Αλλεργια πιτμπουλ κουτάβι (γνωμες)


kwstaskwsto

Member
2 Μαρτίου 2024
6
0
32
Καλησπέρα ,

Έχω ενα πιτμπουλακι 7 μηνων όπου απο την αρχή του καλοκαιριου έχει ξεκινησει το ταξιδι μας με τις αλλεργιες. Είχε κανει αλλεργικο σοκ σε εμβολιο όπου τα ειδε όλα η καημένη, χεστηκε κατουρηθηκε σχεδον εσβησε το σκυλι και έκανε κορτιζονη κατευθειαν η κτηνιατρος και επανηλθε. Απο εκεινη τη στιγμη δοκιμάζουμε πραγματα να δουμε τι παίζει κυρίως με διατροφη που σχετιζεται με ξηρα τροφη και συμπληρωμα διατροφης. Της έχει κάνει παλι ένεση όσον αφορά την αλλεργία αλλα δεν μου αρεσει και πολυ αυτο, να την κουμπωνουμε ενεσεις κάθε λίγο και τόσο.
Εχω δοκιμάσει samsfield αρνι και κοτοπουλο όπου να σας πω την αληθεια δεν ειδα κάποια διαφορά στο κνησμο. Της έδωσα vetoskin ως συμπληρωμα διατροφής αλλά τίποτα. Τώρα ξεκινησα να δοκιμασω υποαλλεργικη διατροφή όπου εδω και δυο μερες δεν την τρωει. Πήρα πάστα να βάλω απο πανω στις κροκετες, κανενα αποτελεσμα. Επίσης μου επαναλαμβανεται συνεχεια το τεστ για τις αλλεργιες να δουμε ακριβως τι εχει αλλα παιδια το λατρευω το ζωο αλλα τόσα χρηματα δεν νομιζω να δωσω για τη σκυλιτσα όσον αφορά αυτό το τεστ.

Ξέρω ότι δεν ειναι ευκολο να βρω τι ακριβως μπορει να έχει που πυροδοτει αυτη την αλλεργια (που μπορει να μην ειναι διατροφικη αλλα περιβαλλοντικη αλλεργια) αλλά υπάρχει καποιος που να μπορεί να μου δώσει καμια συμβουλη απο δικη του περίπτωση, τι θα μπορούσα να δοκιμασω? καποιο σαμπουαν που να δουλεψε, καποιο συμπληρωμα, να της μαγειρευω εγω το φαγητο και να σταματησω να της δινω ξηρα τροφή αλλά πως να βρω τι πρεπει να φτιαχνω και ποσοτητες, καποια λυση που να δουλεψε σε κανενα γιατί δεν μου αρεσει να την βλεπω να βασσανίζεται και νομιζω ότι δοκιμαζω δεν έχει καποιο αντίκτυπο.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.080
Σπιτικό φαγητό*, απαραίτητα για την περίπτωσή σας με την καθοδήγηση διατροφολόγου (*μαγειρευτό ή μπαρφ, θα προτείνει ανάλογα ο διατροφολόγος).

Κ επειδή θα ρωτήσεις για διατροφολόγο, αν κ δε μ'αρεσει να προμοταρω άτομα (κ την έχουμε αναφέρει πολλάκις), μόνο μία ξέρουμε, από ότι έχουμε καταλήξει κ εδώ στο φόρουμ - κ από την οποία υπάρχουν καλές εμπειρίες, έχω κ εγώ προσωπικά κ άλλοι εδώ μέσα: Σταυριανα Μανωλάκου. Δυστυχώς οι περισσότεροι μόνο αυτή ξέρουν κ γίνεται το σώσε, ραντεβού πριν το Νοέμβριο δεν θα βρεις. Αν ξέρει κι έχει δοκιμάσει κανείς κάποιον/α άλλο/η ας το καταθέσει να το χουμε υπ'όψη.

Κατά τ'αλλα κ οι αλλεργίες στα φάρμακα, που δεν κουμανταρονται με διατροφή, είναι κάτι άλλο επικίνδυνο που πρέπει να το ψάξεις, κ δεν ξέρω καθόλου σχετικούς κτηνιάτρους να προτείνω.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
885
988
28
δυστυχως στα σκυλια τα τεστ για αλλεργιες ειναι πανακριβα και δεν καλυπτουν και σπουδαια γκαμα πιθανων αλλεργιογονων. θα συμφωνησω απολυτα με την προταση να πας στην σταυριανα μανωλακου, ακουω παρα παρα πολυ καλα λογια και φαινεται πρωτα απ'ολα πως ειναι Ανθρωπος. επισης εγω προτεινω να μιλησεις και με κτηνιατρο-δερματολογο. υπαρχουν πολυ λιγοι με την ειδικοτητα αυτη στην ελλαδα, αλλα αξιζει. να ξεκαθαρισω ομως πως δυστυχως ολοι τους ειναι τσουχτεροι στις τιμες. (απο 50 και ανω ανα ραντεβου). τωρα σχετικα με το οτι η αλλεργια ξεκινησε μετα απο εμβολιο, ειναι κατι που πρεπει να το ψαξεις πολυ, και να το αναφερεις σε ολους τους γιατρους που θα παρακολουθησουν το σκυλι. ποιο εμβολιο ηταν που προκαλεσε το αλλεργικο σοκ;
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
925
751
Πριν απο διατροφολογο και κλασικη υποαλλεργικη τροφη που σου προτειναν φανταζομαι δεν τρωγεται παρε καταρχας κατι χωρις κοτοπουλο οπωσδηποτε και χωρις σιτηρα. Μονοπρωτεινικο κατα προτιμιση. Κοτοπουλο παρα πολυ συχνη αλλεργια και σιτηρα επισης. Αλλα τι συμπτωματα εχει το σκυλι? Εχει κατι στομαχικο περα απο τον κνησμο? Η αλλεργιες στα φαρμακα προφανως και δεν αντιμετωπιζονται ετσι και αν εχει μονο κνησμο χωρις τιποτα στομαχικο πιθανο να εχει περιβαλλοντικη αλλεργια που επισης δεν εχει σχεση με τη διατροφη. Αρχισε με αλλη τροφη και δες.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
925
751
Αμα τα κανεις παλι αυτα και δεν δεις αποτελεσμα απο οτι ακουω τελευταια τα τεστ ειναι πολυ καλυτερα. Πριν 2 χρονια δηλαδη δεν μου το προτειναν και τωρα το λενε οτι εχει βελτιωθει πολυ. Δεν θυμαμαι να ειναι και τοσο πανακριβο. Διατροφολογος πιο ακριβα 100%. Αλλα μην το κανεις απο τωρα και να εχει καμια κοινη αλλεργια το σκυλι κοτοπουλο και σιτηρα που εχουν τα μισα σκυλια.
 


kwstaskwsto

Member
2 Μαρτίου 2024
6
0
32
δυστυχως στα σκυλια τα τεστ για αλλεργιες ειναι πανακριβα και δεν καλυπτουν και σπουδαια γκαμα πιθανων αλλεργιογονων. θα συμφωνησω απολυτα με την προταση να πας στην σταυριανα μανωλακου, ακουω παρα παρα πολυ καλα λογια και φαινεται πρωτα απ'ολα πως ειναι Ανθρωπος. επισης εγω προτεινω να μιλησεις και με κτηνιατρο-δερματολογο. υπαρχουν πολυ λιγοι με την ειδικοτητα αυτη στην ελλαδα, αλλα αξιζει. να ξεκαθαρισω ομως πως δυστυχως ολοι τους ειναι τσουχτεροι στις τιμες. (απο 50 και ανω ανα ραντεβου). τωρα σχετικα με το οτι η αλλεργια ξεκινησε μετα απο εμβολιο, ειναι κατι που πρεπει να το ψαξεις πολυ, και να το αναφερεις σε ολους τους γιατρους που θα παρακολουθησουν το σκυλι. ποιο εμβολιο ηταν που προκαλεσε το αλλεργικο σοκ;
το εμβολιο που εκανε τοτε ήταν το ετησιο που κανουν στα σκυλια, τωρα δεν ξερω αν κανουν ολοι το ιδιο. Το εμβολιο ηταν το versican plus l4r. Να σημειωσω εδω ότι όταν της το εκανε ειχαμε εμετους, ηταν ψιλοαρρωστη δλδ που και αυτο ισως επαιξε το ρολο του
 


kwstaskwsto

Member
2 Μαρτίου 2024
6
0
32
Πριν απο διατροφολογο και κλασικη υποαλλεργικη τροφη που σου προτειναν φανταζομαι δεν τρωγεται παρε καταρχας κατι χωρις κοτοπουλο οπωσδηποτε και χωρις σιτηρα. Μονοπρωτεινικο κατα προτιμιση. Κοτοπουλο παρα πολυ συχνη αλλεργια και σιτηρα επισης. Αλλα τι συμπτωματα εχει το σκυλι? Εχει κατι στομαχικο περα απο τον κνησμο? Η αλλεργιες στα φαρμακα προφανως και δεν αντιμετωπιζονται ετσι και αν εχει μονο κνησμο χωρις τιποτα στομαχικο πιθανο να εχει περιβαλλοντικη αλλεργια που επισης δεν εχει σχεση με τη διατροφη. Αρχισε με αλλη τροφη και δες.
Περα απο το κνησμο, δημιουργουνται στο σωμα σαν μικρες πληγες στο μεγεθος όπως ενα σπυρακι οι οποιες ειναι ερυθρες. Επιπλεον, αυτο που εχει συμβει μια φορα στα μπροστινα ποδια στο σημειο τυπου "μασχαλη" ειχε εκζεμα το οποιο εμφανιστηκε ξαφνικα μετα απο βολτα και την επομενη μερα ειχε ξεραθει. Το αλλο που παρατηρω ειναι ξεραμενα σπυρακια λευκα. Δεν ειχα ξανα σκυλο μεσα στο σπιτι ξανα οποτε δεν ξερω αν όλα αυτα που παρατηρω ειναι κατι. Στομαχικο είχε πριν κανει το εμβολιο τότε που τα ειδε όλα, ειχαμε διαροιες και εμετους αλλά δεν εχει εμφανισει κατι τετοιο ξανα υστερα απο αλλαγη της τροφης τοτε.
 


kwstaskwsto

Member
2 Μαρτίου 2024
6
0
32
Απλά έχω φρικαρει τωρα που δεν τρωει. Όρεξη εχει φουλ. Το περιεργο ειναι ότι δυο μερες μια χαρα την εφαγε την υποαλλεργικη τροφη και μετα δεν την ακουμπαει. Παραλληλα της εδινα να πω την αληεθια καμια λιχουδια απο το δικο μας φαγητο τυπου κανενα κομματι κοτοπουλο ή κανενα κομματακι απο τυρι του τοστ αλλα με την υποαλλεργικη τα εκοψα για να δω τι συμβαινει .
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
925
751
Πιο πολυ για περιβαλλοντικη φαινεται η αλλεργια. Κοψε τα κοτοπουλα οπωσδηποτε και να δεις. Επισης θα δεις τωρα ππυ θα αλλαξει ο καιρος. Εμεις πχ εχουμε μονο ανοιξη καλοκαιρι. Αμα δεν φυγει με το φαι και το κρυο μενουν και τα ακαρεα σαν πιθανοτητα. Αυτο μπορεις να το τεσταρεις με σκουπα και τιναγμα καθημερινα.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
459
288
dog-place.blogspot.com
μπορεις να δοκιμασεις brf του εμποριου, που δεν ειναι τιγκα στα συντηρητικα και την επεξεργασια οπως η κροκετα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.830
Είναι σίγουρα αλλεργία; Το αλλεργικό σοκ που έπαθε με τον εμβολιασμό εφόσον επιβεβαίωσε η κτηνίατρος ότι πρόκειται για αλλεργικό σοκ το δεχόμαστε ως αλλεργική αντίδραση σε κάποια ουσία του φαρμάκου. Για τα δερματικά όμως πριν καταλήξετε σε αλλεργία έχουν αποκλεισθεί ασθένειες που έχουν τέτοια συμπτώματα;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.905
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924