Αναισθησία και υπερήλικος σκύλος


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
142
387
36
Όταν πήγα τον δικό μου για τα δόντια μου είπαν ότι προτιμούν την ολική ώστε να μπορούν να καθαρίσουν καλά και σωστά και κάτω απο τα ούλα που συνήθως υπάρχει και το περισσότερο πρόβλημα. Επίσης, απο πείρα με μέθη για αφαίρεση άγανου που ψιλοχτύπιόταν στο τραπέζι και έπρεπε να τον κρατάω άρα και καταλάβαινε και πονούσε δεν θα ήθελα να τον υποβάλω στη διαδικασία χωρίς νάρκωση. Σε πολύ αγχώδη σκυλιά δεν "πιάνει" το ίδιο καλά η μέθη οπότε το λαμβάνουν και αυτό υπόψη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.677
7.791
Θα ήθελα να προσθέσω ότι στους ανθρώπους η αναισθησιολογία είναι ξεχωριστή επιστήμη. Στα ζώα ο κτηνίατρος καλείται να έχει βαθιές γνώσεις και για αυτό το ζήτημα. Οπότε μεγάλη προσοχή στην επιλογή κτηνιάτρου ειδικά όταν το ζώο μας έχει ιδιαιτερότητες, πχ μεγάλη ηλικία, εξαιρετικά μικρόσωμο κλπ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.588
7.026
Θα ήθελα να προσθέσω ότι στους ανθρώπους η αναισθησιολογία είναι ξεχωριστή επιστήμη.
Και στην κτηνιατρική υπάρχει η ειδικότητα. Η δικιά μου κτηνίατρος φωνάζει εξωτερικό αναισθησιολόγο για τις εγχειρήσεις, δεν κάνει την αναισθησία ο χειρουργός. Κ το προτιμώ.

Επίσης ο αναιθησιολογος (σε συνεννόηση βέβαια με το χειρουργο) ήταν αυτός που αποφάσιζε κ για το μετεγχειρητικό σχήμα παυσίπονων.

Μιας που το φερε η κουβέντα, να πω κ μια εμπειρία σχετικά με το θέμα.

1ο χειρουργείο κ 2η ελαφριά αναισθησία (περίπου 10 ετών) με την ίδια αναισθησιολογο: άπνοιες κ βραδυκαρδιες. Χρειάστηκε διασωληνωση ακόμα κ στην ελαφριά αναισθησία - που ήταν μόνο για κανά 15λεπτο κ δεν θα τον διασωληνωναν υπό φυσιολογικές συνθήκες.

3ο χειρουργείο (11 ετών): αλλαγή αναισθησιολογου, δε δόθηκε ηρέμηση πριν την αναισθησία (λόγω του προηγούμενου ιστορικού), δεν υπήρξε κανένα θέμα όπως τις προηγούμενες φορές, η αναισθησία πήγε μια χαρά.

4η αναισθησία (12 ετών), σε κλινική (όχι στο προηγούμενο κτηνιατρείο) - δεν ξέρω ποιος έκανε την αναισθησία: δεν είμαι σίγουρη πώς πήγε, δε μου ανέφεραν κάτι, νομίζω ρώτησα κ είπαν όλα καλά (δεν είμαι σίγουρη). Αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση που πρώτη φορά με ρώτησαν όταν παίρναν το ιστορικό (υποψιάζομαι ότι ήταν αναισθησιολογος η γιατρός που το πήρε) "είναι border collie"? Λέω είναι ημίαιμος, καθόλου απίθανο να έχει bc λόγω παρουσιαστικού κ συμπεριφοράς αλλά δεν το ξέρω, γιατί; Γιατί τα collie συχνά έχουν μια συγκεκριμένη μετάλλαξη στο dna που απαγορεύει τη χρήση κάποιου αναισθητικού που χρησιμοποιούμε συνήθως, μου λέει. Θα τον μεταχειριστουμε σα να είναι collie για σίγουρα.

Το οποίο με εντυπωσίασε τρομερά. Κ θετικά για αυτούς κ αρνητικά πού δεν το σκέφτηκε, μάλλον, κανείς πιο πριν.

Κ μια τελευταία πληροφορία για την αναισθησία κ κάτι που χρησιμοποιούν πολλοί για διάφορους λόγους: Η διατροφολόγος με ενημέρωσε για μια καινούρια έρευνα που απέδειξε ότι το έλαιο κάνναβης επιβραδύνει σημαντικά το μεταβολισμό κάποιων αναισθητικών στον οργανισμό. Συνιστάται τουλάχιστον 2 βδομάδες πριν την αναισθησία να μην παίρνουν λοιπόν τα σκυλιά έλαιο κάνναβης. Για μετά δε μου είπε αλλά σίγουρα κ για κάποιο καιρό μετά.
 
  • Like
Reactions: medusa and l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.677
7.791
Και στην κτηνιατρική υπάρχει η ειδικότητα. Η δικιά μου κτηνίατρος φωνάζει εξωτερικό αναισθησιολόγο για τις εγχειρήσεις, δεν κάνει την αναισθησία ο χειρουργός. Κ το προτιμώ.

Επίσης ο αναιθησιολογος (σε συνεννόηση βέβαια με το χειρουργο) ήταν αυτός που αποφάσιζε κ για το μετεγχειρητικό σχήμα παυσίπονων.

Μιας που το φερε η κουβέντα, να πω κ μια εμπειρία σχετικά με το θέμα.

1ο χειρουργείο κ 2η ελαφριά αναισθησία (περίπου 10 ετών) με την ίδια αναισθησιολογο: άπνοιες κ βραδυκαρδιες. Χρειάστηκε διασωληνωση ακόμα κ στην ελαφριά αναισθησία - που ήταν μόνο για κανά 15λεπτο κ δεν θα τον διασωληνωναν υπό φυσιολογικές συνθήκες.

3ο χειρουργείο (11 ετών): αλλαγή αναισθησιολογου, δε δόθηκε ηρέμηση πριν την αναισθησία (λόγω του προηγούμενου ιστορικού), δεν υπήρξε κανένα θέμα όπως τις προηγούμενες φορές, η αναισθησία πήγε μια χαρά.

4η αναισθησία (12 ετών), σε κλινική (όχι στο προηγούμενο κτηνιατρείο) - δεν ξέρω ποιος έκανε την αναισθησία: δεν είμαι σίγουρη πώς πήγε, δε μου ανέφεραν κάτι, νομίζω ρώτησα κ είπαν όλα καλά (δεν είμαι σίγουρη). Αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση που πρώτη φορά με ρώτησαν όταν παίρναν το ιστορικό (υποψιάζομαι ότι ήταν αναισθησιολογος η γιατρός που το πήρε) "είναι border collie"? Λέω είναι ημίαιμος, καθόλου απίθανο να έχει bc λόγω παρουσιαστικού κ συμπεριφοράς αλλά δεν το ξέρω, γιατί; Γιατί τα collie συχνά έχουν μια συγκεκριμένη μετάλλαξη στο dna που απαγορεύει τη χρήση κάποιου αναισθητικού που χρησιμοποιούμε συνήθως, μου λέει. Θα τον μεταχειριστουμε σα να είναι collie για σίγουρα.

Το οποίο με εντυπωσίασε τρομερά. Κ θετικά για αυτούς κ αρνητικά πού δεν το σκέφτηκε, μάλλον, κανείς πιο πριν.

Κ μια τελευταία πληροφορία για την αναισθησία κ κάτι που χρησιμοποιούν πολλοί για διάφορους λόγους: Η διατροφολόγος με ενημέρωσε για μια καινούρια έρευνα που απέδειξε ότι το έλαιο κάνναβης επιβραδύνει σημαντικά το μεταβολισμό κάποιων αναισθητικών στον οργανισμό. Συνιστάται τουλάχιστον 2 βδομάδες πριν την αναισθησία να μην παίρνουν λοιπόν τα σκυλιά έλαιο κάνναβης. Για μετά δε μου είπε αλλά σίγουρα κ για κάποιο καιρό μετά.
Δεν το ήξερα. Ο γιατρός των σκυλιών μου την κάνει πάντως μόνος του. Δεν είχαμε ποτέ θέμα σε δύσκολες περιπτώσεις αλλά το ιδανικό είναι να υπάρχει αναισθησιολόγος που το αναλαμβάνει...
 
  • Like
Reactions: Estranged


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
425
261
46
Δεν το ήξερα. Ο γιατρός των σκυλιών μου την κάνει πάντως μόνος του. Δεν είχαμε ποτέ θέμα σε δύσκολες περιπτώσεις αλλά το ιδανικό είναι να υπάρχει αναισθησιολόγος που το αναλαμβάνει...
Κ σε εμάς στην στείρωση ήρθε αναισθησιολόγος
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
142
387
36
Όσες φορές χρειάστηκε να κάνει νάρκωση ο δικός μου, δύο φορές για δόντια και μία η στείρωση, πάντα ερχόταν εξωτερικός συνεργάτης αναισθησιολόγος και μάλιστα και στις τρείς επεμβάσεις ήταν ο ίδιος. Η διαφορά σε σχέση με όταν του έκαναν απλά ηρέμιση ήταν τεράστια. Τον είχα ενημερώσει ότι στο παρελθόν είχε θέματα και δεν τον ''έπιασε'' η ηρέμιση και λόγω υψηλής δόσης μετά ζορίστηκε να ξυπνήσει και με καθησύχασε, πρακτικά ο σκύλος ξύπνησε αμέσως χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες και βγήκε απο το κτηνιατρείο περπατώντας 1 ώρα μετά την επέμβαση και μέσα σε 8 ώρες ήταν σαν να μην ναρκώθηκε ποτέ.
Πλέον, επειδή ο μικρός είναι 8, ότι χρειαστεί να κάνει με νάρκωση θα ζητάω να υπάρχει αναισθησιολόγος ώστε να έχω το κεφάλι μου ησυχότερο.