Υπερβολή των φιλοζωικών οργανώσεων


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
925
751
Πάλι δεν κατάλαβα σε σχέση με τα περί βραστών αυγών κάτω από τη μασχάλη που από όσο ξέρω είναι βασανιστήριο αλλά ...για ποιον?
Για αυτην που υποπτευονται οτι το εοχε σπιτι της αλλα δεν μιλαει αν το εχει το εδωσε κτλ
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.274
Athens
Για αυτην που υποπτευονται οτι το εοχε σπιτι της αλλα δεν μιλαει αν το εχει το εδωσε κτλ
Aπό ότι γράφει η κηδεμόνας που το ψαχνει:
"Η κυρία που με κάλεσε και μου είπε να σταματήσω να ψάχνω γιατί είδε ένα φορτηγό ή αγροτικό να παίρνει το σκυλί κλπ."
Υπονοεί ότι κάποια (γειτόνισσα) δηλαδή είδε κάτι αλλά δεν λέει, φαίνεται σαν να ξέρει παραπάνω, δεν δίνει πληροφορίες για να ψάξουν καλύτερα και από τις λήψεις στις κάμερες - αυτά έχω καταλάβει.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
Ειχα μιλησει με αυτη τη κοπελα με μηνυματα , επειδη (κανονικα ή παλια δε καταλαβα) το σκυλακι εμενε εδω στη περιοχη μου, ειχε επικοινωνησει με τη σελιδα μηπως προσπαθησει να γυρισει προς τα εδω (απιθανο τωρα να φτασει απο εκει Δαφνη Μπραχαμι αλλα τελοσπαντων) , στη συζητηση τοτε αρχικα της ειπαν οτι ειδαν ρομα να το βαζουν πανω σε αγροτικο κτλ αλλα τα μασανε κιολας.

Στεναχωριεμαι απο τη μια αλλα απο την αλλη ρε παιδια, συνεχως φωναζουμε τσιπ και καρτελακι και μυαλο δε βαζουν. Καθε εβδομαδα βρισκουμε ενα μικροσωμο χωρις τσιπ ούτε καρτελακι και καθημερινα βλέπω να τα δενουν εξω απο σουπερμαρκετ πανω στο μετρο και ενταξει τετοιες φασεις (περιεργες εξαφανισεις) γινονται αρκετες και το γνωριζουν ολοι.

Και φυσικα ακομα και αν βρεθει αν το εχουν τσιπαρει αλλου, δε μπορεις να αποδειξεις τιποτα. Ουτε να το πας δικαστικα, οι αναμονες για δικες ειναι 3 και βαλε χρονια
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
993
28
θα συμφωνησω με μεδουσα... δεν μπορω να φανταστω την λυπη των ανθρωπων, δεν το ευχομαι σε κανεναν να χασει το κατοικιδιο του, αλλα πραγματικα το βρισκω καπως δυσκολο να αφησω τον εαυτο που να νιωσει 100% ασχημα για εκεινους... ποσο ειναι το σκυλι, 11, 13? τοσα χρονια ενα τσιπ δεν σκεφτηκαν να βαλουν; και φυσικα δεν γνωριζουμε και πως χαθηκε το ζωντανο. ηταν μοναχο σε κηπο; αρπαχθηκε οταν το ειχαν δεμενο καπου; δεν ξερω. σε καμια περιπτωση δεν αξιζει καποιος που δεν εχει βαλει τσιπ να του κλεβουν το ζωντανο. αλλα προσοχη ρε παιδια. βλεπω τοσες απωλειες και κλοπες ζωων τελευταια, και το 80%, για να μη πω περισσοτερο, ειναι περιπτωσεις γατιων που τα αφηνουν να βγαινουν στους δρομους μονα τους, ή σκυλιων που τα βγαζουν βολτες χωρις λουρι, τα δενουν οπου να ναι, ή δεν τους εχουν τσιπ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.274
Athens
στη συζητηση τοτε αρχικα της ειπαν οτι ειδαν ρομα να το βαζουν πανω σε αγροτικο κτλ αλλα τα μασανε κιολας.
Αν έγινε αυτό κλάφτα...
Την απορία από που κλάπηκε την έχω κι εγώ βέβαια.

Στεναχωριεμαι απο τη μια αλλα απο την αλλη ρε παιδια, συνεχως φωναζουμε τσιπ και καρτελακι και μυαλο δε βαζουν.
Παιδιά το τσιπ στη Λούτσα δεν υπάρχει, είναι χωριό εδώ. Είναι σαν να μιλάς για εξωγήινο πράγμα. Βέβαι αυτή μου λες έμενε νότια.

Ένα πράγμα θα σου πω.
Όταν ήρθα στην περιοχή, την 1η φορά που πήγα εδώ στον τοπικό κτηνίατρο (εξαιρετικός άνθρωπος) μπαίνω στο ιατρείο με τις γαλλίδες και μου λέει έκπληκτος "Τι πάθανε κι οι δύο;;;"
Tου λέω "τίποτα δεν έπαθαν, γενικές βιοχημικές θέλουμε, προληπτικά κλπ."
Με κοιτούσε σαν εξωγήινο. Μάλλον έβλεπε πρώτη φορά πελάτη να κάνει εξετάσεις "χωρίς λόγο".
 
  • Like
  • Wow
Reactions: GRDANE and medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.305
7.980
Παντως θεωρω οτι με 2000 αμοιβη ρομα ή καποιος που το χε παρει υιοθεσια παρανομα εις γνωση του και ξερει οτι ειναι 13-14 ετων σκυλι ....θα εβρισκε τροπο να το γυρισει και να παρει την αμοιβη
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.274
Athens
Παντως θεωρω οτι με 2000 αμοιβη ρομα ή καποιος που το χε παρει υιοθεσια παρανομα εις γνωση του και ξερει οτι ειναι 13-14 ετων σκυλι ....θα εβρισκε τροπο να το γυρισει και να παρει την αμοιβη
Σωστά, από ρομά τό παιρνες και με 200. Και νομίζω ότι κάποιες φιλοζωικές έχουν μια άκρη συνενόησης εκεί για περιστατικά κακοποιήσεων, πιθανόν να έχει ψαχτεί το θέμα.
Αν το χει πάρει άλλος όμως δεν πρόκειται να βγει να μιλήσει γιατί πέφτει λυντσάρισμα τουλάχιστο εδώ στο τοπικό φβ γκρουπ. Τύπου "πες μας πού μένει αυτή που ξέρει ποιος πήρε το σκυλί κλπ."
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Αν έγινε αυτό κλάφτα...
Την απορία από που κλάπηκε την έχω κι εγώ βέβαια.
Χωρίς να αναφέρεται πουθενά εγώ κατάλαβα ότι ο σκύλος ίσως τους ξέφυγε σε κάποια βόλτα, τον χάσανε και μετά άρχισαν τα όργανα με απαγωγές κλπ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.834
5.073
patra
grdane.blogspot.com
με 2.500 αμοιβή οι ρομά θα το είχαν επιστρέψει την ίδια μέρα.
το σκυλάκι ήταν μόνο του σε αυλή όταν οι ιδιοκτήτες απουσίασαν για λίγη ώρα.
το πιθανότερο σενάριο "φιλόζωη " αυτή που γκρινιάζει κι έδινε ψευδείς πληροφορίες για αγροτικα κλπ.... το θεώρησε κακοποίηση και το μάζεψε. Είδε οτι δεν είχε τσιπ και το εΊδε για μια καλη περιπτωση υιοθεσίας να κάνει το φιλοζωικό της καθήκον.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.225
10.274
Athens
το σκυλάκι ήταν μόνο του σε αυλή όταν οι ιδιοκτήτες απουσίασαν για λίγη ώρα.
Mπούκαρε σε ξένη αυλή και το βούτηξε;

Άσχετο με την περίπτωση που λέμε εδώ, αλλά το άλλο τεράστιο λάθος που γίνεται εδώ είναι μονοκατοικίες με κάγκελα και σκύλο μέσα (ακόμη κι αν είναι έξω να πάρει τον αέρα του), χωρίς πλέγμα, καλαμιά ή άλλη συμπληρωματική περίφραξη. Σκύλος στο δρόμο έχει σκοτώσει μικρόσωμο, το βούτηξε και το τίναξε μέσα από τα κάγκελα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
με 2.500 αμοιβή οι ρομά θα το είχαν επιστρέψει την ίδια μέρα.
το σκυλάκι ήταν μόνο του σε αυλή όταν οι ιδιοκτήτες απουσίασαν για λίγη ώρα.
το πιθανότερο σενάριο "φιλόζωη " αυτή που γκρινιάζει κι έδινε ψευδείς πληροφορίες για αγροτικα κλπ.... το θεώρησε κακοποίηση και το μάζεψε. Είδε οτι δεν είχε τσιπ και το εΊδε για μια καλη περιπτωση υιοθεσίας να κάνει το φιλοζωικό της καθήκον.
Aν έγινε έτσι λυπάμαι πολύ που δεν υπάρχουν αποδείξεις γιατί της αξίζει μεγάλο κυνήγι.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.910
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924