Boerboel,Cane Corso,Rotti,Bandog


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
τώρα που χουν ζορίσει τα πράγματα οικονομικά,πρέπει να εκμεταλλευτώ κάποια στιγμή το κόλπο που χω μάθει στο σκύλο της οικογένειας με τους κεφτέδες...
 
  • Like
Reactions: epial


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Μιάς και οι γνώμες, ακόμα και των επαγγελματιών (και ΕΙΔΙΚΑ των επαγγελματιών - που έχουν πιο "εξειδικευμένα" κίνητρα)... είναι σαν τις κ@λ@τρυπίδες (σύμφωνα με την αξέχαστη - και τόσο αληθινή - ατάκα του αγαπημένου Clint Eastwood): Ο καθένας έχει ΑΠΟ ΜΙΑ...

Χρήστο,
Σε παρακαλώ, δώσε μου κι εμένα το θάρρος, να σου μιλήσω λίγο πιο πρακτικά - απροκάλυπτα επί του θέματος... σαν να ήμουν εγώ, με το συγκεκριμένο προβληματισμό και μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω... δεδομένου ότι το έχουμε ψάξει κι εμείς αρκετά...

Και ότι μπορεί να γίνει κατανοητό, ας γίνει:

α) Λαμβάνοντας υπόψη το status και τις συνθήκες ζωής σου στο ορατό μέλλον, όπως τα περιέγραψες ο ίδιος και όπως τα "τεστάρισα" μέσα από την εμπειρία μου...
β) Δεχόμενος ότι εσύ θα είσαι 2 φορές πιο προσηλωμένος και αφοσιωμένος στα σκυλιά σου (απ' ότι εγώ και η γυναίκα μου στα δικά μας)... και θα ασχολείσαι τον 2πλάσιο χρόνο...
γ) Και αν ήμουν "εσύ"...

Η Μόκα μου, θα έπρεπε (αν ήθελα σώνει και καλά!) να έχει προχωρήσει σε μανίκια - σωματοφυλακή κλπ... όχι για να μας "προστατέψει", αλλά για να μάθει, ρε αδελφέ, πως είναι να "φοβίζεις" κάποιον κι εσύ μία φορά...
Ο Κάσπερ, ΔΕΝ θα έπρεπε να προχωρήσει σε "τέτοια πράγματα", whatsoever... για τους ακριβώς αντίστροφους λόγους... το πίστευα (εγώ, μόνος!) ακόμα και όταν κάποιοι επαγγελματίες το πρότειναν, για να "ξεκαθαρίσει" το μυαλό του... το πιστεύω και τώρα, που όσοι επαγγελματίες τον έχουν δει τον τελευταίο καιρό συμφωνούν μαζί μου...

Υ.Γ.1. Εξαρτάται πάντα από το σκύλο...

Υ.Γ.2. Όπως έχουμε ξαναπεί, αν ο σκύλος "τόχει"... οι φυλές "αυτές" δεν χρειάζονται να μάθουν το "γεμάτο" δάγκωμα... το ξέρουν... και θα κάνουν τη ζημιά, είτε αυτή είναι μικρότερη, είτε μεγαλύτερη...

Υ.Γ.3. Σενάρια... σενάρια? "Κάνε με Προφήτη, να σε κάνω πλούσιο"...
Ούτε εμείς δεν μπορούμε κάποιες φορές να δούμε ένα "σενάριο" και να το αξιολογήσουμε...
Παράδειγμα πρόσφατο: Ήρθε σπίτι ένας τεχνικός για να φτιάξει κάτι... τα σκυλιά ελεγχόμενα από εμάς και τους έχει γίνει κατανοητό ότι "εντάξει" (καλός - φίλος)... ο τεχνικός, όμως, καθώς έφευγε και την ώρα που αστειευόμασταν για κάτι... ακούμπησε το χέρι του στον ώμο ΜΟΥ... καταλαβαίνεις τι έγινε σε κλάσμα δευτερολέπτου?
Τι να του μάθεις, λοιπόν? Ότι ο κάθε καλός κύριος που περπατάει όμορφα κοντά σας, είναι πιθανόν να γυρίσει και να σας χτυπήσει?

Σε πιάνω Γιάννη,απόλυτα!

Μια διόρθωση ή καλύτερα μια αποσαφήνιση αν μου επιτρέπεις,γιατί εσύ ξέρεις ακριβώς για τί πράγμα μιλάω,κάποιος άλλος όμως μπορεί να μπερδευτεί διαβάζοντας τα γραφόμενά μου.Δεν αναφέρομαι σε περαιτέρω εκπαίδευση με στόχο την εξειδίκευση του σκύλου στη "ζημιά" αλλά σε παρακάτω εκπαίδευση με στόχο ο σκύλος να ναι πιο κοντρολαρισμένος σε όλες τις συνθήκες.

Φαντάζομαι τον κακόμοιρο τον τεχνικό πόσα χρώματα (και πόσα βρακάκια) θα άλλαξε...Βάλτε και εσείς στον Κάσπερ όμως μια ταμπέλα "μην αγγίζετε τον μπαμπά στον ώμο γιατί θυμώνω" να ξέρουν και οι υπόλοιποι τι γίνεται!...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...αλλά σε παρακάτω εκπαίδευση με στόχο ο σκύλος να ναι πιο κοντρολαρισμένος σε όλες τις συνθήκες.

2) Φαντάζομαι τον κακόμοιρο τον τεχνικό πόσα χρώματα (και πόσα βρακάκια) θα άλλαξε...
1) Τέτοιου είδους "προχωρημένη" εκπαίδευση, κάνουμε και στα δύο όσο καιρό είναι μαζί μας... και μαθαίνουν συνεχώς νέα πράγματα, νέες καταστάσεις, νέες λέξεις... αλλά, όχι με δαγκωνιές... no thanks!;)

2) ΕΓΩ να δεις πόσα χρώματα (και πόσα βρακάκια) άλλαξα!!!:D
Αναλογιζόμενος τι θα μπορούσε να συμβεί...

Υ.Γ. Δεν θύμωσε... του την έπεσε για να τον "φάει"...:cool:
 
  • Like
Reactions: Chris K.A.


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
ναι,ναι,το αντιλαμβάνομαι,αλλωστε αρχικά έκανα λόγο για εκπαίδευση πέρα από τη ΒΥ,τα μανίκια μπήκαν μετά στην κουβέντα.Το προηγούμενο σεντονάκι ήταν κατατοπιστικότατο για τον τρόπο προσέγγισης και το σχετικό του πράγματος,ανάλογα με το σκύλο που χει κανείς στα χέρια του
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ειναι ωραια να κοιμασαι το βραδυ με ανοιχτα πορτοπαραθυρα σε μονοκατοικια εχοντας εμπιστοσυνη στον σκυλο σου οτι δεν θα σε ξυπνησει ουτε κουνουπι.
δεν ειναι ωραια ομως ολα τα υπολοιπα που θα πρεπει παντα να εχεις στο μυαλο σου οταν θα τον πας μια βολτα ακομα και μεχρι την γωνια.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...δεν ειναι ωραια ομως ολα τα υπολοιπα που θα πρεπει παντα να εχεις στο μυαλο σου οταν θα τον πας μια βολτα ακομα και μεχρι την γωνια.
...και, αφού πάτε μέχρι τη γωνία... να τον αφήσεις στο μείνε, για μπεις στο μίνι-μάρκετ να πάρεις τσιγάρα!!!:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Αν είχα σκύλο, τύπου Κάσπερ, δεν θα κυκλοφορούσε ελεύθερος στο σπίτι, σε περιπτώσεις τέτοιες, για κανέναν λόγο.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.810
58
ΑΘΗΝΑ
Έχει κανείς παράδειγμα boerboel (όχι ροτ ή κάποιο άλλο εξευγενισμένο της ομάδας 1) που να έχει δουλευτεί σε ρεαλιστική και αποδεδειγμένα να ζει σε αστικό περιβάλλον χωρίς να χρειάζεται ο ιδιοκτήτης του να είναι διαρκώς στη πρίζα;
 








takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Έχω την εντύπωση ότι τέτοια σκυλιά μένουν αρκετά μέσα στο σπίτι... παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Έχω την εντύπωση ότι τέτοια σκυλιά μένουν αρκετά μέσα στο σπίτι... παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος
Όχι Τάκη,έχω την αίσθηση πως δεν κάνεις λάθος.Φίλος σε κουβέντα μου παρομοίασε τέτοια σκυλιά με βαρβάτη (και κοστοβόρα...) εκπαίδευση με τις Cayenne...Θεωρητικά κάνουν τα πάντα,έχουν ύψος,έχουν γκάζι,έχουν την τεχνογνωσία αλλά καμία Cayenne δε θα δεις χωμένη στη λάσπη η να διασχίζει ποτάμι,ή αν δεις,θα τη σέρνουν 2-3 Lada Niva...

Δεν είναι απόλυτα πετυχημένη η παρομοίωση,αλλά ωστόσο κάποιο ψήγμα αλήθειας υπάρχει και σε αυτό.Από κει & πέρα,νομιζα πως το σκυλο τον "χτίζεις" για μια καλύτερη συμβίωση,έχοντας πάντα -όπως είπε ο Γιάννης- στο μυαλό πως αυτό εξαρτάται και από τον ίδιο το σκύλο και τις ιδιαιτερότητές του

Η αλήθεια είναι όμως πως δεν ήξερα πως η περαιτέρω εκπαίδευση προκαλεί και μεγαλύτερη τσίτα από πλευράς ιδιοκτήτη,θεωρητικά δεν είναι αυτός ο σκοπός της
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
Παιδια εγω βολτες αγρια χαραματα η αργα το βραδι...μου αρεσει,αυτο ηθελα,αλλα ζοριζει κιολας.παρολα αυτα,οσων αφορα το μανικι,οχι δεν το βλεπει στην πορεια σαν παιχνιδι αν "παιχτει" σωστα απο τον εκπαιδευτη κ δευτετων,ακομα κ σαν παιχνιδι να το δει,μας ενδιαφερει να μαθει τι πρεπει να κανει.στις τεαλιστικες δεν βλεπουν καν μανικι μετα απο καποιο καιρο.καποιος εκπαιδευτης θα σας πει ακριβως πως γινεται.

Απο εκει κ μετα,θελει σκεψη ο κογος που θες τοσο "ενημερωμενο" σκυλο για το ποιο κρεας θα δαγκωσει οταν χρειαστει.θα σε σωσει απο τι που ενας μπουνταλας μεν,καχυποπτος δε ,σκυλος δεν θα μπορεσει?αν φτασουμε σε σκληρα επιπεδα,ουτε ο ενας,ουτε ο αλλος θα προλαβει.

Στο θεμα "το εχει δεν το εχει"..κ να μην το εχει,αν εσυ εχεις ορεξη κ χρημα,μετα απο πιεση κ χρονο,το σκυλι θα κανει αυτο που θες.

τα σεναρια τωρα,σε αυτες τις φυλες,χρειαζονται ακομα κ για εκπαιδευση βασικης.κλειδωνουν καλυτερα οι εντολες.μονο καλο κανουν!τωρα το τι σεναρια θα ειναι,εχει να κανει με το τι εκπαιδευση θες να κανεις.

Θεμα κασπερ στο διαμερισμα..θυμησε μου τζον ποσο ειναι?θα ερθει ισως ενα σημειο που ο κασπερ θα αρχισει να τσεκαρει του επισκεπτες με τα ματια.νην σε ξεγελαει ο "μπουνταλισμος" του.η kasi θα θυμαται το σκηνικο στο μαγαζι της με τον καπονε..κυριλε,καλος ο επισκεπτης κ ηθελε να τον χαιδεψει.κυριλε κ ο σκυλος ,τον χαιδεψε για λιγο κ μετα τσεκαρισε με τα ματια.ειναι στην πριζα συνεχεια κ αυτο μπορει να γινει ξαφνικα.προσοχη λοιπον.ελπιζω να παραμεινει ετσι οπως σου αρεσει,αλλα εχε το νου σου.

Γενικα ,θα ξαναπω.δεν υπαρχει μια αληθεια ,ουτε μονο δυο χρωματα.ολα εχουν να κανουν με τον ιδιοκτητη κ τι θελει.ο σκυλος θα ερθει εκει που θες με δουλεια,απλα καποια πραγματα ισως να μην χρειαζεται να τα ρισκαρεις,γιατι μετα θα πρεπει να πιεζεις πολυ τον σκυλο να το κοψει κ ειναι κριμα.πχ το να γουσταρει να την πεφτει κ να δαγκωνει.αντε βαλτον σε καλουπι που μπορει κ που οχι.σαφως μπαινει ,αλλα θελει δουλεια..ειναι στην εκπαιδευση σωματοφυλακης κ των σπορ πχ η χειραψια κ η "κενη" αντιδραση(οσων αφορα τα ματια μας κ εννοω οτι το σκυλι αντιδραει κ παλι απλα με τον τροπο που του επιτρεπεται πχ ελαφρο ανοιγοκλειμα μασελας,γλυψιμο της μουρης του κτλ)του σκυλου,αλλα τοσο στρες κ τοση πιεση για να το κανει αυτο ,στην ουσια γιατι?
 
  • Like
Reactions: johnk


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Θέλω να μάθω μαζί με τον σκύλο μου να τον ελέγχω υπό οποιαδήποτε περίσταση
Αν το κόστος για όλο αυτό είναι ένα σκυλί που έχει τσίτες σε νορμάλ συνθήκες (μεταξύ άλλων που αναφέρθηκαν),τότε θα πρέπει να επανεξετάσω τα θέλω μου και να τα προσαρμόσω στην πραγματικότητα

Να επαναλάβω για ακόμα μια φορά πως σε αυτό το θρεντ όταν γίνεται λόγος για εκπαίδευση πέραν της ΒΥ,δε μιλάω για το πιο κρέας θα δαγκωθεί αν συντρέξει λόγος (ακόμα και αν αυτό είναι μέρος της πιο σύνθετης εκπαίδευσης) αλλά για αυτό που έχω στο μυαλό μου σαν απόλυτο κοντρολάρισμα του σκύλου,ακόμα και όταν είναι στα κόκκινα

"ο σκυλος θα ερθει εκει που θες με δουλεια,απλα καποια πραγματα ισως να μην χρειαζεται να τα ρισκαρεις,γιατι μετα θα πρεπει να πιεζεις πολυ τον σκυλο να το κοψει κ ειναι κριμα" ......αυτός είναι ένας μεγάλος φόβος

"αλλα τοσο στρες κ τοση πιεση για να το κανει αυτο ,στην ουσια γιατι?" ....καταλαβαίνω τι λες και η αλήθεια είναι πως τα σκέφτομαι και τα ξανασκέφτομαι
 






lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
Οπως κ να εχει,μην περιμενεις να ζησεις τον απολυτο "ερωτα" χαχαχα εννοωντας την απολυτη υπακοη κ μονο με τα λογια..ειναι ζορικα!εξαρταται βεβαια παλι απο το χαρακτηρα,οχι το ποσο φαιτ ειναι,αλλα το ποσο επιμενει σε αυτο..οταν κοκκινιζεις λοιπον,ισως να πρεπει να σου δωσω τετοιο ερεθισμα κ τετοια διορθωση ,που να πηγαινει κοντρα με αυτο που σκαλωσες κ να συνελθεις...εννοειται πως γινεται,απλα στα λεω για να εισαι ετοιμος.

Τι τιτανοτεραστιο θεμα ρε παιδια... φιλε ο,τι κ να επιλεξεις,κοιτα να το γουσταρεις απλα.κ παντα να σκεφτεσαι μερικα χρονια πιο μετα.το απολυτο κοντρολ θελει αποκυτη ενασχοληση.αυριο εσυ μπορει να κανεις παιδι-παιδια,ποσο θα ασχολεισαι?θα ειναι τοσο απολυτα?κοιτα να εχεις τον σκυλο τοσο ξυπνιο,οσο εισαι εσυ οταν βαριεσαι.ελπιζω να με καταλαβαινεις! :)
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Πωωωωω ρε φίλοι...πως σας αρέσει, να δυσκολεύετε τόσο την ζωή σας!!!
Τι "κόκκινες γραμμές" και "τσίτα τα γκάζια" και "απόλυτο κοντρόλ" συζητάτε!
Τι βάζετε τέτοιους μπελάδες στην ζωή σας εσκεμμένα;;;
Chris είπαμε να το ψάχνεις [αν κι εγώ δεν ανήκω στην κατηγορία του ψαγμένου ιδιοκτήτη :p] αλλά...όχι και μέχρι τελικής πτώσης :)
Δεν υπάρχουν φίλε μου τόσο ιδανικές καταστάσεις. Μόνο...αν είσαι εργένης [και σκοπεύεις να παραμείνεις], λίιιιγο αντικοινωνικός [και σκοπεύεις να παραμείνεις] και αρκετά ευκατάστατος [αυτό κι αν σκοπεύεις να παραμείνεις].
Αλλιώς, πολύ άγχος και κούραση βρε παιδί μου. Γιατί; Βάζεις έναν σκύλο στην ζωή σου, για να στην φωτίσει και να περνάς πρωτίστως καλά. Οχι να γίνεις νευρωτικός :rolleyes::)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78