του κατσει... κλαφτα Χαραλαμπε
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
'Αλλοι υιοθετούν παιδιά, άλλοι σκυλιά, άλλοι γατιά, το κατάστημα Local στην Π.Π. Γερμανού στη Θεσ/νίκη έχει υιοθετήσει ένα παρτέρι από τα παρακείμενα του πεζοδρομίου. Μπαρ το οποίο είναι μηδαμινό μέσα και αραδιάζει 100 τραπέζια στο πεζοδρόμιο, στο οποίο πεζοδρόμιο που πιάνει γωνία άπαξ και δεν βρέζει ή χιονίζει δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις από τα τραπέζια και τον κόσμο. Μάλλον έχουν υιοθετήσει και αυτό το κομμάτι του δημόσιου πεζοδρομίου. Έχω ξάφνου μια περιέργεια να δω για πόσο από όλο αυτό το πεζοδρόμιο έχει άδεια για τραπεζοκαθίσματα..

Το σκηνικό έγινε ως εξής: περνώντας από κει (που ποτέ σχεδόν δεν περνάω), ο Άρης αποφάσισε να αφιερώσει ιδιαίτερο χρόνο στο παρτέρι αυτό. Αποφάσισε να μπει μέσα επειδή κάτι μύριζε, όντως υπήρχαν λουλούδια τα οποία άρχισε να τα πατάει και άρχισα να προσπαθώ να τον μαζέψω γιατί όντως κι εγώ δε γουστάρω να τα χαλάει. Εκείνη την ώρα βγαίνει ένας τυπάς από το μαγαζί και μου λέει "κοπελιά, μπορείς να πάρεις το σκύλο από κει?". Αφηρημένη και νυσταγμένη κι εγώ στην προσπάθεια μου ήδη να τον μαζέψω του λέω "ναι, έτσι κι αλλιώς προσπαθούσα να τον πάρω". Εκείνη την ώρα συνειδητοποιώ τι μου είπε και του φωνάζω καθώς έμπαινε μέσα "αλλά γιατί'? "Ε" μου λέει "έχουμε ρίξει μια περιουσία για αυτό το παρκάκι, το χουμε υιοθετήσει". Γελάω ειρωνικά και την κάνω.

Εντάξει ούτε εγώ γουστάρω να τσαλαπατάει και να χαλάει λουλούδια, ούτε με χαλάει να τα φτιάχνουνε τα μαγαζιά (όχι για την ψυχή της μάνας τους αλλά για να δένουν επάνω τους τα τραπεζοκαθίσματα και να τα τσαλαπατάνε οι πελάτες τους), ούτε θα πάθαινα τίποτα να τον έπαιρνα, αλλά με τι δικάιωμα μου απαιτείς ρε φίλε να πάρω το σκυλί μου από δημόσιο μέρος?

Την επόμενη φορά που θα περάσω από κει δηλαδή που το μαγαζί τους με την επέλαση στο πεζοδρόμιο πιάνει 2 παρτέρια και τη γωνία από ένα παρκάκι, που όλο και έχει μέσα σκουπίδια και σπασμένα γυαλιά από την πελατεία τους να τους πω κι εγώ να μαζέψουν τα σκατά τους επειδή "νιώθω ότι έχω υιοθετήσει το παρκάκι μιας που το καθαρίζω επισταμμένα με δικές μου σακούλες (μαζεύοντας τα κακά του σκύλου) και έχω ρίξει 'μια περιουσία' για αυτή τη δραστηριότητα"?
..
,,ρ
για το χρωμα του χρηματος οι δημοι μεχρι και πεζοδρομια και πλατειες εχουν νοικιασει σε καταστηματα σε σημειο να περπατας ασφαλτο αντι για πεζοδρομιο εκτος αν θες να περασεις αναμεσα απο τα τραπεζοκαθισματα.. ο δημος παρανομει πρωτος αφου δεν κοβει προστιμο η δημοτικη αστυνομια στο καταστημα....
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.637
7.093
Τι λες τώρα, στο κέντρο Θεσ/νίκης τα καφε-μπαρ και λοιπά καταστήματα ΕΙΝΑΙ η αρχή. Οι κάτοικοι κέντρου ξέρουν όλοι περίπτωση που με παλιότερη δημοτική αρχή είχε γίνει διαπλάτυνση πεζοδρομίου ειδικά για να έχει περισσότερο χώρο για τραπεζοκαθίσματα αντίστοιχο μαγαζί. Έχω δει ότι τώρα έχουν γίνει βήματα περιορισμού του φαινομένου που είχε φτάσει στο απροχώρητο αλλά να μη βλογάω και τα γένια της τωρινής διοίκησης που χει κάνει άλλες αηδίες.

Τώρα μπήκαν και γράμματα ανάμεσα στα σημεία στίξης φερόζα?! ....ρ,,,,,τ,,ψ==))((++

Γκέλλυ αυτό καιρό τώρα θέλω να το πω σε κάποιους άσχετα αν έχω μαζί μου σκύλο ή όχι. Που και τα αδέσποτα είναι εξοστρακισμένα στην παραλία για να μην τους λερώνουν τα πατάκια. Κάνει μπαμ πώς ελάχιστοι δέχονται ζώα και φάινεται από το που κάθονται άνθρωποι με σκυλιά για καφέ και κυρίως από το πού έχει αδέσποτα τριγύρω. Οπουδήποτε αλλού φοβούνται μην τους χαλάσουν τη μούρη.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τι λες τώρα, στο κέντρο Θεσ/νίκης τα καφε-μπαρ και λοιπά καταστήματα ΕΙΝΑΙ η αρχή. Οι κάτοικοι κέντρου ξέρουν όλοι περίπτωση που με παλιότερη δημοτική αρχή είχε γίνει διαπλάτυνση πεζοδρομίου ειδικά για να έχει περισσότερο χώρο για τραπεζοκαθίσματα αντίστοιχο μαγαζί. Έχω δει ότι τώρα έχουν γίνει βήματα περιορισμού του φαινομένου που είχε φτάσει στο απροχώρητο αλλά να μη βλογάω και τα γένια της τωρινής διοίκησης που χει κάνει άλλες αηδίες.

Τώρα μπήκαν και γράμματα ανάμεσα στα σημεία στίξης φερόζα?! ....ρ,,,,,τ,,ψ==))((++

Γκέλλυ αυτό καιρό τώρα θέλω να το πω σε κάποιους άσχετα αν έχω μαζί μου σκύλο ή όχι. Που και τα αδέσποτα είναι εξοστρακισμένα στην παραλία για να μην τους λερώνουν τα πατάκια. Κάνει μπαμ πώς ελάχιστοι δέχονται ζώα και φάινεται από το που κάθονται άνθρωποι με σκυλιά για καφέ και κυρίως από το πού έχει αδέσποτα τριγύρω. Οπουδήποτε αλλού φοβούνται μην τους χαλάσουν τη μούρη.
Ημουν 4 χρονια στη Θεσσαλονικη.... και οσον αφορά τα αδέσποτα, ειχα προσέξει οτι γκετοποιούν μεριές της πόλης... Ακόμα και μέσα στη σχολη τα περιοριζαν ωστε να μην κυκλοφορουν πιο έξω στη Μελενίκου κλπ... Οπότε δεν μου φαίνεται διόλου απίθανο να θες να τους την πεις.... ειτε με είτε χωρις σκυλο!!!
 


k4ileb

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2013
288
1
ΑΘΗΝΑ
χθες στην πρωτη μεγαλη βολτα μας με τον κουταβο κατεβαινοντας εναν μεγαλο δρομο που εχει παραδιπλα χωμα και ειναι γεματο ακαθαρσιες σκυλων ακουω μια ηλικιωμενη κυρια να μου λεει με ενα περιεργο υφακι (σαν ειρωνικο και φιλικο ταυτοχρονα, με μπερδεψε!) "ωραιο το σκυλακι ε?" .
-ναι πολυ ωραιο (εγω)
-ωραια αλλα ηθελα να ξερα ενα πραγμα, ολοι εσεις που εχετε σκυλια γιατι τα αφηνετε να κανουν την αναγκη τους οπου να ναι και δεν τα μαζευετε? εγω που παω στα παιδια μου στην αγγλια ειναι ολοι οι δρομοι καθαροι!
αμεσως της δειχνω σακουλα, χαρτι + μπουκαλακι με νερο και της λεω -οπως βλεπετε εγω ειμαι ετοιμος να μαζεψω αν κανει κατι ο σκυλος μου, τωρα για τους αλλους που μιλατε ειναι ανευθυνοι και μας χαλανε το ονομα
-Μπραβο παλικαρι μου, εισαι σωστος εσυ! να τον χαιρεσαι και καλο βραδυ!

γενικοτερα με ενοχλησε λιγο στην αρχη το υφακι της αλλα τελικα ηταν ευγενικη και δεν την κατηγορω.
σοβαρα παιδια στην περιοχη μου τα πεζοδρομια ειναι ολα χεσμενα
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Πριν λίγες μέρες περπατάμε το βράδυ σε πολύ φαρδύ κεντρικό πεζοδρόμιο. Έχω τον Lupus από την μέσα μεριά και από μακριά βλέπω μια κυρία με ένα μίνι πίνσερ. Τον βάζω στο κάτσε για να περάσει η κυρία, γιατί συνήθως οι ιδιοκτήτες μικρόσωμων τον φοβούνται. Με βλέπει η κυρία και φωνάζει "δεν πειράζει περάστε, δεν υπάρχει πρόβλημα". Ξεκινάω λοιπόν με τον σκύλο δίπλα μου και ξαφνικά το μίνι πιν δίνει ένα σάλτο (θα ορκιζόμουν ότι πέταξε κιόλας!) και δαγκώνει τον δικό μου στο μάγουλο γρυλίζοντας! Εγώ σοκαρίστηκα! Ευτυχώς ο Lupus δεν αντέδρασε άσχημα, απλά το κοίταξε και αυτός σοκαρισμένος!
Υπήρχε πολύς χώρος μεταξύ τους και νομίζω οτι έπρεπε να είχε συγκρατήσει τον δικό της αφού ήξερε τι είναι, δεν νομίζω να το έκανε πρώτη φορά!

Αν ο δικός μου τον είχε δαγκώσει θα του είχε κάνει μεγάλη ζημιά και θα έβρισκα και τον μπελά μου από πάνω! Πραγματικά οι ιδιοκτήτες μικρόσωμων που θεωρούν οτι επειδή τα σκυλιά τους είναι μικρά δεν πειράζει ότι και να κάνουν, μου την δίνουν στα νεύρα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Απίστευτο. Έχεις απόλυτο δίκιο που αγανάκτησες. Ο καημένος ο Lupo θα νόμιζε ότι του την έπεσε εξωγηίνο σκυλί από ψηλά..
Η κυρία έπρεπε να βάλει το μίνι πίντσερ να κάτσει για να περάσετε.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Ο Lupus είχε σοκαριστεί και αυτός, δεν ήξερε από που του ΄ρθε! Με κοιτούσε με μια φάτσα σαν να έλεγε wtf!
 


Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
33
Athens
www.facebook.com
Γέλασα κι εκενευρίστηκα συνάμα όταν χθες γυρνώντας με 2 συμφοιτητές απ'την εστία συναντάμε έναν τύπο(γνωστό ζωντανό) που τράβαγε ένα άλλο ζωντανό(πανέμορφο pit-bull θεριό).Ο τύπος του φόραγε πνίχτη και το σκυλί τον τράβαγε χωρίς να καταλαβαίνει χριστό και αυτός ακολουθούσε πιο λαχανιασμένος απ'τον σκύλο.Σταματάει ακριβώς μπροστά μας κλείνοντας μας τον δρόμο και του λέει εντελώς επιδεικτικά"ωραία,κάτσε τώρα".Περνάνε 2 στιγμές το σκυλί τον γράφει κανονικά κι αυτός του λέει μπράβο!! και συνεχίζει!Κρίμα...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα τη δικια μου την ενοχλουν ολα τα σκυλια και οι γατες οταν τη βγαζω βολτα,,, ευτυχως τους βαζει ολους στη θεση τους και σε 5 λεπτα εχουν αδειασει ολα τα παρκα κια οι δρομοι στη γειτονια και βολταρουμε μονοι μας ==))
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
εμενα τη δικια μου την ενοχλουν ολα τα σκυλια και οι γατες οταν τη βγαζω βολτα,,, ευτυχως τους βαζει ολους στη θεση τους και σε 5 λεπτα εχουν αδειασει ολα τα παρκα κια οι δρομοι στη γειτονια και βολταρουμε μονοι μας ==))
Αρα η δικια σου είναι ενοχλητικη και χρειάζεται άμεσα εκπαίδευση ==)) ==))
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
λαθος !! θελει να εκφρασει τα συναισθηματα της !! απλα εξωτερικευει το μεσα της !! ειμαι υπερ της δημοκρατιας και της ελευθερης εκφρασης !! τα πιασιματα απαγορευονται μονο !!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Μέχρι να βρεθεί κάποιο άλλο να δείξει τα δικά του και να τη παίρνεις στα χέρια μετά....
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εμενα τη δικια μου την ενοχλουν ολα τα σκυλια και οι γατες οταν τη βγαζω βολτα,,, ευτυχως τους βαζει ολους στη θεση τους και σε 5 λεπτα εχουν αδειασει ολα τα παρκα κια οι δρομοι στη γειτονια και βολταρουμε μονοι μας ==))
Μπράβο! Όχι, μπράβο!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
σημερα εβγαλα τον μικρο να του κανω τις καθημερινες ασκησεις βυ στο σχολειο απεναντυ μας αφου ηταν και αδειο.
επειδη ακομα ειμαστε μικροι κανουμε τις ασκησεις με ενα μεγαλο σχοινι 10 μετρα αρα παντα δεμενος.
ξαφνικα και ενω τελειωναμε και σιγα σιγα θα ξεκινουσε το παιχνιδι μας βλεπω μια γυναικα(γνωστη) και λεω ωχ απο μεσα μου αλλα αυτη το ειπε απεηω της.
μην φοβασαι τις λεω τον εχω δεμενο δεν ερχετε(ηταν στο ενα μετρο η τριχια)αν και δεν θα κουνιοταν επειδη το ξερω απο τα παιδια που ερχοντε.
αναρωτιομουν ομως που ειχε τον σκυλο της ωσπου τον ειδα και ναι ηταν λυμενος και ερχοταν με μανια προς τα πανω στον μικρο μου ε και εκει ξεκινησε.
ο μικρος μου οντας δεμενος εκτσε στην εντολη παρολο τον εχθρο μεχρι που τον δαγκωσε εκει εκανα αμαν και πως να τον κρατησω μεχρι που εσπασε το κολαρο του.
αποτελεσμα ολων αυτων ηταν ο μικρος να εχει ενα ευτυχως επιφανιακο δαγκωμα-γδαρσιμο στο σριστερο του μαγουλο.
αφου τον επιασα γιατι η κυρατσα δεν μπορουσε να κουνησει ουτα τα φρυδια της με διαβεβαιωσε οτι ο σκυλος της δεν δαγκωνει και οτι μπαινει καθε μερα στο σχολειο και ποτε δεν ειναι κανεις εκει(περιεργο γιατι καθε μερα ειμαι εκει και ελενχω παντα στην αυλη απο το σπιτι μου).
ε τοτε αφου τις ειπα και εγω περι λυτου και δεμενου σκυλου μας ακουσε ολη η ηγουμενιτσα μεχρι το λιμανι.
πηγα τον μικρο στον γιατρο δεν ειναι σοβαρο μας ειπε να παρουμε αγμεντιν για 2 μερες αλλα δεν μπορουσαμε να παρουμε το χαρτι για να κανουμε καταγγελια(ρωτησα φιλο αστυνομικο τι πρεπει αν κανω) οποτε την τριτη ετσι και αλλιως παλι στον γιατρο για το χαρτι...
ξερω τι ενεργειες πρεπει να κανω αλλα αν εχεις βρεθει αλλος σε τετοια θεση θα ηθελα να μου πει και αυτος τι θα εκανε.



παλια τις ειχα ανοιξει κιολας την πορτα να μπει μεσα η συγκεκριμενη κυρια γιατι την κυνηγαγαν τα αδεσποτα και παντα αναρωτιομουν εμενα γιατι δεν με κυνηγαν(αν και μου εχουν κανει 2 φορες ντου αλλα ως εκει)
τωρα καταλαβα γιατι..
θα την εβριζα και εδω αλλα τοσα που της ειπα δεν ξερω αλλη βρισια,τις εξαντλησα.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
οχού καλά έκανες που της τα είπες ένα χεράκι και απο ότι κατάλαβα θα της κάνεις κάποια μύνηση γιατί αναφέρεις αστυνομία.ο δικός σου πώς και δεν το έσκισε το μικρό όταν έσπασε το κολάρο και μόνο αυτός είχε τραύμα?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78