pit bull terrier the most versatile dog athlete...


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
αν με πας για να μιλησω για κυνομαχιες δεν προκειτε αρκεσου σε αυτο....
οχι μωρε ! απλα δεν ποιανω γιατι μιλαμε
για αντοχη ? για πεισμα ? γιατι πραγμα!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
sir-elric said:
ROTTIE said:
L110701 said:
Rottie μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι ως ο πλέον αδαής. Ποια η διαφορά του να είναι μια ράτσα αναγνωρισμένη ή όχι? Εκτός βέβαια από το δικαίωμά της να κατεβαίνει σε διαγωνισμούς. Έχει κάτι τέτοιο σημασία για τον κάτοχο του σκύλου? Αν δεν υπάρχει άλλο topic με αυτό το θέμα νομίζω πως θα ήταν καλό να το ανοίγαμε.
Ακριβώς εκεί στηρίζετε όλη η φιλοσοφία του byb.
νομιζω οτι εισαι φαουλ εδω! το ΒΥΒ δεν εχει να κανει με την αναγνωριση η μη μια φυλης εχει να κανει με αυτα που δεν κανει ο ΒΥΒ ειτε εκτρεφει γερμανικους ποιμενικους ειτε το μπουλντογκ της μανης.
Την φιλοσοφία του byb όσον αφορά το pit bull συγκεκριμένα εννοώ Sir.
Να θυμίσω το αλησμόνητο "Τα σκυλιά μας έχουν ψυχή και δεν έχουν ανάγκη pedigree”?
Να αναφερθώ στα «παντρολογήματα» που φιλοξενούνται στις διαδικτυακές κοινότητες που ασχολούνται με το pit?
Nα ρωτήσω ποιον συμφέρει η «περιθωριοποιημένη» εικόνα του pit, ποιοι την συντηρούν και ποιοι βγάζουν χαρτζιλικάκι ως τύποις εκτροφείς του super σκύλου, χωρίς εκτροφικο στόχο, εξετάσεις υγείας και πιστοποιήσεις?

e1drua said:
Θεωρω πως κακως το θεμα πηγε παλι στις κυνομαχιες. Κατα την ταπεινη μου γνωμη, θα πρεπει καποια στιγμη να σταματησουν αυτοι οι παραλληλισμοι και να δωθει εμφαση στο ποσο καλα και αγαπησιαρικα σκυλια είναι
:?
Καλώς ήρθες Δήμητρα!
Τι σχέση έχει το πόσο αγαπησιάρικο είναι το pit με το θεμα που συζητάμε? Εάν θέλεις διάβασε από την αρχή το θεμα, όπως και αυτό American Pit Bull Terrier & Registries και εάν έχει ενστάσεις, τοποθετήσου.

sotiris_z said:
απο το πιτ μπουλ ισως να ψαχνει τον ποικιλοχρωματισμο και το gameness πιο πολυ.... :wink:

να στο πω αλλιως.. το πιτ ειναι εργατικο το αμ-σταφ εκθεσιακο...
Pardon? :?
 


e1drua

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
11
0
ROTTIE said:
Καλώς ήρθες Δήμητρα!
Τι σχέση έχει το πόσο αγαπησιάρικο είναι το pit με το θεμα που συζητάμε? Εάν θέλεις διάβασε από την αρχή το θεμα, όπως και αυτό American Pit Bull Terrier & Registries και εάν έχει ενστάσεις, τοποθετήσου.
Καλως σας βρηκα Κατερινα :)
Τοποθετηθηκα και ανεφερα κατα ποσο ειναι αγαπησιαρικα για να τονισω τα περι ΜΗ επιθετικοτητας..
Και ενστασεις εχω στο κατα ποσο θα πρεπει να το θεωρουμε διαφορετικα απο αλλες ρατσες. Και γιατι θα πρεπει να αναφερομαστε στις "διαφορετικες" δυνατοτητες τους και στην διαφορετικοτητα του χαρακτηρα τους..
Τοποθετηθηκα επισης ως προς το κατα ποσο κανουν δουλεια τα "παιδια" του πιμπουλ ρεσκιου, επειδη ειδα επισης πως αφεθηκαν υπονοουμενα αμφισβητησης και επειδη εχω προσωπικες εμπειριες..
Το συγκεκριμενο θεμα το διαβασα απο την αρχη, οταν βρω χρονο θα διαβασω και το αλλο, ειναι κ πολλες σελιδες.. ;) ευχαριστω για την συμβουλη παντως ;)

Φιλικα, Δημητρα :)
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Οι κυνομαχίες και ο "περίγυρος" τους είναι και η No1 "πληγή" της φυλής οπότε εκεί πρέπει να στραφούν οι "πιτμπουλόφιλοι" με σθένος και όχι στο "ποιός είναι καλύτερος".
Εάν πάντως ήθελα να αποτρέψω τον κυνομάχο ή πιθανό κυνομάχο ή απλά τον βλάκα στο να πάρει Pit Bull σίγουρα θα σταματούσα να "διαφημίζω" την φυλή "μου" σαν τον "superdog"!...Τι λέτε?...Δεν έχει μια λογική?

Kαι ας είναι ο "καλύτερος αθλητής"...

Επίσης θα προσπαθούσα να σταματήσω τα ζευγαρώματα χωρίς σκοπό,σκοπός δεν είναι η διατήρηση της φυλής μια που υπάρχουν εκατομμύρια pit bulls,αλλά ούτε ο πάσα ένας να έχει pit bull (ένα σκυλί με πολλές απαιτήσεις,δυνατότητες,ικανότητες,ιδιομορφίες).

Άρα,επιλεκτική εκτροφή (που απαιτεί συγκεκριμένο πρότυπο,με συγκεκριμένο στόχο) και λίγα "εκλεκτά" σκυλιά σε λίγους "εκλεκτούς" ιδιοκτήτες. Με αυτόν τον τρόπο θα είσαι σε λίγα χρόνια Tod dog,αν συμπεριλάβεις και το ότι είσαι "καλύτερος" σε όλα.Και ικανότητες και "κύρος"... :wink:

Επίσης το γεγονός ότι θεωρείτε το Pit Bull ως το "πιο αδικημένο" όλων των σκύλων "πάει πίσω" όλη την προσπάθεια γιατί η κακομοιριά και η μιζέρια δεν βοήθησε κανέναν να καταξιωθεί.
Τι να πούν φυλές όπως ο Ελληνικός ποιμενικός που μέρα με τη μέρα αφανίζεται και κανείς δεν ασχολείται μαζί του?!...Υπάρχουν δεκάδες φυλές σε πολύ χειρότερη θέση και για πολλούς και διάφορους λόγους.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To τελευταίο post με κάλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ.

Χαίρομαι και για το post της Δήμητρας, συμφωνώ και επαυξάνω ... :D

ΑΛΛΑ

- Γιατί θα σου λέγανε να χρησιμοποιείς τη λέξη drive και όχι gameness ??

- TI EINAI TO GAMENESS και ΓΙΑΤΙ κοροιδευόμαστε ρε παιδιά ??

- Αν στρέψεις το gameness agility - έλξη κλπ κλπ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ για επιλογή γεννητόρων ... και εσύ ακόμα χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα το σκυλί που κάνει SchH ... KANE SchH ... αφού μπορείς , γιατί δεν κάνεις ?? Μήπως η παραφιλολογία και το ''κοίτα πόσα POUNDS τραβάει - σου αρέσουν περσσότερο από το 97 - 85 - 93 ?? :wink:

- To ΑPBT είναι σκυλί εργασίας και το Amstaff εκθέσεων ???

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Νομίζω ότι το Amstaff είναι η προσπάθεια (φυσικά έχει γίνει σταθεροποίηση του τύπου) να περάσει η ράτσα στην FCI, και αυτό έχει αντίκτυπο ΚΑΙ στον χαρακτήρα των ''παλιών'' πιτ ...

ΛΟΙΠΟΝ ποιός είναι ο σκοπός ??

ΠΟΤΕ θα έχουμε πιτ ?? ΘΑ ΕΙΝΑΙ πιτ ?? ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ??

Τα εργασιακά Γερμανικά Ποιμενικά κάνουν ΟΛΑ κυναθλήματα ... κι ας δεν κερδίζουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ στην έκθεση ...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
οχι φιλε spyrodragon


....."if it ain't Pit, it ain't sh*t"
:D


μεσα στον ενθουσιασμο τους προσπαθωντας να αντιστρεψουν την κακη φημη του πιτμπουλ δημιουργουν την εντυπωση οτι ολοι μπορουν και πρεπει να εχουν εναν τετοιο σκυλο.

να δωθει εμφαση στο ποσο καλα και αγαπησιαρικα σκυλια ειναι
δεν ειναι ολοι ιδιοκτητες ικανοι η και προθυμοι να ανταπεξελθουν ...

το προβλημα του πιτμπουλ ειναι οι ιδιοκτητες του.
 


e1drua

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
11
0
oscar said:
δεν ειναι ολοι ιδιοκτητες ικανοι η και προθυμοι να ανταπεξελθουν ...

το προβλημα του πιτμπουλ ειναι οι ιδιοκτητες του.
Θα συμφωνησω απόλυτα μαζί σου και αυτο θελω να τονίσω..
Νιωθω πολυ χαρουμενη και συναμα περηφανη που μου δινεται η ευκαιρια να καταρρίψω "κακες φημες" παρουσιαζοντας -τουλαχιστον- σε γνωστους μου το καλο και φιλικο μου σκυλακι..
Οπως επισης νιωθω χαρουμενη που εχω δει τα περισσοτερα σκυλια απο το πιτμπουλ κλαμπ και ειναι παραδειγματα προς μιμηση ;)
Ελπιζω καποια στιγμη να σταματησουν οι ανεγκεφαλοι να χρησιμοποιουν αυτη την εξαιρετη ρατσα για να βγαλουν δικα τους απωθημενα..
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
μαλλον δεν εγινα κατανοητος. :(

αυτο που αναφερεις εσυ ...πιστευω οτι ειναι το προβλημα
 


e1drua

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
11
0
Θες να μου εξηγησεις λοιπον, επειδη δε το καταλαβα?
Δε θεωρω πως πρεπει να εχει ειδικους χειρισμους και ικανοτητες για να εχεις πιτμπουλ.. Ειναι οπως ολα τα "δυνατα" σκυλια.. και οταν λεω δυνατα ενοοω οχι μικρουλια..
Δε προσπαθω να αποδειξω κατι, προσπαθω απο απομυθοποιησω τη ρατσα...
Αυτο νομιζεις πως δημιουργει προβλημα στην φημη της ρατσας?
Οχι οι ανευθυνοι ιδιοκτητες?
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Και λόγο του ότι το θέμα είναι για το πόσο "καλός αθλητής" είναι το PIt Bull και πως τα καταφέρνει σε όλα,θα δώσω μερικά "σενάρια/καταστάσεις" και θα ήθελα από τους συνομιλητές να μου πουν σε πιο από αυτα ένα Pit Bull θα τα κατάφερνε καλύτερα από το ανάλογο και κατάλληλο σκυλί...


Σενάριο 1

Ορεινή Φλώρινα,μέσα Ιανουαρίου,χιόνι στα 1.5 μέτρα και θερμοκρασία στους -14 βαθμούς Κελσίου.Το κοπάδι με τα πρόβατα πρέπει να βγεί για κανά 2ώρο και μετά να μαζευτεί πάλι τραβώντας ανηφορικά για το μαντρί.Οι αρκούδες έχουν κατέβει χαμηλά και ήδη έχει αποτραπεί η επιδρομή της γειτονικής αγέλης των λύκων,η τροφή είναι ελάχιστη.
Ο Ελληνικός ποιμενικός το κάνει καθημερινά...το Pit Bull θα τα κατάφερνε?...Ή και καλύτερα?...


Σενάριο 2

Δυτική Σαχάρα,περιοχή Sahel,η θερμοκρασία είναι στους 39 βαθμούς κελσίου και η άμμος στους 45 βαθμούς.Ήδη "τροχάζει" δίπλα στην καμήλα για 5 χλμ. και ξαφνικά ο "στόχος" είναι μπροστά του...λαγός της ερήμου που το παράγγελμα του Mahut επιτάσει να πιαστεί.Επιτάχυνση 0/60 χλμ. για μερικά λεπτά και ο λαγός είναι στα χέρια του αφέντη.Το βραδυνό γεύμα φτωχό αλλά γευστικό.
Το Azawakh έζησε άλλη μια μέρα της ζωής του...το Pit Bull θα τα κατάφερνε?...Ή και καλύτερα?...


Σενάριο 3

Οι Chukchi αναγκάζονται να διανύουν καθημερινά στο χιόνι και σε θερμοκρασίες κάτω των -15 βαθμών Κελσίου πάνω από 30 χλμ. και αυτά πρέπει να γίνουν μέρα γιατί ο παγετός της νύχτας και το σκοτάδι κρύβουν παγίδες.Οι διαδρομές γίνοντε με έλκηθρα και σκυλιά,σκυλιά που πρέπει να κάνουν αυτές τις αποστάσεις,να κυνηγούν στα "διαλείμματα" και την νύχτα να κοιμούνται καλυμένα απ'το χιόνι,έχωντας φάει παστό ψάρι.
Τα Siberian Husky δεν παραπονιούντε...το Pit Bull θα τα κατάφερνε?...Ή και καλύτερα?...


Αυτά είναι λίγα από τα δεκάδες σενάρια καθημερινότητος για δεκάδες εκατοντάδες φυλές.Καμία δεν "διαπρέπει" σε όλα,λίγες τα καταφέρνουν σε πολλά.

O πιο καλός "μέτριος" σκύλος είναι ο Γερμανικός ποιμενικός...κάνει τα πάντα σε ικανοποιητικό επίπεδο.Δεν διαπρέπει σχεδόν σε κανένα.

Το ότι ένα ή 10 Pit bull είναι καλά στο Sch ή στο Fr.Ring ή οδηγοί τυφλών δε σημαίνει ότι ή φυλή είναι καλή για τα παραπάνω...σημαίνει ότι οι ιδιοκτήτες των παραπάνω σκύλων είναι αξιοθαύμαστοι!
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
...Δε θεωρω πως πρεπει να εχει ειδικους χειρισμους και ικανοτητες για να εχεις πιτμπουλ.. Ειναι οπως ολα τα "δυνατα" σκυλια.. και οταν λεω δυνατα ενοοω οχι μικρουλια..
Δε προσπαθω να αποδειξω κατι, προσπαθω απο απομυθοποιησω τη ρατσα...
Και κάτι που έχει σχέση και με την παραπάνω παράθεση...

Σε αυτό που το Pit Bull είναι καλύτερο από όλα τα άλλα σκυλιά,είναι οι κυνομαχίες (και μη "πεταχτεί" κανείς να πεί το boarhunting και άλλα παρόμοια "χαζά"...γιατί εκεί διαπρέπουν άλλες φυλές και για την ακρίβεια άλλες διασταυρώσεις και συνεργασίες φυλών).
Αυτό δεν αποτελεί "ντροπή" για την φυλή,είναι η ιστορία και το παρόν της ως επί το πλείστον...Ντροπή είναι να εξασκείς την παραπάνω ενασχόληση εν έτη 2008!

Οπότε σαν κύριο χαρακτηριστικό η φυλή έχει το gameness (που στην πιο κοντινή μετάφραση είναι μαχητικότητα και πείσμα και είναι όρος καθαρά "κυνομαχικός"...για τα σκυλιά χρησιμοποιείτε η λέξη drive όπως αναφέρθηκε παραπάνω).
Επίσης χαρακτηριστικό είναι μια έμφυτη μαχητικότητα και ανταγωνιστικότητα απέναντι σε άλλα σκυλιά,κυρίως του ίδιου φύλου και αυτό ακριβώς είναι που καλείτε ο έμπειρος και "δουλευταράς" ιδιοκτήτης να αντιμετωπίσει και να τιθασεύσει...Ο άπειρος θα "χάσει" εύκολα το "παιχνίδι" και ο σκύλος εκτός από επικύνδινος θα είναι και "δυσφήμηση" για την φυλή του...παρότι θα είναι ένα τυπικό Pit Bull.

Αντίθετα,με τους ανθρώπους τα Pit Bull πρέπει να είναι "μέλι" και αυτό επιδιώκουν οι κυνομάχοι,πρώτα από όλους,μια που κανένας τους δεν έχει διάθεση να "χάσει" κάποιο μέλος του σώματος του χωρίζοντας τα σκυλιά στο PIT!
Όποτε ένα Pit Bull που είναι τρυφερό με τους ανθρώπους δεν είναι επίτευμα,αλλά ο κανόνας.
 


L110701

Active Member
6 Απριλίου 2008
38
0
Athens
sir-elric said:
ROTTIE said:
L110701 said:
Rottie μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι ως ο πλέον αδαής. Ποια η διαφορά του να είναι μια ράτσα αναγνωρισμένη ή όχι? Εκτός βέβαια από το δικαίωμά της να κατεβαίνει σε διαγωνισμούς. Έχει κάτι τέτοιο σημασία για τον κάτοχο του σκύλου? Αν δεν υπάρχει άλλο topic με αυτό το θέμα νομίζω πως θα ήταν καλό να το ανοίγαμε.
Ακριβώς εκεί στηρίζετε όλη η φιλοσοφία του byb.
νομιζω οτι εισαι φαουλ εδω! το ΒΥΒ δεν εχει να κανει με την αναγνωριση η μη μια φυλης εχει να κανει με αυτα που δεν κανει ο ΒΥΒ ειτε εκτρεφει γερμανικους ποιμενικους ειτε το μπουλντογκ της μανης.
Με πρόλαβες. Όπότε να υποθέσω ότι το ερώτημά μου μένει μετέωρο?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
@ spyrodragon

[-o< επιτέλους ....

... Λοιπόν παιδιά πάει ώς εξής :

ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ - ΠΙΣΤΗ ΣΤΗ ΦΥΛΗ - ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΟΡΓΑΝΩΣΗ ...

Αλλιώς ... άμα είναι να τραβάμε σκοινιά όλοι μαζί να δούμε ποιό σκυλί έχει ''gameness'' ... κλάφτα ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχω ήδη απαντήσει στην προηγούμενη σελίδα, φίλε L110701.

@spyrodragon, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εξαιρετική δημοσίευση.
 


L110701

Active Member
6 Απριλίου 2008
38
0
Athens
ROTTIE said:
Την φιλοσοφία του byb όσον αφορά το pit bull συγκεκριμένα εννοώ Sir.
Να θυμίσω το αλησμόνητο "Τα σκυλιά μας έχουν ψυχή και δεν έχουν ανάγκη pedigree”?
Rottie δε νομίζω πως αυτό είναι απάντηση σε αυτό που ρώτησα. Δεν αναφέρομαι ούτε σε pedigree ούτε σε BYB ούτε σε πιτ μπουλ. Αναφέρομαι και ρωτάω ποιά η διαφορά ο σκύλος σου να είναι αναγνωρισμένη ράτσα ή όχι για να δικαιολογείται αυτός ο ντόρος. Όπως ανέφερα, σε αυτό το θέμα στερούμε γνώσεως. Αν υπάρχει απάντηση καλώς θα ήθελα να την άκουγα. Αν δεν υπάρχει τότε δε ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να δίνονται απαντήσεις που να μην έχουν σχέση με την ερώτηση, σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που να το αντιλαμβάνετε και ο ερωτών. Οπότε - καλόπιστα πάντα - ρωτώ: να επιμείνω στην ερώτηση ή όχι? O:)
 


e1drua

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
11
0
@spyrodragon οταν μιλουσα για τρυφεροτητα δεν εννουσα με τους ανθρωπους μονο.. εννουσα και με αλλα σκυλια.. εχω ασχοληθει πολυ με την κοινωνικοποιηση της και παρ'ολο που ολοι ελεγαν πως επειδη ειναι πιτμπουλ και ιδιο φυλο με τη σκυλα που προυπηρχε (ημιαιμο γκριφονακι) θα την ξεσκισει και θα την φαει, τωρα κοιμουνται αγκαλια και ειναι αχωριστες.. παιζει με αλλα σκυλια χωρις καμια "μαχητικοτητα".
Επαναλαμβανω πως δε χρειαζεται ειδικη μεταχειρηση απλα αγαπη και χρονο να ασχοληθεις.. οπως ολα τα σκυλια αλλωστε.
Το ποσο μαχητικα και επιμονα ειναι τα πιτμπουλ με αφηνει παγερα αδιαφορη και δε με απασχολησε ποτε μου, οπως δε με απασχολησε ποτε η "καθαροαιμια" της..
Θεωρω πως ο χαρακτηρας του σκυλου σου, πλαθεται εξ'ολοκληρου απο εσενα, και αν εχει καποιες προδιαθεσεις, αν δεν τις καλλιεργησεις θα μεινουν για παντα θαμενες καλα. Οπως επισης και προδιαθεση για κατι να μην εχει, αν το προωθησεις με σωστο τροπο.. σιγουρα θα γινει μερος του χαρακτηρα του.

Οσον αφορα στο περασμενο ποστ σου με τα παραδειγματα.. λυπαμαι δεν εχω τις γνωσεις να σου απαντησω, αλλωστε συγκεκριμενα εγω, ποτε δεν υποστηριξα πως ειναι τα σκυλια θαυματα.. Ισα ισα προσπαθω να σας δωσω να καταλαβαιτε πως δε πρεπει να τα ξεχωριζουμε..

Φιλικα, Δημητρα :)
 


e1drua

Member
3 Δεκεμβρίου 2007
11
0
spyrodragon said:
Επίσης χαρακτηριστικό είναι μια έμφυτη μαχητικότητα και ανταγωνιστικότητα απέναντι σε άλλα σκυλιά,κυρίως του ίδιου φύλου και αυτό ακριβώς είναι που καλείτε ο έμπειρος και "δουλευταράς" ιδιοκτήτης να αντιμετωπίσει και να τιθασεύσει...Ο άπειρος θα "χάσει" εύκολα το "παιχνίδι" και ο σκύλος εκτός από επικύνδινος θα είναι και "δυσφήμηση" για την φυλή του...παρότι θα είναι ένα τυπικό Pit Bull.
Η διαφορα μας ειναι οτι πιστευω οτι το τυπικο πιτμπουλ ειναι ενα νορμαλ σκυλι, χωρις ιδιαιτερη μαχητικοτητα και ανταγωνιστικοτητα.. Αυτα πρεπει να του τα καλλιεργησεις και να τα προωθησεις.. ΑΝ ΔΕΝ τα προωθησεις και το κοινωνικοποιεις σωστα απο μικρο αυτα ΔΕΝ θα τα εμφανισει.. Αν του βρεις ενδιαφεροντα να διοχετευει την ενεργεια του θα σερνεται στους καναπεδες χωρις να σου δημιουργει προβλημα, ουτε να τσακωνεται με αλλα σκυλια στην καθε "ευκαιρια".
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
L110701 said:
Rottie δε νομίζω πως αυτό είναι απάντηση σε αυτό που ρώτησα. Δεν αναφέρομαι ούτε σε pedigree ούτε σε BYB ούτε σε πιτ μπουλ. Αναφέρομαι και ρωτάω ποιά η διαφορά ο σκύλος σου να είναι αναγνωρισμένη ράτσα ή όχι για να δικαιολογείται αυτός ο ντόρος.
Αναγνωρισμένη φυλή=πρότυπο φυλής= πιστοποίηση καθαροαιμίας = ταυτότητα κουταβιού και γεννητόρων του= υπογραφή του εκτροφέα του και σφραγίδα του κυνολογικού ομίλου της χώρας που γεννήθηκε.
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση το χαος. Ανεξέλεγκτη εκτροφή, ημιαιμα, άρρωστα ζώα, με αμφιλεγόμενη μορφολογία και χαρακτήρα=BYB.
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
...Όπότε να υποθέσω ότι το ερώτημά μου μένει μετέωρο?
Θα μου επιτρέψεις να κάνω μια προσπάθεια να απαντήσω το ερώτημα σου...

Το συγκεκριμένο πρότυπο και η "αναγνώριση" μιας φυλής από τον μεγαλύτερο κυνολογικό οργανισμό έχει πολύ μεγάλη σχέση με το Back Yard Breeding και ποσοτικά αλλά κυρίως ποιοτικά.

Όταν μια φυλή είναι "αναγνωρισμένη" η εκτροφή της αλλά ακόμα και η εμπορικότητα της (δηλαδή η τιμή,η προσφορά και η ζήτηση) έχουν να κάνουν με το πόσο πλησιάζει το πρότυπο και σαν μορφολογία και σαν χαρακτήρας.

Το "κυνήγι" των dog shows και των εξετάσεων εργασίας γίνοντε σκοπός,όπως και οι καλές κριτικές από έμπειρους,κυρίως,της κάθε φυλής.Αυτό όχι μόνο για "καλούς σκοπούς",όπως η βελτίωση της φυλής και η πρόοδος της...αλλά και για πιο "ποταπούς" όπως οι μεγαλύτερες τιμές στα κουτάβια,η ζήτηση για επιβάσεις,κλπ...

Επίσης στις αναγνωρισμένες φυλές ακόμα και ο πιο άπειρος "μελλοντικός" ιδιοκτήτης μπορεί να διαβάσει το πρότυπο,να ρωτήσει και 2-3 καλούς εκτροφείς της φυλής που αναζητά και κατά ένα μεγάλο ποσοστό να ξέρει τι να ψάξει και τι να περιμένει.
Mε τις φυλές χωρίς πρότυπο αυτό δυστυχλως είναι αδύνατον,μια που ο ένας θα σου λέει "Το Pit πρέπει να'ναι κοντό και χοντρό",ο άλλος θα σου λέει "Ψηλό και αθλητικό"...Μη βάλουμε στην κουβέντα το ταπεραμέντο,κλπ.

Ο σκύλος με πρότυπο,ο "αναγνωρισμένος",πρέπει να περνά συγκεκριμένες εξετάσεις...και χαρακτήρα και υγείας.
Ο εκτροφέας λοιπον της φυλής οφείλει να σου δείξει αποδεικτικά στοιχεία εκτός από λόγια,σε αντίθεση με τον "εκτροφέα" οποιασδήποτε "μη αναγνωρισμένης" φυλής που θα προσπαθήσει να σου αναπτύξει την δικιά του φιλοσοφία για το πως και τι είναι το Pit Bull...Υποκειμενικά για αυτόν,συνήθως με επιχειρήματα ψευδή που όμως δεν μπορείς να ελέγξεις.

Άρα καλό είναι για τον λάτρη οποιασδήποτε "μη αναγνωρισμένης" φυλής να επιδιώκει την "αναγνωριση" της...τουλάχιστον για να κάνει "την ζωή πιο δύσκολη" για τους επιτήδειους.

Αυτά είναι μερικά από τα οφέλη...πιστεύω να καλύπτουν έστω μια πτυχή της ερώτησης σου... :D
 


L110701

Active Member
6 Απριλίου 2008
38
0
Athens
Τέτοια απάντηση είναι περιεκτική και ολοκληρωμένη. Όπως επίσης και έναυσμα για να αρχίσω να ενημερώνομαι επί αυτού. Ευχαριστώ.. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78