pit bull terrier the most versatile dog athlete...


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
στο schutzhund οχι γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει καλυτερη ρατσα....
θες να πεις οτι η καλητερη ρατσα για sch ειναι τα πιτ ? η δεν καταλαβα καλα ?
 


e1drua

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
11
0
ROTTIE said:
Είχες αναφέρει πως ήταν απρόθυμη για βόλτα και παιχνίδι και είχες σκοπό να την ελέγξεις και για δυσπλασία. Κάνω λάθος?
Ευτυχως δεν ηταν τιποτα, μου το επιβεβαιωσε και ο γιατρος, εκ των υστερων καταλαβαμε πως απλα ηταν αδιαθετη και χωρις ορεξη επειδη περιμενε να αδιαθετησει.. Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου :)

Το σκυλί δεν γεννιεται tabula rasa Δήμητρα. Έχει έμφυτα χαρακτηριστικά.
Λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η δικη μου τοποθετηση, χωρις ισως και χωρις μπορει.. Αυτο αλλωστε πιστευω και για τους ανθρωπους.

Μιλάς όμως με «ίσως» και «μπορεί» και ως επιχείρημα χρησιμοποιείς τη σχέση των σκυλιών σου.
Προφανως επειδη χρησιμοποιω προσωπικες εμπειριες, δεν ειμαι καταλληλη να παραθεσω την αποψη μου.. Συνεχιστε λοιπον οι γνωριζοντες..
Μιλαω με ισως και μπορει γιατι δε θελω να φανω απολυτη και δεχομαι και τις αλλες αποψεις.. αλλωστε νομιζα πως καναμε διαλογο.


Εφη, δε ξερω ακριβως την ηλικια του, αλλωστε τα βρηκαμε παρατημενα, υπολογιζουμε πως ειναι γυρω στα 6 ισως και 7 μηνων τωρα..
Και εστω εγω βλεπω ενα ΜΗ κυριαρχικο κουταβι, ενω βλεπω το γκριφον μου να την καβαλαει και να της παιρνει το φαγητο της απο το στομα.
(να σημειωθει πως το ενος ετους θηλυκο γκριφον ειναι 8kg και το θηλυκο κουταβι πιτμπουλ 6-7 μηνων 16kg)
 


e1drua

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
11
0
Βλεπω υπαρχει ελευθερια λογου.. Με εκπλησει ευχαριστα παιδια αυτο.. Μπραβο.. :!:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
θα απαντησω εδω για να φαγωθητε στο αλλο με την υσηχια σας

sotiris_z said:
θες να πεις οτι η καλητερη ρατσα για sch ειναι τα πιτ ? η δεν καταλαβα καλα ?
θελω να πω οτι δεν υπαρχει μια συγκεκριμενη ρατσα πουνα ειναι καλυτερη...δεν εννοω το πιτ....
συγνωμη αλλα τα Malinois και τα GSD ειναι σκυλια που ειναι μακραν τα καλητερα για sch!!!
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
1τον) μας εχει δειξει 1, ενα ,uno, one πιτ που τα πηγε πολυ καλα στο sch !ουτε 2, ουτε 3 ουτε 100. οποτε δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. υπαρχουν ημιαιμα που τα εχουν καταφερει (ισως οχι τοσο καλα). το γεγονος οτι δηλοθηκε σαν APBT δεν καταλαβαινω γιατι το μεταφραζεις σαν παγκοσμια αναγνωριση ?

το sch σημαινει οτι ο συγκεκριμενος σκυλος εχει καλα νευρα, και ψηλοισσοροπημενα drives. δεν σημαινει οτι ολα τα πιτ ειναι ετσι. αλλιως δεν θα καθοντουσαν ολοι να ψαχνουν με το ντουφεκι να βρουν εργασιακα σκυλια. θα επαιρναν ολοι πιτ !
οπως το πες οχι τοσο καλα... την βαθμολογια την ειδες??? ασε που ηταν παγκοσμιο αυτο που πηρε μερος και δηλωθηκε σαν apbt , συμφωνα με καποιων λεγομενα δεν ειναι ρατσα...

και δεν εννοοω οτι τα πιτ ειναι καλυτερα απλα εννοω οτι δεν εχω δει καποια συγκεκριμενη ρατσα να ειναι καλυτερη...
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Λόγο του ότι κάθε θέμα πρέπει να έχει συγκεκριμένο χαρακτήρα,κάποιες δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν στα "Γενικά θέματα" στο "Ροτβαϊλεράς vs. Πιτμπουλάς"...Για ανάλογου ύφους δημοσιεύσεις παρακαλώ εκεί! admin


Ευχαριστώ και συγνώμη για την ταλαιπωρία...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
οπως το πες οχι τοσο καλα... την βαθμολογια την ειδες??? ασε που ηταν παγκοσμιο αυτο που πηρε μερος και δηλωθηκε σαν apbt , συμφωνα με καποιων λεγομενα δεν ειναι ρατσα...

και δεν εννοοω οτι τα πιτ ειναι καλυτερα απλα εννοω οτι δεν εχω δει καποια συγκεκριμενη ρατσα να ειναι καλυτερη...
ρε σωτηρακη ποσες ρατσες εχεις δουλεψει/ ποσες ρατσες εχεις δει να δουλευουν ? γιατι εγω εχω δει ενα τεταρτο να δουλευουν μανικι σε ολη μου την ζωη και δεν λεω τετοια πραγματα.

η βαθμολογια ειπαμε ειναι πολυ καλη! μπραβο στον σκυλο μπραβο και στη εκπαιδευτρια ! αλλα τι εχει να πει για ολη την φυλη ? σου επαναλμβανω οτι δηλωθηκε σαν ΑΡΒΤ δεν λεει τπτ και σαν μπουλντογκ μανης να το ειχε βαλει παλι δεν θα της ελεγαν τπτ (ας με διορθωσει καποιος χριστιανος αν κανω λαθος):
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
sir-elric said:
συγνωμη αλλα τα Malinois και τα GSD ειναι σκυλια που ειναι μακραν τα καλητερα για sch!!!
Θα συμφωνήσω απόλυτα και νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουν με αύτο !!!
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
χαιρετώ σας κι εδώ...


Σίγουρα το American Pit Bull Terrier δεν είναι η καλύτερη φυλή σε όλα παρ'όλ'αυτά με τους κατάλληλους ιδιοκτήτες μιλάμε για μια φυλή που δεν είναι απλώς καλή αλλά διαπρέπει σε πολλά και διαφορετικά καθήκοντα και παρουσιάζει υψηλή προσαρμοστικότητα και επιτυχία σε καταστάσεις που απαιτούν από καθόλου εώς μέγιστο στρες στο ζώο.
Όσο για την εκπαιδεύτρια σίγουρα είναι πολύ καλή η συγκεκριμένη αλλά νομίζω ότι υπάρχουν εξ ίσου καλοί εκπαιδευτές και μάλλον ακόμα καλύτεροι που ασχολούνται με άλλες φυλές, η επιτυχία αυτή εμένα κάτι μου λέει για την φυλή...όσο καλός και να είναι ο χειριστής-εκπαιδευτής αν δεν το 'χει το ζώο οι επιδόσεις δεν σημειώνονται...
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
βασικα δεν εχω δει καθολου μανικι και δεν με νοιαζει να δω... εμενα με ρωτησατε τι κανει καλυτερα απο αλλες ρατσες σας τα ειπα και σας εδειξα και διακρισεις...... απο εκει και περα ουτε πατζακι με νοιαζει ουτε τπτ...
τα πιτ μπουλ με ενδιαφερουν και δεν μπορω τον καθε κολλημενο, δεν εννοω εσενα, να διαφημιζει την ρατσα του και υποβαθμιζει αλλες γιατι αυτος εχει οικονομικο οφελος... εγω ειμαι χομπιστας και πιστευω οτι ενας χομπιστας ειναι παντα καλυτερος.... :wink:

και θα συμφωνησω με τον δημ αν δεν το εχει το ζωο δεν μπορει να κανει κατι ο εκπαιδευτης....παντα το μεσα μετραει και οχι το απ εξω και σε αυτο διακρινεται οτι και να κανει ενα πιτ... το gameness, drive που λεγαμε...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
tattooman said:
Σίγουρα το American Pit Bull Terrier δεν είναι η καλύτερη φυλή σε όλα παρ'όλ'αυτά με τους κατάλληλους ιδιοκτήτες μιλάμε για μια φυλή που δεν είναι απλώς καλή αλλά διαπρέπει σε πολλά και διαφορετικά καθήκοντα και παρουσιάζει υψηλή προσαρμοστικότητα και επιτυχία σε καταστάσεις που απαιτούν από καθόλου εώς μέγιστο στρες στο ζώο.
Όσο για την εκπαιδεύτρια σίγουρα είναι πολύ καλή η συγκεκριμένη αλλά νομίζω ότι υπάρχουν εξ ίσου καλοί εκπαιδευτές και μάλλον ακόμα καλύτεροι που ασχολούνται με άλλες φυλές, η επιτυχία αυτή εμένα κάτι μου λέει για την φυλή...όσο καλός και να είναι ο χειριστής-εκπαιδευτής αν δεν το 'χει το ζώο οι επιδόσεις δεν σημειώνονται...
για να μιλησουμε για την φυλη θα πρεπει να υπαρχει ενα μεγαλο δειγμα. ενα, πεντε , δεκα σκυλια δεν λενε τπτ.

ειναι μια φυλη με αρκετα προτερηματα: κυριως την φυσικη της αντοχη και τον ανθρωποκεντρισμο της. το δευτερο ειναι συνηθως αυτο που τα κανει και ακαταλληλα για τετοια αθληματα και για αυτο χρειαζονται εκπαιδευτη που να ξερει πολυ καλα την ρατσα και πως να χρησιμοποιησει τις ποιοτητες ωστε να επιτευχθει το επιθυμητο αποτελεσμα. αυτο εχει κανει και η κυρια αυτη. απο αυτα που εχω διαβασει τα παραπανω συμπερασματα.
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Προφανως επειδη χρησιμοποιω προσωπικες εμπειριες, δεν ειμαι καταλληλη να παραθεσω την αποψη μου.. Συνεχιστε λοιπον οι γνωριζοντες..
Μιλαω με ισως και μπορει γιατι δε θελω να φανω απολυτη και δεχομαι και τις αλλες αποψεις.. αλλωστε νομιζα πως καναμε διαλογο.
Σεβαστές και χρήσιμες οι προσωπικές σου εμπειρίες αλλά όπως έγραψα και παραπάνω:

Για να βγάλεις συμπέρασμα για φυλή δεν παρατηρείς το σκυλί σου,του φίλου σου ή του γείτονα...αλλά την πορεία και χρήση της φυλής στα χρόνια και ναί,θα βγάλει κυριαρχικότητα ένα 95%,φυσικά όπως και άλλες φυλές.Αλλά το Pit Bull ανήκει,μαζί με άλλες φυλές,στο υψηλό επίπεδο κυριαρχικότητας.

Επίσης από προσωπικές εμπειρίες αλλά και γενικές γνώσεις,θα σου πρότεινα να μη βγάλεις τελικά συμπεράσματα για το σκύλο σου στη ηλικία των 6-7 μηνών!...Ισχύει για όλες τις φυλές.
Κυρίως,να είσαι προσεκτική και να σεβαστείς/σέβεσαι την φύση του και τις καταβολές του.

Επίσης να επαναλάβω:

Καταπληκτικό σκυλί και καταπληκτικός ιδιοκτήτης/εκπαιδευτής.Ο Dirk είναι ένας,αλλά ακόμα και αν παραθέσεις 10-20 Pit Bull με διακρίσεις στο Sch αυτό δεν σημαίνει πως η καλύτερη φυλή για Sch είναι τα Pit Bull (δεν είναι ούτε τα Rott κατά τη γνώμη μου... 8) ).

Και ένας άλλος Dirk διαπρέπει...ο Νοβίτσκι,στο NBA,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι Γερμανοί είναι οι καλύτεροι στο μπάσκετ!

Ακόμα παραπάνω έγραψα και 3 σενάρια στα οποία πιστεύω θα αποτύγχανε παταγωδός (υπάρχουν δεκάδες εργασίες που θα είχαν το ίδιο αποτέλεσμα)...δε σημαίνει κάτι,είναι απλά φυσιολογικό.
 






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
βασικα δεν εχω δει καθολου μανικι και δεν με νοιαζει να δω... εμενα με ρωτησατε τι κανει καλυτερα απο αλλες ρατσες σας τα ειπα και σας εδειξα και διακρισεις...
ε τοτε πως λες

οτι δεν εχω δει καποια συγκεκριμενη ρατσα να ειναι καλυτερη

και οχι τα πιτ δεν ειναι καλητερα απο τα μαλινουα και τα γερμανικα στο sch ! αν εσυ εχεις ενα σκυλι αυτες οι ρατσες εχουν 100 πρωταθλητες τα τελευταια 20-30 χρονια.

sotiris_z said:
τα πιτ μπουλ με ενδιαφερουν και δεν μπορω τον καθε κολλημενο, δεν εννοω εσενα, να διαφημιζει την ρατσα του και υποβαθμιζει αλλες γιατι αυτος εχει οικονομικο οφελος... εγω ειμαι χομπιστας και πιστευω οτι ενας χομπιστας ειναι παντα καλυτερος.... :wink:
στην ελλαδα δεν υπαρχουν επαγγελματιες εκτροφεις ολοι απο χομπυ το κανουν επειδη αγαπουν τις φυλες που ασχολουνται . κανεις δεν υποβαθμισε τα πιτ και δεν εχει οικονομικο οφελος! δεν υπαρχει ανταγωνισμος πιτ με ροτι! αλλα σκυλια για αλλες δουλειες!

sotiris_z said:
και θα συμφωνησω με τον δημ αν δεν το εχει το ζωο δεν μπορει να κανει κατι ο εκπαιδευτης....παντα το μεσα μετραει και οχι το απ εξω και σε αυτο διακρινεται οτι και να κανει ενα πιτ... το gameness, drive που λεγαμε...
στα sch δεν μετραει το gameness, μετραει το defence και το prey drive, οπως και το aggressiveness. το gameness για κανα pole απο αυτα που θελω να ξερω.
 








sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
η θεληση, το πεισμα και η ετστροφια ενος ζωου για την επιτευξη του σκοπου.
παει ο ερεθιστης και"επιτιθεται στο σκυλο" που μπαινει το gameness και που το defence ?

μετα το ασε

ο ερεθιστης αρχιζει και τρεχει προς τα πισω που μπαινει το gameness και που το prey ?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Ένα σκυλί μπορεί να εξελιχθεί τόσο, όσο του επιτρέπει το γεννετικό του υλικό και ο ιδιοκτήτης του.

Αυτοί που πιστεύουν ότι η ράτσα που κατέχουν είναι η καλύτερη ράτσα στον κόσμο είναι απλά ανόητοι!!! :wink:

Αυτοί που πιστεύουν ότι η ράτσα που κατέχουν είναι η καλύτερη ράτσα στον κόσμο ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ είναι απλά ρομαντικοί!!! :)

Συμβουλή μου προς όλους τους πιτπουλάδες που θεωρούν τα πιτ σκυλιά θαύματα είναι να εκτυπώσουν και να διαβάσουν ξανά και ξανά τις απαντήσεις του spyrodragon. :D