Διάγνωση: Βαριάς Μορφής Δυσπλασία


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
επίσης στις γιγαντόσωμες φυλές το μικρό προσδόκιμο και η τεράστια μυική δύναμη δεν αφήνει το πρόβλημα να "φανεί" τόσο έντονα αν δεν κάνω λάθος,κι εγώ απο FB τα διάβασα...
Ακριβως ετσι Κοκκονι!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω παλι το ξερω αντιθετα,οτι στις μεγαλες φυλες φαινεται το προβλημα νωρις λογω βαρους,και υψηλου κεντρου βαρους,μυικη δυναμη ναι αλλα το βαρος ειναι μεγαλο και ψηλα,μιλαμε για τεραστιες δυναμεις που ασκουνται στις αρθρωσεις,και απο πολυ νωρις,επειτα και ενα σκυλι 25 κιλων εχει περισσοτερους μυες αναλογα με το βαρος του απο οτι ενα μεγαλο,ποιο λεει οτι το μεγαλο εχει πιο πολλους???εχει ενα Μαστιφ η ενα Μπουλμαστιφ,η ενα Φιλα πιο μεγαλη δυναμη σε σχεση με το βαρος του απο ενα Μποξερ?η ενα Πιτ,η ακομα και ενα Τζακ Ρασελ??
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Αλλη η μυικη και οστικη πυκνοτητα στα μεγαλοσωμα και αλλη στα μικροτερα. Στανταρ τα μεγαλοσωμα δεχονται στα οστα μεγαλυτερη πιεση αλλα και για αυτο η μυικη και οστικη πυκνοτητα ειναι περισσοτερη. Σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα δεν νομιζω να ειναι ο κανονας!
 




mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Καθετα προς το κορμι του? Δεν νομιζω αλλα δεν ειμαι και σιγουρος.
Εμενα η μια απο τις δυο ακτινογραφιες ειναι εντελως τεντωμενα και οριζοντια με το κορμι του. Αυτο εννοω τραβηγμα. Ισως η λεξη τεντωμα να το διατυπωνει καλυτερα.

π.χ.
Rico έχεις δίκιο, σόρρυ. Έχουν περάσει τρεις μήνες από τότε που έβγαλα για τον δικό μου και είχα σχεδόν ξεχάσει, τώρα με την φωτο που έβαλες ξαναθυμήθηκα, ωστόσο θυμάμαι ότι τα πόδια του δεν ήταν εντελώς ευθεία (οριζόντια) με το σώμα σε σημείο δηλ. που να ζορίζεται ώστε να τεντωθεί πλήρως, αλλά σε (αρκετά ομολογουμένως) αμβλεία γωνία. Εύχομαι τα καλύτερα για τον Solo.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ειναι ακριβως οπως στα αυτοκινητα η PS ανα κιλο,το μεγαλο εχει μικρη μηχανη(μυες,σκελετο) για τα κιλα του,αυτο το καταλαβαινεις απο το τρεξιμο,ακομη και με το 1/3 του μεγεθους ειναι ενα ελαφρυ σκυλι πιο γρηγορο,παραδειγμα ανθρωπος 1,65 νορμαλ 60 κιλα,και ανθρωπος γυμνασμενος 1,95,με 130 κιλα,αν παρουσιαστει προβλημα αρθρωσεων ο γυμνασμενος θα εχει μεγαλυτερο προβλημα.λογω υψους και βαρους.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ανθρωπος 1.95 και 130 κιλα δεν φυσιολογικο. Ειναι πολυ παραπανω απο το κανονικο βαρος ενος αντιστοιχου γυμνασμενου.
Αλλα επειδη καταλαβα τι λες ο γυμνασμενος θα ειναι πολυ καλυτερα. Παραδειγμα ο Γιαννακης που επαιζε χρονια με χιαστους στα ποδια.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.747
1.507
Illinois, USA
Αν είναι Αμερικάνος ποδοσφαιριστής 1.95, τότε τα 130 κιλά μπορεί να είναι μύες κατά το 95% τους! Μιλάμε για τεράστια άτομα και πολύ αθλητικά. :) Γενικά είναι κακό να είναι κανείς υπέρβαρος, αλλά γενικά ο γυμνασμένος είναι πάντα σε καλύτερη κατάσταση. :)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ενα Ντομπερμαν 65 ποντων και 45 κιλων,ειναι σε καλυτερη θεση απο ενα Μπουλμαστιφ 65 ποντων και 60 κιλων(για δυσπλασια μιλαμε),ειναι καλυτερα τωρα???μην μπερδευομαστε με το γυμνασμενος δεν σημαινει οτι ειναι ο αλλος λαπας,ασε που μιλαμε για σκυλια τα οποια γενικα εκτος απο ορισμενες ρατσες οι οποιες εχουν τασεις,δεν ειναι υπερβαρα.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ενα Ντομπερμαν 65 ποντων και 45 κιλων,ειναι σε καλυτερη θεση απο ενα Μπουλμαστιφ 65 ποντων και 60 κιλων(για δυσπλασια μιλαμε),ειναι καλυτερα τωρα???μην μπερδευομαστε με το γυμνασμενος δεν σημαινει οτι ειναι ο αλλος λαπας,ασε που μιλαμε για σκυλια τα οποια γενικα εκτος απο ορισμενες ρατσες οι οποιες εχουν τασεις,δεν ειναι υπερβαρα.
Χαρακτηριστικα μου ειπε ο κτηνιατρος μου, οτι αν ενα ντομπερμαν ειχε την ιδια δυσπλασια θα ειχε πολυ πιο εντονο προβλημα! Φανταζομαι για να το λεει αυτο σημαινει οτι δεν εχει την απαιτουμενη μυικη μαζα ωστε να κρατησει το κοκκαλο στην θεση του!
Και κακα τα ψεμματα αυτα τα σκυλια ειναι ιδιαιτερα μυωδες (μπουλμαστιφ)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.747
1.507
Illinois, USA
Ενα Ντομπερμαν 65 ποντων και 45 κιλων,ειναι σε καλυτερη θεση απο ενα Μπουλμαστιφ 65 ποντων και 60 κιλων(για δυσπλασια μιλαμε),ειναι καλυτερα τωρα???μην μπερδευομαστε με το γυμνασμενος δεν σημαινει οτι ειναι ο αλλος λαπας,ασε που μιλαμε για σκυλια τα οποια γενικα εκτος απο ορισμενες ρατσες οι οποιες εχουν τασεις,δεν ειναι υπερβαρα.
Είπαμε μπρε, υπέρβαρα είναι κακό. Και όντως, οι μεγάλες φυλές έχουν τάσει για δυσπλασίες και έτσι. Άλλο όμως πλαδαρός υπέρβαρος και άλλο αθλητικός υπέρβαρος. Δεν είπα ότι είναι καλό το υπερβολικό βάρος. Και ο Αμερικάνος ποδοσφαιριστής είναι γεμάτος οστεοαρθρίτιδες κι ας είναι μυώης. :)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δεν ξερω τι λενε οι γιατροι εγω κανω λογαριασμο με το δικο μου μυαλο,και αυτο μου λεει οτι ο βαρυς ο σκυλος αν κανει γυμναστικη ειναι πιο επιρεπης σε τραυματισμους απο εναν ελαφρυ,λογικο δεν ειναι?ο ελαφρυς δεν επιβαρυνει της αρθρωσεις οσο ενας βαρυς,ασχετα αν εχει μυες,ασε που αν ηταν να κρατανε οι μυες απο μονοι τους τοτε γιατι τα πιο πολλα σκυλια που εχουν προβλημα ειναι μυωδη(αλλα και βαρια),μεχρι που πιστευω οτι το πολυ βαρος ακομα και αν αυτο ειναι μυικο επιβαρυνει τον σκελετο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πώς θα κάνει μύς ένα σκυλί με βαριά δυσπλασία ?

Υπάρχει κτηνίατρος που ακτινογραφεί για δυσπλασία ισχύου με τον σκύλο ξαπλωμένο πλάγια ?
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.747
1.507
Illinois, USA
Σωστό αυτό, το έχω ακούσει και από κτηνιάτρους εδώ. Επειδή το Μουφ έχει όρεξη μάλιστα και όχι σοβαρή δυσπλασία, η κτηνίατρός του μου συνέστησε να το αφήνω να κουντουρντίζει κατά βούλησιν και να περπατάει όσο θέλει. Επίσης συνέστησε agility και πάλι όσο θέλει. Αν μουλαρώσει δηλαδή το ακούμε και δεν το πιέζουμε. Λέει δε ότι είναι ιδιαίτερα μυώδες σκυλί. Έχω ακούσει και για σκυλιά που είναι πρωταθλητές στο agility και που παίρνουν απλώς φάρμακα, ενώ το ίδιο συμβαίνει και με ανθρώπους.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κύριοι γνωρίζετε τί σημαίνει βαριά δυσπλασία και τί μυικός τόνος ή συζητάμε στον αέρα ?

Αλλο αυξάνω την μυικότητα άλλο χαρακτηρίζομαι "μυώδης"

Γνωρίζετε κάποιο σκυλί με ΒΑΡΙΑ δυσπλασία και ΜΥΩΔΕΙΣ γλουτούς ?
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
διαβαζω για τοσα σκυλια που εχουν δυσπλασια και με εχει πιασει ενας ψιλοπανικος.. απο ποια ηλικια το καταλαβαινεις αν εχει?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έχεις πολύ διάβασμα να ρίξεις...και υπάρχουν πολλά θέματα στην παρούσα ενότητα καθώς και άλλες πηγές στο δίκτυο να ανατρέξεις
δεν σε "γειώνω" απλά εδώ η συζήτηση είναι άλλη και η απάντηση που ζητάς δεν είναι συγκεκριμένη...:)
 


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Παντως δεν ξερω αν ειμαι off topic αλλα χαζευοντας στο διαδικτυο με αφορμη την εκμπομπη του Alpha 101 DOGS βρηκα αυτο http://www.youtube.com/watch?v=bRiAFBuOf2E&playnext=1&list=PL2797B69930B66A6E&index=4
Στην ενοτητα λοιπον με τα πιθανα προβληματα των Bullmastiffαναφερει και την δυσπλασια :(:(:(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78