2 σκυλια ποια τροφη οικονομικη?


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Μareco εχεις δικιο επεσα και εγω στην λουμπα:D:D να κατηγορω αλλους, αλλα οντως οι πιο πολλοι το κανουμε για την αγαπη για τα σκυλια μας.

Το χωριο λεγεται Καπαρελλι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.995
Μareco εχεις δικιο επεσα και εγω στην λουμπα:D:D να κατηγορω αλλους, αλλα οντως οι πιο πολλοι το κανουμε για την αγαπη για τα σκυλια μας.

Το χωριο λεγεται Καπαρελλι.
Γι' αυτό σου λέω... ξέρεις τι είναι να έχεις σε δυο δωμάτια, δυο μαλλιαρά μαντρόσκυλα και εκτός από την ευτυχία τους να προσπαθείς να μην κυκλοφορεί πουθενά τρίχα ούτε για δείγμα; ...μεγάλη πίκρα :p
Επίσης τον τελευταίο καιρό έχουν πέσει βροχή οι εκκλήσεις για βοήθεια ανθρώπων που έχουν χάσει τα σκυλιά τους μέσα από τις αυλές τους.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
για τα αγιου βερναρδου δεν ξερω τι χαρακτηρα εχουν αλλα αν και ο Γερμανικος ποιμενικος ζηταει να μεινει εξω και οχι μεσα μαζι σου κατι δεν θα εχεις κανει καλα στην μεταξυ σας σχεση
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
πως μπορει ενα σκυλακι ποσο μαλλον δυο να ειναι ευτυχισμενα χωρις τον ιδιοκτητη τους?ποτε δεν θα το καταλαβω..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.995
που το καταλαβες αυτο??:confused:ας μην βγαζουμε βιαστικα και επιπολαια συμπερασματα δεν ειναι σωστο ...
πως μπορει ενα σκυλακι ποσο μαλλον δυο να ειναι ευτυχισμενα χωρις τον ιδιοκτητη τους?ποτε δεν θα το καταλαβω..
Αν δεν το κατάλαβες, σου απαντάω με δική σου προηγούμενη απάντηση...
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
Αν δεν το κατάλαβες, σου απαντάω με δική σου προηγούμενη απάντηση...
ναι το καταλαβα αλλα σου ειπα και τοτε οτι απλα δεν το διευκρινησε ποτε..τωρα που το διευκρινησε δεν ειναι οτι τον κατηγορω απλα δεν ειναι σωστο να λεμε οτι ειναι πιο ευτυχισμενα στην αυλη..ειναι συνηθισμενη δικαιολογια για να μην τα εχουμε ''βαρος''
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Ρε παιδια τι λετε θα με τρελλανεται........θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με εσας.
Δηλ. ειναι προτιμοτερο να τα εχω μεσα στο σπιτι απο οτι να ειναι στο φυσικο τους περιβαλον? και να τα εχω κλεισμενα στους 4 τοιχους και να βγαζω 1 ωρα την ημερα για βολτα.....

Το να μην εχει τον χωρο το καταλαβαινω ,αλλα να το εχεις και να τα εχεις κλεισμενα μεσα ειναι εγκλημα για μενα.

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.

ΑΑ θα πιασω ρε μαγκες εναν αετο και θα τον εχω στο κλουβι μεσα στο σπιτι μαζι μου για να ειναι ευχαριστημενο..:eek::eek:
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Φιλε Frank, μην υπερβαλεις και μην εξιδανικεύεις τον δικο σου τροπο. Γιατι με την ιδια λογικη εμεις εχουμε δικιο ,εσυ οχι και παει λεγοντας...Ο καθενας το δικο του.

Εγω στηριζομαι καθαρα στο οτι τα σκυλια ειναι ζωα αγελαία και εχουν αναγκη να ειναι συνεχως με την αγελη τους. Μου αρκει αυτο. Ειναι φυσικα αποψη μου.

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.
Ναι ,απο χθες δεν φαγαμε κ δεν κοιμηθηκαμε γιατι σε ζηλευουμε!:D:p
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Ρε παιδια τι λετε θα με τρελλανεται........θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε με εσας.
πρωτα απο ολα δεν σου χρωσταει κανεις απαντησεις ουτε εχει κανενα συμφερον αν σου απανταει , για αυτο την διαφωνεια σου να την εκφραζεις πιο κοσμια

απο εκει και περα πως εισαι σιγουρος οτι ξερεις ; επαληθευσες ποτε τις γνωσεις σου ;

επισης

ο σκυλος δεν ειναι αγριο ζωο και δεν εχει φυσικο περιβαλλον

το μονο φυσικο περιβαλλον για τον σκυλο ειναι η εκτονωση μεσω του παιχνιδιου με τον ιδιοκτητη του και οι βολτες

για τις περισσοτερες φυλες παντα , αν ειχες ορεινους ποιμενικους σκυλους τοτε ναι για καποιους θα ηταν καλυτερα να ζουν εξω

αν ασχολεισαι επικοδομητικα και ουσιαστικα μαζι τους θα ειναι καλυτερα απο το να τους εχεις απλα εξω και να μην ασχολεισαι

αλλιως θα εχεις δυο σκυλους που θα εχουν μια αγελη στην οποια δεν θα εισαι μεσα καλα εδραιωμενος

αυτα :D
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Ενταξει ρε παιδια , μιλατε ολοι λες και ξερετε (οπως και εγω) τι θελει ενας σκυλος. Απλα κανουμε ικασιες για το πως και τι χρειαζεται ενας σκυλος για να ειναι χαρουμενος .Απλα ειναι αλλο να εχεις εναν σκυλο σαλονιου και αλλο εναν γερμανικο ποιμενικο και ενα βερναρδου και να τα εχω εγκλωβισμενα μεσα στο σπιτι, και μην νομιζεται οτι τα εχω εξω παρατημενα και οτι τα βλεπω οποτε γουσταρω.Ισα ισα καθε μερα παιζω μαζι τους τοσο πολυ που αυτα πρωτα κουραζονται και πανε για ξεκουραση.

Και στην ερωτηση που εκανα ποιο ειναι καλυτερο να τα εχω μεσα ολη μερα και να τα βγαζω εξω μονο για μια ωρα η να τα εχω εξω να τρεχουν να γυμναζονται και να εχουν γενικα επαφη με τον κοσμο δεν μου απαντησατε..
Βασικα δεν θελω να τσακωθω με κανεναν σας απλα ο καθενας εχει την γνωμη του και δυστυχως με τον γραπτω λογο παρεξηγεσε πολυ ευκολα..

Φιλικα..:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.995
Ακριβώς γι' αυτό προσπαθούμε να αποφύγουμε τις ακραίες εκφράσεις. Δεν το καταφέρνουμε πάντα είναι αλήθεια. Και καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν έχουμε όλοι σκυλιά του σαλονιού.
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
Ενταξει ρε παιδια , μιλατε ολοι λες και ξερετε (οπως και εγω) τι θελει ενας σκυλος. Απλα κανουμε ικασιες για το πως και τι χρειαζεται ενας σκυλος για να ειναι χαρουμενος .Απλα ειναι αλλο να εχεις εναν σκυλο σαλονιου και αλλο εναν γερμανικο ποιμενικο και ενα βερναρδου και να τα εχω εγκλωβισμενα μεσα στο σπιτι, και μην νομιζεται οτι τα εχω εξω παρατημενα και οτι τα βλεπω οποτε γουσταρω.Ισα ισα καθε μερα παιζω μαζι τους τοσο πολυ που αυτα πρωτα κουραζονται και πανε για ξεκουραση.

Και στην ερωτηση που εκανα ποιο ειναι καλυτερο να τα εχω μεσα ολη μερα και να τα βγαζω εξω μονο για μια ωρα η να τα εχω εξω να τρεχουν να γυμναζονται και να εχουν γενικα επαφη με τον κοσμο δεν μου απαντησατε..
Βασικα δεν θελω να τσακωθω με κανεναν σας απλα ο καθενας εχει την γνωμη του και δυστυχως με τον γραπτω λογο παρεξηγεσε πολυ ευκολα..

Φιλικα..:)
να το εχεις μεσα και να το βγαζεις δυο τρεις ωρες την ημερα βολτα..δεν πρεπει να ειμαστε των ακρων του τυπου η κλειδαμπαρωμενος μεσα μερα νυχτα η αμωλημενος εξω να κανει οτι γουσταρει.σοβαρεψου λιγο σ'αυτα που ρωτας.μην υποβαθμιζεις την νοημοσυνη μας.
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
και εδω μεσα υπαρχουν ατομα που και ροτβαιλερ εχουν στο διαμερισμα η στο σπιτι και γερμανικο ποιμενικο(που'σαι ρε στελιο?)και μεγαλο δανο και μεγαλου μεγεθους ημιαιμο και λαμπραντορ και οτι θες.εσυ πως βολευεσαι μεσα στο σπιτι δηλαδη?γιατι δεν μενεις εξω να εχεις την απλα σου?αφου τα σκυλια σου δεν ειναι και πολυ μεγαλυτερα απο σενα υποθετω..αυριο μεθυριο αν γινει πνω απο 50 κιλα το παιδι σου θα το βγαλεις στην αυλη και θα το παιζεις που κα που για να ειναι ανετα?πες οτι μας δουλευεις να ηρεμησουμε δηλαδη.και το φυσικο περιιβαλλον του ανθρωπου πριν απο χρονια ηταν εξω αλλα εσυ μκενεις σε σπιτι νομιζω..γιατι στερεισαι το φυσικο σου περιβαλλον αφου ειναι καλυτερο απο τους 4 τοιχους?γιατι βασανιζεις τον εαυτο σου ε?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Κανεις δεν τσακωνεται γιατι πολυ απλα ειναι χαζο να εχουμε ''προσωπικα'' μεταξυ μας ενω δεν γνωριζομαστε.Οποτε cool...:D

Και στην ερωτηση που εκανα ποιο ειναι καλυτερο να τα εχω μεσα ολη μερα και να τα βγαζω εξω μονο για μια ωρα η να τα εχω εξω να τρεχουν να γυμναζονται και να εχουν γενικα επαφη με τον κοσμο δεν μου απαντησατε..
To μια ωρα ειναι δικο σου συμπερασμα.
Εγω μπορω να σου πω οτι αναλογως την μερα φτανουμε και 3-4 ωρες εκτονωσης και παιχνιδιου(αν νυσταζω-βαριεμαι αρκουμαστε σε απλη βολτα). Αλλοι απο εδω κανουν agility ,εκπαιδευση ,αθληματα με τα σκυλια τους κτλ. Οποτε δεν ισχυει αυτο που λες οτι τα κλεινουμε σε 4 τοιχους και παμε μια βολτα την ημερα.
Στο πατρικο μου εχω και εγω αυλη.Αν αφησω εξω την μικρη σε πληροφορω οτι στεκεται συνεχως εξω απο το παραθυρο και χτυπαει με το ποδι για να μπει μεσα -μαζι μας.;)

Τεσπα. Τα σκυλια σου με τον καιρο θα φτιαξουν δικη τους αγελη και εσυ θα εισαι εξω απο αυτη.

Και μια παρατηρηση δικη μου, επειδη ειχα σκυλο που ζουσε μονιμα εξω. ΔΕΝ χαιρεσαι το ζωντανο σου οπως θα το χαιροσουν αν ζουσε μεσα;).

Απλα ειναι αλλο να εχεις εναν σκυλο σαλονιου και αλλο εναν γερμανικο ποιμενικο και ενα βερναρδου
Σκυλος σαλονιου? Δηλαδη? Cocker? Juck Russell? Μικρα σε μεγεθος θες να πεις? Αν ναι,σε πληροφορω οτι ενα Juck Russell θα εβαζε κατω τον γερμανικο σου σε επιπεδα ενεργειας. Oποτε το θεμα του μεγεθους του σκυλου δεν παιζει κανεναν ρολο.

Βολτες βγαινουν τα σκυλια σου?
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
Κανεις δεν τσακωνεται γιατι πολυ απλα ειναι χαζο να εχουμε ''προσωπικα'' μεταξυ μας ενω δεν γνωριζομαστε.Οποτε cool...:D


To μια ωρα ειναι δικο σου συμπερασμα.
Εγω μπορω να σου πω οτι αναλογως την μερα φτανουμε και 3-4 ωρες εκτονωσης και παιχνιδιου(αν νυσταζω-βαριεμαι αρκουμαστε σε απλη βολτα). Αλλοι απο εδω κανουν agility ,εκπαιδευση ,αθληματα με τα σκυλια τους κτλ. Οποτε δεν ισχυει αυτο που λες οτι τα κλεινουμε σε 4 τοιχους και παμε μια βολτα την ημερα.
Στο πατρικο μου εχω και εγω αυλη.Αν αφησω εξω την μικρη σε πληροφορω οτι στεκεται συνεχως εξω απο το παραθυρο και χτυπαει με το ποδι για να μπει μεσα -μαζι μας.;)

Τεσπα. Τα σκυλια σου με τον καιρο θα φτιαξουν δικη τους αγελη και εσυ θα εισαι εξω απο αυτη.

Και μια παρατηρηση δικη μου, επειδη ειχα σκυλο που ζουσε μονιμα εξω. ΔΕΝ χαιρεσαι το ζωντανο σου οπως θα το χαιροσουν αν ζουσε μεσα;).


Σκυλος σαλονιου? Δηλαδη? Cocker? Juck Russell? Μικρα σε μεγεθος θες να πεις? Αν ναι,σε πληροφορω οτι ενα Juck Russell θα εβαζε κατω τον γερμανικο σου σε επιπεδα ενεργειας. Oποτε το θεμα του μεγεθους του σκυλου δεν παιζει κανεναν ρολο.

Βολτες βγαινουν τα σκυλια σου?
αααα ολη μερα εξω ειναι λεμε τι βολτες λες τωρα?δεν φτανει το εξω:paja1::paja1:
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Και φυσικα τα βγαζω εξω και παμε βολτα πανω στο λοφο.....αλλα ειπαμε εισαστε μερικοι ξερολες και πρεπει να σας ακουμε με της ικασιες σας και τα κομπλεξ σας..δεν εξηγητε αλλιως .. εχετε δικιο.

Και απο τον εκτροφεα που πηρα τον βερναρδο μου ειπε να τον βγαζω εξω 3-4 ωρες την ημερα χαχαχαχα ρε δεν πατε καλα..και επειδη 10 ατομα εχουν τα μεγαλοσωμα σκυλια μεσα σπιτι τους αυτο ειναι και το σωστο..

Μιχαελα κουλαρε λιγο και μην ειρωνευσαι συνεχεια δηλ. οσοι τα εχουμε εξω σε κηπο και οχι ταρατσα η μπαλκονι ειμαστε λαθος????:eek:
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
Και φυσικα τα βγαζω εξω και παμε βολτα πανω στο λοφο.....αλλα ειπαμε εισαστε μερικοι ξερολες και πρεπει να σας ακουμε με της ικασιες σας και τα κομπλεξ σας..δεν εξηγητε αλλιως .. εχετε δικιο.

Και απο τον εκτροφεα που πηρα τον βερναρδο μου ειπε να τον βγαζω εξω 3-4 ωρες την ημερα χαχαχαχα ρε δεν πατε καλα..και επειδη 10 ατομα εχουν τα μεγαλοσωμα σκυλια μεσα σπιτι τους αυτο ειναι και το σωστο..

Μιχαελα κουλαρε λιγο και μην ειρωνευσαι συνεχεια δηλ. οσοι τα εχουμε εξω σε κηπο και οχι ταρατσα η μπαλκονι ειμαστε λαθος????:eek:
ποιος μιλησε για ταρατσα??:confused::confused:οταν λεω σπιτι εννοω αυτο που περιβαλλεται απο τοιχουν και παραθυρα με θερμανση καναπεδες χαλια καρεκλες τραπεζια κουζινα δωματια..εσυ αυτα τα εχεις στην ταρατσα?:confused::confused:οταν λεω τα εχουν καποιοι στο σπιτι εννοω στο σπιτι και οχι στην ταρατσα.και ναι αυτο ειναι το σωστο κατ'εμε
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Βρε παιδια τον ταραξατε τον ανθρωπο. Δεν ειναι ο μονος που εχει τα σκυλια του εξω σε αυτο το φορουμ. Και σιγουρα δεν θα τον πεισετε να τα βαλει μεσα.

Απ οτι βλεπω για τροφη ηρθε να ρωτησει και εδω και 3 σελιδες ειστε οφ τοπικ
:rolleyes:
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
σωστα υπαρχουν και μερικοι που βαζουν στα σκυλια τους ρουχαλακια και παπουτσακια,κοιμουνται μαζι και σε λιγα χρονια θα ζευγαρωνουν .............αφηστε τα μιση παιδες,..........
τα σκυλια πρεπει να ζουν στη φυση και οχι να καλυπτουν τα δικα μας κενα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78