Όταν η ηθική εκτροφή πάει μπουζούκια...


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Παιδιά νομίζω ότι "κυνηγάμε την ουρά μας" και νομίζουμε ότι είναι και κατάσκοπος της CIA κιόλας...

Δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο που να μην είναι επανάληψη και μάλιστα τύπου "deja vous" όπου όλοι γνωρίζουν την "γραμμή της σελίδας", την "επικρατούσα άποψη" και "τις κλίκες" και όλοι δείχνουν τους απέναντι... :D

Θα ξεκουραστώ διότι είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα πρέπει να υπερασπιστώ ότι η γραμμή της σελίδας δεν είναι να απευθυνόμαστε για αγορά καθαρόαιμου στο Pet City ή στον Μπάρμπα Μπρίλιο που έχει ένα Γάλλο πολύ μεγάλο... :D

Καλή συνέχεια σε όλους!
Καλη ξεκουραση,απλα να μην ξεχναμε οτι σε αυτο που διαφωνησα αλλος το εθιξε πρωτος,οποτε και λαθος να κανω,ισως κανετε και εσεις γιατι μαλλον δεν ειναι και τοσο κατανοητη η γραμμη σας τελικα.

Τωρα για τις γραμμες για τα Pet city Κτλπ τα αφηνω ασχολιαστα.
Καληνυχτα!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.636
7.091
Του λες, ψαξε σε αυτα που ψαχνουν σπιτι και σου λεει οχι, θελω καθαροαιμο.
Τι του προτεινεις;
Να παει βολτα στην κοντινοτερη φιλοζωικη. Να δει στο φμπ σκυλια που μοιαζουν με αυτο που θελει και ψαχνουν σπιτι.

Δεν ειναι οτι δεν τα χει καταφερει κοσμακης εδω μεσα με αυτη τη γραμμη να κανει μικρα θαυματακια...

Το μη χειρον βελτιστον ειναι για μενα το χειρον.

Μου τα χει πει κι αλλος εδω μεσα, με κατακλειδα "και τι να κανω, να γινω ο γραφικος που επιμενει με τα αδεσποτα"; Ξερω γω, ναι, γιατι οχι;

Αυτη την προταση περιμενε να μην παρει απο κουταβεμπορο; Τον καλυτερο κουταβεμπορο θα βρει απ τη λιστα του κοε αν αυτο ψαχνει στην ουσια. Αλλιως καλα τα λεει ο μανολο, τον κοε και τη λιστα του θα τα χε εστω ηδη ακουστα. Κατι παραπανω ή διαφορετικο θα ηθελε λογικα να μαθει...
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Δε θέλω "γραμμή"!... :D

Δε θέλω να δίνω "μασημένη τροφή" και στην ερώτηση από που θα πάρω σκύλο να απαντώ "Από εκεί!"...

Θέλω να φαίνεται και η δική σου άποψη και του άλλου και του παρ' άλλου... και να αναπτύξει ο κόσμος κρίση και λογική. Να μπορεί να κάνει απλές πράξεις και να μαθαίνει να ψαρεύει διότι δε με ενδιαφέρει να τον ταΐσω ψάρι.

...και μη νομίζεις, κρυφοχαίρομαι που τ' ακούω στέρεο και dolby surround ενώ ξέρω με σιγουριά τι πρεσβεύω... :D
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.636
7.091
Από την άλλη μεριά έχω δει να ξενυχτάνε πάνω από γέννες που έγιναν προσεκτικά και χωρίς εκπτώσεις , ξέρω εκτροφέα που πήδαγε μάντρες για να ταΐσει σκυλιά του πριν καταφέρει να τα πάρει πίσω , εκτροφέα που πλήρωνε θεραπείες καλαζάρ σε σκυλιά πετ γιατί αισθανόταν ότι είχε την υποχρέωση, εκτροφέα που έχει σπίτι του τα γέρικα σκυλιά του και κλαίει σαν μωρό παιδί όταν φεύγουν από βαθιά γεράματα , η που ξεχνάει την εκτροφή γιατί μάζεψε 18 επιστροφές ανεπιθύμητων ή σκυλιών που δεν πέρναγαν καλά και δεν του έμεινε χώρος χρήμα για τίποτα άλλο.
Κοίτα Κατερίνα, αν υπάρχει ένας λόγος που δε θέλω να πολυεπεκτείνομαι με τις... απόψεις μου σε τέτοια θέματα είναι γιατί υπάρχουν οι διαβλαζουν τέτοιοι και εδώ μέσα και μπορεί να προσβάλλονται και να στεναχωριούνται.

Αλλά ρε παιδιά, αυτό δεν τους κάνει 'εκτροφείς'. Αυτό τους κάνει Ανθρώπους. Και γι'αυτό πρέπει να καταλάβουμε κι αυτούς που δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά ενός βυβ που είναι επίσης τέτοιος Άνθρωπος.

Εκεί που κολλάμε είναι στο 'εκτροφέας'.

Γιατί εκτροφέας; Γιατί εκτροφή; Ποιό καλό της φυλής; Γιατί διατήρηση της φυλής γενικά ή ειδικά μιας φυλής που έχει κοινά βασικά χαρακτηριστικά με άλλες 3-4-5 αλλά κλειστή δεξαμενή γιατί πρέπει να διαωνιστεί το Χ; Ποιούς εξυπηρετεί πραγματικά το Υ, Ζ γνώρισμα φυλής; Τι πάει να πει μορφολογικά 'σωστό' για σκύλο συντροφιάς; Ποια εργασία; Πόση πια η πραγματική εργασία;

Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην έχω βρει ένα πραγματικά λογικό επιχείρημα συνυφασμενο με την πραγματικότητα για τα παραπάνω, 6 χρόνια εδώ μέσα, που τα χουνε αναλύσει και ξαναναλύσει τόσοι.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.636
7.091
Δε θέλω "γραμμή"!... :D

Δε θέλω να δίνω "μασημένη τροφή" και στην ερώτηση από που θα πάρω σκύλο να απαντώ "Από εκεί!"...

Θέλω να φαίνεται και η δική σου άποψη και του άλλου και του παρ' άλλου... και να αναπτύξει ο κόσμος κρίση και λογική. Να μπορεί να κάνει απλές πράξεις και να μαθαίνει να ψαρεύει διότι δε με ενδιαφέρει να τον ταΐσω ψάρι.

...και μη νομίζεις, κρυφοχαίρομαι που τ' ακούω στέρεο και dolby surround ενώ ξέρω με σιγουριά τι πρεσβεύω... :D
Εσύ καλά κάνεις και τα πρεσβεύεις αυτά που πρεσβεύεις και όντως φαίνεται στην ποιότητα του φόρουμ, αλλά κάποια στιγμλη πρέπει να καταλάβεις ότι το φόρουμ δεν είσαι εσύ αλλά όλη η κοινότητα, και τη "γραμμή" τη δίνουν οι πολλοί. Όπως σε όλα στην κοινωνία.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Μα αυτό ακριβώς!

Οι πολλοί πρέπει να την δίνουν και όποιος ανήκει στους λίγους να μη σταματά την προσπάθεια και "ότι ήθελε προκύψει"...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.636
7.091
Αν όντως είναι τύπος που θέλει να το ψάξει, δεν υα σταματήσει κι ότι ήθελε προκύψει. Και ειδικά αυτός θέλει πληροφορία. Όχι "κοε και ψάχτο". Εεμμ... μεγάλε... για να το ψάξω ρωτάω... Ξέρω γω, την κολοκυθιά θα παίξουμε;

Αυτός που θα σταματήσει δεν είναι απαραίτητα ο ότι ήθελε προκύψει. Αυτού του τελευταίου εύκολα του προκύπτει κ ένα αδεσποτάκι, αφού.. ότι ήθελε.

Αυτόν που ήρθε να κάνει το φόρουμ σκρουτζ για σκυλιά, δεν τον είχες και δεν θα τον έχεις ποτέ.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Για να ξεφύγουμε λίγο από τον κύκλο των γραμμών του φόρουμ...(εχει μεγάλους πρωταθλητές στο γενεαλογικό του :D) και
για να φωτίσω και μια μικρή παράμετρο, στην οποία δεν αναφέρθηκε κανείς μεχρι τώρα...

Έχω συναντήσει πολλούς που αναζήτησαν κατοικίδιο μεταξύ των αδέσποτων και θεωρούν πως ''πέσαν οι μάσκες των κακούργων κυριών των φιλοζωικών γιατί τους είπαν ψέματα και τους ξεγέλασαν...
Το σκυλί είναι φοβικό/επιθετικό/ανεκπαίδευτο,
δυσκολεύεται να προσαρμοστεί μεσα στον πρώτο μήνα,
εχει μόρβα παρότι είπαν οτι εμβολιάστηκε,
εναν χρόνο μετά την υιοθεσία βρεθηκε θετικό σε καλααζαρ...κλπ.
Υπάρχει ηθική στην υιοθεσία από φιλοζωικές όταν παραπλανούν τον κοσμάκη για να ξεφορτωθούν τα ζώα '';

Μόνο οι μπυμπ ξηγιούνται καθαρά...''παρ'το κουτάβι και φύγε''...και δεν παρεξηγιούνται ποτέ:)
 
Last edited:


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Όποιος βρίσκεται εδώ μέσα, είτε με "σύσταση" (πατώντας dogforum στην Google), είτε με κάποια αναζήτηση, δεν χρειάζεται να κάνει ερώτηση. Δε χρειάζεται να ανοίξει δικό του θέμα και να πάρει απάντηση. Μπορεί να αρχίσει το ψάξιμο και την "σπουδή".

Θα διαβάσει τόσα πολλά (έχει την δυνατότητα δηλαδή) και αυτά θα πρέπει να τον ωθήσουν να διαβάσει ακόμα περισσότερα. Θα πρέπει να τον ωθήσουν να ψάξει και εκτός σελίδας. Τότε και εφόσον δεν έχει βρει απαντήσεις (δύσκολο), να ρωτήσει και να αξιολογήσει τις απαντήσεις που πήρε με βάση αυτά που έμαθε τόσο καιρό.

Ερωτήσεις του τύπου "Θέλω New Guinea Singing Dog, από που να πάρω;" δείχνουν κάποιον χωρίς ιδιαίτερη όρεξη, συνήθως.

Είσαι μπροστά από ένα υπολογιστή με πρόσβαση στο internet, έχεις βρει ένα εξειδικευμένο φόρουμ και ρωτάς αυτό; Είναι σαν να έχεις βρει την New York Library, έχεις μπει μέσα και φωνάζεις στο κέντρο της "Παιδιά που θα βρω ένα καλό βιβλίο;" (και δεν παρομοιάζω το dogforum με μια από τις πιο γνωστές και αξιόλογες βιβλιοθήκες, μα το διαδίκτυο γενικότερα σαν πηγή πληροφορίας και το φόρουμ σαν κατεύθυνση και αρχή).

@ioanna a

Εξαπατούν κιόλας λέγοντας πως δίδεται προς υιοθεσία Μαλινουά και τελικά δεν είναι καθαρόαιμο...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
48
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Θα επρεπε να υπαρχει ενα tripadvisor εκτροφειων με κριτικες ανθρωπων που εχουν ερθει σε επαφη με το καθε ενα χωρις το φοβο να αρχισει τις μηνυσεις ο ιδιοκτητης. :)
Να μην ειναι κουτσομπολια αλλα ανοιχτα σχολια για τον καθενα να ενημερωθει και να μαθει. Να μην μπορει να κρυφτει κανενας.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@ioanna a

Εξαπατούν κιόλας λέγοντας πως δίδεται προς υιοθεσία Μαλινουά και τελικά δεν είναι καθαρόαιμο...
Πώς τόλμησα να ξεχάσω το κυριότερο; Και του το εδωσαν και για ''φύλακα'' και δεν είναι...(τι είναι φύλακας; )
 
  • Like
Reactions: mareco


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Στο tripadvisor τα πιο απαίσια εστιατόρια έχουν την καλύτερη βαθμολογία (καθόλου παράξενο).

Το πρωτο εκτροφείο που απέρριψα ήταν το κορυφαίο λωλ που θα είχε στο tripadvisor εκτροφείων 1000500 αστέρια.
Είδα μια φάρμα πρωταθλητών ("πρωταθλητών", εννοείται) και απλά ανακατεύτηκα.

tripadvisor νοοτροπιών πότε θα φτιάξουμε;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.636
7.091
Σωστά, εδώ μιλάμε για την ηθική αντιμετώπιση των ανθρώπων από άλλους ανθρώπους, όχι για την ηθική αντιμετώπιση των ζώων από τους ανθρώπους...

Αυτό νοιάζει τους πολλούς, το ξηγημένο deal.

Δεν θα υπερασπιστώ τις (όσες) κυρίες που όντως το κάνουν αυτό, δεν θα αρχίσω καν να αναλύω γιατί το κάνουν αυτό, που αν και αποπροσανατολισμένο απεχει άρδην από τις αντίστοιχες ερωτησεις μου για την εκτροφή, απλά αν αυτή η ηθική που εξετάζουμε είναι της πρώτης μου παραγράφου τότε δεν έχω κάτι να συνεισφέρω, καθώς άλλο νόμιζα ότι συζητούσε το θέμα.

@canis πολλοί την ψάχνουν τη μασημένη τροφή, δεν αντέκρουσα ποτέ, αλλά για τη σπουδή που λες, δεν έχεις κάτσει ποτέ να ψάξεις το δικό σου φόρουμ χωρίς πρότερη γνώση να δεις πόσο τρομερά μπερδευτικό είναι. Κι όχι μόνο το δικό σου/μας φόρουμ, το νετ ολόκληρο, με την ατάκτως ερριμένη πληροφορία. Μικρή σχέση έχει δομικά με μια βιβλιοθήκη, ακόμα κι αν ήταν της Αλεξανδρειας. Δε μπορώ να σου μεταφέρω την πολύχρονη εμπειρία μου πάνω στο θέμα, από την άποψη των χρηστών και από την τεχνική άποψη, αλλά αν σε ενδιαφέρει να καταλάβεις πώς είναι, η πληροφορία είναι εκεί έξω. Καλή μελέτη.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Estranged

Δε χρειάζεται να το γενικεύουμε τόσο το θέμα "πληροφορία"... Δώσε ένα παράδειγμα σχετικό με το θέμα μας, να ψάξουμε στο internet μα και εδώ και να δούμε τι πληροφορίες και πόσο γρήγορα θα είναι προσβάσιμες στον χρήστη.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μεταξύ του εκτροφέα του θεαθηναι και του μερακλή; Ο πρώτος σου τσαμπουναει τις καραβιες των τίτλων μορφολογίας και ο δεύτερος σου λέει " τι να το κάνεις αν έχει τέλεια μορφολογια και από χαρακτήρα είναι γαμοσκυλο; ".

Η λύση θα έρθει μόνο από πανω προς τα κάτω και με τη λογική φωτιά και τσεκουρι. Υποχρεωτικές εξετάσεις υγείας γενητωρων. Εργασιακά τεστ χαρακτήρα. Οτιδήποτε ορίζει το προτυπο. Δεν μπορεί για παράδειγμα ένα Amstaff να είναι επιφυλακτικό με ανθρώπους. Μόνο τότε πάμε παρακάτω στο μορφολογικό. Αλλά αυτό θέλει χρόνο, γνώσεις και θα πετάξει έξω πολλούς που το μόνο που τους νοιάζει είναι το φαίνεσθαι. Το πόσες άσπρες τρίχες έχει το δεξί αρχιδι στο κάτω δεξί τεταρτημόριο
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and vrmode


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.636
7.091
@Estranged

Δε χρειάζεται να το γενικεύουμε τόσο το θέμα "πληροφορία"... Δώσε ένα παράδειγμα σχετικό με το θέμα μας, να ψάξουμε στο internet μα και εδώ και να δούμε τι πληροφορίες και πόσο γρήγορα θα είναι προσβάσιμες στον χρήστη.
Δεν κατάλαβες τι εξηγω. Αυτό είναι ακριβώς το νόημα: (στα μαρκαρισμένα) άπειρες κα άμεσα. Και αυτό είναι το πρόβλημα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Άρα, μιλάς για την δυσκολία και την αδυναμία που έχει ο χρήστης να διαχειριστεί και να αξιολογήσει την πληροφορία;

Συμφωνώ, αλλά το "φταίξιμο" δε το ρίχνω στην πληροφορία και είναι αυτό για το οποίο σου λέω ότι στοχεύω ουσιαστικά. Το πως ο χρήστης θα μάθει να ψάχνει και να αξιολογεί πληροφορίες που του δίνονται, πως θα αναπτύξει σωστά κριτήρια και πως θα αποκτήσει ωφέλιμες (περισσότερο από επιζήμιες) εμπειρίες.

Δεν είναι τόσο το "μπερδευτικό" και πολύπλοκο διαδίκτυο ή dogforum. Είναι η αδυναμία του χρήστη να δει, να βρει, να αναζητήσει και να αξιολογήσει. Μέσα στις ενασχολήσεις μου είναι και αυτή, η πληροφορία στο διαδίκτυο και ο τρόπος που ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το διαδίκτυο. Έχοντας και πρόσβαση σε στοιχεία, έχω να σου πω πως "κλαίω"... Αδυνατούμε να αρθρώσουμε σωστό λόγο και να συντάξουμε σωστές και λειτουργικές φράσεις (όχι προτάσεις... Φράσεις) για να βρούμε αυτό που θέλουμε και ακόμα και όταν φτάσουμε στην πληροφορία, αδυνατούμε να ξεχωρίσουμε την σωστή, την χρήσιμη, την αληθινή διότι έχουμε εκπαιδευτεί να αποδεχόμαστε και να μας προσελκύει "το σκουπίδι".

Όλα αυτά συνήθως τα ψάχνουμε σε λάθος σημείο, διότι εκεί κινούμαστε και εκεί "περνάμε το χρόνο μας".

...και φτάνουμε στο παράδειγμα της βιβλιοθήκης. Που συνήθως δε θα του περάσει καν από το μυαλό να πάει και που όταν πάει, δεν γνωρίζει ούτε πως να την χρησιμοποιήσει, ούτε πως να ζητήσει βοήθεια, μα κυρίως δε το επιθυμεί ουσιαστικά.

Μεγάλο κεφάλαιο και αυτό και θα πάει το θέμα τελείως "αλλού"... Ας μη το πιάσουμε... Προσωπικά, δεν έχω αντιμετωπίσει αξιοσημείωτα προβλήματα στο να εντοπίσω οποιαδήποτε πληροφορία αναζητώ.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.684
4.318
43
www.proudtobegreek.eu
Ερώτηση-απορία..πόσοι απο όσους έχετε επιλέξει εκτροφικο σκύλο το πήρατε απο εκτροφέα με βάση τις εξετασεις υγείας;
Για να λυθει κάποιων η απορία η δικηγόρος ειναι η ίδια...
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
@ProudtobeGreek

Αν εννοείς να είναι η Νο1 απαίτηση στην οποία ήμουν πολύ αυστηρός και ανένδοτος στο να είναι όλα τυπικά σωστά, η απάντηση είναι "Εγώ όχι".
Ομοίως. Περισσότερο με ενδιέφερε ο χαρακτήρας.
 
  • Like
Reactions: GRDANE