Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Στην Κεφαλονιά συνάντησα αρκετά σκυλάκια... και αρκετούς άσχετους.

Καταρχήν μου το είπανε και μαλτέζ.

Μία στο φέρνει κοντά το παιδάκι της. Χαζοχαίρομαι εγώ με την άνεση της μαμάς (ακόμα και όταν η Κλαίρη έπιασε να γρυλίζει λόγω περιστατικού που είχε συμβεί την προηγούμενη) και πιάνουμε την κουβέντα. Και εκεί που τα λέγαμε ωραία μου λέει:
"Εγώ έχω μαλτεζ. Το large μέγεθος!"
"Ορίστε...???" και επειδή με είδε με ύφος βλαμμένου να την κοιτάω είπε να με ενημερώσει.
"Τα ματλεζ βγαίνουν σε τρία μεγέθη, εγώ έχω το large που είναι 7-9 κιλά..."
"....??"

Είδα και το πρώτο μου silky terrier ή διασταύρωση με Yorkie ή κάτι που είχε τέτοιο τελος πάντων... φυσικά τα κοριτσάκια που το είχαν το είχαν για καθαρόαιμο Yorkie. Πιο μεγάλο από την Κλαίρη πιο κοντά πόδια, πιο μακρύ σώμα, πιο μυτερά αυτιά και μυτερή και σφινωειδής μουσούδα. Ωραίο ήταν δε λέω, δεν ήταν Yorkie πάντως...

Και το χειρότερό μας... εκεί που περπατάγαμε και η μικρή χαζοχαιρόταν με τα νέα μέρη και δε χόρταινε τις νέες μυρωδιές μας την πέφτουν από ταο πουθενά τρία πιτσιρίκια (μάλλον αθιγγανάκια, όχι πως έχει καμία σημασία βέβαια).
Αρχίζουν να χοροπηδάνε και να τσιρίζουν και να χτυπάνε τα πόδια τους προς τη μικρή η οποία κρύφτηκε πίσω από τα πόδια που και μέχρι να προλάβω να τους πω να σταματήσουν γιατί την τρομάζουν βουτάει ένα από αυτά το λουρί λίγο πιο πάνω από το κολάρο της Κλαίρης και την τραβάει απότομα... έ, ρε ποιος είδε το Θεό και δεν το φοβήθηκε... έρχεται και ο άντρας μου για ενισχύσεις και τα κρατάει σε απόσταση γιατί δεν πτωήθηκαν ιδιαίτερα από τις φωνές μου και η μικρή τρομοκρατημένη... ό,τι δουλειά είχα κάνει με τα παιδάκια σε πάρκα και στον εκπαιδευτή πήγε στράφη επι τόπου. Κατέβασε ουρά και σε ολόκληρο το υπόλοιπο της βόλτας χοροπηδούσε με τον παραμικρό θόρυβο (που το μόνο που φοβάται από θορύβους είναι οι μηχανές τίποτα άλλο...). Από εκείνη την ημέρα έβλεπε παιδί να την λοκάρει και γρύλιζε, αν έκανε να έρθει κοντά έπιασε τρελό γαύγισμα το οποίο έκοβε αμέσως με το που της έλεγα, αλλά δεν τα ήθελε ούτε σε απόσταση τριών μέτρων...
Όλη η προσπάθεια στράφι και ξανά μανά από την αρχή τώρα...
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ειμαι Γυθειο. καθομαι σε παγκακι με τη lovey. (εγω παγκακι - η lovey κατω) :)
Πλησιαζει ζευγαρι. Ο αντρας τρωει τυροπιτα. Ξεκινανε να τη χαϊδευουν. Ολα καλα.
"Πειναει;" λεει ο αντρας
"οχι" λεω εγω "πριν μια ωρα την ταϊσα"
"να της δωσω λιγο τυροπιτα;" ρωταει
"καλυτερα οχι" λεω εγω
Σαν να μην το ακουσε κοβει ενα κομματι και της το δινει!! "αυτα πεινανε συνεχεια" μου λεει το ατομο...(!)
"Ρε τι σου ειπα;;" του λεω θυμωμενος.
"Καλα" μου λεει "τυροπιτα ηταν"
"Δεν την ταϊζει κανεις αλλος παρα μονο εγω" του απανταω και φευγουν.

Αμα ο ανθρωπος ειναι ηλιθιος, δεν υπάρχει γιατρειά...
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Το πρωι που εβγαλα τον σκυλο βολτα βλεπω μεσα σε 1 παιδικη χαρα περιφραγμενη 1 κυρια την οποια γνωριζα με 1 Jack Russell αρσενικο.Καθοταν με 2 κοπελιτσες καπου 15 χρονων οι οποιες ειχαν και αυτες 1 Jack θυληκο.Τις χαιρεταω,γινεται η συνηθισμενη κουβεντα,ποσο χρονων ειναι,θυληκο η αρσενικο κλπ.:)
Τα εχουμε βαλει για ζευγαρωμα μου λεει η κυρια αλλα η θυληκια δεν θελει.Και πρεπει να ζευγαρωσουν τουλαχιστον 1 φορα.:mad:
Αρχισα να τους λεω οτι το ζευγαρωμα για το θυληκο ειναι επικινδυνο και μπορει κατι να μην παει καλα,οτι αυτο με το ζευγαρωμα δεν ισχυει,δλδ οτι δεν προκειται να παθουν καρκινο τα σκυλια τους οπως φοβουνται λογω του οτι δεν θα εχουν ζευγαρωσει.Καταρχην τους λεω ο αρσενικος ειναι 9 κιλα και το θυληκο 5 κιλα,θα μπορεσει να τα γεννησει τα κουταβια?Και περιμενατε να ταιριαξουν απο την 1η μερα?Τους ειπα επισης για πιθανες κληρονομικες παθησεις που μπορει να μην εχουν τα σκυλια τους αλλα μπορει να τις μεταφερουν στα κουταβια λογω γονεων.
Επισης οτι δεν ειναι σωστο σαν πραξη,οτι για πολλα αδεσποτα ευθυνονται τετοια ανεξελεγκτα ζευγαρωματα.Ρωταω την κοπελιτσα τι θα τα κανεις τα κουταβια,δεν φοβασαι εκει που θα τα δωσεις και μην βρεθουν καποια στιγμη παρατημενα?Πως θα εισαι σιγουρη?
Θα τα πουλησω μου λεει στο τελος η 1 κοπελια και αν θα επρεπε να ημασταν σιγουρη δεν θα καναμε τιποτα.Εγω θα το ζευγαρωσω μου λεει,εσυ μην το ζευγαρωνεις!Με υφος μαγκακι.:mad:
Ε τα ψιλοπηρα και εγω με ολα αυτα και τις λεω ειστε πολυ μικρες και δεν γνωριζετε τιποτα,γιατι ποτε σας δεν νοιαστηκατε να ενημερωθειτε.Θα πατε 25 χρονων και ακομα ασχετες θα ειστε,μονο για καφεδακι.Αλλα τι να περιμενα αφου η αλλη 50 χρονων γυναικα τους δινει το καλο παραδειγμα "Φερτε το να ζευγαρωσουμε"?Αντι να προσπαθησει να αποτρεψει τις κοπελιες και να τους εξηγησει 5 πραγματα...
Θελουν και λεφτα οι κοπελιες απο τωρα,τοσο πολυ αναγκη τα εχουν?Ποσο αραγε νοιαζονται για τον σκυλο?
Νευριασα και εφυγα.Οσους συναντω στον δρομο μου λενε Πρεπει να ζευγαρωσει.Μου φαινεται θα τους κοροιδευω απο'δω και περα,στους περισσοτερους δεν αξιζει να τους τα λες.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Πριν καιρο...βολτα η κλασικη μας,βρισκουμε ενα που μενει παρακατω και εχει ενα γερακο(δεν τον ειχε μαζι του)!!!Της μιλαει η δικια μου χαρουμενο πανηγυρι,αρχιζει την χαιδευει παιζει μαζι της,λαμπραντορ ειναι μου λεει?Ε,ναι του λεω ημιαιμο(το προσπερασε),ααα μου λεει τα μπεζ λαμπραντορ ειναι πολυ καλα και χαδιαρικα εισαι τυχερη που εχεις μπεζ γιατι τα μαυρα ειναι πολυ κακα και δαγκωνουν ειναι επικινδυνα:eek:
Κοκαλο εγω...εεεε προσπαθησα μα ματαια να του εξηγησω οτι δε εχει σχεση το χρωμα αλλα τζαμπα κοπος:rolleyes:
Στο τελος μου λεει ακου και εμενα τοσα χρονια με σκυλια ξερω....οκ....ξερει εκεινος....και αφου εγω εχω και το καλο λαμπραντορ το μπεζ...δε υπαρχει προβλημα:rolleyes::rolleyes::D:D:p!!!!!!!
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Αφήστε με μη μου το θυμιζετε προχθές σκότωσε τη μάνα μου όταν δεν βλέπαμε και τώρα που γράφω κυνηγάει τον άντρα μου σ' όλο το σπίτι να τον φαει , ίσως αυτο να είναι και το τελευταιο μου ποοοοοστ!!!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μόλις γύρισα από βόλτα, στο δρόμο συναντήσαμε ένα μακαλα με μεγαλόσωμο κάτιμεκανίς, χωρίς λουρί. Έκανε τρεις επιθέσεις προς το λύκο μου ερχόμενο από πίσω. Τις δυο φορες του λέω μάζεψε το σκύλο, με έγραψε στα μπαλάκια του, την τρίτη φορά του λέω μάζεψε το σκύλο ΤΩΡΑ αλλιώς βγάζω το λουρί. πήρε το σκύλο του κι αντί να του φορέσει λουρί κι ενώ τον ρώτησα πάλι με έγραψε στα μπαλάκια του και δε μου απάντησε αντί λοιπόν να βάλει λουρί στο σκύλο, ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΦΤΑΙΓΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ, τον πίεσε στο έδαφος με το ζόρι κι άρχισε να τον δέρνει, μπροστά υπήρχαν κάτι πιτσιρίκια, ένας περιπτεράς κι ένας από ένα συνεργείο που δεν ενδιαφέρθηκαν αν μου κράταγε κάποιος το λύκο εκείνη τη στιγμή θα τον έκανα μαύρο στο ξύλο αντ' αυτού σηκώθηκα κι έφυγα.
 






angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Χθές βράδυ βγήκαμε με τον Όσκαρ βόλτα. Σε κάποιο δρόμο έχουμε σταματήσει και περιμένουμε να περάσει ένα αυτοκίνητο που ερχόταν το οποίο όπως αποδείχτηκε ήταν περιπολικό. Μόλις μας βλέπει, κοκκαλώνει το αυτοκίνητο και μου λέει: Που θα βρούμε ένα κουτάβι σαν αυτό? Θα πας σε έναν εκτροφέα και θα πάρεις του απαντάω.
Καλά μου λέει, αυτό δεν γίνεται. Ε τότε του λέω ψάξε σε αυτά που χαρίζονται, υπάρχουν πολλά ημίαιμα λαμπραντόρ. Αντε ρε, μου λέει, ξέρεις τι ψάξιμο έχω ρίξει στην χρυσή ευκαιρία, δεν υπάρχει τίποτα.

Ερχόταν άλλο αυτοκίνητο από πίσω και έτσι έφυγαν και δεν συνεχίστηκε η κουβέντα. Εμεινα όμως με την αίσθηση ότι εκείνο που πραγματικά ήθελε να του πώ ήταν ότι όταν ζευγαρώσω τον δικό μου θα του δώσω ένα κουτάβι. :)
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Aρκετές φορές το Κιαράκι μου επειδή τραβιέται τόσο πολύ στη βόλτα (γι'αυτό παρά τα 5 μόλις κιλά του της έχω λουρί στο λαιμό και όχι στην πλάτη γιατί μου τα έχει σπάσει2 φορές) την οποία ως επί το πλείστον την κάνει ως δίποδο αφρίζει το στόμα της. Μια φορά λοιπόν, όσο ήμουν ακόμα φοιτήτρια στο Ρέθυμνο, την είχα πάει στον Κήπο και είχαν πλησιάσει κάτι μικρά. Αφηνιασμένες ήρθαν οι μαμάδες τους να τα απομακρύνουν μαλώνοντάς με που βγάζω βόλτα λυσσασμένο σκύλο! Άντε να εξηγήσεις μετά. Και που το είπα δηλαδή δεν φάνηκε να ιδρώνει το αυτί τους και απείλησαν να με καταγγείλουν κιολας! :)

Καμακοατάκες που ακούω εγώ συνήθως είναι του στυλ "Ωραίο σκυλάκι και με ακόμα πιο ωραία ιδιοκτήτρια". Η πλάκα είναι πως μια φορά το είχε πάει βόλτα μια φίλη μου και της είπαν το ίδιο πράγμα και γύρισε και είπε στον τύπο "Ευχαριστώ! Θα της το πω!" και ο τύπος έμεινε κάγκελο! :)

Εμένα συνήθως μου λένε "Τι ωραίο σκυλάκι. Κυνηγόσκυλο είναι ε;". Και όταν λέω πως είναι ημίαιμο πινσεράκι επιμένουν πως είναι κυνηγόσκυλο, μάλλον πόιντερ (κάνουν και διάγνωση) και πλησιάζουν να το χαϊδέψουν, παρόλο που τονίζω πως μπορεί να αγριέψει. Όταν το κάνει, ξεφωνίζουν και λένε "Τι ντόμπερμαν! Μάζεψέ το!" Είναι για να πηγαίνεις στον τρελογιατρό δηλαδή!

Αυτό δε που μου τη δίνει περισσότερο είναι πως έχω αναγκαστεί να αλλάζω λίγο την απογευματινή τους βόλτα (στην οικογένεια έχουμε 3 σκυλάκια) γιατί εδώ και 2 χρόνια ΤΑ ΙΔΙΑ (χαζά, δεν εξηγείται αλλιώς) παιδάκια με ρωτάνε ΣΥΝΕΧΕΙΑ ποιο είναι αγοράκι, ποιο κοριτσάκι κι αν δαγκώνουν για να δουν αν μπορούν να τα χαϊδέψουν. Και για έναν ανισόρροπο λόγο παλεύουν πάντα να χαϊδέψουν το δικό μου που ΞΕΡΟΥΝ πως μπορεί να τα αγριέψει! Τι να πω...τα εξιτάρει ο κίνδυνος φαίνεται! :D

Επίσης, μου δίνουν πολλές φορές συγχαρητήρια που μαζεύω τα κακάκια τους. Και δε λέω, χαίρομαι, αλλά γιατί καλοί μου άνθρωποι πρέπει να μου κουνάτε το χέρι όταν στο άλλο έχω τα κακάκια που ΔΕΝ έχω προλάβει να πετάξω και παλεύω την ίδια στιγμή να κάνω καλά 3 σκυλια;; Και τους πιάνει και η ρητορεία και αρχίζουν ...τι βρίσκουν έξω απ'την πόρτα τους...και μπράβο μου που τα μαζεύω...και φιλιά ...και συγχαρητήρια κορίτσι μου...και τα κακάκια δίπλα στο χέρι μου...τι ρομαντικό....!

Και ίσως απ'τα πιο κουφά που μου έχουν πει είναι μία παλαβή γειτόνισσα που μου έλεγε να μην πηγαίνω τα σκυλιά μου έξω απ'την πόρτα της γιατί έχει καρκίνο και δεν κάνει, μήπως πάθει τίποτα! Άντε βγάλε άκρη!...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Εγώ θα τον άφηνα τον λύκο πάντως....
υποθέτω τρόπος του λέγειν. Ζω με τα κοριτσάκια μου Λόστρις, δεν τα έχω για όπλα.



"Ωραίο σκυλάκι και με ακόμα πιο ωραία ιδιοκτήτρια".
εμείς πότε θα σε γνωρίσουμε που έχεις κι ωραιότατο σκυλούνι; :D:D
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
εμείς πότε θα σε γνωρίσουμε που έχεις κι ωραιότατο σκυλούνι; :D:D
Το παιδάάάάάάάκι μου!!!! Που κάνει και τον εκσκαφέα!! Καμιά μέρα απ'το σκάψε σκάψε θα βρει ή χρυσάφι ή θα πετύχει κάνα καλώδιο της ΔΕΗ και θα μου γίνει μπάρμπεκιου! :)

Έχω ακούσει για διάφορες συναντήσεις, απλά επειδή το βλαμμένο μου δεν είναι πολύ εύκολο στις νέες παρέες (μας πιάνει ένα είδος σχιζοφρένειας ενίοτε) δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν σοφό να σας την παρουσιάσω, δεδομένου ότι αν της μπει κάποιο σκυλί στο μάτι δεν θα πάψει μέχρι να το ξεφορτωθεί!! Έχω το πρόβλημα αυτό με την Κιάρα, το παιδάκι μου, και ένα απ'τα σκυλάκια μας στο εξοχικό που το γαβγίζει ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ! Ώρες ώρες θέλω να της βγάλω τη γλώσσα! :) :) :)

Το αγαπώ πάραυτα, μην παρεξηγηθώ! Απλά από ένα σημείο και μετά πονάνε τα τύμπανά μου!! :) Το μόνο σίγουρο είναι πως θέλω πολύ κάποια στιγμή να σας γνωρίσω κι εσάς και τα τετραποδάκια σας!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Περιστατικο σε ταβερνα οχι σε βολτα. Καθομαστε με τον μικρο διπλα στο τραπεζι και τρωγαμε. Ξαφνικα κυρια με ζ ωντοβολικες τασεις ορμαει στον ελβις χαιδευοντας τον και τσιριζοντας "αχχχ τι καλο σκυλι εισαι εσυ, αχχχ οι πιο καλοι φυλακες ειστε εσεις και εγω τετοιο θα παρω, και τα μαυρα ειναι τα καλυτερα ( αφου δεν ηξερα αν πρεπει να το ποσταρω στο μυθος η αληθεια η εδω) και μετα αρχιζει το παραληρημα... Γυρναει σε εμενα και μου λεει: ξερεις εγω σιχαινομαι ολα τα σκυλια εκτος απο τα λαμπραντορ, μονο αυτα λατρευω τα αλλα ολα δεν τα μπορω, φουντωνω εγω, τι λετε της λεω σοβαρα ε; Ναι ναι μου λεει και θα παρω λαμπραντορ κι εγω.... Απαπαπα της λεω εγω ξεχαστε το, δεν ειναι για εσας. Γιατι μου λεει; ΓιΑτι εκτος απο λαμπραντορ της λεω ειναι και σκυλοι κι εσεις τα σιχαινεστε, αλλο μου λεει αυτα , μα της λεω και αυτα κανουν οτι και ολα τα αλλα και ειναι και πολυ ατακτα κουταβια, ξεχαστετο!!!
Μονο με την σκεψη οτι θα παρει σκυλο αυτη η τρελαρα με πιασε συγκρυο...
 


Πετρος+Μαρια

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2011
201
0
Αθήνα
λοιπον τις τελευταιες 2 μερεσ εχουμε πετυχει καμποσους σκυλοξερολες,το θεμα ειναι πωσ ολοι τουσ εχουν βγει ειδικοι στη φυλη των γερμανικων ποιμενικων.1η ερωτηση χθες,τι ειναι αυτο?γερμανικο ποιμενικο του απανταω!!πολυ ωραιο μου λεει τα πισω ποδια του ομως τι εχουν και ειναι πιο κοντα?εχει προβλημα ε?του λεω ειναι χαρακτηριστικο της φυλης του,μου απανταει οτι δεν ξερω τι λεω και οτι ο σκυλος μου εχει προβλημα,προσπαθω να του εξηγησω αλλα δεν καταλαβαινε με τιποτα με αποκορυφωμα να μου πει στο τελοσ οτι δεν ξερω τι λεω και οτι ειναι πολυ καλος γνωστης της φυλησ των γερμανικων ποιμενικων,τελειωνοντας του απανταω οτι οντας τοσο καλος γνωστης της φυλης πωσ και δεν αναγνωρισε τι ρατσα ειναι ο σκυλος μου και μου εκανε την πρωτη ερωτηση,εκει τελειωσε η συζητηση με τον εμπειρογνωμονα να φευγει μουρμουριζοντας.....
 






Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Κυβελη;
με την ιστορια σου μου θυμησες εκεινους που δηλωνουν οτι...
«αν δεν ειναι... Πχ κοκερ, δεν ειναι σκυλος»
οπου θελω να ελπιζω οτι με αυτη την υπερβολη δηλωνουν το παθος τους για τη φυλη...
 




Status
Κλειδωμένο θέμα