Τι πρέπει να προσέξω αν θέλω να πάρω από ιδιώτη..;


ΜάρκοςΓΔ

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2011
389
2
Σαντορίνη - Κερατσίνι
Τι πρέπει να προσέξω αν θέλω πάρω σκυλάκι από ιδιώτη..;

Γνωρίζω ότι πολλοί είναι αυτοί που έχουν ''σκυλιά-επιχείρηση'' .. όμως δεν είναι όλοι έτσι!

Τι πρέπει να προσέξω ; Πως θα τους ξεχωρίσω;
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.809
Δεν πρεπει να παρεις σκυλακι απο ιδιωτη. Απο εκτροφεα ή καταφυγιο ή το δρομο.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.970
138
Πάτρα
Σαν κάποια που έτσι πήρε το σκυλάκι της, δν ήξερε αλλά τώρα ξέρει, θα σ πω να μην το πάρεις έτσι αν έχεις επιλογή κ αν θες να έχεις τις καλύτερες πιθανότητες που μπορείς να γεράσει μαζί σου. Αν μπορείς πάρε από έναν καλό εκτροφέα. Αν δν μπορείς, σώσε μια ψυχούλα από τον δρόμο. Η αγάπη δν χρειάζεται χαρτιά. Επισκεφτηκα 1 καταφύγιο τις προάλλες κ απορώ με τον εαυτό μου που δν έφυγα μαζί με κάποιο από τα ζωντοβολάκια που είχαν εκεί!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τι πρέπει να προσέξω αν θέλω πάρω σκυλάκι από ιδιώτη..;

Γνωρίζω ότι πολλοί είναι αυτοί που έχουν ''σκυλιά-επιχείρηση'' .. όμως δεν είναι όλοι έτσι!

Τι πρέπει να προσέξω ; Πως θα τους ξεχωρίσω;
Πως θα τον ξεχωρίσεις?
Θα είναι ιδιώτης απλό..;).., δεν θα έχει επιλέξει τους γεννήτορες..(δεν θα έχει καν γνώσεις να το κάνει..), θα είναι τυχαίο ζευγάρωμα διαιώνισης του είδους.., φυσικά δεν θα υπάρχουν οι απαραίτητες εξετάσεις υγείας και τα απαραίτητα πιστοποιητικά..
Επίσης τελικά θα πάρεις ένα σκύλο τυχαίας μορφολογίας, ταμπεραμέντου -χαρακτήρα, και χωρίς να ξέρεις αν οι γεννήτορες και οι προγονοί είχαν κάποια κληρονομική πάθηση την οποία μπορεί να την κληρονομήσουν τα κουτάβια..
Σύμφωνα με τα πάρα πάνω αν τελικά το επιλέξεις θα είσαι άξιος της μοίρας σου χωρίς παρεξήγηση ..γιατί θα αποτελεί ξεκάθαρη επιλογή σου.
 
  • Like
Reactions: Aslan


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
Τι πρέπει να προσέξω αν θέλω πάρω σκυλάκι από ιδιώτη..;

Γνωρίζω ότι πολλοί είναι αυτοί που έχουν ''σκυλιά-επιχείρηση'' .. όμως δεν είναι όλοι έτσι!

Τι πρέπει να προσέξω ; Πως θα τους ξεχωρίσω;
ΜΑΚΡΙΑΑΑΑ. Ειμαι παθουσα και ξερω τι σου λεω. το πρωτο μου σκυλακι ετσι το απεκτησα και το εχω μετανιωσει γιατι τωρα το εχει ενας ξαδερφος μου στην αθηνα και οχι εγω. για αλλο το πηρα και αλλο μου βγηκε. η μορφολογια και η εμφανιση δεν με εννοιαζε αλλα ο χαρακτηρας.
γι αυτο αν θελεις σκυλακι και για να μην το μετανοιωσεις ή μπεις σε τρεχαματα παρε απο εκτροφεα (αν εχεις τη δυνατοτητα) η αδεσποτουλι.:p
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Υπάρχουν ιδιώτες οι οποίοι είναι πολλές σκάλες ανώτεροι από κάποιους εκτροφείς...

Μπορεί από ιδιώτη (ο οποίος να έχει κάνει όλα τα απαραίτητα) να πάρεις κουτάβι πραγματικά καλό! Μικρές πιθανότητες βέβαια, αλλά είναι εφικτό...

Μπορεί επίσης να είναι ο ιδιώτης καταστροφικός.... Μεγάλες πιθανότητες....
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
Τι πρέπει να προσέξω αν θέλω πάρω σκυλάκι από ιδιώτη..;

Γνωρίζω ότι πολλοί είναι αυτοί που έχουν ''σκυλιά-επιχείρηση'' .. όμως δεν είναι όλοι έτσι!

Τι πρέπει να προσέξω ; Πως θα τους ξεχωρίσω;
αν είναι να πάρεις σκύλο από ιδιώτη τότε θα πρέπει να κάνεις ό,τι έλεγχο και έρευνα θα έκανες και για εκτροφέα.
αν όμως είναι σίγουρο ότι θα πάρεις από ιδιώτη τότε να συμφωνήσεις να μην το πάρεις κάτω από δύο μηνών.
 




gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
Να θυμίσω ότι βρισκόμαστε σε ιστότοπο φιλοζωικού θέματος.
Σκυλιά πέρνουμε αδέσποτα/καταφυγίου ή απο εκτροφέα.
και τα σκυλιά που θα γενηθούν απο τον ιδιότη που θα καταλήξουν?
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ωραία, θα τα κρατήσει και θα τα μεγαλώσει επειδί αγαπάει τα ζώα και ουδέποτε είχε σκοπό να βρει κάποιο κορόιδο να τα ξεφορτωθεί γιατί έτσι του κόλλησε μια μέρα να ζευγαρώσει το σκύλο του αδιαφορόντας για το μέλλον των κουταβιών, την υγεία τους και των υπερπληθισμού αδέσποτων σκυλιών στους Ελληνικούς δρόμους και στα καταφύγια.
 
  • Like
Reactions: Aslan and Serge


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
Ωραία, θα τα κρατήσει και θα τα μεγαλώσει επειδί αγαπάει τα ζώα και ουδέποτε είχε σκοπό να βρει κάποιο κορόιδο να τα ξεφορτωθεί γιατί έτσι του κόλλησε μια μέρα να ζευγαρώσει το σκύλο του αδιαφορόντας για το μέλλον των κουταβιών, την υγεία τους και των υπερπληθισμού αδέσποτων σκυλιών στους Ελληνικούς δρόμους και στα καταφύγια.
ευχαριστώ για την απάντηση.

και αν το σκυλί του έχει ζευγαρώσει κατά λάθος ? και μην μου πείς πως δεν γίνεται γιατί εδώ είχε γίνει χαμώς με γέννα εκτροφείου που έγινε κατά λάθος και το παραδέχτηκε ο εκτροφέας παρ'όλα αυτά πουλήθηκαν 1000 ευρουδάκια.

Και αν λέω ένας που έχει π.χ Έναν Γερμανικό ποιμενικό και το ζευγαρώσει με ένα γερμανικό ποιμενικό επήσεις υγιεί σκυλιά και τα δύο γιατί θέλουν και οι δύο αμφότεροι να έχουν απογόνους απο τα δικά τους σκυλιά , τα υπόλοιπα τα χαρίσουν σε καλές οικογένειες με τις οποίες κρατήσουν και επαφή (όχι σαν κάτι απατεώνες εκτροφείς που τα πέρνουν και χοντρά και δεν σηκώνουν και τα τηλέφωνα)

λέω εγώ τώρα τι το αντικινοφιλικό έχει συμβεί???
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
και προσθέτοντας να πώ ....
γιατί ο κάθε ιδιώτης είναι τόσο κακόβουλος πάντα και θέλει να συμβάλει στην εξάπλωση των αδέσποτων με μια γέννα που μπορεί να κάνει στην ζωή του? και αν έχει είδη βρεί τις οικογένειες που θα τα υιοθετήσουν και μετά κάνει την γέννα?

στους άνωθι ενοείτε ότι δεν συμπεριλαμβάνονται αυτοί που ζευγαρώνουν σκυλιά σε κάθε οίστρο και τα πουλάνε σε συμβολικές τιμές δήθεν για τα έξοδα τους.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Το γκόλντεν μου, η Ρούνη, είναι από γέννα ιδιώτη, την οποία δεν πλήρωσα, (εγώ), γιατί τα υπόλοιπα δεν τα έδιναν δωρεάν...(δεν είχα ιδέα περί byb, puppy mills κλπ....- στο φόρουμ μπήκα και "ξεστραβώθηκα" δυόμιση χρόνια+ αφού την είχα...)
Την αγαπάω, την λατρεύω, δεν την αλλάζω...
Κάνει όλες τις εξετάσεις της, εμβόλια κλπ κλπ...
Και οι δυο της γονείς γκόλντεν...(τύποις καθαρόαιμα...)
Κατά καιρούς πολλοί μου ζήτησαν να...."παντρέψουμε" τα σκυλιά μας...και σε γενικές γραμμές θα είχα να δώσω τα κουτάβια...
Κάθε φορά λέω απλώς ΟΧΙ...
Και κάθε φορά εξηγώ και το γιατί...
Στην τελική δεν "υποβάλλω" το σκυλί μου σε μια γέννα, που δεν ξέρω τι πρόκειται να συμβεί, αν θα κινδυνεύσει, τι επιπλοκές μπορεί να τύχουν κλπ κλπ....(γιατί για μένα, πρώτη προτεραιότητα είναι η σκύλα μου...), δεδομένου ότι είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετη να αντιμετωπίσω το όποιο πρόβλημα προκύψει...
(συμπεριλαμβανομένων και όλων των υπόλοιπων λόγων....)

Ακόμα και σε συζητήσεις που έχω παραστεί, είμαι "υπερήφανη" που έχω αποτρέψει ανθρώπους από το να ζευγαρώσουν τα σκυλιά τους, εξηγώντας τους γιατί και πως...
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
αυτό που λες αγαθή το σέβομαι και σε συνχαίρω και εγώ έχω προσπαθήσει να αποτρέψω κάποιους που μου έχουν πει να τα ζευγαρώσουν και νομίζω οτι γίνομαι πιστικός .....
αλλά αυτό είναι που θες εσύ και εγώ .... και φυσικά εγώ δεν θα έχω που να έδινα τα κουτάβια οπότε δεν θα το επιχειρούσα.

αλλά δεν είναι όλοι εγώ και εσύ...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ευχαριστώ για την απάντηση.

και αν το σκυλί του έχει ζευγαρώσει κατά λάθος ? και μην μου πείς πως δεν γίνεται γιατί εδώ είχε γίνει χαμώς με γέννα εκτροφείου που έγινε κατά λάθος και το παραδέχτηκε ο εκτροφέας παρ'όλα αυτά πουλήθηκαν 1000 ευρουδάκια.

Και αν λέω ένας που έχει π.χ Έναν Γερμανικό ποιμενικό και το ζευγαρώσει με ένα γερμανικό ποιμενικό επήσεις υγιεί σκυλιά και τα δύο γιατί θέλουν και οι δύο αμφότεροι να έχουν απογόνους απο τα δικά τους σκυλιά , τα υπόλοιπα τα χαρίσουν σε καλές οικογένειες με τις οποίες κρατήσουν και επαφή (όχι σαν κάτι απατεώνες εκτροφείς που τα πέρνουν και χοντρά και δεν σηκώνουν και τα τηλέφωνα)

λέω εγώ τώρα τι το αντικινοφιλικό έχει συμβεί???
Έχει συμβεί πως δεν χρειάζεται να αναπαράγονται όλα τα ζώα ..δεν έχουμε έλλειψη.., δεν έχουν όλοι τις γνώσεις να διακρίνουν τους άξιους υποψήφιους γεννήτορες..και με λίγα λόγια δεν θα είναι επιλεκτική γέννα κάτι τέτοιο..
Αν συγκρίνουμε με pyppy mils θα σου έλεγα πως ίδιο αποτέλεσμα ίσως να έχει..
Αν με ρωτήσεις αν θα έπαιρνα από ένα ιδιώτη που απλά έχει συμπέσει με έναν άλλον που προς το παρόν έχουν δύο ίδια "υγιή" σκυλιά και έχουν την "κάψα" να τα αναπαράγουν ..η απάντηση θα ήταν όχι φυσικά γιατί δεν έχουν τις γνώσεις να μου διασφαλίσουν ένα άρτιο αποτέλεσμα..

Αν πάλι γνωρίζανε το γεν νεολογικό δέντρο τους και έχουν τα τηλέφωνα να κάνουν την ανάλογη έρευνα.., αν κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας.., αν τα σκυλιά είναι άρτια μορφολογικά με τις κατάλληλες αναγνωρίσεις και πιστοποιήσεις.., αν το ταμπεραμέντο ανταποκρίνεται στα "θέλω" και είναι ανάλογα αυτών.., τότε τελικά θα μιλάγαμε για έναν ιδιώτη που κάνει επιλεκτικές γέννες..και εκεί ίσως και να το προτιμούσα..
Θα έπρεπε να γνωρίζουν βέβαια πως μία γέννα δεν είναι εύκολο πράγμα και πέρα από ιατρικές γνώσεις χρειάζονται και ψυχραιμία κατάλληλες συνθήκες, ετοιμότητα και λίγο καιρό αργότερα πολύ πολύ προσωπικό χρόνο για να δοθούν τα κουτάβια στον σωστό χρόνο με τα κατάλληλα εφόδια που θα πάρουν τόσο από εμένα (τον ιδιώτη..) όσο και την σκύλα μου.

Αν το επιχείρημα για να πάρουμε από τυχαίες γέννες είναι ..τι θα γίνουν τα κουτάβια?..Ας επικεντρωθούμε στα αδέσποτα.., ας συμβάλουμε για αυτά και ας αδιαφορούμε βάζοντας τέλος σε ότι μας ενοχλεί και μας εξοργίζει..
 
  • Like
Reactions: Aslan


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Τι πρέπει να προσέξω αν θέλω πάρω σκυλάκι από ιδιώτη..;

Γνωρίζω ότι πολλοί είναι αυτοί που έχουν ''σκυλιά-επιχείρηση'' .. όμως δεν είναι όλοι έτσι!

Τι πρέπει να προσέξω ; Πως θα τους ξεχωρίσω;
να μη παρεις σκυλο απο ιδιωτη

αν παλι επιμενεις... θα πρεπει τα σκυλια να χουν παρει καλες κρισεις σε εκθεσεις μορφολογιας, να χουν ολες τις απαραιτητες εξετασεις για κληρονομικες παθησεις αναλογως τη φυλη (και οχι μια γενικη αιματος δεν αρκει), να χουν σωστο χαρακτηρα, τα κουταβια να μη δωθουν κατω των 2 μηνων και να εχουν πεντιγκρι και βιβλιαριο υγειας.
 


gerry

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2010
284
1
Πάτρα
kango 1 οκ σε αυτά που λες τα έχω χιλιοδιαβάσει στο φόρουμ αλλά να είσαι καλά για τον κόπο που κάνεις να δώσεις μια εμπεριστατωμένη απάντηση-τοποθέτηση.

αλλά αφού μας αφορούν τα αδέσποτα και πρέπει να μας αφορούν αυτά τα κουταβάκια δεν πρέπει να μας αφορούν τι θα γίνουν και που θα καταλήξουν?

και αν κάποιος θέλει όπως τυχαία είπα στο παράδειγμα οτι θέλει Γ.Π και όχι κάτι που μοιάζει πλησιέστερα με την φυλή που θέλουμε?

και όπως στην περιοχή που κινονηκοποιήθικε ο δικός μου "εκτροφικός" σκύλος που ήταν και ο μόνος καθαρόαιμος όλα τα άλλα ήταν ιμίαιμα που μαζεύτηκαν από δρόμους και αλάνες και όλοι με κοιτούσαν σαν ηλίθιο που έδωσα τόσα πολλά λεφτά να τον πάρω είχαν περισσότερο δίκιο? ή κάποιος από τις δύο πλευρές αγαπάει περισσότερο ή λιγότερο τον σκύλο τους .... ?
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν μπορώ άλλο να συζητάω τα αυτονόητα

επι του θέματος και μόνο να απαντήσω

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην πάρεις σκύλο απο ιδιώτη-τόσο απλά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.906
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924