Βοήθεια... εάν γνωρίζει κανείς.


Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
@Μπλου ισως δεν το καταλαβες αλλα το κουταβι δεν τα καταφερε. Ο ανθρωπος το εχασε το σκυλι του. Τι ακριβως λες; Οτι ηταν η κακια η ωρα;
Λυπαμαι για τη ψυχουλα (δεν το ειχα διαβασει ολο το θεμα) τι να πω.Αυτα δυστυχως συμβαινουν και στα καλυτερα σπιτια.
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Κανεις δεν ειπε οτι δεν συμβαινουν και στα "καλυτερα τα σπιτια".Το θεμα ειναι πως συμβαινουν σε μεγαλυτερο βαθμο στα "χειροτερα τα σπιτια".Ποτε δεν μπορεις να μηδενισεις τις πιθανοτητες να παθει κατι κακο το σκυλι σου,απλα τις περιοριζεις στο ελαχιστο δυνατο αν παρεις σκυλο απο σωστο εκτροφεα(και οχι απο "εκτροφεα ή πετσοπ ή απο αγγελιες π.χ.).
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
Κανεις δεν ειπε οτι δεν συμβαινουν και στα "καλυτερα τα σπιτια".Το θεμα ειναι πως συμβαινουν σε μεγαλυτερο βαθμο στα "χειροτερα τα σπιτια".Ποτε δεν μπορεις να μηδενισεις τις πιθανοτητες να παθει κατι κακο το σκυλι σου,απλα τις περιοριζεις στο ελαχιστο δυνατο αν παρεις σκυλο απο σωστο εκτροφεα(και οχι απο "εκτροφεα ή πετσοπ ή απο αγγελιες π.χ.).
Ρολο παιζουν πολλα περισσοτερα περα απο που θα παρει καποιος το σκυλι.
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Απτην χειροτερη αφετηρια να ξεκινησεις ΑΜΑ θες δουλευεις συστηματικα για να φτασεις στο καλυτερο (κ φτανεις) !
Απτην αλλη ακομη κ απτην καλυτερη αφετηρια να ξεκινησεις ΑΜΑ εισαι αρχιμ@$#@%ς γρηγορα κ μεθοδικα τα κανεις ολα σκ@τ@!

ταδε εφη...moi...κ σας αφηνω να φαγωθειτε με την ησυχια σας...μη κατηγορηθω κ ως μελος της κλικας των π.μ.
 


Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
Αν ξεκινας απο λαθος αφετηρια πως θα φτασεις στον σωστο τερματισμο ;
Πρωτα απ'ολα παιζει ρολο η ρατσα του σκυλου και μετα τα υπολοιπα.Που ξερεις οτι επειδη εδωσες ενα σκασμο λεφτα σε καποιον εκτροφεα,ξεκινησες απο τη σωστη αφετηρια;η "βιτρινα",προσωπικα δε μου λεει κατι.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
48
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Μπλου και @Μαρια&Ηρα Δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα αν το θεμα δεν ειχε προεκτασεις. Αλλα επιλεγετε συστηματικα να αγνοειτε οτι τετοιες πρακτικες ειναι ανηθικες και εχθρικες προς στο σκυλο σαν ειδος. Οι δικες σας οι πραξεις (η λαθος πηγη) ειναι μερος μιας αλυσιδας που οδηγει απειρα σκυλια στο να ζουν και πεθαινουν σε αθλιες συνθηκες.
Αυτο το προσπερνατε, χωρις πολλη σκεψη.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Επειδη με ανακατεψες...χωρις καν να ριξεις δευτερη ματια στο ποστ μου...οχι οτι σε ενοιαζε...τα δικα σου θες να πεις...κ καλα κανεις...
Βρες ενα μου ποστ,ΕΝΑ,που να υποστηριζω petshops,byb κλπ κλπ
το απο που προερχεται ο δικος μου ο σκυλος ειναι ασχετο,αμα δε διαβασει κανεις το θεμα της,δεν το ξερει...ειναι ακομη ενας σκυλος ενος μελος...οπως θα πρεπε να ειναι
κ οχι οπως πατε να τα μοιρασετε
να τα ημιαιμα υιοθετημενα (χαρες κ πανηγυρια)
να τα μπασταρδα αγορασμενα (μπινελικι κ κατακραυγη)
να κ τα εκτροφικα (κανουμε παρτυ κ ανοιγουμε σαμπανιες)
Δεν σαρεσει αυτο που λεω,εχει καλως,
αλλα να μου κουναει ο οποιοσδηποτε το δαχτυλακι επιδεικτικα λες κ ειμαι κανα μαθητουδι δεν το δεχομαι

Ολα τα αλλα που ειπες ειναι αποψη σου,την δεχομαι κ την σεβομαι
να δεχτεις κ σεβαστεις κ συ την δικη μου
οπως αρμοζει σε ολους τους πολιτισμενους ανθρωπους... (λεμε τωρα...)

Κ γενικοτερα να αφησουμε απεξω λεω τις πραξεις κ σκεψεις του καθενος μας...καθοτι δεν γνωριζομαστε κ απο χθες!
 
  • Like
Reactions: Jdrim


Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
@Μπλου και @Μαρια&Ηρα Δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα αν το θεμα δεν ειχε προεκτασεις. Αλλα επιλεγετε συστηματικα να αγνοειτε οτι τετοιες πρακτικες ειναι ανηθικες και εχθρικες προς στο σκυλο σαν ειδος. Οι δικες σας οι πραξεις (η λαθος πηγη) ειναι μερος μιας αλυσιδας που οδηγει απειρα σκυλια στο να ζουν και πεθαινουν σε αθλιες συνθηκες.
Αυτο το προσπερνατε, χωρις πολλη σκεψη.
Δυστυχως το βλεπεις πολυ ευκολο,καποιος που θελει ενα σκυλο για παρεα για φυλαξη για κατι ρε παιδι μου,να παει να δωσει σε εκτροφεα τα λεφτα που ζηταει.Ετσι οπως το λες,ολοι απο εκτροφεια θα επαιρναν σκυλους.Δε κοιτας καμια αλλη παραμετρο της αγορας σκυλου απο καποιον ανθρωπο.

Βγαζεις το σιγουρα συμπερασμα (α ναι δε το πηρες απο εκτροφειο,μαπα το καρπουζι) χωρις να ξερεις γιατι η αγορα εγινε εκτος εκτροφειου.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
48
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
@Μαρια&Ηρα
Ε, ναι συνηθως ο καθενας τα δικά του λέει.
Σε ανακάτεψα γιατι, κατα τη γνωμη μου, η χειρότερη αφετηρία δεν θα επρεπε καν μεσα στις επιλογές αυτού που λέει και θέλει να πιστευει ότι αγαπάει το σκυλο.

@Μπλου
εγω προσωπικά δε λεω μαπα το καρπουζι για κανενα σκυλο. Δεν ακους τι σου λεω. Πέρα από το δικο σου σκυλι υπάρχουν και άλλα. Οι πράξεις μας είτε προσθέτουν στο πρόβλημα, είτε ειναι αδιάφορες, είτε ελαφρυνουν το πρόβλημα. Ο καθενας επιλέγει σε ποια κατηγορια θέλει να είναι.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
20 σελίδες το γιατί δεν παίρνουμε από όπου νά 'ναι καθαρόαιμο...
Άλλα τόσα θέματα του γιατί παίρνουμε από εκτροφείο της προκοπής...

Τρία τινά.
Ή αυτοί που γράφουν τα παραπάνω θέματα είναι "δυσλεκτικοί" στη γραφή και έχουν πρόβλημα επικοινωνίας γενικότερα.
Ή αυτοί που διαβάζουν είναι δύσνοες.
Ή αυτοί που διαβάζουν είναι ο κλασικός ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ "ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΚΩ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΩΛΟΣΚΥΛΟ - ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΥΟ ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΔΕΣ (αιωνία του η μνήμη) ΠΑΩ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ - ΜΑΛΛΛΛΛΑΑΑΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ?"
 


Brave

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2016
106
112
46
Καλησπέρα σας και συγνώμη που επεμβένω. Επειδή το σκυλάκι κατέληξε μήπως είναι καλύτερα να σταματήσουν οι συζητήσεις σε αυτό το μέρος ως ένδειξη σεβασμού στην ψυχούλα του?Όποιος θέλει μπορεί να ανοίξει καινούριο,με θέμα όλα αυτά που συζητιούνται εδώ.Ας το πράξουμε ως φόρο τιμής στο νέο του ταξίδι.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.
 


Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
20 σελίδες το γιατί δεν παίρνουμε από όπου νά 'ναι καθαρόαιμο...
Άλλα τόσα θέματα του γιατί παίρνουμε από εκτροφείο της προκοπής...

Τρία τινά.
Ή αυτοί που γράφουν τα παραπάνω θέματα είναι "δυσλεκτικοί" στη γραφή και έχουν πρόβλημα επικοινωνίας γενικότερα.
Ή αυτοί που διαβάζουν είναι δύσνοες.
Ή αυτοί που διαβάζουν είναι ο κλασικός ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ "ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΚΩ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΩΛΟΣΚΥΛΟ - ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΔΥΟ ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΔΕΣ (αιωνία του η μνήμη) ΠΑΩ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ - ΜΑΛΛΛΛΛΑΑΑΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ?"
Αυτος ειναι ο ξερολας;χαχαχαχαχαχα

Ξερολας ειναι αυτος που μπαινει σε ενα φορουμ κι επειδη εχει μια Α εμπειρια νομιζει οτι ΕΙΝΑΙ.......Εκτροφεας,κτηνιατρος,εκπαιδευτης κτλ κτλ
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@Μαρια&Ηρα
η χειρότερη αφετηρία δεν θα επρεπε καν μεσα στις επιλογές αυτού που λέει και θέλει να πιστευει ότι αγαπάει το σκυλο.
Ελα μου ομως που ΕΙΝΑΙ
τι να κανουμε οποτε απο κει κ περα?

Αυτο που ειπωνετε κ υπερασπιζονται καποιοι με τοσο παθος ειναι παρα πολυ ωραιο (ειδικα το σκελος του να μην υπαρχει ουτε μιση αδεσποτη ουρα εκει εξω) αλλα ειναι κατι το ουτοπικο
η πραγματικοτητα ειναι πολυ διαφορετικη
κ αν υπαρχει ενας λογος που σαν οντα εχουμε επιζησει ειναι εξαιτιας της προσαρμοστικοτητας μας
εδω δεν υπαρχει ουτε μιση οκα προσαρμοστικοτητας ομως ουτε απτους μεν ουτε απτους δε
παταει καθεις την ποδαρα του κατω κ "η ταν ή επι τας"
δεν παει ετσι ομως στον πραγματικο κοσμο
κ εκει ξεκινανε οι διενεξεις

Οποτε βαση εσου (οποιουδηποτε εσου δλδ,δεν απευθυνομαι σοι κ καλα σε σενα) εγω πχ δεν αγαπαω τον σκυλο μου...επειδη εκανα τοτε την λαθος επιλογη...:cautious:
καταλαβαινεις εστω ποσο λαθος ακουγεται αυτο?
πως μπορεις ετσι ελαφρα την καρδια να κρινεις κ κατακρινεις,χωρις να γνωριζεις το παραμικρο κ με μια μονοκοντυλια να ακυρωνεις τα ιδια μου τα αισθηματα?
Ποια εισαι εσυ?κ ποιος ειναι ο οποιοσδηποτε που θα γυρισει να κρινει?δλδ ποιος πεθανε κ σε/τον εχρισε Θεο? (θα ελεγα αμα πιστευα...)

Δεν μπορει κανεις να ειναι απολυτος
σε τιποτα
ειναι απλα λαθος

Οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα,καλως υπαρχει κ υπαρχει κ ανοιχτο ακομη
η πορεια του συγκεκριμενου κουταβιου ηταν δυστυχως προδιαγεγραμμενη
αλλα απο κει κ περα ειναι φανερο οτι το θ ε μ α αυτο ειναι πολυσυνθετο
κ γυρω απο αυτο ειπωνονται πολλα

αρκει να μπορει ο ενας να σεβαστει τον αλλο
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
Οποτε βαση εσου (οποιουδηποτε εσου δλδ,δεν απευθυνομαι σοι κ καλα σε σενα) εγω πχ δεν αγαπαω τον σκυλο μου...επειδη εκανα τοτε την λαθος επιλογη...:cautious:
Που ακριβώς έχει γραφτεί αυτό?
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
Παιδια ισως βγαινω εκτος θεματος αλλα δν αντεχω και θα το πω...περασα σημερα απο ενα πετ τυχαια και ειδα ατην βιτρινα δυο τζακ ρασελ...κοιμοταν το ενα διπλα στο αλλο...μπηκα μεσα στο μαγαζι και τα χαιδεψα αυτα σηκωθηκαν και εκαναν σαν τρελα...οταν εφευγα γυρισα και τα κοιταξα και προσπαθουσαν να βγουν εξω....εκςινη την στιγμη ηρθα στην θεση σου....στο τι περασαν για να φτααουν μεχρι το πετ και στο τι περνουν καθημςρινα κλειαμενα σε μια γυαλινι φυλακη....και ξερω οτι πολλοι θα κραξ
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
Κραξετε αλλα θα τα επερνα για να τα σωσω απο αυτο που βιωνουν καθγμερινα....
@zeledaki αντιλαμβάνεσαι ότι με την πράξη σου θα σώσεις αυτά αλλά θα καταδικάσεις άλλα τόσα και η δουλειά πάει μετά αλυσιδωτή αντίδραση?
 


zeledaki

Well-Known Member
3 Απριλίου 2016
240
170
26
Χίος
@zeledaki αντιλαμβάνεσαι ότι με την πράξη σου θα σώσεις αυτά αλλά θα καταδικάσεις άλλα τόσα και η δουλειά πάει μετά αλυσιδωτή αντίδραση?
Το καταλαβαινω...γιαυτο αυτο το διαστημα που ψαχνω κουταβι δεν απευθυνομαι σε πετ ουτε απεξω δεν περναω για να μην βλεπω κουταβια στις γυαλες και ψαχνω σε φιλοζωικες
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78