Συνδρομο Cushing


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
@medusa έχεις διαβάσει τπτ για την ashwaganda? Ή έχεις δοκιμάσει;

Θέλω να κάνω διερεύνηση για διάφορα μεταβολικά κ μέχρι να βγει μια άκρη επειδή παίζει να πάρει πολύ, έλεγα μήπως να δώσω λίγο για αρχή μέχρι να βρούμε κάποια άκρη - αν βρούμε.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
@medusa έχεις διαβάσει τπτ για την ashwaganda? Ή έχεις δοκιμάσει;

Θέλω να κάνω διερεύνηση για διάφορα μεταβολικά κ μέχρι να βγει μια άκρη επειδή παίζει να πάρει πολύ, έλεγα μήπως να δώσω λίγο για αρχή μέχρι να βρούμε κάποια άκρη - αν βρούμε.

Εχω παρει ashwagandha rodhiola μιξ καθως ηταν απο τα κλασικα συστατικα των ολιστικων θεραπειων. Σε γενικες γραμμες εγω τα εξεταζα για στρες και μειωση κορτιζόλης και γενικοτερη λειτουργια επινεφριδιων. Δεν εχω ριξει ομως επαρκη μελετη και δεν εχω επίσης βγαλει σαφη συμπερασμα ακομα αν ειναι απολυτα σεηφ. Δε νομιζω γενικα να της δωσω, περνει τοσα πολλα πια που μπλεκομαι.

Προς το παρον τα πινω εγω εδω και κανα δεκαημερο να μη πανε χαμμενα. :LOL: (λενε οτι ειναι τονωτικη και βοηθα με το στρες). Δεν ειδα καμια διαφορα.
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
Αυτη την εβδομαδα λοιπον κατι νεο μας ξημερωσε , ετσι για να μη βαριόμαστε. Ξεκίνησε την τεταρτη η μικρη να μου βγαζει αιμα απο τη μυτη. Αμέσως το μυαλο μου πηγε στο καλαζαρ οτι ανεβηκε.

Τρεξαμε στον κτηνιατρο, καναμε τιτλο και επι ευκαιριας ηλεκτρολυτες ( καλιο νατριο) , ασβεστιο τιμες συκωτι για Cushing's κτλ .
1/400 η μικρη.... ειχε ανεβει οντως. Λογω της γενικοτερης καταστασης ειπαμε να το προπαθησουμε με zylapour ακομα και το μιλτοφεραν να ειναι τελευταια λυση . Θα της δωσω αλλους 2 μηνες αυτο και φολικο οξυ και κατι αλλο για αιμοραγιες και επανεξεταση.

Οι αλλες τιμες καλιο νατριο, κτλ ηταν πολυ καλες, θεωρητικα σε σχεση με κλινικη εικονα και τελευταια εξεταση για Cushing (αν και οχι η σωστη εξεταση) σημαινει οτι τα χαπια ως μg την πιανουν ας πουμε και παει καλα ως δοσολογια .

Σε δεκα μερες κλεισαμε και τον υπερηχο να δουμε σε τι χαλια ειναι τα οργανα. Συνεχίζουμε ειδικη τροφη γαστρο παγκρεας επίσης.

Τωρα κατα ποσο ενα κορμακι τοσο δα θα αντεξει και μιλτοφεραν μαζι με ολα τα αλλα δε ξερω, ευελπιστω δε θα χρειαστει να μαθουμε.

Μετα τον υπερηχο θα παω με ολα τα σετ εξετασεων, να παρω και δευτερη γνωμη απο την κλινικη που τη βλεπουν που και που. .
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
Παραθέτω τα αποτελέσματα του υπέρηχου,o oποίος έπρεπε να ειχε γινει στα πρωτα στάδια της διάγνωσης. Ενας λόγος που γίνεται στην αρχη της διάγνωσης ειναι για να επιβεβαιωθει 100% οτι ειναι απο την υπόφυση και όχι απο επινεφρίδια. Επίσης γινεται για να δούμε πως εχουν επηρεαστεί τα όργανα απο την κορτιζόλη πχ παγκρεας συκώτι κτλ,

Οπως μου τα εξηγησαν και το γραφω απλοικα , στην υποφυση μιλαμε για καλοήθεια (αδένωμα στην υποφυση) αντίθετα στα επινεφρίδια υπάρχει πιθανότητα να είναι και κακοηθής όγκος . Απο το αρχικο τεστ μπορεις καποιες φορες ,αναλογα απο ττις τιμες του αρχικου τεστ, να διακρίνεις αμεσα για τι πρόκειται αλλα οχι σε όλες τις περιπτώσεις.

Στη περίπτωση της Λούση απο τα αποτελέσματα του LDDS test (διαγνωστικό) μπορούσαμε να διακρίνουμε εξαρχής οτι ηταν απο την υπόφυση και λόγω οτι ηταν αδέσποτη και οι ποροι περιορισμένοι δεν το κυνηγησαμε να γίνει άμεσα.

Τα ευρηματα της Λούση είναι πολυ αναμενόμενα για σκυλάκι με προχωρημένο σύνδρομο Cushing's

Ηπατομεγαλία και διάχυτη αύξηση της ηχογένειας του παρεγχύματος.
Ευρήματα κενοτοπιώδους ηπατοπάθειας και βλεννοκήλης της
χοληδόχου κύστης.
Συμμετρική διόγκωση των επινεφριδίων, συχνά συναντάται σε
ασθενείς με κεντρικής αιτιολογίας Cushing’s disease.
Εικόνα χρόνιας παγκρεατίτιδας.
Πιθανή εκφύλιση του σπληνικού παρεγχύματος (εναπόθεση
αιμοσιδηρίνης).

Στα πολυ θετικα λεμφαδένες νεφρα ηταν φυσιολογικα ( φοβομουν μην εχουν πειραχτει απο καλαζαρ κτλ)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
Γιατρε μου @Estranged ή και λοιποι συμφορουμιτες εχετε διαβασει τιποτα για συμπληρωμα με βαση τον ψευδαργυρο για δερματικα ?

Το ειδα σε ενα φορουμ για κουσινγκοσκυλα. Ειχαν θεαματικη προοδο στα δερματικα μερικα πειραματαζωα.

The mineral zinc plays an important role in many substances in the canine body, including enzymes, proteins, and hormones. Zinc is also important for immune system function and thyroid function. Zinc deficiency can result in many problems for dogs, including: Lack of protection from infection.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
Δεν ξέρω, δεν τα χω ψάξει σχεδόν καθόλου τα δερματικά γιατί εμένα το μόνο σχετικό πρόβλημα που έχει είναι ότι δε βγάζει τρίχα άμα τον ξυρίσεις. Που οκ, κλάιν.

Και γενικά ούτε για τον ψευδάργυρο δεν το χω ψάξει. Απλά φρόντισα να έχει η πολυβιταμινη για ηλικιωμένα που του δίνω, ίσως γιατί θα χα διαβάσει αυτό για το ανοσοποιητικό κ το θυρεοειδή - για την τρίχα κ την παχυσαρκία (που είχε κάποτε) τα χα δει κάποια φάση τα του θυρεοειδή αλλά η... έρευνα έχει αλλάξει κατεύθυνση κ δεν τα θυμάμαι πια).
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
update μετα επι 13 μηνες αγωγης!

Δε ξερω αν φταιει και η ηλικια και το καλαζαρ και διαφορα πχ οχι σωστη παρακολουθηση οσο ηταν στο δημο, αλλα θεωρω οτι υπαρχει μεν βελτιωση αλλα οχι οσο θα επρεπε. Δηλαδη ακομα τα χαπια δε την εχουν πιασει καλα.

Η κοιλιτσα μας εχει πέσει αισθητα, το κατουρημα δεν εχει βελτιωθει οσο θα ηθελα (σε αυτο ισως δε βοηθα και η αγωγη για καλαζαρ), η πεινα δεν εχει κατευνασει διολου (τρωει ακομα χαρτια, κοματια παλστικο, γλυφει τα πατωματα κτλ)! Τα ποδια χειροτερευουν θα ελεγα καθως τωρα χανει μυς συνεχως και επιπλεον με τη μειωση της κορτιζολης στο σωμα φανηκαν τα αρθιτικα που εκρυβε.

Η γρια καλα κρατει, ζωηραδα φουλ γαυγιζει κτλ Ευτυχως νευρικοτητα και επιθετικοτητα , η ανοια και να κοβουν κυκλους το βραδυ που παρατηρειται σε σκυλια με τη παθηση δεν εχουμε, δε ξερω αν θα υποφεροταν με τα αλλα ζωα εδω μεσα.

Εδω τη βλεπετε ανετη να κοιμαται πανω στα ποδια μου ενω δουλευω στο πισι.
457510756_1929233190930320_7254181924044756887_n.jpg


Αυτο που κρατα καλα ακομα και δεν εχει βελτιωση ειναι τα δερματικα. Ουτε εχει βγαλει τριχα κοιλια και επισης χανει και αλλη απο λαιμο. Και τα μαυρακια στη κοιλια δε φυγαν.

Οι κυστες επιπλεον που νομιζα οτι δε μας ταλαιπωρουσαν πια, σημερα εμφανιστηκαν παλι.
Ειναι τρομαχτικο δειτε μια κυστη πως εγινε μεσα σε 12 ωρες, χτες το πρωι δε την ειχε καθολου και απο ενα μικρο γλομπαρακι που διεκρινα χτες απογευμα πως επιασε το στηθος της ολο. .
Χτες μεσανυχτα, σημερα πρωι και σημερα μεσημερι.
κυστη 1.jpgκυστη 3.jpgκυστη 4.jpg

Κατα τ αλλα περνουμε χαπια για Cushing, για χολη και το συκωτι ανελειπως, ειδικη διατροφη για παγκρεας, σιροπι για τα αρθιτικα, αγωγη για καλαζαρ και τωρα βαλαμε και αντιβιωση 2 φορες την ημερα γιατι δεν ειχαμε αρκετα χαπια και ειπαμε απο 7 να τα κανουμε 9

Τον αλλο μηνα πρεπει να κανω εξετασεις για επανακαθορισμο δοσης και ετοιμαζομαι να δωσω ενα νεφρο. Γενικα η ασθενεια τσουζει οικονομικα και οι επανεξετασεις ειναι ακριβες και συχνες και τα φαρμακα πολυ ακριβα και η ολη φροντιδα (μπανακια για δερματικα συνεχως και πανες κτλ)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
Τα ποδια χειροτερευουν θα ελεγα καθως τωρα χανει μυς συνεχως και επιπλεον με τη μειωση της κορτιζολης στο σωμα φανηκαν τα αρθιτικα που εκρυβε.
Η μείωση της κορτιζόλης είναι που χειροτερεύει τα αρθριτικά; Εγώ νόμιζα ότι τα σκελετικά προβλήματα έρχονται από το ότι δεν τους μένει μυς για μυς να στηρίξει τα πόδια, ε κ πάντα σε συνδυασμό με την ηλικία.

Τα πίσω πόδια του Άρη είναι μαύρα χάλια. Κ το βρίσκω λογικό αφού έχει 2 κλαράκια πια αντί για τις ωραίες μπουταρες που είχε μέχρι πριν περίπου 3 χρόνια.

Ξέρω ότι μπορεί να ναι κ απ' την ηλικία μόνο, το mustle wasting μόνο του εννοώ, αλλά κόβω το κεφάλι μου ότι έχει αντίσταση στην ινσουλίνη, είτε λόγω Cushing's είτε μόνη της. Κι ότι όλα από εκεί προήλθαν. Αλλά μόνο το Cushing's έχει κ αντίσταση στην ινσουλίνη κ τρελά ψηλά αιμοπετάλια.

Λέω να του τις κάνω τις εξετάσεις για Cushing's τελικά, έστω κ αν πιστεύει η κτηνίατρος του ότι δεν έχει νόημα γιατί δεν θα πάρει veroryl λόγω συκωτιού. Τουλάχιστον να βοηθηθεί διατροφικά, έχω κ ραντεβού με τη διατροφολόγο τον Οκτώβριο.

Οπότε πάμε στο παρακάτω:
Τον αλλο μηνα πρεπει να κανω εξετασεις για επανακαθορισμο δοσης και ετοιμαζομαι να δωσω ενα νεφρο. Γενικα η ασθενεια τσουζει οικονομικα και οι επανεξετασεις ειναι ακριβες και συχνες και τα φαρμακα πολυ ακριβα και η ολη φροντιδα (μπανακια για δερματικα συνεχως και πανες κτλ)
Πόσο;

Κ τι εξετάσεις κάνουμε για το υποφυσιακό Cushing's; Γιατί αν ήταν το άλλο θα χε φανεί στην αξονική.

Γενικά, είναι πολύ ακριβό το να αρρωσταίνεις. Ζώα, άνθρωποι, το κόστος για όλα από δω κ από κει είναι τεράστιο. Κ επειδή τα συγκρίνω λαιβ με άρρωστο σκύλο κ άρρωστο άνθρωπο, να λέτε ευχαριστώ που είμαστε ασφαλισμένοι - κ ελπίζω όσοι δεν είναι να ασφαλιστούν - γιατί οι συχνές εξετάσεις κ τα φάρμακα είναι μια περιούσια από μόνα τους. Ακόμα κ για τα απλά, βιοχημικές ας πούμε, είναι άλλο να τα πληρώνεις από τσέπη όταν θέλει να κάνεις συχνά κ άλλο να τα κάνεις εντελώς τζάμπα. Μην πω για τα φάρμακα.
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
Η μείωση της κορτιζόλης είναι που χειροτερεύει τα αρθριτικά; Εγώ νόμιζα ότι τα σκελετικά προβλήματα έρχονται από το ότι δεν τους μένει μυς για μυς να στηρίξει τα πόδια, ε κ πάντα σε συνδυασμό με την ηλικία.



Πόσο;

Κ τι εξετάσεις κάνουμε για το υποφυσιακό Cushing's; Γιατί αν ήταν το άλλο θα χε φανεί στην αξονική.
στο ενα καλα τα λες για τους μυς.... δεν εννοω οτι η μειωση της κορτιζολης τα χειροτερευει, λαθος το εθεσα. Εννοουσα οτι οσο εχουν αυξημενη ορμονη στο σωμα (πριν τα χαπια) ειναι σαν να περνουν κορτιζονη και οι επιπτωσεις απο τα αρθριτικα δεν ειναι τοσο εμφανεις, δηλάδη ειναι συνηθες να υπαρχουν τα αρθριτικα χωρις να εχει το ζωο συμπτωματα και να εμφανιζονται οταν τα πιανει η θεραπεια γι αυτο εγραψα "εκρυβε".

Οι εξετασεις δε χωριζονται αναλογα σε υποφυσιακο και μη. Εμενα η εξεταση μου ειπε ποια μορφη εχει. Αναλογα τις τιμες στο 80% των περιπτωσεων καταλαβαινουν.
H πιο στανταρ διαγνωστικη εξεταση για το τυπικο cushing η LDDS. Ειναι 8 ωρες με 3 τρυπηματα και 2 δοσεις ορμονης ανα 4ωρο.Αυτη σε κλινικη νομιζω μου ειπαν κανα 200αρι πέρσι.
Η αλλη εξεταση ειναι η ACTH ( ενα τρυπημα πριν, ορμονη και ξανατρυπημα μετα απο 1-2 ωρες) Αυτη κανουμε και για επανεξεταση. (καπου 80-100)

Στον υπερηχο επισης συνηθως βλεπεις ηπατομεγαλεια και διογκωμενα επινεφριδια ανεξαρτητα αν ειναι υποφυσιακο η οχι , στις εξετασεις σχεδον παντα ALP ανεβασμενη και οι ηλεκτρολυτες τρελαμενοι.

Αλλα στα εχω ξαναπει γιατι να κανεις την εξεταση στη φαση που ειναι και εφοσον δε περνει χαπια? θες να ξοδευτεις ετσι για πλακα και να τον ταλαιπωρησεις αδικα? Εαν εβλεπες τη Λουση μετα το 8ωρο θα τη λυποταν η ψυχη σου, εγω δε θα το κανα ειλικρινα. Μονο το στρες του ζωου και η ταλαιπωρια αρκει για να αρρωστησει εξτρα.
Επιπλεον (στο χω ξαναπει θαρω) δε ξερω γιατι αλλα απο τις αναλυσεις που χουμε κανει θεωρω οτι αν εχει ο Αρης θα εχει ατυπο cushing που δε θα δεις καμια τιμη κορτιζολης ανεβασμενη , δε το πιανει το τεστ δηλαδη. (Atypical Cushing Για να το ψαξεις παραπανω)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
Α όχι αν είναι έτσι δεν θα τον ταλαιπωρήσω.

Ηπατομεγαλια κ ALP ανεβασμένη έχει για αυτονόητους λόγους αλλά τίποτα δεν έδειξε διογκωμένα επινεφρίδια (διογκωμένα επινεφρίδια έχουν και στο υποφυσιακο δλδ; Νόμιζα μονό στο επινεφριδιακο).

Ηλεκτρολύτες δε θυμάμαι πότε τους έκανε όλους, το κάλιο του μόνο τσιμπάει συχνά κ δεν έχει θέμα με καρδιά.

Πάντως γιατί atypical? Δε θυμάμαι τι μου χες πει. Κ από προπερσι που ήταν χάλια κ δε βρίσκαμε τι έχει είχε αναφέρει υποψία για Cushing's ο ένας υπερηχολογος κ τώρα στην κλινική που έκανε τις αξονικές κτλ κ το ανέφερα μου είπανε ότι δεν είναι απίθανο, έχει εικόνα που παραπέμπει σε υποψία.

Το θέμα είναι τι θα κερδίσει. Αν μπορεί να βοηθηθεί με κάποιο τρόπο (vetoryl ή διατροφή) ναι - κ κυρίως αν αυτή η βοήθεια θα βοηθήσει λίγο κ στο συκώτι. Αν όχι ε όντως τι να το κάνω.
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
@Estranged καποια συσχετιση ειχα βρει του ατυπου με αυξημενες ορμονες του σεξ και κατι σου χα πει, τα χω ξεχασει και εγω τωρα. Συν οτι καπως ετσι ειναι το ατυπο, ηπια συμπτωματα οχι ξεκαθαρα. Στο ατυπο δεν βλεπεις αυξημενη κορτιζολη στο σωμα, μονο τα ιδια συμπτωματα σε πιο ηπιο και στο ατυπο δουλευουν τα ολιστικα αρκετα εχω καταλαβει.

To κακο με το Vetoryl ειναι οτι κανεις μηνες να το ρυθμισεις ειδικα σε φασεις οπως η Λουση που την ειχαν αφησει να ξεφυγει και πρεπει συνεχως να ελεγχεις οτι δε θα φτασει στο αλλο ακρο, αντισον. Οποτε να ειναι αρχη , η τιμη της κορτιζόλης χαμηλή και ελαφρα τα συμπτωματα ο κινδυνος της θεραπειας ειναι μεγαλυτερος απο το να μη το περνουν. Συνηθως τετοια σκυλια ξεκινανε με θεραπειες τυπου 5 mg και μεσα σε λιγους μηνες εχουν φτασει σε σημειο που επεσε τοσο που το κοβουν. Εμεις απλα δεν ελεγχουμε τοσο συχνα γιατι η Λουση που ειχε αφεθει χρονια χωρις θεραπεια, δεν εχει φτασει σε σημειο η κορτιζολη να πεσει τοσο πολυ. Τωρα θα παμε για τεστ κυριως για να δουμε αν θελει παραπανω δοση. (ξεκινησε με 10Mg, πηγε 15, τωρα λογικα παμε για 20)

Η διατροφη που συστηνουν δεν αλλαζει πολυ απο αυτη που κανεις, θα ελεγα καθολου, Θελει χαμηλα δημητριακα, καλης ποιοτητας πρωτεινη και χαμηλο λιπος. Ουσιαστικα διατροφη για παγκρεας και κανουμε γιατι ειναι συνηθες στο Cushing να κανουν παγκρετιτιδα , η λουση επιβεβαιωθηκε κιολας οτι εχει χρονεια παγκρεατιτιδα, αλλα ηδη της εκανα διατροφη καταλληλη ..Και για το συκωτι Hepatiale forte και usrsofalk επιπλεον για χολη και τιποτα αλλο, καπως εχουν πεσει οι τιμες της απο αυτα. Πραγματα δηλαδη που δινεις ηδη εσυ

ΥΣ. Ναι η Λουση εχει και διογνωμενα επινεφριδια. Αφου απο εκει εκρινεται η ορμονη δουλευουν φουλ αρα επηρεάζονται, η διογκωση μου ειπε και ο υπερηχολογος ειναι αναμενομενη ενδειξη στον υπερηχο των κουσινγκοσκυλων, μαλιστα οταν ειναι συμμετρικα διογκωμενα ειναι μια εξτρα επιβεβαιωση οτι ειναι υποφυσιακο.

YΣ.2, Aν θυμαμαι καλα το Cushing προκαλει υποκαλαιμια, προς τα κατω οι τιμες τσιμπανε αν τσιμπησουν. (με μια επιφυλαξη)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
@Estranged

In theory, atyp- ical Cushing's syndrome is caused by overproduction of sex hormones instead of cortisol

This is an uncommon endocrine disorder, which affects middle aged to older dogs and clinically may mimic the signs of hyperadrenocorticism. This disease is thought to be a result of overproduction of estradiol, androstenedione, progesterone, and 17‐hydroxyprogesterone in addition to cortisol.

Veterinarians at UTK advise treating atypical Cushing’s and hyperestrinism with melatonin, which decreases cortisol and sometimes estradiol levels as well, and lignans, a type of phytoestrogen, which may also inhibit enzymes involved in the production of estradiol.

Dogs with pituitary-dependent atypical Cushing’s usually have an enlarged liver, hepatopathy (liver abnormalities), and enlargement of both adrenal glands

ΥΣ 1 Βy the way, εχω βρει αρκετα αποθεματα Ursofalk . Εαν χρειαστεις σφυρα
ΥΣ .2 τη μελατονινη. Lignals Τα εδινα και εγω πριν την παγκρεατιτιδα, η μελατονινη βοηθα και στο τριχωμα και στο στρες αρα και στα συμπτωματα. Επειδη ειπες δε ξαναβγαζει ευκολα μαλλι το λεω. Απλα ειναι μεγαλο NO σε περιπτωση διαβητη .
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
Κατάλαβα, αφού μάλλον vetoryl* δεν κάνει να πάρει για να μην επιβαρύνει το συκώτι κ μάλλον η διατροφή έχει ήδη βοηθήσει - είτε έχει είτε δεν έχει Cushing's, ή αντίσταση στην ινσουλίνη μόνο ή ότι άλλο μεταβολικό (γιατί κάποιο μεταβολικό θέμα σίγουρα έχει), κ αφού αρκετά συμπτώματα είτε έχουν γίνει πιο ήπια είτε έχω βρει τρόπο να τα μανατζαρω (πχ ουρολοιμώξεις), κ να χει, δεν υπάρχει λόγος να το ψάξω περαιτέρω αφού είναι τόσο ταλαιπωρία. Οκ θενξ!

*Το vetoryl αν έχει Cushing's κ αν είχε όφελος στο να μειώσει το ρυθμό εξέλιξης του όγκου μεγαλύτερο από την τοξικότητα θα το ξανασυζητουσα βέβαια. Αλλά μάλλον είναι πολύ πιο τοξικό από ότι μπορεί να αντέξει ο οργανισμός του σε αυτή τη φάση.

Το μόνο γαμωτο που μου μένει είναι ότι το Cushing's κ όλα αυτά τα μεταβολικά με παρόμοια συμπτώματα πολύ συχνά κάνουν ηπατικά αδενώματα κ αν είχαμε κάνει εξετάσεις πρόπερσι όταν επέμενα ίσως κ να είχαμε προλάβει κάτι με τον όγκο, έστω να μην/να αργήσει να εξελιχθεί σε κακοήθεια από αδένωμα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.090
ΥΣ 1 Βy the way, εχω βρει αρκετα αποθεματα Ursofalk . Εαν χρειαστεις σφυρα
ΥΣ .2 τη μελατονινη. Lignals Τα εδινα και εγω πριν την παγκρεατιτιδα, η μελατονινη βοηθα και στο τριχωμα και στο στρες αρα και στα συμπτωματα. Επειδη ειπες δε ξαναβγαζει ευκολα μαλλι το λεω. Απλα ειναι μεγαλο NO σε περιπτωση διαβητη .
Έχω βρει για τον επόμενο 1,5 μήνα, θα σου πω ξανά σε ένα μήνα αν δεν βρω, θενξ!

Ας πάρει κ μελατονίνη, 100 χάπια παίρνει, τι είναι άλλο ένα; :ROFLMAO: Διαβήτης ευτυχώς ούτε μυρωδιά υποψίας για την ώρα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.910
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924