Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μάλλον έχει κι αυτός σκύλο και σας καταλαβαίνει...
Ναι, είμαι σχεδόν σίγουρος γι' αυτό...
Αν δεν σου έχει τύχει εσένα να (προσπαθείς να) μαζέψεις τα πράσινα - ρευστά κλπ. "κακάκια" του σκύλου σου, δεν είναι δυνατόν να αντιδράσεις τόσο άψογα!!!

Προσωπικά, κάνω το εξής: Τον έχω πάντα στο "μαζί", όταν περνάμε από εξώπορτες, ή από πολυσύχναστα μέρη... που, σαφώς, σημαίνει ότι δεν χέ... και δεν μαρκάρει...
"Μαζί", σημαίνει ότι ακόμα και για να αναπνεύσει... ακόμα και για να κοιτάξει προς το πλάϊ του (ειδικά αυτό, όταν περνάει σκύλος στο άλλο πεζοδρόμιο!)... χρειάζεται να πάρει πρωτα την άδεια...
 


Pintsie

Well-Known Member
Banned
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
εγώ θα φανώ υπερβολική αν ρωτήσω το μαγαζί του κυρίου να πηγαίνω μόνο εκεί;;;
Το ίδιο είχα κάνει και στο Γέρακα. Πήγαινα σε καφετέριες και εστιατόρια που μου μιλούσαν όμορφα για το σκύλο! Τα άλλα Χ!
Μία φορά έτυχε βγήκε από ένα εστιατόριο η γιαγιά με το εγγόνι της από την κουζίνα και άρχισε να προσπαθεί να πλησιάσει το εγγονάκι της στο σκύλο. κι επειδή έκανε 200 ώρες γιατί φοβόταν το εγγονάκι, ο έρμος ο γιος μου κατούρησε εκεί.... εγώ ντράπηκα αλλά μου είπε αυτή "Μην ανησυχείς, συμβαίνουν! εξάλλου εμείς τον καθυστερήσαμε τον καημένο"
Αχ! μετά μόνο εκεί! ^_^ και σε άλλη μία που μου είπαν "Να φέρουμε κανένα μπολάκι με νερό για το σκύλο?" ^_______^
 




Pintsie

Well-Known Member
Banned
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Εγώ τον έχω στο μείνε όταν περνάνε παιδάκια από κοντά ή κάποιος που βλέπω ότι φοβάται τα σκυλιά. (με το λουρί το μείνε το ακούει ο φούστης!!!)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και ακουει παντα ε??? Θα ανηφορισουμε και μεις προς Σταματα μια Τεταρτη η Σαββατο...
Με το "μαζί" ακούει (σχεδόν !!!) πάντα... είναι τέτοιος "κερατάς" που κάποιες εντολές οφείλει να τις εκτελεί τέλεια... τέτοια εντολή είναι το "μαζί" (για μας, τουλάχιστον - μιάς και δεν προσδοκούμε να μας φέρει την πάπια που πετύχαμε, ή το frisbie κλπ.), είναι το "Οχι" και είναι το "Αστο"...
να ανηφορήσετε... εμείς από μεθαύριο το απόγευμα...
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
βγήκαμε μία μεγάλη βόλτα σήμερα και για να είναι μεγάλη πρέπει να διασχίσω το πεζοδρόμιο της περιοχής απο το να παίρνω τα οικόπεδα με το τσουβάλι,που λέμε η δικιά μου τραβάει πολύ και την διορθώνω κάθε λίγο με αποτέλεσμα να κουραζόμαστε χωρίς λόγο αφού δεν μπορώ σε αυτό το κομμάτι να εποικινωνήσω μαζί της.πρώτο κακό που μας βρήκε,ήταν ένα σκυλί(αρσενικό) στην εξώπορτα και του γάβγησε η δικιά μου και εκείνο με την σειρά του επιθετικά με αποτέλεσμα να κάνει πίσω η δικιά μου αλλά που πίσω πρός την πορεία να των αυτοκινήτων να πετάγεται απότομα και να την πιάνω τεντωμένη στον αέρα με το λουρί αφού την τράβηξα μην την πατήσει κανένας,δεύτερο σε άλλο σπίτι ένα θυληκό γνωστού μου μυριζόντουσαν και ενώ την έγλειφε εκείνο της έβγαλε δόντια στο άκυρο και πήγε να το δαγκώσει,πάλι καλά που το πρόλαβα,τρίτον μας πήρε απο πίσω ένα αδέσποτο που βγήκε απο ένα χωράφι και η δικιά μου ήθελε να παίξει σε ένα επι ένα πεζοδρόμιο και φοβόμουν πέρα απο το να έχει κάτι ο αρσενικός,μην τον πατήσουν τα αυτοκίνητα γιατί περνάει απένταντι χωρίς να δίνει και μεγάλη σημασία.την παίρνω αγκαλιά και φεύγαμε αλλά αυτό απο πίσω,παλι καλά που βρήκα εκείνον τον ιδιοκτήτη του σκυλιού στην πρώτη περίπτωση που μιλάγαμε πιό πρίν και έδιωξε τον lucky(έχει και το όνομα του τυχερού στην περιοχή αφού κάνει τα δικά του).πάντως μάγκας λίγο πιό μετά έκανε και την ανάγκη του στο προάυλιο ενώς σχολείου για σουβενίρ και που λέμε απο όλα αυτά ένα σκυλί βρήκαμε καλό αρσενικό που χάρηκε με την δικιά μου.δεν το συζητώ και όποιος πέρναγε στο πεζοδρόμιο νόμιζε πώς έχω κανά λύκο και μάς κοίταζε περίεργα,όσον για αυτούς που έχουν δικά τους σκυλιά κάτω μούτρα και όπου φύγουν.κερασάκι οι κόρνες απο άσχετους για τον σκύλο όταν περπαταγε.φοβερή βόλτα να το ξανά κάνουμε!;)
 
Last edited:


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
KICKASS,

αυτό που έχω καταλάβει εγώ στις βόλτες με τα δικά μου σκυλιά είναι ότι όταν περνάμε έξω από σπίτια/αυλές με σκύλο, καλό θα είναι να μην τα πλησιάζουμε να "γνωριστούν".
Μου έχει τύχει, το πιο ήρεμο και καλόβολο σκυλί, όταν είναι μέσα στην αυλή του να λυσσάει, ενώ εκτός μια χαρά με τη δικιά μου.
Θεωρώ πως απλώς προστατεύουν το χώρο τους, γι'αυτό και αντιδρούν έτσι.
Δεν υπάρχει λόγος να στρεσάρεται ούτε ο ένας ούτε ο άλλος σκύλος.
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
σε μένα έχει αλλάξει το τροπάρι αυτόν τον καιρό στις βόλτες, σταμάτησαν να με ρωτάνε αν είναι τσοπάνης, τώρα πλέον μου επιβεβαιώνουν όλοι οτι είναι ροττ......:confused:
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
agathe

νομίζως πώς έχεις δίκιο και καλύτερα να την απομακρύνω όταν βλέπω σκυλιά έξω απο σπίτια στις αυλές,πώς θα την μάθω όμως να μην τραβάει αφού δεν πιάνει καμία διόρθωση.σήμερα θα της πάρω easy walk γιατί λυπάμαι το λαιμό της που πολλές φορές αν τραβάει την αφήνω γιατί αν την έχω δίπλα μου γίνεται το έλα να δείς αφού θέλει να εξερευνήσει περιοχές το μουρλό.;)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
agathe

νομίζως πώς έχεις δίκιο και καλύτερα να την απομακρύνω όταν βλέπω σκυλιά έξω απο σπίτια στις αυλές,πώς θα την μάθω όμως να μην τραβάει αφού δεν πιάνει καμία διόρθωση.σήμερα θα της πάρω easy walk γιατί λυπάμαι το λαιμό της που πολλές φορές αν τραβάει την αφήνω γιατί αν την έχω δίπλα μου γίνεται το έλα να δείς αφού θέλει να εξερευνήσει περιοχές το μουρλό.;)
Η αλήθεια είναι ότι εδώ που κυκλοφορώ εγώ (Σπέτσες), ξέρω πάνω κάτω πού υπάρχουν σκυλιά, οπότε πάω από την απέναντι μεριά..., που και πάλι κοντά είναι δηλαδή (δεν έχουμε και δρόμους σαν την Κηφισίας!!!). Απλώς εκείνη την ώρα προσπαθώ να επιταχύνω βήμα, για να αποφεύγω το χαμό, κυρίως από την πλευρά του "μέσα" σκύλου, όχι τίποτα άλλο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Καθόμαστε σε καφετέρια με τον ´Ελβις ξαπλωμένο στα πόδια μας. Στενό διαδρομάκι αλλά άφθονος χώρος για να περνάει ο κόσμος. Εμφανίζεται γιαγιά με το εγγονάκι της η οποία μου λέει. "κλείστου το στόμα για να περάσω" .... "μην φοβάστε της λέω, αυτός ευτυχώς δεν μιλάει.."
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
43
www.proudtobegreek.eu
Καθόμαστε σε καφετέρια με τον ´Ελβις ξαπλωμένο στα πόδια μας. Στενό διαδρομάκι αλλά άφθονος χώρος για να περνάει ο κόσμος. Εμφανίζεται γιαγιά με το εγγονάκι της η οποία μου λέει. "κλείστου το στόμα για να περάσω" .... "μην φοβάστε της λέω, αυτός ευτυχώς δεν μιλάει.."
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.....!!!!=D>
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καθόμαστε σε καφετέρια με τον ´Ελβις ξαπλωμένο στα πόδια μας. Στενό διαδρομάκι αλλά άφθονος χώρος για να περνάει ο κόσμος. Εμφανίζεται γιαγιά με το εγγονάκι της η οποία μου λέει. "κλείστου το στόμα για να περάσω" .... "μην φοβάστε της λέω, αυτός ευτυχώς δεν μιλάει.."

=D>=D>
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Βγάζω τον Τζιμάκο στο περιφραγμένο οικόπεδο με ψηλοοοο φράχτη που τον πάω. Περνάει απ'έξω ηλικιωμένος και αρχίζει να του γαυγίζει, όπως κάνει σε αυτές τις περιπτώσεις. Μετά από λίγο τον βλέπω να σταματάει και να αρχίζει τις γκριμάτσες, να κάνει τον μπαμπούλα στον σκύλο..πλησιάζω, του λέω τι κάνετε; Γιατί τον αγριεύετε; Αφού μου γαυγίζει θα τον αγριεύω μου λέεει...μάλιστα του λέω βλέπω συγκρίνετε το μυαλό σας με του σκύλου, φωνάζω τον τζίμη για λίγο σταματάει η φάση αλλά ξαναπλησιάζει ο τζίμης τον φράχτη και αρχίζει το γαύγισμα. Παίρνει πέτρες ο τύπος και του της πετάει. Πλησιάζω ξανά με άγριες διαθέσεις αυτή την φορά και ο γέρος μου φωνάζει..έχω μαχαίρι επάνω μου και την επόμενη φορά θα τον μαχαιρώσω και αυτόν και σένα..
Φωνάζω την αστυνομία τώρα του λέω, αλλα δυστυχώς δεν είχα κινητό μαζί μου. Παίρνω όμως τον τζιμη άρων άρων τον βάζω στο αμάξι και τρέχω να βρω τον κωλόγερο. Δυστυχώς είχε εξαφανιστεί, προφανώς είχε μπει σε κάποιο σπίτι και δεν μπόρεσα να τον βρω...
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγώ παλι σκεφτόμουν την αλυσίδα-οδηγο να την κοπανήσω πάνω στο φράχτη προειδοποιητικά...
Τι στο καλο πια? Ανοιξαν τα τρελοκομεία και τους αφησαν ελεύθερους? Δλδ από δευτέρα που τέρμα η πιστωση στον ΕΟΠΠΥ, τι μας περιμενει?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Ορίστε;;;;;;

Να κανονίζαμε μια σκυλοβόλτα στο οικοπεδάκι;
Δυστυχώς δεν τον έχω ξαναδεί πριν από το σημερινό ρε γμτ..αλλά πράγματι θα ήταν πολύ ωραία..
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78