Υπερβολή των φιλοζωικών οργανώσεων


marytherion

Well-Known Member
16 Απριλίου 2010
292
257
KORYDALLOS
ευτυχώς η εθελόντρια που με βοήθησε με τη Νταίζη ήταν ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να μου τύχει δεν ήταν καθόλου πιεστική είχε πλήρη κατανόηση με τις ανησυχίες μου και με βοήθησε άριστα με την προσαρμογή .ήταν ένα από τα μεγάλα μου άγχη όταν αποφάσισα να βάλω πάλι σκυλάκι στη ζωή μου...μήνες μετά μάλιστα στην αρχή της εφηβείας της πριν τη στείρωση που μου σκάγανε όλα μαζί,με εξέπληξε δίνοντάς μου επιλογή να την ξαναβάλουμε για υιοθεσία αν δεν ταιριάζαμε,πράγμα φυσικά που ποτέ δε θέλησα...για μένα ήταν και είναι πρότυπο εθελόντριας και γνήσιας φιλόζωης χωρίς να βγάζει υστερία...κι αυτή με τη σειρά της ισχυρίζεται ότι υπήρξαμε η ομορφώτερη υιοθεσία πο την αποψη συνεργασίας και υπεθυνότητας άσχετα αν τη Νταίζη την πήρα απο τον κτηνίατρο της πόλης της κι όχι καν από την ίδια..εκτός απο τη Νταιζούλα απόκτησα και μια καλή φίλη που μιλάμε τακτικά
 
  • Like
Reactions: mareco


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.747
1.507
Illinois, USA
Μάγκες μου, στο Αμέρικα, που κάθε άλλο παρά πίσω είναι στο θέμα φιλοζωίας, ισχύουν τα εξής:

1) Είσαι υποχρεωμένος να έχεις στειρωμένο το σκύλο αν δεν είσαι επίσημος εκτροφέας. Η φιλοζωική δεν στον δίνει αστείρωτο καταρχήν και αν πάρεις από εκτροφέα, θα σου επιτρέψει να είναι αστείρωτος, μόνον αν θεωρήσει ο εκτροφέας ότι πρόκειται για σκύλο αναπαραγωγής και όντως ξέρεις τι κάνεις. Δικός του σκύλος είναι, τον δίνει με ό,τι όρους θέλει. Αν θεωρεί ότι ο σκύλος του δεν κάνει για αναπαραγωγή, στην οποία περίπτωση θα τον έδινε μόνο σε κανονικό εκτροφέα και όχι σε όποιον παρουσιάστηκε, τότε θα σου τον δώσει ως συντροφιάς και θα είναι στειρωμένος. Επίσης δεν στον δίνει για φύλακα και ορισμένες φυλές θα στις δώσει αν σου κάνει επίσημο background check.

2) Ο σκύλος δεν επιτρέπεται στον κήπο και μάλιστα στο Καλαμποκιστάν, Ιλινόι, δεν επιτρέπεται γενικώς έξω διότι έχουμε τρελές θερμοκρασίες: χειμώνα -50 (ΔΕΝ κάνω πλάκα) και καλοκαίρι 40 με 100% υγρασία (επίσης δεν κάνω πλάκα). Όταν το Πάντα-Πάντα βγαίνει για κατούρημα, έρχομαι κι εγώ μπαμπουλωμένη διότι αν τον δουν μόνο του, φωνάζουν την αστυνομία. Αν δε ο σκύλος είναι μόνος του έξω και γαβγίζει για πάνω από 15 λεπτά, πάλι έρχεται η αστυνομία και στον παίρνει.

3) Η φιλοζωική, όπως και ο εκτροφέας, έχει δικαίωμα να κάνει έλεγχο αν ο σκύλος περνάει καλά. Επίσης δεν έχεις δικαίωμα να τον δώσεις αλλού διότι νομικά ναι μεν είναι δικός σου, επίσης όμως νομικά είναι δικός σου υπό όρους. Π.χ. πάντα ενημερώνω ακόμα και τώρα τις φιλοζωικές τι κάνουν και πώς τα περνάνε το Πάντα-Πάντα και η Σάνι (γάτα) και μάλιστα βάζω τακτικά και φωτογραφίες στο ΦΒ για να τους βλέπουν ότι καρδαμώνουν και δεν καταπιέζονται (μάλλον εμένα καταπιέζουν δηλαδή τα δυο γουρούνια).

4) Ο σκύλος ανήκει στη φιλοζωική πριν τον πάρεις εσύ και επομένως μπορεί να ζητήσει ό,τι θέλει. Π.χ. μπορεί να σου πει ότι δεν θα είναι μόνος αλλά θα έχει και δεύτερο σκύλο παρέα, π.χ. θηλυκό αν δεν αντέχει τους αρσενικούς. Ή ότι δεν θα έχει γάτα. Ή ότι θα έχει γάτα. Ή δύο γάτες. Ή πέντε γάτες. Ή παπαγάλο.

5) Και εν κατακλείδι, ο σκύλος για το σπίτι είναι αφού υποτίθεται ότι κάνει συντροφιά με τους ανθρώπους και γι' αυτό υπάρχει. Υπερβολικό θα ήταν να σου έλεγε να κοιμάσαι μαζί του στο κρεβάτι σου και να φοράτε και οι δυο ασορτί πιτζάμες.

Σχετικά με την Ελλάδα, θα έλεγα ότι δεν είναι πλέον τόσο πίσω και έχει βελτιωθεί άρδην. Π.χ. δες τι ποινές επιβάλλονται τώρα για κακοποίηση ζώων. Έχει ακόμα δρόμο βέβαια, αλλά πάει πολύ καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
459
288
dog-place.blogspot.com
στο εξωτερικο τα στειρωνουν σε παρα πολυ μικρη ηλικια. επισης, στην αμερικη, πολλες "φιλοζωικες" τα θανατωνουν αν δεν υιοθετηθουν, κι ας μην εχουν επιθετικη συμπεριφορα. δεν ειναι ολα ροδινα στο εξωτερικο.
 
  • Like
Reactions: Ans and GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.833
5.068
patra
grdane.blogspot.com
Μάγκες μου, στο Αμέρικα, που κάθε άλλο παρά πίσω είναι στο θέμα φιλοζωίας, ισχύουν τα εξής:

1) Είσαι υποχρεωμένος να έχεις στειρωμένο το σκύλο αν δεν είσαι επίσημος εκτροφέας. Η φιλοζωική δεν στον δίνει αστείρωτο καταρχήν και αν πάρεις από εκτροφέα, θα σου επιτρέψει να είναι αστείρωτος, μόνον αν θεωρήσει ο εκτροφέας ότι πρόκειται για σκύλο αναπαραγωγής και όντως ξέρεις τι κάνεις. Δικός του σκύλος είναι, τον δίνει με ό,τι όρους θέλει. Αν θεωρεί ότι ο σκύλος του δεν κάνει για αναπαραγωγή, στην οποία περίπτωση θα τον έδινε μόνο σε κανονικό εκτροφέα και όχι σε όποιον παρουσιάστηκε, τότε θα σου τον δώσει ως συντροφιάς και θα είναι στειρωμένος. Επίσης δεν στον δίνει για φύλακα και ορισμένες φυλές θα στις δώσει αν σου κάνει επίσημο background check.

2) Ο σκύλος δεν επιτρέπεται στον κήπο και μάλιστα στο Καλαμποκιστάν, Ιλινόι, δεν επιτρέπεται γενικώς έξω διότι έχουμε τρελές θερμοκρασίες: χειμώνα -50 (ΔΕΝ κάνω πλάκα) και καλοκαίρι 40 με 100% υγρασία (επίσης δεν κάνω πλάκα). Όταν το Πάντα-Πάντα βγαίνει για κατούρημα, έρχομαι κι εγώ μπαμπουλωμένη διότι αν τον δουν μόνο του, φωνάζουν την αστυνομία. Αν δε ο σκύλος είναι μόνος του έξω και γαβγίζει για πάνω από 15 λεπτά, πάλι έρχεται η αστυνομία και στον παίρνει.

3) Η φιλοζωική, όπως και ο εκτροφέας, έχει δικαίωμα να κάνει έλεγχο αν ο σκύλος περνάει καλά. Επίσης δεν έχεις δικαίωμα να τον δώσεις αλλού διότι νομικά ναι μεν είναι δικός σου, επίσης όμως νομικά είναι δικός σου υπό όρους. Π.χ. πάντα ενημερώνω ακόμα και τώρα τις φιλοζωικές τι κάνουν και πώς τα περνάνε το Πάντα-Πάντα και η Σάνι (γάτα) και μάλιστα βάζω τακτικά και φωτογραφίες στο ΦΒ για να τους βλέπουν ότι καρδαμώνουν και δεν καταπιέζονται (μάλλον εμένα καταπιέζουν δηλαδή τα δυο γουρούνια).

4) Ο σκύλος ανήκει στη φιλοζωική πριν τον πάρεις εσύ και επομένως μπορεί να ζητήσει ό,τι θέλει. Π.χ. μπορεί να σου πει ότι δεν θα είναι μόνος αλλά θα έχει και δεύτερο σκύλο παρέα, π.χ. θηλυκό αν δεν αντέχει τους αρσενικούς. Ή ότι δεν θα έχει γάτα. Ή ότι θα έχει γάτα. Ή δύο γάτες. Ή πέντε γάτες. Ή παπαγάλο.

5) Και εν κατακλείδι, ο σκύλος για το σπίτι είναι αφού υποτίθεται ότι κάνει συντροφιά με τους ανθρώπους και γι' αυτό υπάρχει. Υπερβολικό θα ήταν να σου έλεγε να κοιμάσαι μαζί του στο κρεβάτι σου και να φοράτε και οι δυο ασορτί πιτζάμες.

Σχετικά με την Ελλάδα, θα έλεγα ότι δεν είναι πλέον τόσο πίσω και έχει βελτιωθεί άρδην. Π.χ. δες τι ποινές επιβάλλονται τώρα για κακοποίηση ζώων. Έχει ακόμα δρόμο βέβαια, αλλά πάει πολύ καλύτερα.
@Sara καλησπέρα...
μια και το θέμα καταπιάνεται με τις υπερβολές κι όχι την ανάλυση του νόμου, θα σταθώ στις δικές σας υπερβολές πρώτα και μετά θα προσπαθήσω να σου δείξω λίγο τις υπερβολές των ελληνικών φιλοζωικών.....

με το 1. και το 2. δεν θα σταθώ καθόλου αν και στο 2 τρώγομαι λιγάκι.
πάμε στο 3.
το να γίνεται έλεγχος θεμιτό μέχρι ενός σημείου. αν σε έχουν ελέγξει κατά διαστήματα για 1,2,3 χρόνια και είναι όλα οκ φαντάσου το ανθρώπινο δυναμικό που χρειάζεται να σε ελέγχουν εφόρου ζωής για όλα τα σκυλιά που έχουν δώσει για υιοθεσία.
για μένα το υπέρβαρο θα έπρεπε να θεωρείται επίσης κακοποίηση μια και μειώνει το προσδόκιμο ζωής του σκύλου.
4, εννοείται ότι εφόσον ανήκει σε φιλοζωική μπορεί να ζητήσει ότι θέλει αλλά,,, αυτά τα έχετε συζητήσει τα έχετε συμφωνήσει ΠΡΙΝ πάρεις τον σκύλο. Φαντάζομαι κατόπιν εορτής είτε από την απομάκρυνση του ταμείου, ουδεμία ευθύνη φέρεται...
για το 5. θα σε εκπλήξω μάλλον.
ακόμα και εν έτη 2024 ο σκύλος χρησιμοποιείται για διάφορες εργασίες όπως διάσωση, έρευνα, φύλαξη αλλά και συνοδεία και προστασία ποιμνίων και μάλιστα αν θέλουμε να μιλήσουμε και για την προστασία της άγριας πανίδας όλες οι έρευνες καταδεικνύουν ως την χρήση σκύλων για προστασία από θηρευτές την μόνη ενδεδειγμένη λύση.

δεν ξέρω για το ΑΜΈΡΙΚΑ σίγουρα θα υπάρχουν κι εκεί αυτόχθονες πληθυσμοί, αλλά στην Ελλάδα υπάρχουν.
και μάλιστα πληθυσμοί που δεν είναι αναγνωρισμένοι από την ελληνική καθαρόαιμη κυνοφιλία άρα δεν υπάρχουν κι επίσημοι εκτροφείς .και κυκλοφορούν ως επί το πλείστον στην επαρχία, ελευθεροι στα αγροκτήματα είτε ακόμα και στα δάση γύρω από τα χωριά ως ελεύθερα ζώα .

Το να τα πιάνουμε και να τα στειρώνουμε αδιακρίτως με την δικαιολογία να σταματήσουμε την παρουσία των αδέσποτων, οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια σε εξαφάνιση πληθυσμών που υπάρχουν στον ελλαδικό χώρο τουλάχιστον τα τελευταία 7000 χρόνια και τείνουν πλέον να εξαφανιστούν. ( Δεν μιλώ για αδέποτα τύπου ντοπερμαν λυκόσκυλα είτε το οτιδήποτε που αν το στειρώσεις κι εξαφανιστει θα συνεχίσει να υπάρχει μέσω των επίσημων εκτροφέων),
Τώρα θα μιλήσουμε για την υπερβολή. Μία εκ των αυτόχθονων αυτών πληθυσμών είναι και η γνωστή πλέον Αλωπεκίδα.
Ο νόμος απαγορεύει την στείρωση κάτω του ενός έτους κι αν ακόμα κι έτσι το θεωρώ κακοποίηση αν γίνεται για μη ιατρικούς λόγους, εμφανίζονται οι φιλόζωες και ενώ χρησιμοποιούν τον δόκιμο όρο Αλωπεκίδα , άρα γνωρίζουν όσα προείπαμε.... πάνε και στειρώνουν 7 μηνών κουτάβια ( έγκλημα, κακοποίηση και με την βούλα του νόμου) για να μη δοθούν στην αντίστοιχη Οργάνωση που έχει δημιουργηθεί για την διάσωση τους.

όχι στο θέμα της φιλοζωίας στο Ελλάντα είμαστε στον μεσαίωνα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.747
1.507
Illinois, USA
@bella_gr εξαρτάται. Π.χ. πολλές φιλοζωικές είναι no-kill, κυρίως οι ιδιωτικές. Οι δημόσιες (σερίφης) θανατώνουν λόγω υπερπληθυσμού μόνον αν είναι σε φτωχές κομητείες και δεν υπάρχουν λεφτά. Π.χ. μια φορά βρήκα μια Αυστραλέζα που είχε διροφιλαρίωση σε κυνοκομείο της Τζώρτζια. Μου είπαν ότι θα την άφηναν να πεθάνει διότι ούτε για εμβόλια δεν είχαν λεφτά. Οπότε φώναξα την εταιρεία προστασίας Αυστραλέζων και στείλανε σκυταλοδρομία να την πάρουν και να την φέρουν στο Ουισκόνσιν. Την γιατροπόρεψαν, εμβολίασαν και την έδωσαν για υιοθεσία. Εννοείται δεν είναι τέλεια τα πράματα. Όμως υπάρχει μεγάλη εθνική προσπάθεια για να μην θανατώνονται τα σκυλιά και έχουν κατεβεί από κει που θανατώνανε 20 εκατομμύρια το χρόνο (είμαστε και ανοικονόμητη ως χώρα) στα τέσσερα και κατεβαίνουμε.

@GRDANE, ω Πελώριε Δανέ, έχεις δίκιο ότι έχουμε ΒΥΒ στο Αμέρικα, εξ ου και τα αζήτητα, εξ ου και σκυλιά όπως το Πάντα-Πάντα. Όμως προσπαθούμε να μην είμαστε τόσο άχρηστοι κι εδώ πέφτει ξύλο έτσι και πιάσουν κανέναν. Το πρόβλημα εξακολουθούν να είναι τα παπυμιλάδικα, κυρίως με τους Άμις και τα προνόμια τους, οι οποίοι σημειωτέον "εξέθρεψαν" το Μουφ. Εννοείται ότι τα προσυμφωνεί κανείς με τη φιλοζωική πάντα πριν υιοθετήσει. Πάντως γίνονται όντως στειρώσεις κι ακόμα δεν έχουμε τελειώσει με τα αζήτητα. Μας φτάσανε όμως στο να θανατώνονται πολύ λιγότερα αζήτητα σκυλιά από παλιά.

Σχετικά με τα υπέρβαρα που λες, θα πρέπει να συλληφθούν τα τρία τέταρτα της Αμερικής διότι τα ζώα εδώ είναι πολύ οικονομημένα, όπως και οι κατσαρίδες και οι άνθρωποι και λοιπά αμερικάνικα που είναι, ως γνωστόν, πάντοτε μεγάλα. Δεν έχω ιδέα τι γίνεται με αυτόχθονες πληθυσμούς και αν υπάρχουν. Ξέρω για άλογα και άγρια βόιδια, κυρίως στην Άγρια Δύση, αλλά δεν έχω δει σκύλο. Έχουμε γάτες άγριες όμως που βοηθάμε στην καταπολέμηση ποντικιών στα χωράφια και συνήθως τις πιάνουν με παγίδες, τις στειρώνουν, γιατροπορεύουν και μετά τις αφήνουν πάλι στα χωράφια. Γενικά όμως αυτές δεν εξημερώνονται.

Οι στειρώσεις στις ΗΠΑ γίνονται όντως συνήθως πριν τον πρώτο χρόνο, αλλά δεν χρειάστηκε ποτέ να ασχοληθώ με αυτό το θέμα εφόσον και οι δυο σκύλοι μου ήρθαν στειρωμένοι και η Μουφίκια Γουρουνίκια (η γάτα) στειρώθηκε στο καταφύγιο μόλις απογαλακτίστηκαν τα γατούνια της. Η κτηνίατρος του Μουφ έλεγε ότι είχε βγάλει το συμπέρασμα ότι είχε στειρωθεί κάτω από ενός έτους, το Πάντα σίγουρα το στείρωσαν στα ενάμισυ διότι ο πρώτος του αφεντικός που του τον πήραν δεν τον είχε στειρώσει και τον είχε πετάξει έξω και η Γουρουνίκια ήταν περίπου ενός έτους. Δεν ξέρω καν αν ήταν καλό το ότι έκανε γατάκια σε εκείνη την ηλικία διότι τα μισά, λέει, πέθαναν και η ίδια ήταν μικροσκοπικότατη, περί τα τρία κιλά!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.260
Athens
Η παράνοια που λέγαμε... μου 'χει ανέβει το αίμα στο κεφάλι, γιατί όταν βλέπω γαλλάκι με πονάει περισσότερο.


9 χρόνων γαλλικό (με προσδόκιμο 12-13) με όγκο στην καρδιά. Στην καρδιά. Μη εγχειρήσιμο. Και πας να το βάλεις σε χημειοθεραπεία. Που ως γνωστόν η χημειοθεραπεία είναι συμπληρωματική πριν ή μετά την αφαίρεση του όγκου. Δηλαδή να κάνουμε μια τρύπα στο νερό, απλώς να γαμήσουμε το σκυλί να πεθάνει πιο επώδυνα για να πούμε οι αμάμητες άπλυτες φιλοζωικούδες ότι προσπαθήσαμε τα πάντα - δώστε λάικς. Αει στο διάλο.

Αν δεν είχα το μαλακοσταφ που τρώει σκύλους θα πήγαινα να το βουτήξω από εκεί μέσα νύχτα, τουλάχιστο να ζήσει όσο ζήσει ξεκούραστα χωρίς να το πηδήξουν οι κάργιες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.830
Η παράνοια που λέγαμε... μου 'χει ανέβει το αίμα στο κεφάλι, γιατί όταν βλέπω γαλλάκι με πονάει περισσότερο.


9 χρόνων γαλλικό (με προσδόκιμο 12-13) με όγκο στην καρδιά. Στην καρδιά. Μη εγχειρήσιμο. Και πας να το βάλεις σε χημειοθεραπεία. Που ως γνωστόν η χημειοθεραπεία είναι συμπληρωματική πριν ή μετά την αφαίρεση του όγκου. Δηλαδή να κάνουμε μια τρύπα στο νερό, απλώς να γαμήσουμε το σκυλί να πεθάνει πιο επώδυνα για να πούμε οι αμάμητες άπλυτες φιλοζωικούδες ότι προσπαθήσαμε τα πάντα - δώστε λάικς. Αει στο διάλο.

Αν δεν είχα το μαλακοσταφ που τρώει σκύλους θα πήγαινα να το βουτήξω από εκεί μέσα νύχτα, τουλάχιστο να ζήσει όσο ζήσει ξεκούραστα χωρίς να το πηδήξουν οι κάργιες.
Μακάρι να μπορούσες να το πάρεις.
Από κει και πέρα δεν ξέρω κατά πόσον είναι σωστά αυτά που γράφεις. Σε περιπτώσεις όγκων μη χειρουργήσιμων σε ανθρώπους προχωρούν σε χημειοθεραπεία οι ογκολογοι παρατείνοντας σημαντικά την ζωή των ασθενών και σε πολλές περιπτώσεις με καλή ποιότητα ζωής. Δεν ξέρω τι γίνεται με τους σκύλους αλλά λογικά ισχύει κάτι ανάλογο.
 
  • Like
Reactions: TARA and Estranged


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.260
Athens
Μακάρι να μπορούσες να το πάρεις.
Από κει και πέρα δεν ξέρω κατά πόσον είναι σωστά αυτά που γράφεις. Σε περιπτώσεις όγκων μη χειρουργήσιμων σε ανθρώπους προχωρούν σε χημειοθεραπεία οι ογκολογοι παρατείνοντας σημαντικά την ζωή των ασθενών και σε πολλές περιπτώσεις με καλή ποιότητα ζωής. Δεν ξέρω τι γίνεται με τους σκύλους αλλά λογικά ισχύει κάτι ανάλογο.
Οι χημειοθεραπείες είναι συνήθως διαδικασίες επώδυνες και όσο πιο ευάλωτο είναι το σκυλί (ηλικία, άλλα προβλήματα) τόσο αυξάνει η οδύνη τους. Εκτός αν υπάρχουν καινούργια πρωτόκολλα που δεν τα ξέρω. Αν μιλούσαμε πάντως για ένα γαλλικό έως 6-7 ετών θα είχε νόημα. Αν πάλι μιλούσαμε για ένα πιο "φυσιολογικό" σε αντοχές και πιο μακρόβιο σκύλο πάλι αλλάζει το θέμα. Όμως ένα γαλλικό μπουλντόγκ στα 9 του συνήθως ξεκινά να γερνάει. Όσον αφορά τον όγκο στην καρδιά, πέρα του ότι δεν είναι εγχειρίσιμος, είναι ένα πρόβλημα που θα προκαλέσει μάλλον δύσπνοιες ή και αναπνευστικές κρίσεις. Δεν είναι ένας όγκος στο πόδι ή στο στέρνο που δεν θα έχει άμεση επίδραση σε κάποια ζωτική λειτουργία. Η λογική μου λέει ότι θα το πλάκωνα στις κορτιζόνες ή στα CDB και όσο πάει, να πάει ήρεμα και καλά.

Και θα θίξω και ένα άλλο θέμα, το οικονομικό:
Πόσα άλλα ζώα ταίζεις, τους θεραπεύεις το καλαζαρ, φιλοξενείς, στειρώνεις με τα χρήματα της χημειοθεραπείας ενός γέρικου σκυλιού με αμφίβολα αποτελέσματα; Που είναι πιο λογικό να πάνε τα χρήματα?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.632
7.081
Σε περιπτώσεις όγκων μη χειρουργήσιμων σε ανθρώπους προχωρούν σε χημειοθεραπεία οι ογκολογοι παρατείνοντας σημαντικά την ζωή των ασθενών και σε πολλές περιπτώσεις με καλή ποιότητα ζωής. Δεν ξέρω τι γίνεται με τους σκύλους αλλά λογικά ισχύει κάτι ανάλογο.
Και στους σκύλους το ίδιο.

Αναλογία φυσικά την περίπτωση, όπως κ στους ανθρώπους.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.833
5.068
patra
grdane.blogspot.com
σε μεγάλη ηλικία κι ευαίσθητους οργανισμούς δεν προχωρούν με χημειοθεραπεία που είναι επώδυνη και σπάνια ανταποκρίνεται ο οργανισμός σε τετοιες περιπτώσεις. Στους ανθρώπους προχωρούν με ανοσοθεραπεία κάτι εξίσου δύσκολο όχι επώδυνο και περισσότερο αποτελεσματικό. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε σκύλους .
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.830
σε μεγάλη ηλικία κι ευαίσθητους οργανισμούς δεν προχωρούν με χημειοθεραπεία που είναι επώδυνη και σπάνια ανταποκρίνεται ο οργανισμός σε τετοιες περιπτώσεις. Στους ανθρώπους προχωρούν με ανοσοθεραπεία κάτι εξίσου δύσκολο όχι επώδυνο και περισσότερο αποτελεσματικό. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε σκύλους .
Σαφέστατα. Αλλά δεν είναι τόσο η ηλικία όσο η γενική κατάσταση του ατόμου. Έχω προσωπικές εμπειρίες και σε περίπτωση 78 χρονης ασθενούς προχώρησαν σε χημειοθεραπείες με θαυμαστά αποτελέσματα (μη χειρουργήσιμος καρκίνος παγκρέατος και επιβίωση 3 χρόνια και προχωράμε), και σε 89 χρονη ασθενή που πράγματι δεν προχώρησαν σε χημειοθεραπεία αλλά εναλλακτικά έδωσαν ορμονοθεραπεία που δυστυχώς ούτε αυτή έγινε ανεκτή. Αυτά για ανθρώπους.

Δεν υποστηρίζω ότι καλώς κάνουν στη συγκεκριμένη περίπτωση. Μόνο αν ήμουν ογκολόγος θα μπορούσα να είχα εμπεριστατωμένη άποψη. Αυτό που λέω είναι ότι κατά περίπτωση εξετάζονται τα θεραπευτικά σχήματα και σε ανθρώπους και σε ζώα.
Και ο λόγος που τα γράφω είναι για να καταλάβουμε όλοι και να το χωνέψουμε ότι πλέον ο καρκίνος είναι μια ασθένεια σε πολλές περιπτώσεις ιάσιμη και σε αρκετές περιπτώσεις αντιμετωπίσιμη με πολύ καλή πρόγνωση. Οπότε και για ανθρώπους δεν πρέπει να μας πιάνει απελπισία αλλά και για ζώα δεν πρέπει να σκεφτόμαστε ότι μόνο η ευθανασία είναι η λύση. Και όλα αυτά τα λέω έχοντας πάντα στο μυαλό τα τέρατα,που κάνουν συχνά, οι φιλόζωες που αναλαμβάνουν αδέσποτα. Για την δόξα ή και για οικονομικά οφέλη σε πολλές περιπτώσεις.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TARA and Estranged


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.830
Δείτε εδώ κατάσταση...


Και πρόσφατη ανάρτηση

"

Ίσως κάποια στιγμή καταφέρω να γράψω πιο αναλυτικά το τι έχει συμβεί. Επειδή όμως έχω εισπράξει το αληθινό σας ενδιαφέρον για την Κάσι οφείλω να σας ενημερώσω για τα παρακάτω.
Η κυρία που με κάλεσε και μου είπε να σταματήσω να ψάχνω γιατί -ενώ ήταν τάχα μου φιλοξενούμενη- είδε ένα φορτηγό ή αγροτικό να παίρνει το σκυλάκι μου από την Μουσών και δεν μου έλεγε παρά τα παρακαλετά μου, παρά το ποσό την ικέτευσα, το σημείο ακριβώς που το είδε για να μπορέσω να βγάλω άκρη από τις ΚΑΜΕΡΕΣ, ήταν μια κυρία που τελικά έμενε στην Μουσών μαζί με την κόρη της ένα λεπτό μακρυά από το Σπιτι που χάθηκε η Κάσι και θεωρούν τους εαυτούς τους μάλιστα ιδιαίτερα φιλόζωους ανώτερους των υπολοίπων για να αποφασίζουν την τύχη της Κάσι μου. Ο λόγος που μου έκρυβε τόσο καιρό το σημείο που τα «είδε» δήθεν όλα ήταν ακριβώς επειδή φοβόταν τις ΚΑΜΕΡΕΣ.
Τις ημέρες μάλιστα που εγώ φώναζα το όνομα της Κάσι μέρα και νύχτα κλαίγοντας η Κάσι μάλλον ήταν ακόμα στο Σπιτι τους. Γι αυτό ακριβώς το λόγο προσπάθησε να με αποπροσανατολίσει και να με μπερδέψει και με κάλεσε για να κάνω αυτό ακριβώς που μου είπε «να σταματήσω να την ψάχνω στην συγκεκριμένη γειτονια».
Θεωρούν λοιπόν, ότι εφόσον η Κάσι δεν είχε τσιπ έχουν το δικαίωμα να αποφασίσουν για την μοίρα της, για την ζωή της και για την ζωή της οικογένειας μου στερώντας από την Κάσι εμάς και από εμάς την Κάσι με ότι και αν σημαίνει αυτό για όλους μας. Η μοναδική στιγμή ειλικρίνειας που είχε απέναντι μας όσο την εκλιπαρούσαμε ήταν να πει μπροστά σε αστυνομικούς απευθυνόμενη στον άντρα μου πριν 3 ημέρες «γιατί ρε γ@@@νε μ@@@κα δεν της είχες τσιπ;»!
Ζήτησα να με λυπηθεί με όλη την ειλικρίνεια της ψυχής μου και της ορκίστηκα πως δεν θα γίνει τίποτα αν μου την φέρει.
Επειδή ξέρω ότι αυτές οι γραμμές θα διαβαστούν από εκείνη και τους οικείους της, θέλω να δεσμευτώ δημόσια ότι αν μου επιστρέψει με ασφάλεια το σκυλάκι μου ουδέποτε θα δημοσιεύσω τα ονόματά τους και καμία νομική ενέργεια δεν θα κάνω απέναντι τους. Δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα απο εμένα. Δεσμεύομαι ότι θα πάρω το σκυλάκι μου και θα τελειώσει το θέμα. Είμαι νέα μαμά και έχω πολύ σημαντικότερα και ομορφότερα πράγματα να κάνω στην ζωή μου από το να δημιουργώ έχθρες ή να μισώ τον οποιονδήποτε. Οποιοδήποτε λάθος και αν έκαναν θα το προσπεράσω αρκεί να ξαναπάρω την Κάσι στην αγκαλιά μου.
Θέλω να γνωρίζετε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η Κάσι να έχει δοθεί από αυτές για υιοθεσία με μια ψεύτικη ιστορία ενός ζώου που πέθανε ο ιδιοκτήτης, η που κακοποιούνταν η οτιδήποτε. Παρακαλώ συνεχίστε τις κοινοποιήσεις γιατί η Κάσι ζει και βρίσκεται σε κάποιο σπίτι μάλλον χωρίς να γνωρίζουν ότι την ψάχνουμε.
Υπάρχει φυσικά η πιθανότητα να την έχει δώσει σε κάποιο δικό της πρόσωπο του οικογενειακού της περιβάλλοντος η του στενού της κύκλου. Θέλω να πιστεύω ότι η φιλοζωία τους δεν θα τους οδηγήσει να την εγκαταλείψουν κάπου που θα πεθάνει ούτε να της κάνουν κακό. Δυστυχώς όσο κι αν η ζωη μου και η υγεία μου κρέμεται από αυτή την ιστορία δεν μπορώ να ελέγξω εγώ το πως θα συμπεριφερθούν κάποιοι άνθρωποι. Δεν είναι στο χέρι μου όσο και αν λατρεύω το σκυλάκι μου . Είναι όμως στο χέρι μου να δημοσιεύω όπου μπορώ μαζί με όλους εσάς και να ελπίζω ότι ο Θεός αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη.
Παρακαλώ αν έχετε κάποια υποψία για κάποιο γείτονα για κάποιον γνωστό ή ακόμα και αν έχετε υιοθετήσει ενήλικο Μαλτεζακι από τις 19/7 και μετά επικοινωνήστε μαζί μου, μπορεί να σας έχουν δώσει την Κάσι μου φτιάχνοντας μια ιστορία που δεν πάει το μυαλό σας. Μερικές φωτογραφίες η ένα βίντεο θα βοηθήσουν σημαντικά.
Υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που δεν μπορώ να αναφέρω δημοσίως γιατί σέβομαι τους νόμους.
Θέλω να ξέρετε πως νιώθω τεράστια ευγνωμοσύνη για την βοήθεια, την συμπαράσταση και την στήριξη σας. Είμαι πολύ άσχημα ψυχολογικά και σωματικά, δεν έχω στενοχωρηθεί τόσο πολύ για τόσο χρονικό διάστημα συνεχόμενα ποτέ ξανά. Είμαι ένα ράκος. Δεν αντέχω να φαντάζομαι πλέον τι νιώθει το σκυλί μου μακρυά μας τόσο καιρό. Έχω εξαντληθεί αλλά ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ. Η Κάσι δεν χάθηκε την εξαφάνισαν.
Γράφω τα πάντα με κάθε επιφύλαξη και δεν θέλω να τροφοδότησω συναισθήματα μίσους για κανέναν. Ούτε θα πάω να την δείρω όπως ίσως μου προτείνετε κάποιοι, ούτε θα γκρεμίσω τις αξίες με τις οποίες μεγάλωσα και μεγαλώνω το παιδί μου.
Το μόνο που θέλω είναι να μου φέρουν το σκυλάκι μου ζωντανό πίσω.
Σας παρακαλώ συνεχίστε να κοινοποιείτε.
"
 
  • Sad
Reactions: GRDANE


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.260
Athens
@l.Kyveli το πόσταρα κι εγώ χθες στις απώλειες να έχει ο κόσμος το νου του.
Όπως έγραψα, όλη η ευρύτερη περιοχή έχει τοιχοκολληθεί με αφίσες, ανά 10 μέτρα - βγαίνεις έξω και σε πιάνει η ψυχή σου να τις βλέπεις. Συν τρελές κοινοποιήσεις παντού. Πραγματικά δεν ξέρω πως το κατάφεραν αυτό.

Δύο τινά:
1. H μικρή περιοχή που εξαφανίστηκε το σκυλί δεν είναι η φιλικότερη για μικρόσωμα (υπάρχουν μεγαλόσωμα αδέσποτα). Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα όταν πρωτοείδα ότι χάθηκε, εάν ωστόσο το είχαν σκοτώσει άλλα σκυλιά, θα υπήρχαν κάποια σημάδια, κάποιος θα είχε δει κάτι, θα ενημέρωνε, αφού όλοι εδώ στην περιοχή από πιτσιρίκια μέχρι παππούδες ξέρουν για την απώλεια του σκύλου - είναι λίγο "χωριό" εδώ.

2. Σενάριο 2, η μικρή απήχθη όντως και εδώ τι να πει κανείς... Αλλά να την πάνε που, να την κάνουν τι σε τέτοια ηλικία. Εκτός αν δεν ήξεραν την ηλικία...

Παρεμπιπτόντως την ίδια ακριβώς εποχή τότε είχε χαθεί και ο "Σνίκερ" ένα τύπου κυνηγόσκυλο, πολύ φοβικό, που είχε υιοθετηθεί από Εύβοια. Ξέφυγε των αναδόχων δεύτερη φορά. Ούτε αυτός βρέθηκε ποτέ, και εδώ πολλές αφίσες και κινητοποιήσεις, ομαδικά ψαξίματα κλπ. Αυτός βέβαια μπορεί να έχει διασχίσει μεγαλύτερες αποστάσεις ή ...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.830
@l.Kyveli το πόσταρα κι εγώ χθες στις απώλειες να έχει ο κόσμος το νου του.
Όπως έγραψα, όλη η ευρύτερη περιοχή έχει τοιχοκολληθεί με αφίσες, ανά 10 μέτρα - βγαίνεις έξω και σε πιάνει η ψυχή σου να τις βλέπεις. Συν τρελές κοινοποιήσεις παντού. Πραγματικά δεν ξέρω πως το κατάφεραν αυτό.

Δύο τινά:
1. H μικρή περιοχή που εξαφανίστηκε το σκυλί δεν είναι η φιλικότερη για μικρόσωμα (υπάρχουν μεγαλόσωμα αδέσποτα). Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα όταν πρωτοείδα ότι χάθηκε, εάν ωστόσο το είχαν σκοτώσει άλλα σκυλιά, θα υπήρχαν κάποια σημάδια, κάποιος θα είχε δει κάτι, θα ενημέρωνε, αφού όλοι εδώ στην περιοχή από πιτσιρίκια μέχρι παππούδες ξέρουν για την απώλεια του σκύλου - είναι λίγο "χωριό" εδώ.

2. Σενάριο 2, η μικρή απήχθη όντως και εδώ τι να πει κανείς... Αλλά να την πάνε που, να την κάνουν τι σε τέτοια ηλικία. Εκτός αν δεν ήξεραν την ηλικία...

Παρεμπιπτόντως την ίδια ακριβώς εποχή τότε είχε χαθεί και ο "Σνίκερ" ένα τύπου κυνηγόσκυλο, πολύ φοβικό, που είχε υιοθετηθεί από Εύβοια. Ξέφυγε των αναδόχων δεύτερη φορά. Ούτε αυτός βρέθηκε ποτέ, και εδώ πολλές αφίσες και κινητοποιήσεις, ομαδικά ψαξίματα κλπ. Αυτός βέβαια μπορεί να έχει διασχίσει μεγαλύτερες αποστάσεις ή ...
Εδώ αν δεις υποπτεύονται κάποιους που το μάζεψαν και απλά δεν το δίνουν.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.260
Athens
Εδώ αν δεις υποπτεύονται κάποιους που το μάζεψαν και απλά δεν το δίνουν.
Το ξέρω, ναι... απλά εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα, ακόμη και να υποπτεύονται λάθος.
Υποπτεύονται ότι το σκυλί το πήραν για να δοθεί αλλού επειδή δεν είχε τσιπάκι...
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
925
751
Το ξέρω, ναι... απλά εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα, ακόμη και να υποπτεύονται λάθος.
Υποπτεύονται ότι το σκυλί το πήραν για να δοθεί αλλού επειδή δεν είχε τσιπάκι...
Τα βραστα αυγα κατω απο τις μασχαλες δεν τα βαζουμε αλλο ε?:cautious:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.830
Το ξέρω, ναι... απλά εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα, ακόμη και να υποπτεύονται λάθος.
Υποπτεύονται ότι το σκυλί το πήραν για να δοθεί αλλού επειδή δεν είχε τσιπάκι...
Και αν δεις από τα πάρε δώσε της με μια τύπισα έχει κάποιους λόγους να υποπτεύεται..
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.260
Athens
Σε αυτους που φαινεται οτι εμπλεκονται αλλα δεν μιλανε
Πάλι δεν κατάλαβα σε σχέση με τα περί βραστών αυγών κάτω από τη μασχάλη που από όσο ξέρω είναι βασανιστήριο αλλά ...για ποιον?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.905
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924