Pemphigus Vulgaris


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
Τον ποναει? τον ενοχλει? Πολλες ερωτησεις κανω
δεν πειραζει, εδω ειμαι να απανταω ολες τις ερωτησεις, καθως μαθαινω και εγω μαζι με ολους σας
ναι, ποναει αρκετα. χρειαστηκε νοσηλεια μιας μερας για να παρει ορο επειδη δεν μπορουσε να φαει. και εχει τρομερη σιελορροια και στοματικη κακοσμια
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
γνωριζουμε παιδια ποια η διαφορα των ενεσεων glucantim που ερχονται απο ιταλια και ποια η διαφορα του σκευασματος antishmania? ιδιο πραγμα ειναι. μιλαμε καθαρα για οικονομικη διαφορα?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
ξεκινησαμε χθες τις ενεσεις για το καλαζαρ, και συνεχιζουμε με το apoquel, το οποιο αυξησαμε δωση απο μισο πρωι μισο βραδυ, σε ενα πρωι ενα βραδυ, διοτι δεν βλεπουμε ιδιαιτερο αποτελεσμα. η μονη βελτιωση ειναι πως οι πατουσες προσπαθουν να επουλωθουν.
IMG_20240131_165809.jpg
(αυτο το ασπρο περιγραμμα ειναι σημαδι πως η πληγη προσπαθει να κλεισει)

αν συνεχιζουμε να μην βλεπουμε δραστικη διαφορα, αναγκαστικα παμε σε κυκλοσπορινη
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Orjo and Mava


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
update: καλησπερα σε ολους, σημερα ειναι η 16η μερα glucantime. χθες καναμε εξετασεις αιματος για να δουμε συκωτι και νεφρα, και τα αποτελεσματα ηταν αριστα! εφυγε ενα τεραστιο βαρος απο πανω μου. αιμοδιαγραμμα επισης ολα τελεια, μονο λιγο χαμηλα αιμοπεταλια αλλα αυτο ειναι λογω της λεισμανιασης.
παμε τωρα στο κομματι πεμφιγα. παιρνει εδω και 2 βδομαδες 1 apoquel πρωι ενα βραδυ, υπαρχει προοδος και ειναι σταθερος. η δερματολογος ειπε πως θα συνεχισουμε ετσι μεχρι να τελειωσει η θεραπεια του καλαζαρ, και απο εκει και περα θα παμε σε κυκλοσπορινη. υποθετω δεν ειναι 100% ικανοποιημενη με τα αποτελεσματα, αλλα τουλαχιστον ειναι σε σταθερη πορεια προς το καλυτερο. για να ειμαι ειλικρινης, δε μου αρεσει η ιδεα της ανοσοκαταστολης, αλλα τι να κανουμε. αν πρεπει, θα γινει. ετσι και αλλιως ηδη τον προσεχω πολυ, δεν τον παω σε βρωμικα μερη, ουτε ερχεται σε επαφη με ξενα σκυλια που δεν ξερω αν ειναι υγειη. το μονο που με αγχωνει ειναι το κομματι αδεσποτα γατια, απο τα οποια εχουμε μιλιουνια στη γειτονια. θα τα δουμε ολα οταν ερθει η ωρα ομως. προς το παρον ολα καλα ολα ανθηρα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
925
751
update: καλησπερα σε ολους, σημερα ειναι η 16η μερα glucantime. χθες καναμε εξετασεις αιματος για να δουμε συκωτι και νεφρα, και τα αποτελεσματα ηταν αριστα! εφυγε ενα τεραστιο βαρος απο πανω μου. αιμοδιαγραμμα επισης ολα τελεια, μονο λιγο χαμηλα αιμοπεταλια αλλα αυτο ειναι λογω της λεισμανιασης.
παμε τωρα στο κομματι πεμφιγα. παιρνει εδω και 2 βδομαδες 1 apoquel πρωι ενα βραδυ, υπαρχει προοδος και ειναι σταθερος. η δερματολογος ειπε πως θα συνεχισουμε ετσι μεχρι να τελειωσει η θεραπεια του καλαζαρ, και απο εκει και περα θα παμε σε κυκλοσπορινη. υποθετω δεν ειναι 100% ικανοποιημενη με τα αποτελεσματα, αλλα τουλαχιστον ειναι σε σταθερη πορεια προς το καλυτερο. για να ειμαι ειλικρινης, δε μου αρεσει η ιδεα της ανοσοκαταστολης, αλλα τι να κανουμε. αν πρεπει, θα γινει. ετσι και αλλιως ηδη τον προσεχω πολυ, δεν τον παω σε βρωμικα μερη, ουτε ερχεται σε επαφη με ξενα σκυλια που δεν ξερω αν ειναι υγειη. το μονο που με αγχωνει ειναι το κομματι αδεσποτα γατια, απο τα οποια εχουμε μιλιουνια στη γειτονια. θα τα δουμε ολα οταν ερθει η ωρα ομως. προς το παρον ολα καλα ολα ανθηρα.
Πολυ ευχαριστα αποτελεσματα! Τα γατια γιατι σε αγχωνουν για τα δερματοφυτα? Ψυλλους? Η εχει καμια αρρωστεια που μεταδιδεται και δεν την ξερω.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
Πολυ ευχαριστα αποτελεσματα! Τα γατια γιατι σε αγχωνουν για τα δερματοφυτα? Ψυλλους? Η εχει καμια αρρωστεια που μεταδιδεται και δεν την ξερω.
δε με αγχωνουν για τα δερματοφυτα, με αγχωνουν γιατι χεζουν και κατουρανε παντου, και επισης μπορει να εχουν μολυνσεις του ανω αναπνευστικου που ειναι μεταδοτικες και στους σκυλους. ομως γενικα ο ντελον, παρολο που συμπαθει τις γατες, δεν ερχεται σε πολυ κοντινη επαφη μαζι τους, ουτε τρωει τα κακα τους. απλως αγχωνομαι μη γινει καμια στραβη. μιλησα λιγακι και με την κτηνιατρο και μου ειπε πως τα βασικα ειναι να μην τρωει ωμα φαγητα, να μην ερχεται σε επαφη με ανεμβολιαστα ζωα, ή με ζωα με λοιμωδη νοσηματα. περαν αυτου θα μπορει να ειναι ακομα ενα φυσιολογικο σκυλι. λιγο πιο επιρρεπης σε ουρολοιμωξεις και αναπνευστικα, αλλα αυτα φτιαχονται ευκολα.
 
  • Like
Reactions: Estranged


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
925
751
δε με αγχωνουν για τα δερματοφυτα, με αγχωνουν γιατι χεζουν και κατουρανε παντου, και επισης μπορει να εχουν μολυνσεις του ανω αναπνευστικου που ειναι μεταδοτικες και στους σκυλους. ομως γενικα ο ντελον, παρολο που συμπαθει τις γατες, δεν ερχεται σε πολυ κοντινη επαφη μαζι τους, ουτε τρωει τα κακα τους. απλως αγχωνομαι μη γινει καμια στραβη. μιλησα λιγακι και με την κτηνιατρο και μου ειπε πως τα βασικα ειναι να μην τρωει ωμα φαγητα, να μην ερχεται σε επαφη με ανεμβολιαστα ζωα, ή με ζωα με λοιμωδη νοσηματα. περαν αυτου θα μπορει να ειναι ακομα ενα φυσιολογικο σκυλι. λιγο πιο επιρρεπης σε ουρολοιμωξεις και αναπνευστικα, αλλα αυτα φτιαχονται ευκολα.
Δεν το ηξερα αυτο με τις μολυνσεις του αναπνευστηκου αλλα αφου δεν ερχεται σε επαφη μια χαρα θα ειναι σιδερενιος!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
Οι μολυνσεις του ανω αναπνευστικου της γατα και τα λοιμωδη νοσηματα γενικα που φερουν οι αδεσποτες γατες οφείλονται σε ιους που ΔΕΝ μεταδίδονται στο σκυλο .
Η φιλοξενουμενη μου που ειναι στην ιδια φαση οσον αφορα την προσοχη, ζει μαζι με γατες με ιους του αναπνευστικου και λοιμωδη.
Γενικα αν δε μενουν στον ιδιο χωρο δεν εχεις θεμα ουτε με μυκητες, ψυλλους κτλ επειδη απλα περπατανε και ζουν στον ιδιο δρομο, μακρια και αγαπημενα απλα.
 
  • Like
Reactions: Orjo and Estranged


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
925
751
Οι μολυνσεις του ανω αναπνευστικου της γατα και τα λοιμωδη νοσηματα γενικα που φερουν οι αδεσποτες γατες οφείλονται σε ιους που ΔΕΝ μεταδίδονται στο σκυλο .
Η φιλοξενουμενη μου που ειναι στην ιδια φαση οσον αφορα την προσοχη, ζει μαζι με γατες με ιους του αναπνευστικου και λοιμωδη.
Γενικα αν δε μενουν στον ιδιο χωρο δεν εχεις θεμα ουτε με μυκητες, ψυλλους κτλ επειδη απλα περπατανε και ζουν στον ιδιο δρομο, μακρια και αγαπημενα απλα.
Α για αυτο δεν το ηξερα ειπα και εγω πως μου ξεφυγε αρρωστεια τι σκατα υποχονδρια ειμαι :LOL:
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
Update: τελειωσαμε 6 μαρτη τις glucantime. ολα καλα, δεν εχουν πειραχτει νεφρα και συκωτι απο το φαρμακο. τιτλο δεν εχουμε τεσταρει ακομη γιατι θελει να περασει πρωτα ενα διαστημα να γινει δουλεια, παντως ολα πανε προς το καλυτερο. οι πληγες στις πατουσες εχουν ολες σχεδον κλεισει, η μυτη την παλευει ακομα αλλα εχει τεραστια βελτιωση. και παμε τωρα και στην πεμφιγα: παιρνουμε μεχρι και σημερα και για αλλη μια βδομαδα ακομη 2 apoquel 5.4mg την μερα, και πριν 2 εβδομαδες αρχισαμε την κυκλοσπορινη. καταφεραμε επιτελους να κοψουμε και το baytril που επαιρνε κοντα 3 μηνες διοτι μεσα σε ολα ειχε πιασει και pseudomonas aeruginosa. εχει φτασει σχεδον στο φυσιολογικο του βαρος των 6.5 κιλων, ειναι καπου στα 6.3 και προχωραμε δυναμικα. εχω επισης δει τεραστια διαφορα στην διαθεση του. απο εκει που ειχε να παιξει με παιχνιδι 3 μηνες, απο μονος του πλεον δειχνει ενδιαφερον και φερνει παιχνιδι για να παιξουμε φετς. μπορει να μασησει τα παιχνιδια του. μπορει πλεον χωρις φοβο μην πονεσει να τρωει ξηρα τροφη και λιχουδιες, και γενικα απο διαθεση ειναι τελειος. μεσα στο στομα δεν υπαρχει ακομα καποια βελτιωση, ολα ειναι κοκκινα, υπαρχει δυσοσμια και σιελοροια, αλλα ειναι φυσιολογικο, διοτι οι βλεννογονοι θελουν ενα διαστημα για να φτιαξουνε τελειως. παραθετω καποιες φωτος προοδου για οσους ενδιαφερονται.

image_2024-04-04_173035313.png

image_2024-04-04_174916166.png
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
γνωριζουμε παιδια ποια η διαφορα των ενεσεων glucantim που ερχονται απο ιταλια και ποια η διαφορα του σκευασματος antishmania? ιδιο πραγμα ειναι. μιλαμε καθαρα για οικονομικη διαφορα?
να απαντησω και σε αυτη μου την απορια αν καποιος την ειχε επισης: με βαση οσα συζητησα και με την κτηνιατρο και διαβασα γενικα, οι ενεσεις glucantim που ειναι και οι "οριτζιναλ", δεν προκαλουνε συχνα πονο και scar tissue. σε αντιθεση με τις antishmania, οι οποιες προκαλουνε και πονο και συχνο σχηματισμο scar tissue. και η δερματολογος ειπε πως βλεπει πολυ συχνα περιστατικα απο σκυλια που τους εγιναν antishmania στο καταφυγιο πριν υιοθετηθουν επειδη σαφως ειναι πιο φτηνες, και εχουν απιστευτο scar tissue.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
update: μολις γυρισαμε απο την κτηνιατρο, οπου του πηραν αιμα για βιοχημικες, και η δερματολογος πηρε επιχρισμα απο τους λεμφαδενες συν ενα πλακακι απο τα κακαδια στο αυτι του.
τα νεα ειναι πολυ καλα! στο αυτι υπηρχε μονο μια λεισμανια, και στο υγρο του λεμφαδενα υπηρχαν πολυ λιγες, και ηταν αδυναμες! η κτηνιατρος πιεσε να γινουν εκεινη τη στιγμη και οι εξετασεις αιματος, και τα αποτελεσματα ειναι τελεια, με εξαιρεση την γλυκοζη που ειναι ανεβασμενη, αλλα αυτο μαλλον ειναι λογω στρες. επειδη ομως μπορει να εχει προκληθει και απο την κυκλοσπορινη, θα κανουν και αλλη μια εξεταση να το σιγουρεψουν.
περαν αυτου, πηραμε και αλλα λιγα γραμμαρια, ειναι πλεον στα νορμαλ του κιλα, 6.5. η πεμφιγα εχει παραμεινει σε ενα στασιμο σταδιο, που ουτε πολυ χειροτερεψη ειδαμε, αλλα ουτε και αλλη βελτιωση, οποτε ξαναβαζουμε στο πλανο το αποκουελ, ενα χαπι την ημερα αρχικα, και ανεβαζουμε κυκλοσπορινη στα 0.5μλ την ημερα, και επισης ανεβαζουμε ζυλαπουρ απο ενα χαπι των 100 την ημερα χωρισμενο μισο πρωι μισο βραδυ, σε 3/4 πρωι και βραδυ, και αρχιζουμε ξανα και το λεισγκαρντ.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
επανερχομαι με καλα νεα για αλλη μια φορα. καναμε γενικες αιματος, βιοχημικες, upc και αναλυση ουρων, και ολα ειναι τελεια. δεν εχει καν κρυσταλλους στα ουρα το αγορι μου, παρ'ολο που εδω και 3 χρονια εχει αμμο στην ουροδοχο λογω ζυλαπουρ, και η ποσοτητα αυτου εχει αυξηθει. εχει παρει και λιγο ακομη βαρος, ειμαστε στα 6.700. η πεμφυγα ειναι κατα το μεγαλυτερο μερος υπο ελεγχο. το στομα του μεσα ειναι πολυ καλυτερα, η εντονη κακοσμια εχει παψει εδω και καιρο. η μυτη μας καλυτερευει, το πανω μερος εχει κλεισει, το κατω ειναι προβλημα, αλλα τα καλα νεα ειναι πως ειναι στειρο μικροβιων βακτηριων και καλαζαρ (ξεμπερδεψαμε και με την ψευδομοναδα, αυτο ελειπε 3 μηνες αντιβιωση.). γι αυτο λοιπον η δερματολογος μας εδωσε tacrolimus τοπικη. αυτη τη στιγμη λοιπον το σχημα ειναι 1 apoquel πρωι ενα βραδυ, 3/4 ζυλαπουρ πρωι και βραδυ, 0.5 ml modulis καθε μερα, καθε 3 μηνες leisguard για 30 μερες τη φορα, και μια φορα την μερα tacrolimus.
το ενα κακο ειναι πως η δερματολογος πηρε πλακακι απο αυτια και υγρο απο λεμφαδενα, και ειδε αυξημενες λεισμανιες.
 
  • Like
Reactions: Mava


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
μια δυο μερες αφοτου εγραψα τα παραπανω, ειχαμε ενα περιεργο συμβαν. που λετε ξυπναω ενα πρωι ξαφνικα πολυ νωρις, τυπου 6 η ωρα, γιατι τον αισθανομαι να τρεμει. σηκωνομαι αναβω φωτα και βλεπω πως του ειχαν φυγει τσισα στο κρεβατι. οκ λεω δε πειραζει τον βγαζω βολτα αλλαζω σεντονια. την επομενη μερα το ιδιο. να ξεκαθαρισω, του εφυγαν, σαν ακρατεια, δεν κατουρησε. παιρνω κτηνιατρο της λεω παιζει να ειναι καμια ουρολοιμωξη γιατι ειναι και ανοσοκατεσταλμενος και μπορει να τσιμπησε κατι απεξω. λεει εχει αλλα συμπτωματα; και δεν ειχε, διαθεση ορεξη φουλ, στο κατουρημα δεν ποναγε, τα ουρα δεν ειχαν αιμα και κυριολεκτικα δυο μερες πριν εκανε και ολες του τις εξετασεις. μου λεει δεν ειναι λοιμωξη, κανε απλα πλυσεις με φυσιολογικο ορο και προσθεσε αμα μπορεις αλλη μια βολτα 5 λεπτα ισα ισα να κατουραει το βραδυ να μη μενει πολλες ωρες μεχρι το πρωι. οκ λεω, κανουμε 4 βολτες πλεον. σταματησε το προβλημα. ενα μηνα μετα, πριν δηλαδη μια βδομαδα, ξανα αρχισε. αυτη τη φορα του εφευγαν μονο σταγονες. ειναι ετσι και αλλιως να κανει εξετασεις παλι, οποτε θα το δουμε και αυτο.

η πεμφιγα ειναι σε καλο σταδιο. η tacrolimus οχι μονον δε βοηθησε, αλλα ανοιξε παλι τις πληγες του εκει που την εβαζα. μυτη και πατουσες δηλαδη. τραγικο. υστερα απο 20 μερες μου λεει να την σταματησω η δερματολογος. πηγαμε εκει λιγο πισω, αλλα πλεον ξανακλεισε ξανα μανα η μυτη και οι πατουσες κλεινουν αργα αλλα σταθερα.
χθες μιλησα με την δερματολογο και μου ειπε πως θα αλλαξουμε το σχημα. θα προσθεσουμε νιασιναμιδη (βιταμινη Β3) και δοξυκυκλινη. απο οτι φαινεται παιδια, και τα δυο αυτα σκευασματα δουλευουν πολυ καλα για ατομα με πεμφιγα. και ειναι και πολυ πιο ελαφρυ θεραπευτικο σχημα εννοειται. στην αρχη εννοειται θα παιρνει και αυτα αλλα και οτι αλλο παιρνει τωρα, και σιγα σιγα η γιατρος θελει μειωση του apoquel και της κυκλοσπορινης, και ειδανικα αργοτερα να κοπει τελειως ενα ή ακομη καλυτερα και τα δυο. φοβαται περισσοτερο για το καλαζαρ. θελει εναν δυνατο οργανισμο, που αυτη τη στιγμη δεν τον εχει ο ντελον. οποτε θελει να βγει απο την ανοσοκαταστολη. ευχηθειτε μας λοιπον τυχη με αυτο το εγχειρημα.

την αλλη εβδομαδα εχουμε αιματολογικες, πιθανον παλι εξετασεις ουρων και ειδανικα απο τον επομενο χρονο και υπερηχο ανω κατω κοιλιας, καθως και καθαρισμο δοντιων οταν το στομα ειναι 100% καλα, διοτι 9 μηνες τωρα δεν μου επιτρεπουν να βουρτσιζω τα δοντια του.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
μια δυο μερες αφοτου εγραψα τα παραπανω, ειχαμε ενα περιεργο συμβαν. που λετε ξυπναω ενα πρωι ξαφνικα πολυ νωρις, τυπου 6 η ωρα, γιατι τον αισθανομαι να τρεμει. σηκωνομαι αναβω φωτα και βλεπω πως του ειχαν φυγει τσισα στο κρεβατι. οκ λεω δε πειραζει τον βγαζω βολτα αλλαζω σεντονια. την επομενη μερα το ιδιο. να ξεκαθαρισω, του εφυγαν, σαν ακρατεια, δεν κατουρησε. παιρνω κτηνιατρο της λεω παιζει να ειναι καμια ουρολοιμωξη γιατι ειναι και ανοσοκατεσταλμενος και μπορει να τσιμπησε κατι απεξω. λεει εχει αλλα συμπτωματα; και δεν ειχε, διαθεση ορεξη φουλ, στο κατουρημα δεν ποναγε, τα ουρα δεν ειχαν αιμα και κυριολεκτικα δυο μερες πριν εκανε και ολες του τις εξετασεις. μου λεει δεν ειναι λοιμωξη, κανε απλα πλυσεις με φυσιολογικο ορο και προσθεσε αμα μπορεις αλλη μια βολτα 5 λεπτα ισα ισα να κατουραει το βραδυ να μη μενει πολλες ωρες μεχρι το πρωι. οκ λεω, κανουμε 4 βολτες πλεον. σταματησε το προβλημα. ενα μηνα μετα, πριν δηλαδη μια βδομαδα, ξανα αρχισε. αυτη τη φορα του εφευγαν μονο σταγονες. ειναι ετσι και αλλιως να κανει εξετασεις παλι, οποτε θα το δουμε και αυτο.

η πεμφιγα ειναι σε καλο σταδιο. η tacrolimus οχι μονον δε βοηθησε, αλλα ανοιξε παλι τις πληγες του εκει που την εβαζα. μυτη και πατουσες δηλαδη. τραγικο. υστερα απο 20 μερες μου λεει να την σταματησω η δερματολογος. πηγαμε εκει λιγο πισω, αλλα πλεον ξανακλεισε ξανα μανα η μυτη και οι πατουσες κλεινουν αργα αλλα σταθερα.
χθες μιλησα με την δερματολογο και μου ειπε πως θα αλλαξουμε το σχημα. θα προσθεσουμε νιασιναμιδη (βιταμινη Β3) και δοξυκυκλινη. απο οτι φαινεται παιδια, και τα δυο αυτα σκευασματα δουλευουν πολυ καλα για ατομα με πεμφιγα. και ειναι και πολυ πιο ελαφρυ θεραπευτικο σχημα εννοειται. στην αρχη εννοειται θα παιρνει και αυτα αλλα και οτι αλλο παιρνει τωρα, και σιγα σιγα η γιατρος θελει μειωση του apoquel και της κυκλοσπορινης, και ειδανικα αργοτερα να κοπει τελειως ενα ή ακομη καλυτερα και τα δυο. φοβαται περισσοτερο για το καλαζαρ. θελει εναν δυνατο οργανισμο, που αυτη τη στιγμη δεν τον εχει ο ντελον. οποτε θελει να βγει απο την ανοσοκαταστολη. ευχηθειτε μας λοιπον τυχη με αυτο το εγχειρημα.

την αλλη εβδομαδα εχουμε αιματολογικες, πιθανον παλι εξετασεις ουρων και ειδανικα απο τον επομενο χρονο και υπερηχο ανω κατω κοιλιας, καθως και καθαρισμο δοντιων οταν το στομα ειναι 100% καλα, διοτι 9 μηνες τωρα δεν μου επιτρεπουν να βουρτσιζω τα δοντια του.
Καλή τύχη στο αγόρι σου,να ξεπεράσει τα πρόβλημα του σύντομα
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
Για ουρολοιμώξεις, κυστίτιδες ή τεσπα συχνά βακτήρια στο ουροποιητικό έστω κ αν δεν γίνονται λοιμώξεις θα πρότεινα σχετικά μόνιμα συμπληρώματα τύπου urinovet. Πραγματικά κάνουν διαφορά, προλαμβάνουν ως κ λοιμώξεις, τσεκαρισμένο.

Για την ανοσοκαταστολή προτείνω ανεπιφύλακτα* προβιοτικα (που νομίζω ήδη δίνεις) + maitake d-fraction, το μαιτακε ΜΟΝΟ το συμπυκνωμένο όμως (4x). Σε άνθρωπο με βαριά ανοσοκαταστολή αυτός ο συνδυασμός σταδιακά τον έβγαλε από το καθεστώς ανοσοκαταστολής, τον φέρανε στα φυσιολογικά όρια λευκών κ τον βοηθάνε άπειρα με τις αντίστοιχες επιπτώσεις χημειοθεραπειών (κ υπάρχει βιβλιογραφία που λέει ότι ενισχύουν την αποδοτικότητα κάποιων συγκεκριμένων χημειο). Υπάρχουν δημοσιευμένες ιατρικές έρευνες, δεν είναι τύπου χρυσελια - κυρίως από Ιαπωνία μόνο πάντως κ μικρής εμβέλειας κλινικές έρευνες, να το πω κ αυτό. Γενικά το πόρισμα είναι κακό μάλλον δεν κάνει, καλό κάνει γενικά στο ανοσοποιητικό, σε άλλους λίγο σε άλλους τούμπανο.

Το μαιτακε δεν είναι κάποιο μαγικό ματζουνι, κ δεν πρέπει να περιμένει κανείς ότι θα του λύσει μαγικά όλα του τα προβλήματα υγείας. Βιταμίνες είναι (συγκεκριμένα, κάποιο συγκεκριμένο είδος β-γλυκανων, οι οποίες β-γλυκανες είναι το καλύτερο για ενίσχυση του ανοσοποιητικού γενικά), καθαρά υποστηρικτικές. Δεν υπάρχει Ελλάδα, μόνο από Αμερική (iherb) κ είναι πανάκριβο - αλλά σε τόσο μικρόσωμο σκυλί που θα θέλει 1 σταγόνα τη μέρα ή 1 κάθε 2 μέρες πιστεύω θα κρατήσει κ χρόνο.

Μαιτακε δίνω στον ανοσοκατεσταλμένο άνθρωπο, στον Άρη κ παίρνω κ εγώ οπότε είμαι άρρωστη ή βλέπω ότι πάει να με ρίξει.

*Δε γνωρίζω όλες τις παρενέργειες σε όλα τα όργανα κ όλες τις αλληλεπιδράσεις, πάντα όλα με προσοχή κ στοχευμένη έρευνα, ειδικά σε μη υγιείς οργανισμούς ή με άλλα υποκείμενα νοσήματα.
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
Α να συμπληρώσω ότι τα προβιοτικα δεν ενδείκνυνται στη βαριά ανοσοκαταστολή κανονικά γιατί υπάρχει φόβος για το ότι το σώμα δεν είναι σε θέση να διαχειριστεί ζωντανούς οργανισμούς όπως θα έκανε φυσιολογικά.

Πρακτικά, αν το χα διαβάσει αυτό δεν θα είχε πάρει ποτέ ο ανοσοκατεσταλμένος άνθρωπός μας, το βρήκαμε αφού είχε πάρει κάποια λόγω πρότασης του φαρμακοποιού (που δεν ήξερε την κατάσταση) όταν είδε να του δίνουν πολύ βαριές αντιβιωσεις κ δε σκεφτήκαμε ότι θα υπάρχει πρόβλημα. Είμασταν κλφαρδοι δλδ, αλλά δεν τα σταμάτησε γιατί είχε πάρει ήδη θεαματικά τα πάνω του μέσα σε λίγες μέρες αφότου άρχισε να τα παίρνει. Σε άλλες περιπτώσεις ανοσοκαταστολής πολύ πιθανό να μην αντιδράσει ο οργανισμός καλά κ να τον υπονομεύσουν.

Και γενικά, προσέχουμε τις αλληλεπιδράσεις φαρμάκων με συμπληρώματα!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
Θα συνεχίσω o_O

Γενικά η έρευνα για την υγειά του μικροβιωματος του εντέρου είναι πολύ στα σπάργανα ακόμα αλλά αυξανόμενα δείχνει συσχέτιση σε πράγματα πολύ πέραν του εντέρου που δε φαντάζονταν καν συσχετίσεις πριν.
Y.γ.: Gut microbiome and health: mechanistic insights | Gut

Προβιοτικα κ ανοσοποιητικό:



Προβιοτοκα κ ανοσοκαταστολή:

Maitake d-fraction (έχει πάρα πολλή βιβλιογραφία για την δράση στην απόπτωση καρκινικών κυττάρων κ άλλα αντικαρκινικά αυτό κατά βάση, παραπλεύρως λένε το ανοσοποιητικό - κ λάθος έκανα ότι είχε μόνο Ιαπωνικές έρευνες, μάλλον μόνο για την ασθένεια που έψαχνα εγώ, για την αντικαρκινική δράση ειδικά έχει παγκόσμια εμβέλεια κ πολύ πράμα):


 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
Θα συνεχίσω o_O

Γενικά η έρευνα για την υγειά του μικροβιωματος του εντέρου είναι πολύ στα σπάργανα ακόμα αλλά αυξανόμενα δείχνει συσχέτιση σε πράγματα πολύ πέραν του εντέρου που δε φαντάζονταν καν συσχετίσεις πριν.
Y.γ.: Gut microbiome and health: mechanistic insights | Gut

Προβιοτικα κ ανοσοποιητικό:



Προβιοτοκα κ ανοσοκαταστολή:

Maitake d-fraction (έχει πάρα πολλή βιβλιογραφία για την δράση στην απόπτωση καρκινικών κυττάρων κ άλλα αντικαρκινικά αυτό κατά βάση, παραπλεύρως λένε το ανοσοποιητικό - κ λάθος έκανα ότι είχε μόνο Ιαπωνικές έρευνες, μάλλον μόνο για την ασθένεια που έψαχνα εγώ, για την αντικαρκινική δράση ειδικά έχει παγκόσμια εμβέλεια κ πολύ πράμα):


σε ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες, ναι, προβιοτικα παιρνει ηδη και εννοειται το ξερουν και οι δυο οι κτηνιατροι, δεν με εχουν αποτρεψει. δινω που και που και λιγο γιαουρτακι. urinovet πηρα πριν καλα καλα ξεκινησει η ανοσοκαταστολη γιατι ηξερα πως θα γινοταν επιρρεπης σε λοιμωξεις, αλλα η κτηνιατρος μου ειπε να μη το δωσω. το γιατι λιγο αγνωστο, κατι ειπε οτι κανει οξυνα τα ουρα; θα το ξανα αναφερω τωρα οταν παω εννοειται. εκλεισα και τον υπερηχο θα γινει την παρασκευη. ενα αγχος το εχω. τελευταια φορα καναμε το 2023 και ολα ηταν πολυ καλα, μακαρι ακομα και μετα απο οοοοολα τα βαρια φαρμακα να εξακολουθει να ειναι οκ.... τι να πω. περιμενω γενικα να βγουνε τα αποτελεσματα των αιματολογικων, να γινει και ο υπερηχος, και θα κατσω να διαβασω και ολα τα λινκς αμα ειναι να ξεκινησω να δινω αυτα που ειπες. απλα πρωτεραιοτητα για εμενα εχει να δω αν ολα ειναι καλα. γιατι αν εχουμε θεμα με συκωτι και νεφρα, αλλουνου παπα ευαγγελιο ανοιγουμε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.910
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924