Σκύλος δάγκωσε σκύλο


ipsilotatos

New Member
16 Ιουνίου 2024
4
0
33
Καλησπέρα σας, ξεκίνησα αυτή την συζήτηση για να μου πείτε την άποψη σας, όπως έμπαινα στο σκυλόπαρκο με το που μπάινει η σκυλίτσα μου μέσα εμφανίζεται λυσαλαία ένα σκυλί και την βουτάει, γίναν όλα τόσο γρήγορα και εγώ αντέδρασα ρίχνοντας μια κλωτσιά στο άλλο. Την άφησε την δικιά μου επιτόπου αλλά θύμωσε ο ιδιοκτήτης και άρχισε να μου κάνει αυστηρή παρατήρηση και ξεκίνησε τον τσαμπουκά. Εγω παράλληλως του ευχήθηκα να παει να γνωρίσει τον έρωτα πρωί πρωί και ήρθε προς το μέρος μου έβαλέ τα χέρια του προς το πρόσωπο μου και τα τύλιξε στο λαιμό μου. Για κακή του τύχη όμως επειδή ειμαι γνώστης πολεμικών τεχνών 13 χρόνια (ηταν η πρώτη φορά που χρειάστηκε να αμυνθώ σε κατι) κατάφερα να τον ακινητοποιήσω δίχως να τον χτυπήσω, εκείνος μάτωσε λίγο στο μέτωπο μάλλον απο τον τρόπο που έπεσε στο έδαφος παρ όλα αυτά ήρθαν 2 παιδιά και τον χώρισαν. Αρχισε να με εκβιάζει οτι θα καλέσει την αστυνομία και οτι τον χτύπησα και επιτόπου η σκύλα του ξανα επιτίθεται στην δικιά μου. Ευτυχώς την πρόλαβα την δεύτερη φορά. Αργότερα έμαθα οτι ο σκύλος του δεν ήταν στειρωμένος και είχε τάσεις να δαγκώνει, επίσης ο ιδιοκτήτης παίρνει ψυχοφάρμακα. Καταλαβαίνω οτι το να χτυπήσω ένα άλλο σκύλο δεν ήταν σωστό ήθελα όμως να μου πείτε και έσεις την συμβουλή σας. Με λύπη μου τα γραφω, περιμένω την συμβουλή σας.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
897
732
Καλησπέρα σας, ξεκίνησα αυτή την συζήτηση για να μου πείτε την άποψη σας, όπως έμπαινα στο σκυλόπαρκο με το που μπάινει η σκυλίτσα μου μέσα εμφανίζεται λυσαλαία ένα σκυλί και την βουτάει, γίναν όλα τόσο γρήγορα και εγώ αντέδρασα ρίχνοντας μια κλωτσιά στο άλλο. Την άφησε την δικιά μου επιτόπου αλλά θύμωσε ο ιδιοκτήτης και άρχισε να μου κάνει αυστηρή παρατήρηση και ξεκίνησε τον τσαμπουκά. Εγω παράλληλως του ευχήθηκα να παει να γνωρίσει τον έρωτα πρωί πρωί και ήρθε προς το μέρος μου έβαλέ τα χέρια του προς το πρόσωπο μου και τα τύλιξε στο λαιμό μου. Για κακή του τύχη όμως επειδή ειμαι γνώστης πολεμικών τεχνών 13 χρόνια (ηταν η πρώτη φορά που χρειάστηκε να αμυνθώ σε κατι) κατάφερα να τον ακινητοποιήσω δίχως να τον χτυπήσω, εκείνος μάτωσε λίγο στο μέτωπο μάλλον απο τον τρόπο που έπεσε στο έδαφος παρ όλα αυτά ήρθαν 2 παιδιά και τον χώρισαν.Αργότερα έμαθα οτι ο σκύλος του δεν ήταν στειρωμένος και είχε τάσεις να δαγκώνει, επίσης ο ιδιοκτήτης παίρνει ψυχοφάρμακα.Καταλαβαίνω οτι το να χτυπήσω ένα άλλο σκύλο δεν ήταν σωστό ήθελα όμως να μου πείτε και έσεις την συμβουλή σας. Με λύπη μου τα γραφω, περιμένω την συμβουλή σας.
Τα σκυλοπαρκα ειναι κακη επιλογη. Καλα εκανες και το κλωτσησες. Αυτος εφοσον επαιρνε και φαρμακα λογικο να νευριασει. Εσυ καλα εκανες και να του τις εριχνες. Αυτα. Οταν πας ομως καπου με σκυλια που δεν ξερεις ρισκαρεις. Εδω τα ξερεις και ρισκαρεις. Θες να βρισκεσαι με τον καθε ψυχοπαθη και το σκυλι του? Ξες οτι την επομενη φορα θα ξεμπερδεψεις με μια κλωτσια μονο?
 


ipsilotatos

New Member
16 Ιουνίου 2024
4
0
33
Τα σκυλοπαρκα ειναι κακη επιλογη. Καλα εκανες και το κλωτσησες. Αυτος εφοσον επαιρνε και φαρμακα λογικο να νευριασει. Εσυ καλα εκανες και να του τις εριχνες. Αυτα. Οταν πας ομως καπου με σκυλια που δεν ξερεις ρισκαρεις. Εδω τα ξερεις και ρισκαρεις. Θες να βρισκεσαι με τον καθε ψυχοπαθη και το σκυλι του? Ξες οτι την επομενη φορα θα ξεμπερδεψεις με μια κλωτσια μονο?
Έχεις δίκιο, πιο πολύ την δική μου πράξη προσπαθώ να αναθεωρήσω διότι ήταν λάθος, αλίμονο, αλλα να βλεπω την σκυλα μου να της επιτιθονταιμε αυτο το τροπο ταραχτηκα.Ειναι γερμανικο ποιμενικο μεν αλλα ειναι προβατο.Παρ ολα αυτα ομως ακόμα και νομικά αυτό θεωρείται άμυνα?
 
Last edited:


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
897
732
Έχεις δίκιο, πιο πολύ την δική μου πράξη προσπαθώ να αναθεωρήσω διότι ήταν λάθος, αλίμονο, ακόμα και νομικά ομως αυτό θεωρείται άμυνα?
Βεβαια πιο αμυνα πεθανεις να σου βαλει τα χερια ο αλλος στο λαιμο τι θα κανεις.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
897
732
Απλα αυτη ειναι η διακια σου εκδοχη. Νομικα θα ακουγονταν και οι 2 που δεν θα ειναι ιδιες.
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
860
973
28
νομικα δεν εχεις κανεναν φοβο. εισαι σωστος και στα δυο. τωρα σχετικα με τα σκυλοπαρκα, οντως ειναι ρισκο, δεν ξερεις ποιος ανωμαλος ψυχακιας ανευθυνος θα ειναι μεσα. καλο ειναι πριν μπεις να ρωτας και να κοβεις κινηση. ετσι καναμε και εμεις στο παρκο (μη δηλωμενο σκυλοπαρκο, απλα εγκαταλελημενος περιφραγμενος χωρος).
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


ipsilotatos

New Member
16 Ιουνίου 2024
4
0
33
νομικα δεν εχεις κανεναν φοβο. εισαι σωστος και στα δυο. τωρα σχετικα με τα σκυλοπαρκα, οντως ειναι ρισκο, δεν ξερεις ποιος ανωμαλος ψυχακιας ανευθυνος θα ειναι μεσα. καλο ειναι πριν μπεις να ρωτας και να κοβεις κινηση. ετσι καναμε και εμεις στο παρκο (μη δηλωμενο σκυλοπαρκο, απλα εγκαταλελημενος περιφραγμενος χωρος).
Σε ευχαριστω
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
428
268
dog-place.blogspot.com
δεν μπαινεις στο σκυλοπαρκο ετσι. ασε πρωτα να μυριστουν καλα 2-3 λεπτα απο το συρματοπλεγμα. μπορει το δικο σου να ναι ηρεμο, αλλα το αλλο δεν ξερεις πως θα αντιδρασει. κι ουτε να εμπιστευεσαι τον καθενα που λεει οτι το σκυλι του ειναι ενταξει...κι αν εισαι ηδη μεσα, το νου σου ποιος μπαινει, παντα ζητα να μυριστουν πρωτα. αν ο αλλος δεν θελει, σηκω φυγε. μη ρισκαρεις καταστασεις ουτε με σκυλια ουτε με ανισορροπους...
 


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
50
24
54
Απο τοτε που εκοψα τα σκυλοπαρκα και τις πλατειες με μαζωξεις αρκετων σκυλιων , η Ναλα εχει γινει αλλο σκυλακι και εγω βρηκα την ησυχια μου .
Φαινεται οτι στους παραπανω χωρος στρεσαριζοταν και στη μεν πλατεια γαυγιζε στα καινουρια σκυλακια που ερχονταν (χωρις ποτε να εχει κανει προσπαθεια να δαγκωσει,απλα γαυγιζει ) και αρχιζε και ετρωγε χορταρι και χωμα απο κατω .
Τωρα που την παω μονο βολτες και εχει συναντησεις λιγων δευτεροπλεπτων εως λεπτων με αλλα σκυλια στον δρομο ειναι ΠΟΛΥ ποιο ηρεμη , δεν γαυγιζει , δεν ασχολειται με αλλα σκυλια αν τα δει στον δρομο και επισης καθομαστε πλεον ανετα και πινουμε και το καφεδακι μας παρεΐτσα σε ενα καφε που αφηνει σκυλακια χωρις να ασχολειται με τα σκυλακια απο τα διπλανα τραπεζια ουτε με τους περαστικους ..Αντιθετα το ευχαριστιεται κι'ολας που ρεμβαζει την περατζαδα !!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.158
Μηνύματα
896.424
Μέλη
19.963
Νεότερο μέλος
ioannak176