pit bull terrier the most versatile dog athlete...


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
παει ο ερεθιστης και"επιτιθεται στο σκυλο" που μπαινει το gameness και που το defence ?

μετα το ασε

ο ερεθιστης αρχιζει και τρεχει προς τα πισω που μπαινει το gameness και που το prey ?
ρωτα τη diane jessup που το εκανε.....

Ένα σκυλί μπορεί να εξελιχθεί τόσο, όσο του επιτρέπει το γεννετικό του υλικό και ο ιδιοκτήτης του.

Αυτοί που πιστεύουν ότι η ράτσα που κατέχουν είναι η καλύτερη ράτσα στον κόσμο είναι απλά ανόητοι!!!

Αυτοί που πιστεύουν ότι η ράτσα που κατέχουν είναι η καλύτερη ράτσα στον κόσμο ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ είναι απλά ρομαντικοί!!!

Συμβουλή μου προς όλους τους πιτπουλάδες που θεωρούν τα πιτ σκυλιά θαύματα είναι να εκτυπώσουν και να διαβάσουν ξανά και ξανά τις απαντήσεις του spyrodragon.
τοτε τα σκυλια μου εχουν φοβερο γενετικο υλικο και πολυ καλο και ρομαντικο ιδιοκτητη.....
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
ρωτα τη diane jessup που το εκανε.....
i rest my case! απλα την επομενη φωρα που δεν θα ξερεις γιατι πραγμα μιλας, δεν θα μπορεις να στοιχειοθετησης αυτα που ισχυρεζεσαι ,ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ.

η περιπτωση σου συνοψιζεται στα παρακατω
sotiris_z said:
θελω να πω οτι δεν υπαρχει μια συγκεκριμενη ρατσα πουνα ειναι καλυτερη..
(στο sch) ΟΤΑΝ
sotiris_z said:
βασικα δεν εχω δει καθολου μανικι και δεν με νοιαζει να δω... .
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
ενταξει ενα περιοδικο εχω ανοιξει και εχω δει....και οχι μονο ενα και ενημερωνομαι.... δεν εχω δει απο κοντα μανικι....εχω δει και ροτ πρωτο, και γερμανικο και μαλινουα και ημιαιμο.... τοι θες.... αλλα τι μας δηλωνει οτι μια ρατσα ειναι η πιο καταλληλη.....
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
αυτό το τελευταίο post δεν ήταν πιο πάνω???
ναι ..προφανως δουλευει καπως σαν το "επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως"

καλως ηρθες και παλι tatooman :D
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Ας κάνουμε έναν "απολογισμό" στο παραπάνω θέμα:

Ποιά σκυλιά έχουν ποσοτική (πιο πολλές συμμετοχές) και ποιοτική (πολύ καλές βαθμολογίες,χρόνους,κλπ.) προτεραιότητα σε διάφορα κυναθλήματα από τα Pit Bulls?...

Κυναθλήματα προστασίας/φύλαξης (Schutzhund,French/Dutch/Mondio Ring,KNPV,etc.)

1. Γερμανικός Ποιμενικός
2. Βελγικός ποιμενικός Μαλινουά
3. Ντόμπερμαν
4. Ροτβάιλερ
5. Ολλανδικός ποιμενικός

...αρκεί πιστεύω εδώ...


Κυναθλήματα ταχύτητας/ευελιξίας (Agility,Flyball,Κυνοδρομίες,κτλπ.)

1. Μπόρντερ Κόλι
2. Βελγικός Ποιμενικός Γκρένενταλ
3. Κόλι
4. Αγγλικό Γκρέυχαουντ
5. Ουίπετ

...και εδώ...

Αθλήματα έλξης/δύναμης (Weightpulling,Springpole,etc)

1. Πίτ Μπούλς
2. Αμερικάνικα Μπουλντόγκ
3. Σταφορντσάιρ Μπούλ Τερριέ

...και τα λοιπά...

Γενικά,κάπως έτσι είναι η εικόνα στα κυναθλήματα.Μπορεί να ξέχασα κάποια όπως άλμα σε τοίχο π.χ. με Μαλινουά...και Πίτ Μπούλ να πηγαίνουν αρκετά καλά.

Η εικόνα λοιπόν δείχνει φυλές διαφορετικές,για διαφορετικά αθλήματα,να επικρατούν και το Πίτ Μπούλ να μην υπάρχει σε κάποια και σε κάποια άλλα να είναι στις πρώτες θέσεις...φυσιολογικό.

Σε πραγματικές εργασίες (π.χ. τα 3 σενάρια που γράφτηκαν παραπάνω και άλλα) είναι που το Pit Bull υστερεί...σχεδόν απουσιάζει.Το γιατί είναι προφανές...Η "εργασία" για την οποία η φυλή δημιουργήθηκε και προορίζετε είναι παράνομη και κατακριτέα πια από το κοινωνικό σύνολο.

Τονίζω δεν αποτελεί "ντροπή" για την φυλή η ιστορία της ή η "ανωμαλία" κάποιον δίποδων.

* Η κατάταξη είναι τυχαία...απλά αυτές οι φυλές συμμετέχουν σε μεγαλύτερο αριθμό και καλύτερη ποιότητα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To μοναδικό σκυλί που μπορεί να κάνει τα πάντα από κυναθλήματα - παρέα κλπ κλπ ... (όχι πάντα τέλεια αλλά μπορεί )

Και πραγματικές εργασίες πάλι τις περισσότερες χωρίς να πεθάνει σε καμία νομίζω ... (οι περισσότερες φυλές σε κάποια από τις πραγματικές εργασίες θα πέθαιναν από ζέστη - κρύο - άλλα ζώα - άλλους σκύλους - εξάντληση κλπ κλπ )

... είναι ο Γερμανικός Ποιμενικός.

:arrow: Θεωρητικά, και όχι όλοι οι Γερμανικοί Ποιμενικοί.
 




aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Εμένα πάλι καθόλου!!! Sotiri είσαι λίγο κολλημένος με τη συγκεκριμένη ράτσα ή μου φαίνεται???

Ξέρεις δεν είναι πολύ καλό αυτό. Βγάλε τις παρωπίδες σου !!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
sotiris_z said:
μου προκαλεις γελωτα........
Και εμένα θλίψη, διότι παρόλο που γίνεται φιλότιμη προσπάθεια να κρατηθεί ένα αξιοπρεπές επίπεδο στη συζήτηση, εξακολουθείς να κάνεις απεγνωσμένες προσπάθειες να το υποβαθμίσεις στο μείον άπειρο.
Ντροπή.
 






sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
πραγματικα πιστευω οτι στα κυναθλημαντα ο γερμανικος ποιμενικος δεν εχει ελπιδα μπροστα σε πιτ μπουλ και παρτομιες ρατσες... να μου πεις σε θεματα εκπαιδευσης και στο να βγαζει πιο πολυ τριχα ενταξει αλλα οχι και σε αθληματα...... 8)
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Συμφωνω κι εγω με τον Denis , αρκει να προερχονται

απο εργασιακες γραμμες αιματος! :wink:

Τα εκθεσιακα ειναι λιγο γκαου πολλες φορες! :lol:

Προσθετω ΚΑΙ τα μαλινουα τα οποια κατ επαναληψη εχουν

διακριθει στο παγκοσμιο πρωταθλημα εργασιας που συμμετεχουν

ολες οι φυλες!!!

Μαλιστα το 2006 ο κυναγωγος μιας εξαιρετης μαλινουα ηταν Ελληνας και

η Ελλαδα πηρε την πρωτη θεση στο παγκοσμιο!!!! \:D/
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
sotiris_z said:
πραγματικα πιστευω οτι στα κυναθλημαντα ο γερμανικος ποιμενικος δεν εχει ελπιδα μπροστα σε πιτ μπουλ και παρτομιες ρατσες... να μου πεις σε θεματα εκπαιδευσης και στο να βγαζει πιο πολυ τριχα ενταξει αλλα οχι και σε αθληματα...... 8)
Τι κάνεις Γιάννη?? Κουκιά σπέρνω!!
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
πραγματικα πιστευω οτι στα κυναθλημαντα ο γερμανικος ποιμενικος δεν εχει ελπιδα μπροστα σε πιτ μπουλ και παρτομιες ρατσες... να μου πεις σε θεματα εκπαιδευσης και στο να βγαζει πιο πολυ τριχα ενταξει αλλα οχι και σε αθληματα.....
Για τα κυναθλήματα θα απαντήσω παρακάτω,αλλά θα θέσω και ένα προβληματισμό (να έχεις να σκέφτεσε όσο διαβάζεις την λίστα... :D )...
Γιατί άραγε σε Αστυνομία,Τελωνεία,Σύνορα,Στρατό,SAR,etc. όλα τα κράτη χρησιμοποιούν κατα κόρον Γερμανικά ποιμενικά?...

Για να βοηθήσω,δεν είναι επειδή χρησιμοποιούν την τρίχα για πλέξιμο... 8)

Και τώρα λίγα Γερμανικά ποιμενικά με τις βαθμολογίες τους (μόνο από το 2007).Εσένα θα σου είναι εύκολο να θυμάσε τον Dirk ώστε να συγκρίνεις...


Ängsbackens Rosso 100 97 97 294

Ergo Hartis Bohemia CS 96 95 94 285

Jabina Dighte 94 96 94 284

Satoris Saro 94 96 94 284

Hasko von der Mohnwiese 95 93 95 283

Aly av Oddvarg 94 93 95 282

Ozzy Barnero 96 90 95 281

Falko vom Wolfsblick 96 90 94 280

Eric vom Sportpark 92 97 91 280

Grausand's Taku 95 94 91 280


...και επειδή δεν έχει τελειωμό η λίστα και αφορά 1 άθλημα,1 διαγωνισμό,1 χρονιά...καταλαβαίνεις πως η σύγκριση αδικεί το Pit Bull που αν...κάποια μέρα...βρεί τους κατάλληλους ιδιοκτήτες,πλησιάσει λίγο τα παραπάνω νούμερα.

Αλλά τι νόημα έχει να "βρούμε τον καλύτερο"...Γιατί δεν συζητάμε (αν όχι εδώ,σε κάποιο άλλο θέμα πως θα αντιμετωπιστούν οι "πληγές" της φυλής και πως θα βαδίσει προς την αναγνώριση...το πρότυπο...και την καταξίωση?

Δεν θα ήταν ποιό ενδιαφέρον και παραγωγικό?

Να μας πείς π.χ. Ποιό είναι το "πραγματικό" Pit Bull,τι μορφολογία πρέπει να έχει και γιατί,ποιοί το δημιούργησαν και γιατί,ποιοί το εκμεταλεύονται και γιατί...κλπ.?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
πραγματικα πιστευω οτι στα κυναθλημαντα ο γερμανικος ποιμενικος δεν εχει ελπιδα μπροστα σε πιτ μπουλ και παρτομιες ρατσες
αυτο μπορεις να μας το τεκμηριωσεις ? το διαβασες σε καποιο περιοδικο ? στο ειπε η ντιαν?
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
sir-elric said:
sotiris_z said:
πραγματικα πιστευω οτι στα κυναθλημαντα ο γερμανικος ποιμενικος δεν εχει ελπιδα μπροστα σε πιτ μπουλ και παρτομιες ρατσες
αυτο μπορεις να μας το τεκμηριωσεις ? το διαβασες σε καποιο περιοδικο ? στο ειπε η ντιαν?


Ετσι ειναι γιατι ετσι νομιζει!!! (Pirandello)

Mη με βαραει και η Rottie για τα πνευματικα δικαιωματα της ατακας...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
βασικα μονο ενα ειδα να εχει ιδια και παραπανω βαθμολογια απο τον dirk... ασε που αυτοι που κατεβασαν ολα αυτα τα γερμανικα ειναι σιγουρα επαγγελματιες και πολυ καλυτεροι απο την diane... δεν αμφισβητω τον γερ. ποιμενικο αλλα δεν μου αρεσει να υποβαθμιζουν κατι που με στοιχεια αποδυκνειω τι μπορει να κανει....

Να μας πείς π.χ. Ποιό είναι το "πραγματικό" Pit Bull,τι μορφολογία πρέπει να έχει και γιατί,ποιοί το δημιούργησαν και γιατί,ποιοί το εκμεταλεύονται και γιατί...κλπ.?
το πραγματικο πιτ μπουλ ειναι για τον κοσμο τα σκυλια των κυνομαχιων αλλα με το περασμα των χρονων εχουν αποδειξει οτι απλα οι μαχες ειναι ενα απο τα πολλα που μπορουν να κανουν πολυ καλα... το πραγματικο πιτ μπουλ δεν ειναι μονο τα μικρα και ολα τα μεγαλα ειναι πιτ μπουλοειδη... προτυπο υπαρχει και το πιτ μπουλ ηταν και θα ειναι παντα εργατικο σκυλι με φοβερη θεληση και αγαπη για τον ανθρωπο... ο stratton σε βιβλια του αναφερει 40 κιλα σκυλια και δειχνει και τα συγκεκριμενα βιβλια γραφτηκαν την δεκαετια του '60.... οταν προτοαρχισε να καταγραφετε η ρατσα σαν επισημη στις αρχες του αιωνα παρουσιαζοντουσαν δειγματα κοντα στα 35 κιλα χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπηρχαν μεγαλυτερα....
θα ηθελα να προσθεσω οτι δεν υπαρχουν 50 κιλα πιτ απλα ισως λιγο πιο χοντρα δειγματα απο την αγαπη που τους δειχνουν τα αφεντικα και δεν μπορουν να αντισταθουν στο βλεμμα τους οταν τρωνε.... το πιτ μπουλ σε σωστο βαρος, ουτε αδυνατο ουτε παχουλο, δεν πιστευω οτι περναει τα 40-το πολυ 45 κιλα και παλι δυσκολα.... εγω μονος μου με την τοση αρνητικη γνωμη του κοσμου δεν μπορω να κανω κατι για την αναγνωριση απο την fci απλα ευελπιστω να γινει καποια στιγμη, που και να μην γινει δεν με νοιαζει.... παραθετω το προτυπο... μην διαβασετε οτι σας συμφερει...

http://www.ukcdogs.com/WebSite.nsf/Breeds/AmericanPitBullTerrier

Υ.Γ. δεν συμφωνω με ολα τα bully δειγματα γιατι πιστευω οτι το πιτ μπουλ ειναι καθαρα εργατικο σκυλι και οχι σαυρα.....
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
sotiris_z said:
δεν μου αρεσει να υποβαθμιζουν κατι που με στοιχεια αποδυκνειω τι μπορει να κανει....
το μονο που αποδυκνιεις ειναι οτι το συγκεκριμενο σκυλι εχει τις ποιοτητες που απαιτουνται. εκτος και αν θες να μας πεις οτι ολα τα πιτ μπορουν να κανουν sch ?!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
sotiris_z said:
εγω μονος μου με την τοση αρνητικη γνωμη του κοσμου δεν μπορω να κανω κατι για την αναγνωριση απο την fci απλα ευελπιστω να γινει καποια στιγμη, που και να μην γινει δεν με νοιαζει.... παραθετω το προτυπο... μην διαβασετε οτι σας συμφερει...
Η γνώμη του κόσμου, ευθύνεται για την μη αναγνώριση του pit bull από τον διεθνή κυνολογικο όμιλο? :?
2 μέρες μιλάμε για μια ανομοιογενή αμάδα σκύλων, χωρίς κοινά σταθεροποιημένα χαρακτηριστικά και χαρακτήρα, που βάλλεται όσο καμία από το byb και την έλλειψη εκτροφικου στόχου, με αποτέλεσμα να γίνεται στόχος εκμετάλλευσης από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες της, να πέφτει στα χέρια ακατάλληλων ανθρώπων και η κατάληξη να είναι βασανισμένα, εγκαταλελειμμένα ζώα.

Εσύ απ’ όλα όσα γράφτηκαν και πάνω απ’ όλα τεκμηριώθηκαν, έμεινες στη ....γνώμη του κόσμου?
Εάν εσείς οι ίδιοι, που ισχυρίζεστε πως αγαπάτε τα σκυλιά σας, δεν βγάλετε της παρωπίδες, το pit θα εξακολουθεί να μην υπάρχει σαν φυλή. Στο χέρι σας είναι να γίνει σοβαρή και υπεύθυνη δουλειά.