Υπερηχογράφημα ( υπέρηχο καρδιάς) στην Αθήνα


Arti

Member
10 Ιουνίου 2022
9
1
Καλησπέρα σας!
Ο σκύλος μου είναι Pomeranian, 9 κιλών και είναι 10 ετών. Τον λένε Άρτη και είναι ένα πολύ καλό παιδι. Τον τελευταίο καιρό παθαίνει κρίσεις που ξεκινούν σαν δυνατός βήχας και πρόσφατα λιποθύμησε για περίπου 2-3 δευτερόλεπτα μετά από τέτοιο βήχα.
Ρώτησα τον γιατρό μας, μου είπε να κάνω υπερηχογράφημα καρδιάς.
Το πρόβλημα είναι ότι με την παραμικρή συγκίνηση, ο Άρτη αρχίζει να βήχει και φοβάμαι ότι θα λιποθυμήσει ξανά με τις χειρότερες συνέπειες.
Η απορία μου είναι αν στην Αθήνα κάνουν υπέρηχο καρδιάς στο σπίτι. Από όσο ξέρω το ίδιο το μηχάνημα υπερήχων είναι παρόμοιο με ένα λαπτοπ και μπορεί να γίνει στο σπίτι, αλλά δεν ξέρω αν το κάνουν εδώ. Δεν βρήκα πληροφορία στο Διαδίκτυο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία, τόσο για την υπερηχογραφική εξέταση όσο και για παρόμοια συμπτώματα των κατοικίδιων σας.
 






Arti

Member
10 Ιουνίου 2022
9
1
Μίλησε με τον Γιώργο Μαντζιαρα
697 3663363
Μόλις μίλησα με τον γιατρό, είπε ότι μπορεί να γίνει υπέρηχος στο σπίτι, αλλά προσωπικά ο ίδιος είναι πολύ απασχολημένος και δεν θα μπορεί. Για εξέτασή στην Κλινική του μόνο μετά από 10 ημέρες.
Δυστυχώς, η Κηφισιά είναι πολύ μακριά μας. Μένουμε Λεωφόρου Αλεξάνδρας και Ιπποκράτους.
Ευχαριστώ και πάλη! Συνεχίζουμε να ψάχνουμε!
 
  • Like
Reactions: TARA


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
873
979
28
παρτε ενα τηλεφωνο στο vetultrasound, 21 6700 2898, δευτερα τεταρτη παρασκευη 12:00 με 20:00. δε γνωριζω εαν προσφερουν υπερηχο στο σπιτι, ομως ο χριστοφορος ειναι εξαιρετικος, νεο παιδι, εξηγει τα παντα, και εχουν πιστοποιησεις fear-free. επισης ειναι μολις λιγα λεπτα κοντα σας!
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.290
7.953
παρτε ενα τηλεφωνο στο vetultrasound, 21 6700 2898, δευτερα τεταρτη παρασκευη 12:00 με 20:00. δε γνωριζω εαν προσφερουν υπερηχο στο σπιτι, ομως ο χριστοφορος ειναι εξαιρετικος, νεο παιδι, εξηγει τα παντα, και εχουν πιστοποιησεις fear-free. επισης ειναι μολις λιγα λεπτα κοντα σας!
Υπέρηχο καρδιάς αν κατάλαβα καλά κάνει μόνο στο κέντρο στο Παλαιό Φάληρο, δε κάνει στην Αλεξανδρας.( Δε ξέρω αν ήταν κατι παροδικό όμως η κατάλαβα λαθος)

Όντως όμως ήταν στρες φρι η φάση και ο γιατρος πολυ ήρεμος και γλυκός και αναλυτικός.
 


Arti

Member
10 Ιουνίου 2022
9
1
παρτε ενα τηλεφωνο στο vetultrasound, 21 6700 2898, δευτερα τεταρτη παρασκευη 12:00 με 20:00. δε γνωριζω εαν προσφερουν υπερηχο στο σπιτι, ομως ο χριστοφορος ειναι εξαιρετικος, νεο παιδι, εξηγει τα παντα, και εχουν πιστοποιησεις fear-free. επισης ειναι μολις λιγα λεπτα κοντα σας!

Καλημέρα!
Ναι, τηλεφώνησα εκεί τη Δευτέρα πριν διαβάσω το σχόλιο σας.
Δεν κάνουν υπερήχους στο σπίτι, αλλά κλείσαμε ραντεβού να πάμε στην κλινική που είναι στην Ιλίσια. Αν ο Άρτι είναι καλύτερα, θα προσπαθήσουμε να φτάσουμε εκεί. Ήθελα να κάνουν και ακτινογραφία θώρακος, αλλά δυστυχώς δεν το κάνουν εκεί.
Αυτή η δυσκολία στην αναπνοή με ανησυχεί, ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους πνεύμονες. Αλλά, ας κάνουμε τουλάχιστον υπερηχογράφημα καρδιάς.
Και μια ακόμη παράκληση! Μήπως ξέρετε καλό κτηνίατρο - καρδιολόγο;