pit bull terrier the most versatile dog athlete...


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
L110701 said:
Η όλη συζήτηση παραπέμπει σε σκυλομαχία. Η διαφορά είναι ότι εδώ συμβαίνει στα "χαρτιά". Που ακριβώς θέλετε να καταλήξετε??? Η μια πλευρά προσπαθεί να αποδείξει ότι το πιτ μπουλ είναι η κορυφαία ράτσα και η άλλη πλευρά ότι το πιτ μπουλ δεν υφίσταται ως ράτσα. Είναι αναγκαίο κάτι τέτοιο??? Έχει νόημα η κουβέντα??? Μήπως σπαταλάμε το χρόνο μας άδικα??? Αν ο σκύλος σας διάβαζε τη συζήτηση ξέρετε τι θα έκανε? Μάλλον αυτό ](*,)
Κάνεις λάθος αγαπητέ φίλε L110701!
Καλό είναι να διευκρινίζονται κάποια πράγματα για να μην πέφτει ο κόσμος και το ίδιο το pit bull θύματα παραπληροφόρησης και ημιμαθείας. Αυτό μόνο με διάλογο μπορεί να επιτευχθεί και όχι με στρουθοκαμηλισμό.
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
Η εκτροφή είναι κατά βάση παράνομη και ανεξέλεγκτη, με ΑΚΟΜΑ πρώτο στόχο την κυνομαχία, και ΕΙΔΙΚΑ στην Αμερική.
Χρησιμοποιούνται στην Ελληνική εκτροφή τέτοιες γραμμές και αν ναι, σε βάθος χρόνου διατηρούν τα σκυλιά το gameness, αν σκοπός μας είναι να εξαλείψουμε την επιθετικότητα ??
Ποιά είναι η χρυσή τομή και πού πρέπει να σταματήσουμε ??
Αν εξαλείψουμε την επιθετικότητα θα ΕΧΟΥΜΕ πίτ - μπουλ ?? Η θα έχουμε κάτι άλλο ??
Πού πρέπει να στρέψουμε την ενέργεια αυτή του σκύλου και πώς θα γίνει αυτό οργανωμένα?
Θα έχει τα ίδια αποτελέσματα ??
κατ αρχας αλλο το gameness και αλλο η επιθετικοτητα... δεν θελω να το αναλυσω εδω μεσα αλλα θα φερω σαν παραδειγμα την μικρουλα μου οπου ειναι απο τετοια γραμμη και το σκυλακι δεν εχει πειραξει ποτε σκυλο αλλα οταν ειναι να κανει κατι ητε με μενα ητε πανω στο παιχνιδι μου δειχνει το gameness της και με το παραπανω... ενα επιθετικο σκυλι δεν εχει καμια σχεση με αυτο το πραγμα και στην τελικη ενα επιθετικο σκυλι δεν μπορει να αντεξει 5 λεπτα απεναντι σε ενα game αφου θες τοσο πολυ να το παμε εκει...

και βεβαια χρησιμοποιουμε game γραμμες και ξερω αρκετους και εχω δει τα συγκεκριμενα σκυλια να κανουν θαυματα χωρις να πειραζουν κανενα και τπτ....

οσο για την ενεργεια μπορουμε ανετα να την διοχετευσουμε σε αθληματα και ασκηση... ενα κουρασμενο πιτ μπουλ παντα ειναι καλυτερο απο ενα ξεκουραστο.... :wink:

οσο για την χρυση τομη πιστευω οτι ειναι εκει που σταματαει η επιθετικοτητα χωρις λογο χωρις να χαθουν ολα τα υπολοιπα....

οσο για το επιπεδο μου πιστευω αλλος στην θεση μου θα ειχε κανει αλλα με το καλωσορισμα που ειχε.....

τα πιτ μπουλ ειναι ρατσα και το αποδυκνειουν 3 λεσχες οι οποιες 2 ειναι απο τι πιο παλιες στον κοσμο....
 


L110701

Active Member
6 Απριλίου 2008
38
0
Athens
Rottie μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι ως ο πλέον αδαής. Ποια η διαφορά του να είναι μια ράτσα αναγνωρισμένη ή όχι? Εκτός βέβαια από το δικαίωμά της να κατεβαίνει σε διαγωνισμούς. Έχει κάτι τέτοιο σημασία για τον κάτοχο του σκύλου? Αν δεν υπάρχει άλλο topic με αυτό το θέμα νομίζω πως θα ήταν καλό να το ανοίγαμε.
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
L110701 said:
Rottie μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι ως ο πλέον αδαής. Ποια η διαφορά του να είναι μια ράτσα αναγνωρισμένη ή όχι? Εκτός βέβαια από το δικαίωμά της να κατεβαίνει σε διαγωνισμούς. Έχει κάτι τέτοιο σημασία για τον κάτοχο του σκύλου? Αν δεν υπάρχει άλλο topic με αυτό το θέμα νομίζω πως θα ήταν καλό να το ανοίγαμε.
Ακριβώς εκεί στηρίζετε όλη η φιλοσοφία του byb. Υπάρχουν άπειρα θέματα σχετικά με τους byb στο φόρουμ. Ρίξε μια ματιά και εάν δεν καλυφθείς, εδώ είμαστε πάλι!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποιές γραμμές έχουν το καλύτερο gameness ??

Δεν με νοιάζει τί έχεις δεί - έχω δεί παγκόσμια πρωταθλήματα SchH και απίστευτες ώρες εκπαίδευσης σε πολλές ράτσες ... άλλο σε ρωτάω ... ποιά είναι η χρυσή τομή - ποιά είναι λοιπόν η επιθετικότητα χωρίς λόγο ?? Πώς θα αξιολογηθούν αυτά τα σκυλιά και ΠΟΤΕ θα σταματήσουμε έτσι να έχουμε πιτ και θα έχουμε ΑmStaff ??

Ποιά είναι λοιπόν αυτά τα αθλήματα, και να κατευθύνουμε το πίτ σε αυτά πώς γίνεται ?? Χρειάζεται ή όχι αξιολόγηση σε αυτά τα αθλήματα , για να επιλέγονται γεννήτορες ??

Mε τα pedigree δεν συνεχίζω την συζήτηση γιατί θα σε εκθέσω ...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ROTTIE said:
L110701 said:
Rottie μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι ως ο πλέον αδαής. Ποια η διαφορά του να είναι μια ράτσα αναγνωρισμένη ή όχι? Εκτός βέβαια από το δικαίωμά της να κατεβαίνει σε διαγωνισμούς. Έχει κάτι τέτοιο σημασία για τον κάτοχο του σκύλου? Αν δεν υπάρχει άλλο topic με αυτό το θέμα νομίζω πως θα ήταν καλό να το ανοίγαμε.
Ακριβώς εκεί στηρίζετε όλη η φιλοσοφία του byb.
νομιζω οτι εισαι φαουλ εδω! το ΒΥΒ δεν εχει να κανει με την αναγνωριση η μη μια φυλης εχει να κανει με αυτα που δεν κανει ο ΒΥΒ ειτε εκτρεφει γερμανικους ποιμενικους ειτε το μπουλντογκ της μανης.
 


e1drua

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
11
0
Καλησπερα σας και απο μενα και καλως σας βρηκα..:)
Επειδη εχω και εγω ενα μικρο πιτμπουλακι, πιστευω πως μπορω να συμμετεχω στην κουβεντα σας..
Θεωρω πως κακως το θεμα πηγε παλι στις κυνομαχιες. Κατα την ταπεινη μου γνωμη, θα πρεπει καποια στιγμη να σταματησουν αυτοι οι παραλληλισμοι και να δωθει εμφαση στο ποσο καλα και αγαπησιαρικα σκυλια ειναι.. Εαν βεβαια τα κοινωνικοποιησεις σωστα και τους δειξεις αγαπη και σεβασμο, οπως ολα τα "δυνατα" σκυλια αλλωστε.. Εγω δεν ειμαι εδω να σας συγκρινω τα πιτμπουλ με τα αλλα σκυλια, αλλα να τα απομυθοποιησω και να σας δωσω να καταλαβετε ποσο καλα, υπακουα και φιλικα σκυλια ειναι, με τους σωστους χειριστες, οπως ολες οι ρατσες βεβαια..
Αυτη τη στιγμη το μικρο πιτμπουλακι μου συμβιωνει απιστευτα φιλικα και καλα με ενα ημιαιμο γκριφονακι που προυπηρχε αυτης..
Και για να συμφωνησω με αυτα που ειπε αρχικα ο Σωτηρης, ναι τα πιτμπουλ ειναι πολυ δυνατα και ενεργητικα σκυλια, και το καλυτερο ειναι αυτη την ενεργεια τους να την βγαζεις σε καποια agility ωστε και αυτα να ξεδινουν και εσυ σα χειριστης να νιωθεις περηφανος με τις απιστευτες δυνατοτητες που εχει ενα πιτμπουλακι ..:)
Τωρα οσον αφορα στην "μεση" και "αμφιβολου" δραση του πιτμπουλ ρεσκιου, θα ηθελα να τονισω πως το μικρο μου πιτμπουλακι το πηρα μεσω των ενεργειων αυτων των παιδιων και το εργο που κανουν γενικα και με τα αδεσποτα πιτμπουλ αλλα και γενικα για ολες τις ρατσες.. Αν δεν ηταν αυτα τα παιδια να αναλαβουν αυτο και τα αδελφακια του κανεις δε ξερει που θα ηταν τωρα.. Αρχικα το ειχα παρει για φιλοξενεια και ειχα τρομοκρατηθει για την συμπεριφορα της με το γκριφονακι μου.. Αλλωστε η ημιμαθεια δεν ειναι μονοπλευρη, ακουσα τραγικα πραγματα οτι θα μου την ξεσκισει και δεν εχω ελπιδες και ολα αυτα.. Αφου ενημερωθηκα και γοητευτηκα απο την υπακοη της, την αγαπησιαρικη φατσα της και το απιστευτο δεσιμο που ειχε αναπτυξει ηδη με το γκριφονακι μου, αποφασισα να το κρατησω :)
Σχετικα με τα ζευγαρωματα επισης θα ηθελα να σας ενημερωσω πως ειμαι υπερ της στειρωσης και στα 2 μου σκυλια και ειναι θεμα διαδικαστικο μεχρι να στειρωθουν και τα δυο και εννοειται πως ειμαι κατα των ζευγαρωματων απο ιδιωτες.. Θεωρω πως καλυτερα να το κανουν αυτοι που πραγματικα ξερουν..
Αυτα απο μενα :)
Φιλικα, Δημητρα :)
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
δηλαδη θες με λιγα λογια να σου πω τι να προτιμησεις αν παρεις ποτε πιτ μπουλ... δεν καταλαβαινω που το πας?? τι ποιες γραμμες εχουν το καλυτερο gameness??? πολλες... το πιτ μπουλ ειναι game γραμμη ολη η ρατσα... αν με εβλεπε τωρα ενας συγκλαμπιτης θα μου ελεγε να χρησιμοποιω drive και οχι game.. αλλα θελω να δειξω οτι το gameness δεν ειναι τπτ κακο.... ισα ισα...

Δεν με νοιάζει τί έχεις δεί - έχω δεί παγκόσμια πρωταθλήματα SchH και απίστευτες ώρες εκπαίδευσης σε πολλές ράτσες ... άλλο σε ρωτάω ... ποιά είναι η χρυσή τομή - ποιά είναι λοιπόν η επιθετικότητα χωρίς λόγο ?? Πώς θα αξιολογηθούν αυτά τα σκυλιά και ΠΟΤΕ θα σταματήσουμε έτσι να έχουμε πιτ και θα έχουμε ΑmStaff ??
μα γιατι να εχουμε αμ-σταφ ..... 10 αμ-σταφ να μου φερεις δεν μπορει να συγκριθει 1 πιτ μπουλ σε gameness.... η επιθετικοτητα τωρα χωρις λογο ειναι αυτο που διακρινεται σε ολες τις ρατσες και οχι μονο στα πιτ μπουλ και ειναι αυτο που λεει... δηλαδη οταν ενα σκυλι ειναι επιθετικο απο γεννησιμιου του χωρις λογο... η χρυση τομη ειναι να εχεις ενα σκυλο τελειως game χωρις το gameness να του εχει βγει σε επιθετικοτητα λογο παρεμβασης του ανθρωπου γιατι ως συνηθως ετσι γινεται....

Ποιά είναι λοιπόν αυτά τα αθλήματα, και να κατευθύνουμε το πίτ σε αυτά πώς γίνεται ?? Χρειάζεται ή όχι αξιολόγηση σε αυτά τα αθλήματα , για να επιλέγονται γεννήτορες ??
τα αθληματα ειναι πολλα αλλα τα διαγωνιστικα ειναι 3 και τα ανεφερα...ελξη βαρους, agility, αλμα..αλλα αθληματα ειναι το κολυμπι, το τρεξιμο... εμενα μου αρεσει που τα σκυλια μου με ακολουθουν και στο τρεξιμο και στο παιχνιδι και στην θαλασσα και κανουμε και προπονησεις σε ελξη.... οπως των περισσοτερων πιτ μπουλαδων που ξερω... και εννοειτε πως χρειαζεται αξιολογηση και επιλογη γεννητορων... γιατι αν ζευγαρωσεις 2 ch σε ελξη το πιο πιθανο ειναι να εχεις μια γεννα με πολυ καλα σκυλια ελξης βαρους και πρωταθλητες... ενω αν βαλεις 2 σκυλια που δεν ασχολουνται καν με το αθλημα μπορει να βγαλεις καλο για ελξη μπορει και οχι.. πιο πιυανο το οχι και τα πρωτα να εχουν καλυτερες διακρισεις στο αθλημα...

Mε τα pedigree δεν συνεχίζω την συζήτηση γιατί θα σε εκθέσω ...
περιμενω....
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
Καλησπερα σας και απο μενα και καλως σας βρηκα..
Επειδη εχω και εγω ενα μικρο πιτμπουλακι, πιστευω πως μπορω να συμμετεχω στην κουβεντα σας..
Θεωρω πως κακως το θεμα πηγε παλι στις κυνομαχιες. Κατα την ταπεινη μου γνωμη, θα πρεπει καποια στιγμη να σταματησουν αυτοι οι παραλληλισμοι και να δωθει εμφαση στο ποσο καλα και αγαπησιαρικα σκυλια ειναι.. Εαν βεβαια τα κοινωνικοποιησεις σωστα και τους δειξεις αγαπη και σεβασμο, οπως ολα τα "δυνατα" σκυλια αλλωστε.. Εγω δεν ειμαι εδω να σας συγκρινω τα πιτμπουλ με τα αλλα σκυλια, αλλα να τα απομυθοποιησω και να σας δωσω να καταλαβετε ποσο καλα, υπακουα και φιλικα σκυλια ειναι, με τους σωστους χειριστες, οπως ολες οι ρατσες βεβαια..
Αυτη τη στιγμη το μικρο πιτμπουλακι μου συμβιωνει απιστευτα φιλικα και καλα με ενα ημιαιμο γκριφονακι που προυπηρχε αυτης..
Και για να συμφωνησω με αυτα που ειπε αρχικα ο Σωτηρης, ναι τα πιτμπουλ ειναι πολυ δυνατα και ενεργητικα σκυλια, και το καλυτερο ειναι αυτη την ενεργεια τους να την βγαζεις σε καποια agility ωστε και αυτα να ξεδινουν και εσυ σα χειριστης να νιωθεις περηφανος με τις απιστευτες δυνατοτητες που εχει ενα πιτμπουλακι ..
Τωρα οσον αφορα στην "μεση" και "αμφιβολου" δραση του πιτμπουλ ρεσκιου, θα ηθελα να τονισω πως το μικρο μου πιτμπουλακι το πηρα μεσω των ενεργειων αυτων των παιδιων και το εργο που κανουν γενικα και με τα αδεσποτα πιτμπουλ αλλα και γενικα για ολες τις ρατσες.. Αν δεν ηταν αυτα τα παιδια να αναλαβουν αυτο και τα αδελφακια του κανεις δε ξερει που θα ηταν τωρα.. Αρχικα το ειχα παρει για φιλοξενεια και ειχα τρομοκρατηθει για την συμπεριφορα της με το γκριφονακι μου.. Αλλωστε η ημιμαθεια δεν ειναι μονοπλευρη, ακουσα τραγικα πραγματα οτι θα μου την ξεσκισει και δεν εχω ελπιδες και ολα αυτα.. Αφου ενημερωθηκα και γοητευτηκα απο την υπακοη της, την αγαπησιαρικη φατσα της και το απιστευτο δεσιμο που ειχε αναπτυξει ηδη με το γκριφονακι μου, αποφασισα να το κρατησω
Σχετικα με τα ζευγαρωματα επισης θα ηθελα να σας ενημερωσω πως ειμαι υπερ της στειρωσης και στα 2 μου σκυλια και ειναι θεμα διαδικαστικο μεχρι να στειρωθουν και τα δυο και εννοειται πως ειμαι κατα των ζευγαρωματων απο ιδιωτες.. Θεωρω πως καλυτερα να το κανουν αυτοι που πραγματικα ξερουν..
Αυτα απο μενα
Φιλικα, Δημητρα
με καλυψες δημητρα απολυτα....
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Καλως ηρθες ! οι παραληλησμοι θα σταματησουν οταν θα σταματησουν ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΛΙΘΙΟΙ ΝΑ ΤΑ ΕΚΤΡΕΦΟΥΝ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. μα δεν νομιζω να ειπε κανενας μας οτι τα πιτ κανουν μονο για αγωνες και οτι δεν υπαρχουν τοσες πολλες καλες ποιοτητες πανω τους.

μην μας χρεωνετε γενικος πραγματα τα οποια δεν στηριζουμε!

και σχετικα με την εκτροφη εχω μια απορεια ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΑΜΣΤΑΦ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ ?
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
sir-elric θα βαλω τωρα ενα θεμα στο κατηγορια 3 για τα αμ-σταφ δες εκει....σκεψου το απλα σαν το αναγνωρισμενο πιτ μπουλ απο fci και akc... ειναι το ιδιο σκυλι με το πιτ μπου με τους ιδιους προγονους απλα τα μεν εκτραφηκαν για εκθεσεις τα δε για αλλους σκοπους....
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
ειναι το ιδιο σκυλι με το πιτ μπου με τους ιδιους προγονους απλα τα μεν εκτραφηκαν για εκθεσεις τα δε για αλλους σκοπους....
Με αυτα που λετε καταληγουμε οτι δεν ειναι το ιδιο σκυλη απλα εχουν κοινους προγονους οπου το μεν αμσταφ εκτραφηκε συμφωνα με ενα προτυπο εμφανησιακο ενω τα ΑΡΒΤ συμφωνα με ζητουμενα χαρακτηρα, φτανοντας σημερα να εχουν λιγη εως και καμια σχεση. βασικα ρωτησα τι θα ειχε σαν σκοπο καποιος που εκτρεφει ΑΡΤΒ ? γιατι αν παει για εμφανιση το ποιο πιθανο να καταληξει σε κατι σαν το αμσταφ!
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
απο το πιτ μπουλ ισως να ψαχνει τον ποικιλοχρωματισμο και το gameness πιο πολυ.... :wink:

να στο πω αλλιως.. το πιτ ειναι εργατικο το αμ-σταφ εκθεσιακο...
 




sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
σιγουρα πλακα μου κανεις??? ολα αυτα που λεω τοση ωρα δηλαδη τι ειναι... ειπαμε αθληματα και πολλα αλλα...o dirk της diane jessup, Schutzhund, ειναι καθαρα gemebred pit bull...
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
σιγουρα πλακα μου κανεις??? ολα αυτα που λεω τοση ωρα δηλαδη τι ειναι... ειπαμε αθληματα και πολλα αλλα...o dirk της diane jessup, Schutzhund, ειναι καθαρα gemebred pit bull...
δεν με καταλαβες! αυτο που ρωτησα ειναι αν υπαρχει καποια εργασια που να αξιολογει το gameness οχι αν καποια σκυλια με gameness εχουν παρει καποιους τιτλους.
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
αααααααααααααα.....το gameness πιστευω ειναι κατι πολυ γενικο.... ειναι η θεληση του σκυλου, η ευστροφια και αλλα που ειναι υπευθυνα για το περας της αποστολης του....
 




sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
το gameness εχει σχεση με το πως ''παιζει'' ενα σκυλι και φερνει σε περας αυτο που θελει οπου συνηθως ειναι αθλημα... αν με πας για να μιλησω για κυνομαχιες δεν προκειτε αρκεσου σε αυτο....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78