Barbie, Ρέα & Χαρά!


Status
Κλειδωμένο θέμα


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ήρθαμε από την Κοπεγχάγη, η Χαρά είναι επιτέλους μαζί μας.
Φοβερός χαρακτήρας - ήρεμη, ισορροπημένη, φιλική και χαδιάρα με όλους, τη Barbie δεν την άφησε να την κυριαρχήσει, σήκωσε το ανάστημα το σκατό. Τώρα, μετά από τρελό παιχνίδι ξάπλωσαν και οι δύο στα κρεβατάκια τους και ξεκουράζονται. Είμαι ευτυχισμένη :)
Αυριο θα βαλω φωτογραφίες
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ήρθαμε από την Κοπεγχάγη, η Χαρά είναι επιτέλους μαζί μας.
Φοβερός χαρακτήρας - ήρεμη, ισορροπημένη, φιλική και χαδιάρα με όλους, τη Barbie δεν την άφησε να την κυριαρχήσει, σήκωσε το ανάστημα το σκατό. Τώρα, μετά από τρελό παιχνίδι ξάπλωσαν και οι δύο στα κρεβατάκια τους και ξεκουράζονται. Είμαι ευτυχισμένη :)
Αυριο θα βαλω φωτογραφίες
Αντε και περιμενουμε από την τριτη νέα σας!!!
Καλώς ήρθατε με τη Χαρά και να σας φερνει παντα χαρά αυτό το κουτάβι!!!
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ήρθαμε από την Κοπεγχάγη, η Χαρά είναι επιτέλους μαζί μας.
Φοβερός χαρακτήρας - ήρεμη, ισορροπημένη, φιλική και χαδιάρα με όλους, τη Barbie δεν την άφησε να την κυριαρχήσει, σήκωσε το ανάστημα το σκατό. Τώρα, μετά από τρελό παιχνίδι ξάπλωσαν και οι δύο στα κρεβατάκια τους και ξεκουράζονται. Είμαι ευτυχισμένη :)
Αυριο θα βαλω φωτογραφίες
:rolleyes: μα τι ωραία ειναι τα κουτάβια! ανανέωση!
καλώς τη δεχτήκατε τη μικρούλα σας!
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
να το χαιρεσαι...
βλεποντας το αβαταρ σου αναρωτηθηκα αν αυτο το μαλλι ειναι ενοχλητικο για τον σκυλο και την οραση του!
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλώς τη δεχτήκατε τη μικρή!

Εύχομαι να έχετε μια υπέροχη διαβίωση χωρίς προβλήματα και με πολλές χαρές!

Περιμένουμε τις φωτογραφίες! :)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
να το χαιρεσαι...
βλεποντας το αβαταρ σου αναρωτηθηκα αν αυτο το μαλλι ειναι ενοχλητικο για τον σκυλο και την οραση του!
Αν και δεν απευθύνεσαι σε μένα, ως "ομοιοπαθουσα" θα σου απαντησω. Στη φωτογραφία το μαλλι που πεφτει πανω από τα μάτια ειναι πιασμένο, αυτό που βλέπεις ειναι το μαλλι της μουσούδας που δεν εμποδιζει.
Μαλιστα αν αυτο το μαλλί ξυριστεί, μεγαλώνοντας μετά γυρνάει προς τα ματια, προκαλώντας τσιμπλες, μολύνσεις κλπ
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Καλώς τη δεχτήκατε τη μικρούλα με το υπέροχο όνομα! ;)
Να'ναι πάντα υγιής και να τη χαιρόσαστε, καθώς και τα άλλα κορίτσια σας!
 
















haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ακόμα υπάρχουν κάποια θεματάκια αλλά πιστεύω ότι με τον καιρό θα στρώσουν τα πράγματα.
Βασικά τις άφησα να τα βρουν μόνες τους. Η Barbie ξεκίνησε το καβαλίκεμα και η Χαρά στην αρχή της γύρισε την κοιλίτσα. Όμως η άλλη συνέχισε οπότε η Χαρά την άγριεψε. Τώρα καβαλίκεμα τέλος, άρχισαν να παίζουν κανονικά. Όμως τα κρεβάτια τους είναι ιερό μέρος, μην τυχών πάει η μία στο κρεβάτι της άλλης :)

Η Χαρά πάντως δείχνει ότι θα αγαπήσει τη Barbie, όλο της κάνει νάζια και φαίνεται ότι η Barbie το παίρνει απόφαση ότι θα είναι 2 τώρα. Της δείχνω πολύ αγάπη, χάδια, κάποια προνόμια όπως το να τρώει πρώτη κ.α. όμως ακόμα ζηλεύει το γλυκό μου και όταν σήκωσα τη μικρή για να τη βάλω στο τραπέζι για χτένισμα δυσανασχέτισε λίγο. Βέβαια ακόμα δεν είναι ο εαυτός της επειδή φοράει το κολάρο μετά την εγχείριση, δεν μπορεί να ξυθεί και είναι όλο νευρα. Από την Τετάρτη που θα βγάλουμε τα ράμματα πιστεύω θα είναι πιο ήρεμη.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Είναι σταδιο προσαρμογης ακόμα. Θεωρητικά μετά -αφου και τώρα μικροθεματα εχετε- θα ομαλοποιηθει η συμβίωση.
Τσαγανό η μικρή να αγριέψει τη Barbie με το καβάλημα!!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Θα ήθελα να γράψω και κάτι άλλο για να το διαβάσουν ίσως κάποιοι που σκοπεύουν να πάρουν κουτάβι.

Είναι πάρα πολύ σημαντική η επιλογή σωστού εκτροφέα:
1/ είναι τέλεια εκπαιδευμένη στην τουαλέτα - όλες τις φορές πηγαίνει στην πάνα από τη στιγμή που ήρθε σπίτι
2/ είναι τέλεια κοινωνικοποιημένη - από τότε που την πήρα βρέθηκε σε 3 αεροδρόμια και 2 αεροπλάνα, μετά στο αυτοκίνητο, μετά στο σπίτι με νέα σκυλιά και νέους ανθρώπους (με τη Ρέα αντέδρασε τέλεια - ούτε ίχνος φόβο μπρος τόσο μεγαλόσωμο σκυλί. Βέβαια και η Ρέα ήταν κυρία - τη μύρισε, την έγλυψε και μετά έφυγε). Χθες γιόρταζε ο άντρας μου, πολύς κόσμος στο σπίτι, φασαρία και τα κορίτσια ούτε σημασία έδωσαν, ξάπλωσαν στα κρεβάτια τους και απλά μας έβλεπαν. Δεν είναι ούτε φοβική αλλά ούτε και επιθετική - όπως ακριβώς πρέπει να είναι βάσει του προτύπου.
3/ η επαφή μου με την εκτροφέα ήταν τέλεια από τις πρώτες στιγμές που γεννήθηκε αλλά και θα συνεχίζεται. Εντάξει δεν λέω - πλήρωσα αδρά - αλλά με τέτοιους προγόνους και με όλες τις εξετάσεις των γονέων - λέω ότι άξιζε.

Και μου έδωσε και μεγάλη προίκα: την τσάντα μεταφοράς, 2 κιλά τροφής, πολλά παιχνίδια, λιχουδιές, κοκαλάκια για τα μαλλιά, βούρτσες, χτένες, σειρά καλλυντικών για μπάνιο και βούρτσισμα, νυχοκόπτη, ψαλίδι και χώρια δωράκια για τη Barbie και τη Ρέα.

Αυτό όμως δεν έχει τόση σημασία, σημασία έχει ότι ανά πάσα στηγμή μπορώ να την πάρω τηλ. και να ρώτήσω οτιδήποτε. Δείχνει ότι πραγματικά νοιάζεται για τα κουτάβια της.

Αυτή είναι η διαφορά ένος σωστού εκτροφέα με τους ΒΥΒ και τα petshops - μην πετάτε τα λεφτά σας εκεί!
 
  • Like
Reactions: elinapol2


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.159
Μηνύματα
896.429
Μέλη
19.963
Νεότερο μέλος
ioannak176