Barbie, Ρέα & Χαρά!


Status
Κλειδωμένο θέμα


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Παιδιά, χθες εγιναν τα γεννητουρια... και τι ειρωνία: γεννηθηκαν 5 αγορια :(
Τώρα ξανά πρεπει να στρωθω στο ψαξιμο. Θα με φαει η αγωνία
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
τωρα πρωτοχάζεψα το θεμα σου!!!
Τι ομορφη που ειναι και η barbie αλλά και η Ρεα!!!
Παντως φετος πολλες αγορογέννες. Και στα γιορκι το ιδιο, πολλα αρσενικά και 2-3 μόνο θηλυκα.
Οποτε υπομονη για την μικρή σας!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ ghelly! Και η δικια σου ειναι πολυ ομορφη. Το γιορκι ήταν στις επιλογές μου πριν παρουμε το κουταβι μας λογω μη μαδηματος και του χαρακτηρα. Μου άρεσε και η εμφάνιση τους. Απλά υπερνίκησε το μέγεθος του χαβανέζ και επισης το, οτι δεν χρειάζεται το τυλιγμα :)
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ευχαριστώ ghelly! Και η δικια σου ειναι πολυ ομορφη. Το γιορκι ήταν στις επιλογές μου πριν παρουμε το κουταβι μας λογω μη μαδηματος και του χαρακτηρα. Μου άρεσε και η εμφάνιση τους. Απλά υπερνίκησε το μέγεθος του χαβανέζ και επισης το, οτι δεν χρειάζεται το τυλιγμα :)
Ναι αφου κατεβαινετε σε εκθεση θα ειχατε ενα ζόρι με το τύλιγμα. Αν και μια φιλη εχει καταβολευτεί να τυλιγει τη μικρη της, γιατι γλυτώνει και την πολλη ζέστη (παρολο το wrapping jacket)
Εσεις τι μαλλι έχετε? δλδ τι τύπου γκρουμάρισμα θέλει? απο οσο βλέπω θέλει εναν κάποιο ογκο!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το καλό με τα χαβανέζ είναι ότι δεν χρειάζονται κάποιο ειδικό κούρεμα ή χτενισμα στην έκθεση. Το μαλλί πρέπει να είναι φυσικό (ούτε καν επιτρέπεται κοκκαλάκι στο κεφάλι) απλά να ειναι καθαρό και βουρτσισμένο. Γι' αυτο τη γκρουμάρω μόνη μου. Θέλει συχνό μπάνιο για να μεγαλώνει πιο γρήγορα η τρίχα και καθημερινό βούρτσιμα ειδικά τώρα που μένουμε στο χωριό και μαζεύει όλα τα χόρτα και αγανα.
Επίσης το πρότυπο απαγορευει το κουρεμα εκτος απο τα πατουσακια (λίγο στις ακρες).
Τα χαβανέζ συνήθως δεν εχουν υπομανδυα εξου και δεν ζεσταινονται πολυ το καλοκαιρι αλλα μπορει να κρυωνουν το χειμώνα. Η τρίχα είναι ίσια ή λιγο κυματιστή αλλά δεν πρεπει να είναι τόσο λεια και μεταξωτη όπως στα γιορκι, πρεπει να εχει περισσοτερο ογκο. Μερικοί χρισημοπουν ειδικά σπρει για να γίνει αυτο, εγω δεν χρειαστηκα να το κανω στη Barbie, το έχει φυσικο.
 
  • Like
Reactions: d-friend


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οποτε αν εξαιρεσεις το φυσικο χτενισμα στην εκθεση και τον ογκο στο μαλλι, ειναι λιγο πολύ σαν τα γιορκι. Χωρις κουρεμα παρα μόνο τριμάρισμα σε πατουσες (εμεις και στα αυτάκια)
Σε εμας βεβαια η απαίτηση για εντελώς ισιο στιλπνο μαλλι κάνει καλο τζιρο στις εταιριες με ασύρματες πρεσες ισιώματος
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Παντως αν το αγορακι ειναι στα μελλοντικα σχεδια σας γιατι δεν το περνετε απο τωρα αφου εχει πολυ καλους γονεις και προγονους? Τοσο καιρο περιμενες να γινει αυτη η γεννα. Εκτος αν δεν θελετε επειδη ειναι αστειρωτη η θηλυκια οποτε εκει παω πασο.
Υπομονη!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλά και εγώ το σκέφτηκα. Αλλά τα 4 είναι κλεισμένα και το πέμπτο δεν είναι εκθεσιακό - είναι πολύ μικρό.
Αλλιώς θα το έπαιρνα με χίλια. Ναι, από υπομονή τίποτα άλλο :(
H Barbie δεν είναι στειρωμένη επειδή θα κάνει 1-2 γέννες. Το Δεκέμβριο θα ταξιδέψουμε στο γαμπρό
(η Γερμανία ή Ουγγαρία).
 












haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τα κουταβάκια γεννήθηκαν στη Δανία (kennel Nicondoe's) αν και είναι από γερμανο-σουηδικές γραμμές. Το ένα κορίτσι θα κρατήσει η εκτροφέας και το άλλο καλύτερο θα διαλέξει για μένα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
927
Καναδάς
Τα κουταβάκια γεννήθηκαν στη Δανία (kennel Nicondoe's) αν και είναι από γερμανο-σουηδικές γραμμές. Το ένα κορίτσι θα κρατήσει η εκτροφέας και το άλλο καλύτερο θα διαλέξει για μένα.
Τυχερη! ;) Με το καλο να σου ερθει! :D
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Ευχαριστώ, ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά και σε περίπου 2 μήνες θα έχουμε πάλι κουταβοκατάσταση :)
και θα παω μόνη μου να το παραλάβω.
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα