Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Παιδιά πριν από λίγο πέθανα .

Εκεί που ήμουν με μία φίλη μου ,εγώ με την Ρούμπυ και αυτή με την δικιά της σε ένα πάρκο, βλέπουμε έναν τυπά από μακρυά με 1 μεγαλώσωμο και ένα μικρόσωμο σκυλί .Εκεί που πάμε να φύγουμε ,το μεγάλο μας καταλαβαίνει και ή φεύγει από το χέρι του ή (και το πιό πιθανό ) το άφησε .Αυτό κατευθύνεται κατά πάνω μας γαυγίζοντας με φόρα και προσπερνάει εμάς και επιτήθεται στην φίλη μου με το σκυλί .Κοίταζε να την αρπάξει από το λαιμό κανονικά .Εγώ να φωνάζω να τον πάρει και αυτός να στέκεται ακίνητος . Μετά στρέφεται προς τα εμάς .Η Ρούμπυ να προσπαθεί να τον αρπάξει και εγώ να γυρίζω γύρω γύρω βάζοντας τον εαυτό μου ανάμεσα .Ξαναγυρνάει στην φίλη μου και εγώ να γκαρίζω ότι θα του κάνω μύνηση και άλλα κοσμητικά επίθετα .Με το άκουσμα της μύνησης αρχισε να έρχεται σιγά σιγά .Ξαναέρχται σε μας και εγώ μένω ανάμεσα με την Ρούμπυ να του γρυλίζει και αυτόν να κοζάρει προς τα που είναι ο λαιμός για να την αρπάξει .Προσπαθούσα να τον διώξω και να κοιτά να αρπάξει και μένα .Τελικά ο .......το αφεντικό του με το που πιάνει το λουρί του ,αυτός ορμάει με δόντια ανοιχτά προς την Ρούμπυ που κλείνουν σε μικρή απόσταση από αυτή .Το τι άκουσε μετά .....και το έπαιζε ότι δεν καταλάβαινε και έκανε και "μουτς μουτς " στο σκυλί της φίιλης μου ,λες και το σκυλί που κρατούσε εκείνη την ώρα ήτεν ήρεμο .
Πώς δεν μας άρπαξε τίποτα? Πραγματικά δεν το έχω ξαναζήσει .
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Είνσι θλιβερό γεγονός ότι πολλοί είναι αυτοί με μεγαλόσωμα σκυλιά που αρέσκονται στο να βλέπουν το σκύλο τους να "κανονίζει" μικρότερα...
Μόνο και μόνο από αυτό που περιγράφεις δείχνει ότι όχι μόνο του αρέσει αλλά επιτρέπει και μαθαίνει στο σκύλο του να επιτίθεται, δεδομένου ότι σίγουρα όταν το κανει τον κρατάει από το λουρί... και το σκυλί αντέδρασε αμέσως.

Sorry, αλλά είχε πέσει κλωτσιά που θα ήταν όλη δική τους, και στο σκύλο και στο αφεντικό... Aνεγκέφαλοι...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
αυτοι εχουν κ το πιο πολυ γελιο χρυσουλα....οταν βλεπουν αλλο μεγαλο σκυλι ,πως κανουν την παπια....η αν προς στιγμην ειναι πιο μαγκες και φαει καμια φαπα" το σκυλι τους,πως μαζευονται μετα...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Παιδιά πριν από λίγο πέθανα .

Εκεί που ήμουν με μία φίλη μου ,εγώ με την Ρούμπυ και αυτή με την δικιά της σε ένα πάρκο, βλέπουμε έναν τυπά από μακρυά με 1 μεγαλώσωμο και ένα μικρόσωμο σκυλί .Εκεί που πάμε να φύγουμε ,το μεγάλο μας καταλαβαίνει και ή φεύγει από το χέρι του ή (και το πιό πιθανό ) το άφησε .Αυτό κατευθύνεται κατά πάνω μας γαυγίζοντας με φόρα και προσπερνάει εμάς και επιτήθεται στην φίλη μου με το σκυλί .Κοίταζε να την αρπάξει από το λαιμό κανονικά .Εγώ να φωνάζω να τον πάρει και αυτός να στέκεται ακίνητος . Μετά στρέφεται προς τα εμάς .Η Ρούμπυ να προσπαθεί να τον αρπάξει και εγώ να γυρίζω γύρω γύρω βάζοντας τον εαυτό μου ανάμεσα .Ξαναγυρνάει στην φίλη μου και εγώ να γκαρίζω ότι θα του κάνω μύνηση και άλλα κοσμητικά επίθετα .Με το άκουσμα της μύνησης αρχισε να έρχεται σιγά σιγά .Ξαναέρχται σε μας και εγώ μένω ανάμεσα με την Ρούμπυ να του γρυλίζει και αυτόν να κοζάρει προς τα που είναι ο λαιμός για να την αρπάξει .Προσπαθούσα να τον διώξω και να κοιτά να αρπάξει και μένα .Τελικά ο .......το αφεντικό του με το που πιάνει το λουρί του ,αυτός ορμάει με δόντια ανοιχτά προς την Ρούμπυ που κλείνουν σε μικρή απόσταση από αυτή .Το τι άκουσε μετά .....και το έπαιζε ότι δεν καταλάβαινε και έκανε και "μουτς μουτς " στο σκυλί της φίιλης μου ,λες και το σκυλί που κρατούσε εκείνη την ώρα ήτεν ήρεμο .
Πώς δεν μας άρπαξε τίποτα? Πραγματικά δεν το έχω ξαναζήσει .
Θα τρώγανε κλωτσίδι κι αυτός κι ο σκύλος του.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Είσαι μέσα στο μυαλό μου Lawrence...

Αν δουν κανένα που δεν το έχει ο δικός τους κάνουν το κινέζο...
Εκεί είναι να έχεις το μικρόσωμο και από πίσω να ακολουθεί π.χ. κανένα το έτερον ήμισυ με κανένα "θηρίο"... να δουμε ποιος θα γελάει τελευταίος!

Αλλά το θέμα είναι πως ότι και να γίνει την πληρώνει το έρημο το ζωντανό που δεν φταίει και σε τίποτα στην τελική που έπεσε στον γελοίο...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
ποιανου το ερημο ζωντανο φταιει ???η τυχη τους σε καποιου τα χερια ειναι....το δικο σου τι φταιει πχ?εσυ τι φταις?το δικο μου τι φταιει να τσατιζεται για του καθενος την βλακεια?εγω τι φταιω?απλα καλως η κακως,ο μονος τροπος να μαζευονται στο αυγο τους τετοιοι τυποι ειναι αυτος κ εχω τετοιο παραδειγμα...
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δε διαφωνώ μαζί σου και άν είναι να διαλέξω ... ζωντανά μάλλον το δικό μου θα προτιμήσω!!
Και όπως είπα ποιο πριν το κλοτσίδι θα πήγαινε σύννεφο...
Όσο για το παράδειγμα είμαι σίγουροι... δεν είναι σπάνιο φαινόμενο τέτοιοι τύποι και σε όλους μας έχει συμβεί κάτι ανάλογο!
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Παιδιά πήγε να φάει κλωτσιά το σκυλί .Εννοείται πως θα του έχωνα αλλά "έκοβε" και εμένα .Η φίλη μου του έχωσε κατακέφαλο και σπρωξιές και δεν καταλάβαινε τίποτα .Γύριζε να την δαγκώσει .Εγώ πήγαινα να τον σπρώξω με το σώμα μου ,έχοντας την Ρούμπυ πίσω μου να θέλει να τον αρπάξει ,και αυτός κοίταζε να αρπάξει και εμένα και την Ρούπμυ. Το σκυλί δεν έννοιωθε τίποτα .Κοίταζε πώς να αρπάξει τα δικά μας ,ωμά ,όπως σας τα λέω .

Μου έχει τύχει με ατσούμπαλη γνωριμία ροντβάιλερ και Ρούμπυς ,αλλά αυτό το πράγμα καμία σχέση ....

Και όπως είπα ποιο πριν το κλοτσίδι θα πήγαινε σύννεφο...
Μα εκείνη την στιγμή δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα ! Αν ήταν κανένα μικρόσωμο ,του χώνεις ένα σπρωξίδι ,στην χειρότερη κλωτσιά και νοιώθει ,που λέμε .Όταν έρχεται ένα ογκώδες πράγμα προς τα πάνω σου και η δικιά σου κοιτάει να σε υπερασπιστεί έχωντας το 1/3 και ούτε του μεγέθους του ,κοιτάς να τα χωρίσεις και να μην την πιάσει .Γιατί αν την έπιανε από τον λαιμό όπως και προσπαθούσε ,την έχανα .Μέσα στις σβούρες που κάνεις και στα σαγώνια που ανοιγοκλείνουν ,δεν σκέφτεσαι να αντιδράσεις κλωτσώντας .Δεν προλαβαίνεις .

Άσε και που πήρε μία ταραχή η κακομοίρα ,είχε δύσπνια όταν γυρίσαμε .Δεν είναι και λίγο για 13 χρονών κοριτσάκι .Αλλά η σκατιάρω να με υπερασπιστεί ?Έμεινα παιδιά ,τελείως ....
 




Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Το βλέπω εγώ ....Μπροστά η Ρούμπυ και πιό πίσω ο Πύρρος . Τέτοια σταρ ,θέλει σκυλοσωματοφύλακα!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Ναι βρε Rooby μου καταλαβαίνω ότι πάνω στον πανικό και την ώραπου γίνονται είναι δύσκολο έως αδύνατο να αντιδράσεις.Εύχομαι να μη μου συμβεί ποτέ, αλλά όταν διαβάζω ή ακούω για τέτοια περιστατικά, αν ποτέ μου συμβεί και έχω την απαιτούμενη ψυχραιμία (που όπως έζησες δεν είναι και σίγουρο) τότε το άλλο σκυλι θα είναι απλά κίνδυνος... δεν θα το λυπηθώ προκειμένου να βοηθήσω τη μικρή ακόμη κι αν φάω εγώ τη δάγκα... γιατί μία δαγκωνιά στη Κλαίρη ίσον και η τελευταία...

Έλα μωρέ η μικρή σου, ήρωας!!
 




Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Πως τα φοβάμαι αυτα δεν λέγεται.... γιατι και της Λούνας φοβάμαι μήπως είναι η τελευταία δαγκωνιά είναι πολύ μικρή !!
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
η γενικευμενη αποψη οτι

" το ελευθερο σκυλι στην βολτα ειναι επικυνδυνο (!!!!) η
" Όσοι αφήνουν τα σκυλιά τους λυτά είναι το λιγότερο ανεύθυνοι......"
και εκφρασεις οπως
" Εσύ , που το σκυλί σου δεν σε ενδιαφέρει και τόσο, γιατί αν σε ενδιέφερε θα σκεφτόσουν τουλάχιστον οτι μπορεί να τραυματιστεί το λιγότερο από ένα αυτοκίνητο,είτε να "τσιμπήσει" καμια κρυμένη φόλα... "

με βρισκει αντιθετο

Μην μας βαζεται ολους στο ιδιο τσουβαλι ....

Συμβαινει να εφαρμοζω και τα δυο !!!.και τα σκυλια μου , ανεκαθεν, ηταν "ΚΥΡΙΟΙ"

Στο θεμα της φολας ...θελει δουλεια απο κουταβι η αρνηση τροφης εκτος σπιτιου και στην τελικη αναλυση πρεπει να αρχισεις να "καταλαβαινεις" τι μυριζει και τι "ψαχνει" ο σκυλος ,πριν το βρει ,(συν το οτι πρεπει να εισαι σιγουρος 100% οτι και να το βρει δεν θα το αγγιξει !!!!)
Το γιατι το εχω ελευθερο , και πως μπορω ( κατα την αποψη μου ,αλλα και προς εκπληξη ολων οσοι το βλεπουν!!!) δεν ειναι επι του παροντος και θελει ισως αλλο topic
θα συμφωνησω οτι
" Οποιουδήποτε μεγέθους σκυλί μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα , λυτο η δεμενο , ανεξαρτήτου ράτσας...
Δυστυχως πολλοι τα αφηνουν ελευθερα για να "αλωνισουν" η για να "τσαμπουκαλευτουν"
Λαθος τους ,εγω παντα τα αφηνα ελευθερα για να μπορουν να απολαυσουμε καλυτερα την βολτα
Παντος ειναι ενα προβλημα υπαρκτο αλλα μην μας καταδικαζεις ολους....
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
η γενικευμενη αποψη οτι

" το ελευθερο σκυλι στην βολτα ειναι επικυνδυνο (!!!!) η
" Όσοι αφήνουν τα σκυλιά τους λυτά είναι το λιγότερο ανεύθυνοι......"
και εκφρασεις οπως
" Εσύ , που το σκυλί σου δεν σε ενδιαφέρει και τόσο, γιατί αν σε ενδιέφερε θα σκεφτόσουν τουλάχιστον οτι μπορεί να τραυματιστεί το λιγότερο από ένα αυτοκίνητο,είτε να "τσιμπήσει" καμια κρυμένη φόλα... "

με βρισκει αντιθετο

Μην μας βαζεται ολους στο ιδιο τσουβαλι ....

Συμβαινει να εφαρμοζω και τα δυο !!!.και τα σκυλια μου , ανεκαθεν, ηταν "ΚΥΡΙΟΙ"

Στο θεμα της φολας ...θελει δουλεια απο κουταβι η αρνηση τροφης εκτος σπιτιου και στην τελικη αναλυση πρεπει να αρχισεις να "καταλαβαινεις" τι μυριζει και τι "ψαχνει" ο σκυλος ,πριν το βρει ,(συν το οτι πρεπει να εισαι σιγουρος 100% οτι και να το βρει δεν θα το αγγιξει !!!!)
Το γιατι το εχω ελευθερο , και πως μπορω ( κατα την αποψη μου ,αλλα και προς εκπληξη ολων οσοι το βλεπουν!!!) δεν ειναι επι του παροντος και θελει ισως αλλο topic
θα συμφωνησω οτι
" Οποιουδήποτε μεγέθους σκυλί μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα , λυτο η δεμενο , ανεξαρτήτου ράτσας...
Δυστυχως πολλοι τα αφηνουν ελευθερα για να "αλωνισουν" η για να "τσαμπουκαλευτουν"
Λαθος τους ,εγω παντα τα αφηνα ελευθερα για να μπορουν να απολαυσουμε καλυτερα την βολτα
Παντος ειναι ενα προβλημα υπαρκτο αλλα μην μας καταδικαζεις ολους....
σεβαστή μεν η άποψη σου, αλλά είστε λίγοι και οι περισσότεροι ανεύθυνοι.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
σεβαστή μεν η άποψη σου, αλλά είστε λίγοι και οι περισσότεροι ανεύθυνοι.
δυστυχως ειμαστε πολυ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ και αυτο με κανει και νοιωθω ασχημα
βλεπω ανευθυνους να νομιζουν οτι "κατι κανουν" ενω στην πραγματικοτητα δεν εχουν κανει καμια προεργασια και "εκπαιδευση" με αποτελεσμα να υπαρχει αυτη η εικονα ...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
ακριβως,οποτε μην τρεχεις να διαφωνησεις.αυτα που λεμε δεν ειναι για τους λιγους αλλα για αυτους που κανουν την ζημια.μπραβο σε εσενα κ σε οποια προεργασια εχεις κανει...τι γινεται με τους αλλου 25?
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Αυτή είναι η άποψη μου .Δεν πρέπει να επιτρέπεται σε χώρους που υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι να κυκλοφορεί κάποιος με άλυτο το σκυλί του .Από την στιγμή που ζούμε σε μία κοινωνία ανθρώπων οφείλουμε να σεβαστούμε τους γύρω μας .Μπορεί ο δικός μου σκύλος να έχει μάθει τα πάντα άψογα.Να βλέπει ένα άλλο σκυλί και όταν του λέω μείνει ,να στέκεται δίπλα μου .Αυτό όμως δεν συμαίνει ότι και ο πιό πειθαρχημένος σκύλος δεν έχει την παραμικρή πιθανότητα να κάνει κάτι του κεφαλιού του .Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα από επαγγελματίες σκύλους .Είναι ζώο ,όπως και εμείς ,και δεν είναι ρομπότ ώστε να λαμβάνει μόνο ένα ερέθισμα και να το εκτελεί .Αυτό και μόνο μπορεί να θέσει την ζωή του σε κήνδυνο ή την ζωή (που κάποιες φορές όπως ανέφερα ,ναι τα πράγματα είναι τραγικά )κάποιου άλλου ,είτε είναι ζώο ή άνθρωπος .
Επίσης όπως πάλι πιστέυω και θέλω ακόμα να πιστέυω , ζούμε σε μία κοινωνία ανθρώπων ,πρέπει να σκεφτόμαστε και το πώς νοιώθει ο διπλανός μας .Υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται ,υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν αν τους πλησιάζουν σκυλιά ,δεν νοιώθουν άνετα και άνθρωποι που όσο και εσύ αν εμπιστέυεσαι τον δικό σου σκύλο ,αυτοί δεν τον εμπιστέυονται .Πρέπει σε δημόσιους χώρους να τους σέβεσαι όπως σε σέβονται και αυτοί (ακόμα και αν αυτό δεν συμβαίνει πολλές φορές γιατί είμαστε ζωντανοί οργανισμοί και δεν εκτελούμε ότι μας ζητείται πάντα).

Και συγνώμη που ακούγεται απότομο αυτό που έγραψα και σχολιάζεται ,αλλά σε αυτό είμαι κάθετη .Η δική μου εμπιρεία όλα αυτά τα χρόνια μου έχει δείξει την άπειρη ανευθυνότητα πολλών ιδιωκτητών αλλά και την φύση του σκύλου ,που όσο και αν την υποτάσουμε ή την εξανθρωπίζουμε ,πάντα υπάρχει και μπορεί να εκδηλωθεί .
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78