Κοπροφαγία Μαλτέζ και τελικό βάρος


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
Γενικά, κάθε ένας που έρχεται και ζητά βοήθεια - αν έχει τολμήσει να αποκτήσει σκύλο με τρόπο που δεν εγκρίνετε - δέχεται αγενή επίθεση από μέλη του φόρουμ και μετά τα ειρωνικά και υποτιμητικά σχόλια (κοπελιά δεν είσαι σε θέση να κρίνεις - καιρό είχαμε, κ.α.) μπορεί και να πείτε κάτι για το πρόβλημα του. :mad:
μα το προβλημα τους, προερχεται αποκλειστικα και μονο απο το γεγονος πως απεκτισαν σκυλο απο την λαθος πηγη. δεν ειναι θεμα τι εγκρινουμε εμεις και τι οχι, θεμα ειναι τι εγκρινει ο νομος της χωρας μας και τι ειναι το ηθικο.
 


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
μα το προβλημα τους, προερχεται αποκλειστικα και μονο απο το γεγονος πως απεκτισαν σκυλο απο την λαθος πηγη. δεν ειναι θεμα τι εγκρινουμε εμεις και τι οχι, θεμα ειναι τι εγκρινει ο νομος της χωρας μας και τι ειναι το ηθικο.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρετε καν πώς απέκτησα το σκύλο μου ! Αυτό είναι το θέμα ! Κρίνετε διχως να γνωρίζετε. Είπα ότι η κοπέλα δεν επικοινωνει μαζί μου και πώς δεν την βρίσκω και ανοίχτηκαν υποθέσεις άνω ποταμών. Στο μεταξύ,το αστείο είναι ότι σήμερα πρωί πρωί επικοινωνήσαμε και μου έλυσε ο,τι απορία είχα. Μακάρι να μην είχα κάνει το ποστ.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
μα ειναι προφανες, οταν καποιος λεει "η κοπελα" και "ειναι απο οικογενεια", αυτοματα σημαινει ή αγγελια στην χρυση αγγελια, ή στο φβ, ή σε καποιο αλλο σαιτ. αλλιως δε θα λεγαμε για κοπελα ουτε οικογενεια, θα λεγαμε για εκτροφεα με ονοματεπωνυμο και ονομα εκτροφειου που ολα αναγραφονται πανω στο pedigree, σωστα;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.274
Athens
Βλέπω ενδιαφέρεστε αν πληρώθηκε και πόσο το κουτάβι και άλλα τέτοια. Πρώτος σας στόχος να εξηγήσετε πόσο λάθος είναι να υιοθετούμε κουτάβια από μη εγκεκριμένα εκτροφεία και ότι είναι παράνομο, ενώ οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν αποκτήσει σκυλί με παρόμοιο τρόπο. :censored:

Γενικά, κάθε ένας που έρχεται και ζητά βοήθεια - αν έχει τολμήσει να αποκτήσει σκύλο με τρόπο που δεν εγκρίνετε - δέχεται αγενή επίθεση από μέλη του φόρουμ και μετά τα ειρωνικά και υποτιμητικά σχόλια (κοπελιά δεν είσαι σε θέση να κρίνεις - καιρό είχαμε, κ.α.) μπορεί και να πείτε κάτι για το πρόβλημα του. :mad:

Σοβαρευτείτε ή βάλτε ως προϋπόθεση για εγγραφή να καταθέτει κανείς το pedigree του. :ROFLMAO:
@panosha
Εν έτει 2024 και με τούμπανο ίντερνετ και με σόσιαλ να βρίθουν από τα σχετικά θέματα, εγώ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη:

  1. Πως γκουγκλάρεις επιτυχώς για να βρεις το μαλτέζ το σουπερ μινι των 800 γραμμαρίων και βρίσκεις και εντοπίζεις τις κυρα κούλες που το πουλάνε ή το δίνουν από άκυρες γέννες.
  2. Πως γκουγκλάριες και δεν πετυχαίνεις τα 1 εκατομμύριο άρθρα που σου λένε ότι οι παραπάνω γέννες είναι άκυρες για πολλούς λόγους και επιπλέον ανήθικες.
Πως γίνεται αυτό;

To πρόβλημα όπως καταλαβαίνεις είναι ότι θέλουμε την τσάντα να είναι Prada, αλλά την θέλουμε από τον πάγκο, 15 ευρώ ό,τι πάρεις. Γκουγκλάρουμε μέχρι εκεί που μας βολεύει και μας συμφέρει.

Το φόρουμ δεν κατακρίνει αυτόν που πήρε λάθος (αν και πόσο πια μπορείς να κάνεις στραβοπάτημα, αυτό το λέγαμε και πριν 10 χρόνια εδώ μέσα!) αλλά είναι παράλογο ο όποιος τέτοιος θεματοθέτης να:
α. Θίγεται (κακώς) από την αλήθεια που δεν τον συμφέρει
β. Συνεχίζει να υπερασπίζεται την επιλογή του ως την καλυτερότερη. Κοινώς αρνείται να σκεφτεί πέρα από τον εαυτούλη του.

Και εντέλει μπαίνεις σε ένα φόρουμ να ρωτήσεις κάτι για να σε βοηθήσουν.
Δεν ρίχνεις μια ματιά πρώτα να δεις που μπήκες? Τι καπνό φουμάρουν?

Όχι @panosha το φόρουμ δεν κάνει διακρίσεις στο αν έχεις ή δεν έχεις πεντιγρι. Οι περισσότεροι εδώ αδέσποτα έχουν, υπάρχουν και πεντιγκρί υπάρχουν και οι λάθος επιλογές που έχουν συνηδειτοποιήσει και μπράβο τους.

Εγώ προσωπικά όμως κάνω διακρίσεις στους αμετανόητους. Αυτοί ας βγάλουν τα μάτια τους μόνοι τους.
 


eftychia k

Member
10 Σεπτεμβρίου 2024
12
5
Λοιπόν,για να βοηθησω λίγο τους ιδιοκτήτες όσον αφορά την κοπροφαγία. Κάποιες από τις λύσεις είναι : βιταμίνες με ιχνοστοιχεία,οι οποίες κάνουν τα περιττώματα να μυρίζουν και λιγότερο με το στροφή δίχως σιτηρά , καλύτερα με ψάρι για να μην κάνει αλλεργιες και για πιο ήπια μυρωδιά ,λάδι σολομού κι έπειτα,αν δεν το σταματήσει,εξετάσεις αίματος για να βρεθούν τυχόν ελλείψεις. Καποια αλλά κολπα που προτάθηκαν είναι γιαούρτι με ανανά, γλυκοπατάτα,καρότο και μπανάνα που έχει ίδια υφή με τα κόπρανα (περίπου). Περί βάρους, τα κιλά είναι φυσιολογικα ,για 4 μηνών σκυλάκι ,η τρώει υπολογίζεται γύρω στα 75 γρ. για να μην πεινάει και δελεαζεται με τα κακα της( της έδινα γύρω στα 50) αυτό πρότεινε η τροφή πάνω .Η εσχάτη λύση είναι πιπέρι καγιέν για να τα σιχαθεί. Αυτά από 'μένα. Μου λύθηκαν όλες οι απορίες,
μα ειναι προφανες, οταν καποιος λεει "η κοπελα" και "ειναι απο οικογενεια", αυτοματα σημαινει ή αγγελια στην χρυση αγγελια, ή στο φβ, ή σε καποιο αλλο σαιτ. αλλιως δε θα λεγαμε για κοπελα ουτε οικογενεια, θα λεγαμε για εκτροφεα με ονοματεπωνυμο και ονομα εκτροφειου που ολα αναγραφονται πανω στο pedigree, σωστα;
Λοιπόν,για να βοηθησω λίγο τους ιδιοκτήτες όσον αφορά την κοπροφαγία. Κάποιες από τις λύσεις είναι : βιταμίνες με ιχνοστοιχεία,οι οποίες κάνουν τα περιττώματα να μυρίζουν και λιγότερο με το συστατικό"mojave yucca" , τροφή δίχως σιτηρά , καλύτερα με ψάρι για να μην κάνει αλλεργιες και για πιο ήπια μυρωδιά ,λάδι σολομού κι έπειτα,αν δεν το σταματήσει,εξετάσεις αίματος για να βρεθούν τυχόν ελλείψεις,όταν ξεκινήσει τις βόλτες και αν δεν το σταματήσει.Καποια αλλά κολπα που προτάθηκαν είναι γιαούρτι με ανανά, γλυκοπατάτα,καρότο και μπανάνα που έχει ίδια υφή με τα κόπρανα (περίπου). Περί βάρους, τα κιλά είναι φυσιολογικα ,για 4 μηνών σκυλάκι,ούτε ελλιποβαρες ,ούτε παχύσαρκο,η τρώει υπολογίζεται γύρω στα 75 γρ. για να μην πεινάει και δελεαζεται με τα κακα της( της έδινα γύρω στα 50) αυτό πρότεινε η τροφή πάνω .Η εσχάτη λύση είναι πιπέρι καγιέν για να τα σιχαθεί. Αυτά από 'μένα. Μου λύθηκαν όλες οι απορίες, οπότε σας ευχαριστώ.
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
Για τα υπολοιπα με καλυψαν οι συμφορουμιτες .

Οσον αφορα τη κοπροφαγια οι βιταμινες , οι σκονες τα χαπια γιουκα αναναδες κτλ βοηθανε οταν η κοπροφαγια οφειλεται σε ελειψη βιταμινων η γενικα παθολογικες καταστασεις, Σε φαση κουταβια που συνηθως δεν ειναι παθολογικο αλλα εχει να κανει με τη φαση , ηλικια, αγχος απογχωρισμου, δοκιμαζουν το κοσμο γυρω τους κτλ δε νομιζω να βοηθησει.

Παθουσα, που τα εχει δοκιμασει ολα.
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.728
19.990
Να το χαίρεστε το φόρουμ σας. Αν μπορείτε διαγράψτε και το λογαριασμό μου.
Εναλλακτικά, μπορείς την μία φορά τον χρόνο που μπαίνεις, να γράφεις κάτι χρήσιμο και ουσιαστικό επί των θεμάτων, εκτός του να κράζεις συστηματικά, τους ίδιους παλιούς, εμένα βασικά συνήθως, για τους ίδιους λόγους.

Η και να μην μπαίνεις καθόλου, αν δεν σε ευχαριστούν τελικά ποτέ, τα όσα διαβάζεις.
Ο καθένας, έχει το δικαίωμα, να γράψει ευγενικά, την άποψή του.
Εχεις το "τηλεκοντρόλ" στα χέρια σου. Χρησιμοποίησέ το.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
δε το χωραει ο νους μου οτι εν ετη 2024 νεοι ανθρωποι με την τεχνολογια στα χερια τους, καθονται και διαφωνουν με αλλους, για το αν η παρανομη πηγη απο την οποια απεκτησαν το σκυλο τους ειναι ηθικη ή οχι. δε ξερω. τσουζει οταν τους λεμε οτι εχουν ημιαιμο και οχι το "ρατσατο" που ονειρευονταν; ποναει η αληθεια του οτι δεν εκαναν την σωστη επιλογη; γιατι δεν μπορω να το καταλαβω. παρουσιαζεις στοιχεια, παραπεμπεις σε αρθρα και νομους, και συνεχιζουν το βιολι τους. "οχι γνησιο ειναι".
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
δε το χωραει ο νους μου οτι εν ετη 2024 νεοι ανθρωποι με την τεχνολογια στα χερια τους, καθονται και διαφωνουν με αλλους, για το αν η παρανομη πηγη απο την οποια απεκτησαν το σκυλο τους ειναι ηθικη ή οχι. δε ξερω. τσουζει οταν τους λεμε οτι εχουν ημιαιμο και οχι το "ρατσατο" που ονειρευονταν; ποναει η αληθεια του οτι δεν εκαναν την σωστη επιλογη; γιατι δεν μπορω να το καταλαβω. παρουσιαζεις στοιχεια, παραπεμπεις σε αρθρα και νομους, και συνεχιζουν το βιολι τους. "οχι γνησιο ειναι".

Δεν είναι το θέμα αν είναι γνήσιο ή όχι. Το θέμα είναι άλλο στην Ελλάδα. Έχουμε τα αδέσποτα που εκτός αστικού ιστού ζευγαρώνουν ανεξέλεγκτα και έχουν τη ζωή που ξέρουμε και δεν τους αξίζει. Αδέσποτα που οι άνθρωποι δημιουργούμε. Έχουμε και την κάθε πικραμένη που ζευγαρώνει τον σκύλο της, όχι πάντα για το κέρδος, πολύ συχνά από βλακεία. Και έχουμε και πολύ κόσμο που θέλει να βάλει έναν σκύλο στη ζωή του. Και που δεν θα πληρώσει γι αυτό. Δεν θα καταφύγει λοιπόν στα καταφύγια αλλά στην κάθε πικραμένη για να πάρει ένα σκυλάκι από σπίτι, μικρόσωμο, κουτάβι κλπ... (που συχνά καταλήγει αδέσποτο όταν οι πρώτες δύσκολες συμπεριφορές εμφανιστούν). Γι αυτό δεν πρέπει να ενθαρρύνουμε με υιοθεσίες τις γέννες ιδιωτών.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.274
Athens
δε το χωραει ο νους μου οτι εν ετη 2024 νεοι ανθρωποι με την τεχνολογια στα χερια τους, καθονται και διαφωνουν με αλλους, για το αν η παρανομη πηγη απο την οποια απεκτησαν το σκυλο τους ειναι ηθικη ή οχι. δε ξερω. τσουζει οταν τους λεμε οτι εχουν ημιαιμο και οχι το "ρατσατο" που ονειρευονταν; ποναει η αληθεια του οτι δεν εκαναν την σωστη επιλογη; γιατι δεν μπορω να το καταλαβω. παρουσιαζεις στοιχεια, παραπεμπεις σε αρθρα και νομους, και συνεχιζουν το βιολι τους. "οχι γνησιο ειναι".
Να σου πω τι έχω αποκομίσει εγώ, ότι συμβαίνει γενικότερα στο θέμα αγορά/απόκτηση, είτε πρόκειται για πλυντήριο ρούχων είτε για σκύλο:

1. Ως λαός λειουτουργούμε κυρίως στις αγορές μας συναισθηματικά και όχι λογικά (σε αντίθεση με πιο βόρειους λαούς). Δεν θα αγοράσουμε ας πούμε ποτέ ένα station wagοn γιατί μοιάζει με νεκροφόρα, παρόλο που είναι η βέλτιστη λύση για να κουβαλάμε μέσα τα σκι μας, τα σερφ μας, τα παιδιά μας ή τους σκύλους μας.
2. Η αγορά/απόκτηση πρέπει να ικανοποιεί το εγώ μας: Eίναι η εξυπνότερη, η καλύτερη. Καλύτερη από του γείτονα.
3. "Εμένα κώτσο δεν με πιάνουν".
4. Θα πάρω αυτό που με συμφέρει οικονομικά και "φαίνεται" premium. Γι αυτό δουλεύουν σαν τρελοί οι πάγκοι και οι καρότσες με τις μαιμούδες.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.834
5.073
patra
grdane.blogspot.com
Λοιπόν,για να βοηθησω λίγο τους ιδιοκτήτες όσον αφορά την κοπροφαγία. Κάποιες από τις λύσεις είναι : βιταμίνες με ιχνοστοιχεία,οι οποίες κάνουν τα περιττώματα να μυρίζουν και λιγότερο με το στροφή δίχως σιτηρά , καλύτερα με ψάρι για να μην κάνει αλλεργιες και για πιο ήπια μυρωδιά ,λάδι σολομού κι έπειτα,αν δεν το σταματήσει,εξετάσεις αίματος για να βρεθούν τυχόν ελλείψεις. Καποια αλλά κολπα που προτάθηκαν είναι γιαούρτι με ανανά, γλυκοπατάτα,καρότο και μπανάνα που έχει ίδια υφή με τα κόπρανα (περίπου). Περί βάρους, τα κιλά είναι φυσιολογικα ,για 4 μηνών σκυλάκι ,η τρώει υπολογίζεται γύρω στα 75 γρ. για να μην πεινάει και δελεαζεται με τα κακα της( της έδινα γύρω στα 50) αυτό πρότεινε η τροφή πάνω .Η εσχάτη λύση είναι πιπέρι καγιέν για να τα σιχαθεί. Αυτά από 'μένα. Μου λύθηκαν όλες οι απορίες,

Λοιπόν,για να βοηθησω λίγο τους ιδιοκτήτες όσον αφορά την κοπροφαγία. Κάποιες από τις λύσεις είναι : βιταμίνες με ιχνοστοιχεία,οι οποίες κάνουν τα περιττώματα να μυρίζουν και λιγότερο με το συστατικό"mojave yucca" , τροφή δίχως σιτηρά , καλύτερα με ψάρι για να μην κάνει αλλεργιες και για πιο ήπια μυρωδιά ,λάδι σολομού κι έπειτα,αν δεν το σταματήσει,εξετάσεις αίματος για να βρεθούν τυχόν ελλείψεις,όταν ξεκινήσει τις βόλτες και αν δεν το σταματήσει.Καποια αλλά κολπα που προτάθηκαν είναι γιαούρτι με ανανά, γλυκοπατάτα,καρότο και μπανάνα που έχει ίδια υφή με τα κόπρανα (περίπου). Περί βάρους, τα κιλά είναι φυσιολογικα ,για 4 μηνών σκυλάκι,ούτε ελλιποβαρες ,ούτε παχύσαρκο,η τρώει υπολογίζεται γύρω στα 75 γρ. για να μην πεινάει και δελεαζεται με τα κακα της( της έδινα γύρω στα 50) αυτό πρότεινε η τροφή πάνω .Η εσχάτη λύση είναι πιπέρι καγιέν για να τα σιχαθεί. Αυτά από 'μένα. Μου λύθηκαν όλες οι απορίες, οπότε σας ευχαριστώ.
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ
για να σε βοηθήσω κι εγώ λίγο.
περί κοπροφαγίας θα μπορούσες να κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ.
θα διάβαζες άπειρα θέματα κι ένα μεγάλο άρθρο επί του ζητήματος.
θα ανακάλυπτες ότι όλες οι λύσεις που σου προτάθηκαν κι έρχεσαι να μας μεταφέρεις για να μας σώσεις... δεν λειτουργούν. όχι πάντα όχι σε όλες τις περιπτώσεις.
Η μόνη λύση που θα έχει αποτέλεσμα στη δεδομένη στιγμή για το κουτάβι σου την είπες η ίδια στο αρχικό σου ποστ αλλά δεν το συνειδητοποίησες.
Να μαζεύεις τις ακαθαρσίες του κουταβιού.
να διαχειριστείς έτσι τη διατροφή του ώστε να είσαι παρόν όταν αφοδεύει και να τα μαζεύεις άμεσα.
Αργότερα στις βόλτες με ένα λουράκι δεν θα τις επιτρέπεις να μυρίζει και να πλησιάζει άλλες ακαθαρσίες και θα το ξεπεράσει εν καιρώ μεγαλώνοντας.

για τα υπόλοιπα σχετικά με το βάρος εμπιστεύεσαι αναγκαστικά ότι σου είπε η κοπέλα ειδικά αφού δεν είδες πατέρα και περιμένεις... μετά τους 14 μήνες θα έχεις το τελικό της βάρος και ύψος.

η αλήθεια είναι ότι έπεσες στα μαλακά....
έπρεπε να σου απαντήσει άλλο αγαπητό μέλος για να μην πάνε χαμένα και τα φυστίκια που έχω αυτή τη στιγμή.:unsure:
Καλή συνέχεια...
μην βιαστείς να αποχωρήσεις από το φόρουμ, θα βρεις πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν μελλοντικά σε πολλά ζητήματα που πιθανά να χρειαστείς...:cool:
άσε που μπορεί να γίνετε και φίλες.....:LOL:
αυτά...:LOL:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.910
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924