Τσιπάρισμα Σκύλου και Φορολογία




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Η στειρωση δεν ειναι τόσο ασχημη όσο ακούγεται. Απλά οχι μετρήματα θερμοκρασίας παρακαλώ.
Τι σχέση έχει η στείρωση με τα μετρήματα θερμοκρασίας, με μπερδέψατε :((
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τι σχέση έχει η στείρωση με τα μετρήματα θερμοκρασίας, με μπερδέψατε :((
Σχετίζονται με την αυτοδιάθεση του σκυλίσιου σώματος και την προσβολή της αξιοπρέπειάς του, όπως και η τοποθέτηση μικροτσίπ
Αντε μας γύρισα και όν τόπικ!
 


Γαβ Γαβ

Well-Known Member
21 Απριλίου 2016
82
195
123
@Kotzak Οι απόψεις σου θα είχαν αρμονία αν έλεγες πως δεν έχεις τίποτα που να σε κάνει να ανήκεις κ να ελέγχεσαι από το σύστημα...
Αν κ διάβασα ήδη για το σύνηθες φακέλωμα της εφορίας... Άρα.. δεν έχεις πιστωτικές... δεν έχει κάρτες των σουπερ μάρκετ... δεν έχεις λογαριασμούς σε τράπεζες... δεν έχεις πάρει δάνειο... κλπ κλπ... οπότε το τσιπάκι στον σκυλο σου θα "πρόδιδε" την προσπάθεια να ζήσεις έξω από το σύστημα... ε...??
Ο δράκος πότε βγαίνει...???
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
"Eγώ δεν βάζω τσιπ στο δικό μου σκύλο γιατί δεν γουστάρω να με καταγράφουν" ή
"Eγώ δεν θέλω τσιπ στο δικό μου σκύλο γιατί πιθανόν να συνδέεται με προβλήματα υγείας" ή
"Εγώ δεν βάζω λουρί στο σκύλο μου στη βόλτα γιατί είναι φιλικός και δεν επιτίθεται" κοκ.

Αντιλαμβανόμαστε ότι αυτά τα ατομικά "εγώ δεν..." τι προβλήματα δημιουργούν και τι αντίκτυπο έχουν στο σκύλο μας, σε εμάς και άλλους τυχόν εμπλεκόμενους...

Καλώς ή κακώς το τσιπ είναι το μοναδικό μέσο απόδειξης ιδιοκτησίας του σκύλου. Το μοναδικό με το οποίο αποδεικνύεις την κτήση του ως ιδικτήτης. Και το μοναδικό πράγμα που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο κοκομοίρης ο μαλάκας (γιατί τελικά μαλάκες καταντούν αυτοί που μαζεύουν τα σκατά των άλλων) που μάζεψε το σκύλο σου από το δρόμο και δεν τον αφήνει να ψοφήσει εκεί, αλλά θέλει να σε βρει για να στον δώσει πίσω.

Παρεμπιπτόντως για άλλη μια φορά χάθηκε ένα γιόρκυ στη γειτονιά μου από μια ηλίθια που έχει 3-4 από δαύτα. Τρεις φορές της τα είχα μαζέψει εγώ μέχρι τώρα - φαντάζομα άλλες δεκαπλάσιες άλλοι της περιοχής. Τα σκυλιά της είναι ατσιπάριστα. Αν τύχει να ξαναβρώ σκυλί της και εξακολουθεί να είναι ατσιπάριστο δεν πρόκειται να της το δώσω πίσω, που να κοπανιέται μέχρι να γίνει μπλε. Οι ντογκφορουμίτες θα προτιμηθούν ως ανάδοχοι.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
"Eγώ δεν βάζω τσιπ στο δικό μου σκύλο γιατί δεν γουστάρω να με καταγράφουν" ή
"Eγώ δεν θέλω τσιπ στο δικό μου σκύλο γιατί πιθανόν να συνδέεται με προβλήματα υγείας" ή
"Εγώ δεν βάζω λουρί στο σκύλο μου στη βόλτα γιατί είναι φιλικός και δεν επιτίθεται" κοκ.

Αντιλαμβανόμαστε ότι αυτά τα ατομικά "εγώ δεν..." τι προβλήματα δημιουργούν και τι αντίκτυπο έχουν στο σκύλο μας, σε εμάς και άλλους τυχόν εμπλεκόμενους...

Καλώς ή κακώς το τσιπ είναι το μοναδικό μέσο απόδειξης ιδιοκτησίας του σκύλου. Το μοναδικό με το οποίο αποδεικνύεις την κτήση του ως ιδικτήτης. Και το μοναδικό πράγμα που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο κοκομοίρης ο μαλάκας (γιατί τελικά μαλάκες καταντούν αυτοί που μαζεύουν τα σκατά των άλλων) που μάζεψε το σκύλο σου από το δρόμο και δεν τον αφήνει να ψοφήσει εκεί, αλλά θέλει να σε βρει για να στον δώσει πίσω.

Παρεμπιπτόντως για άλλη μια φορά χάθηκε ένα γιόρκυ στη γειτονιά μου από μια ηλίθια που έχει 3-4 από δαύτα. Τρεις φορές της τα είχα μαζέψει εγώ μέχρι τώρα - φαντάζομα άλλες δεκαπλάσιες άλλοι της περιοχής. Τα σκυλιά της είναι ατσιπάριστα. Αν τύχει να ξαναβρώ σκυλί της και εξακολουθεί να είναι ατσιπάριστο δεν πρόκειται να της το δώσω πίσω, που να κοπανιέται μέχρι να γίνει μπλε. Οι ντογκφορουμίτες θα προτιμηθούν ως ανάδοχοι.
Αυτά τα ''εγώ'' μας έχουν καταντήσει εδώ που είμαστε. Στην Ελλάδα του 2016 με 3εκατομμύρια αδέσποτα. Γιατί ο κύριος Τάκης ''δεν θέλει να προσβάλλει την αξιοπρέπεια του σκύλου του'' και έτσι, δεν τον τσιπάρει, ο κύριος Μήτσος ''δεν θέλει να νιώθει ότι ελέγχεται από τον Μεγάλο Αδερφό μέσω του τσιπ.'' άρα ούτε αυτός βάζει [την στιγμή που δεν ζει σε βουνό επομένως, εκτός του όλου συστήματος και chatάρει στο κινητό και στο pc του, έχει λογαρ στην τράπεζα, έχει δάνειο, έχει δώσει κάμποσες φορές τον αριθμό του κινητού του στην google κλπ. κλπ.] , η κυρία Φωφώκα πιστεύει ''ότι ο σκύλος της είναι απίστευτα υπάκουος και καλός και δεν υπάρχει περίπτωση να χαθεί'' άρα αρνητική και η κα Φωφώκα μας. Και μετά είμαστε και εμείς, οι μαλάκες της όλης υπόθεσης που καλύπτουμε τους λάκκους της κάθε Φωφώκας, Μαρίας, Βαγγελιώς κτλ. και του κάθε Μήτσου, Τάκη, Μάνου, Παντελή, Θρασύβουλου κλπ. κλπ. Χάνεται τελικά το σκυλί του καθενός αλλά χάρις τους πονόψυχους (μαλάκες) μετά από κόπο ,την ώρα που η κυρά Φωφώκα και ο κυρ Μήτσος και οι άλλοι κοιμούνται, τους επιστρέφονται τα σκυλιά τους. Αλλά εξακολουθούν να αποφεύγουν το τσιπάρισμα. Είναι επαναστάτες και ανωτέρας τάξεως, δεν δέχονται μαλακίες για μικροαστούς και πρόβατα που υπακούν τυφλά στον νόμο. Αλλά κανονικά πρέπει να πάψουμε εμείς και ο καθένας να είμαστε οι μαλάκες της υπόθεσης. Πρέπει να καταγγέλλουμε αμέσως στην αστυνομία ότι η κυρά τάδε και ο κυρ τάδε έχουν τον νόμο γραμμένο στα παλιά τους τα παπούτσια. ''Υπάρχει κίνδυνος να αρρωστήσουν από το τσιπ''. Ναι, υπάρχει. Αλλά τι είναι πιθανότερο; Να αρρωστήσουν ή να χαθούν και να μην επιστραφούν ποτέ στο σπίτι τους ως ατσιπάριστα;
Τελικά, όταν τρέχεις για όλα και έχεις ανοχή (για το καλό των σκύλων πάντοτε) γίνεσαι ο μαλάκας, το κορόιδο που δεν παίρνει κανείς στα σοβαρά και αφού κάνουν τη δουλειά τους, γραμμένο σε έχουν....
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
βρε παιδιά, άσχετα με τα όποια "πιστεύω" του καθενός, αυτός είναι ο ΝΟΜΟΣ του κράτους που ζούμε - ΝΟΜΟΣ!
Και εγώ δεν θέλω να τα εμβολιάζω κάθε χρόνο για λύσσα εφόσον το εμβόλιο κρατάει τουλάχιστον 3 χρόνια - και όμως το κάνω επειδή αυτός είναι ο ΝΟΜΟΣ - έτσι απλά...
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
[]

Αυτό που λες δεν στέκει νοηματικά @Kotzak . Είναι, για να το θέσω απλά και όπως το αντιλαμβάνεται το δικό μου το μυαλό, σαν να έχει ένας αστυνομικός απέναντι του έναν ένοχο για δολοφονία ο οποίος του λέει ''Σκότωσα για να σώσω τα παιδιά μου.'' και ο αστυνομικός να του απαντάει ''Σε καταλαβαίνω απόλυτα, το έκανες για να προστατεύσεις τα παιδιά σου, παρ' όλα αυτά θα σε χώσω μέσα ισόβια χωρίς αναστολή.'' Μπορεί να σου ακουστεί αστείο ή και ακραίο το παράδειγμα μα πιστεύω πως απεικονίζει ακριβώς την θεωρία σου σε μια αντίστοιχη περίπτωση.
Πώς κατά τη γνώμη σου εκδηλώνεται ο σεβασμός στη διαφορετικότητα; Με το να πεις απλά ''τον σέβομαι'' ή υποστηρίζοντας τα λόγια μέσω πράξεων; Πώς είναι δυνατόν να λες ''ας μου επιβάλλουν πρόστιμο, δεν έχω πρόβλημα, απλά να σέβονται την διαφορετική μου άποψη''. Δηλαδή, ας μην σου κάνουν υποδείξεις για την άποψη σου, ας μην προσπαθούν να σε φέρουν στον δρόμο της δικαιοσύνης και του νόμου διότι οι αποφάσεις και οι απόψεις σου είναι ακλόνητες και αμετάκλητες, ας μην σου επιβάλλουν τις απόψεις με τις οποίες εσύ διαφωνείς, όμως ελεύθερα να σου κοπανάνε ένα βαρύ πρόστιμο (κανένα πρόβλημα). Ας το κοπανάνε με την προϋπόθεση ότι θα παραμένουν σιωπηλοί και έτσι θα 'εκφράζουν τον σεβασμό τους'. Είναι τελείως αντίθετα. Ούτε ασέβεια ούτε σεβασμό δείχνουν όταν σου επιβάλλουν το πρόστιμο, αυτή είναι η δουλειά της αστυνομίας. Η σχέση σας είναι τελείως απρόσωπη, δεν πρόκειται να ασχοληθούν ποτέ με το γιατί ο καθένας είναι κατά του νόμου. Θέλοντας ή μη, τιμωρείσOαι μέσω προστίμου για παράβαση του νόμου. Πως την εννοείς την έκφραση σεβασμού;o_O
Επίσης:
1. Καμία ειρωνεία απλά από το πρωί απαντάς σε όλα τα ερωτήματα σε προσωπικό επίπεδο και δεν βγάζουμε καμία άκρη. Επίσης, πολλά απ' όσα λες εμένα νοηματικά δεν μου ταιριάζουν (δεν ξέρω αν κάποιοι διαφωνούν) και προσπαθώ να σου εξηγήσω και να συνεννοηθώ μαζί σου.
2. ''Θα με βόλευε να κράζω όλους όσους έχουν σκύλο που κάνει ότι θέλει'' : τι εννοείς με αυτό;;; :censored:
3. Καμία πρόκληση. Παρεξηγείς πολλά.
τον σεβασμό στη διαφορά τον βλέπω ως πόρτα υπό προϋποθέσεις. Προϋποθέσεις που να εξασφαλίζουν ότι το σκυλί είναι υγιές, μεγαλώνει σε ασφαλές περιβάλλον και με έλεγχο ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Για το κράξιμο προς όσους έχουν σκύλο σε εκπαιδευτική κατάσταση ότι να ναι, πιστεύω πως είναι η βασικοτερη αιτία εγκατάλειψης των σκύλων μας. Όλοι γουστάρουν ένα σκυλακο. Βλέπουν ομορφιά, ρωμη, κλπ και παίρνουν ένα. Όταν βλέπουν τα ζόρια το παρατανε σε βουνά. Και το κακό είναι πολλαπλο αφού όσο το είχαν επιρρεασαν άθελά τους και άλλους εξίσου ανετοιμους ανθρώπους να επομιστουν την ευθύνη της υιοθεσίας ενός σκύλου. Οι περισσότεροι φίλοι μου ενώ καμαρωμουν τον Μοχα στην συνύπαρξη μας/τους, δε τολμουν να σκεφτούν την απόκτηση σκύλου αφού τους έχω κατακτήσει σαφές ότι δεν είναι ένα πιάτο φαΐ και μια βόλτα η υπόθεση σκύλος. Ίσως βέβαια να τους έχω φρικάρει αφού έχω ανεβάσει ψηλά τον πήχη των προσδοκιών μου από τον δικό μου αλλά πιστεύω ότι αν όλοι λειτουργουσαν ανάλογα δε θα υπήρχε σκυλί στους δρόμους.
Το παράδειγμα του αυθαιρετου το κρίνω πολύ πιο κοντινό ως προς το θέμα μας αφού δε συνεπάγεται αυτόματα ότι σκυλί χωρίς τσιπ κρύβει κινδύνους. Το πηγές σε χαρντκορ... Ανάλογο αποτέλεσμα στη σκυλιτσα της έχει καταφέρει και μια κυρία στο πάρκο που συχναζω χωρίς την καθοδήγηση κανενός. Αυτό ως απάντηση σε προηγούμενο ειρωνικό σχόλιο περί σούπερ εκπαιδευμενου σκύλου μου. Ο μακράν χαρισματικοτερος εκπαιδευτής σκύλου που βρίσκεται στην Ελλάδα δεν είναι επαγγελματίας του χώρου. Βγάζει το ροττ του στο κολυμβητηριο των ιλισιων και μοιράζει πληροφορίες και βοήθεια δωρεάν. Αφού το έκανε η θειτσα στα Χανιά και ο αμπαλος στα ιλισια μπορούν όλοι... Αν ακολουθούσαν όλοι το κονσεπτ του εξαιρετικού Κώστα Μαρτινη ως προς το σκυλος-σωστος πολίτης όλα τα σκυλιά θα ήταν κοντρολ και αυτόματα θα ήταν πιο δύσκολη απόφαση του αρρωστου μυαλού να το αφήσει στο δρόμο επειδή του έφαγε τη χτενα...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
τον σεβασμό στη διαφορά τον βλέπω ως πόρτα υπό προϋποθέσεις. Προϋποθέσεις που να εξασφαλίζουν ότι το σκυλί είναι υγιές, μεγαλώνει σε ασφαλές περιβάλλον και με έλεγχο ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Για το κράξιμο προς όσους έχουν σκύλο σε εκπαιδευτική κατάσταση ότι να ναι, πιστεύω πως είναι η βασικοτερη αιτία εγκατάλειψης των σκύλων μας. Όλοι γουστάρουν ένα σκυλακο. Βλέπουν ομορφιά, ρωμη, κλπ και παίρνουν ένα. Όταν βλέπουν τα ζόρια το παρατανε σε βουνά. Και το κακό είναι πολλαπλο αφού όσο το είχαν επιρρεασαν άθελά τους και άλλους εξίσου ανετοιμους ανθρώπους να επομιστουν την ευθύνη της υιοθεσίας ενός σκύλου. Οι περισσότεροι φίλοι μου ενώ καμαρωμουν τον Μοχα στην συνύπαρξη μας/τους, δε τολμουν να σκεφτούν την απόκτηση σκύλου αφού τους έχω κατακτήσει σαφές ότι δεν είναι ένα πιάτο φαΐ και μια βόλτα η υπόθεση σκύλος. Ίσως βέβαια να τους έχω φρικάρει αφού έχω ανεβάσει ψηλά τον πήχη των προσδοκιών μου από τον δικό μου αλλά πιστεύω ότι αν όλοι λειτουργουσαν ανάλογα δε θα υπήρχε σκυλί στους δρόμους.
Το παράδειγμα του αυθαιρετου το κρίνω πολύ πιο κοντινό ως προς το θέμα μας αφού δε συνεπάγεται αυτόματα ότι σκυλί χωρίς τσιπ κρύβει κινδύνους. Το πηγές σε χαρντκορ... Ανάλογο αποτέλεσμα στη σκυλιτσα της έχει καταφέρει και μια κυρία στο πάρκο που συχναζω χωρίς την καθοδήγηση κανενός. Αυτό ως απάντηση σε προηγούμενο ειρωνικό σχόλιο περί σούπερ εκπαιδευμενου σκύλου μου. Ο μακράν χαρισματικοτερος εκπαιδευτής σκύλου που βρίσκεται στην Ελλάδα δεν είναι επαγγελματίας του χώρου. Βγάζει το ροττ του στο κολυμβητηριο των ιλισιων και μοιράζει πληροφορίες και βοήθεια δωρεάν. Αφού το έκανε η θειτσα στα Χανιά και ο αμπαλος στα ιλισια μπορούν όλοι... Αν ακολουθούσαν όλοι το κονσεπτ του εξαιρετικού Κώστα Μαρτινη ως προς το σκυλος-σωστος πολίτης όλα τα σκυλιά θα ήταν κοντρολ και αυτόματα θα ήταν πιο δύσκολη απόφαση του αρρωστου μυαλού να το αφήσει στο δρόμο επειδή του έφαγε τη χτενα...
Αυτό που δεν κατανοείς όμως είναι το ότι το τσιπ αποτελεί ΝΟΜΟ. Και ο ΝΟΜΟΣ πρέπει να εφαρμόζεται από όλους γιατί ε, προφανώς κάποιον σκοπό δεν έχει λογικά; Λέω εγώ τώρα...Δεν θέλω να πέσω πάλι θύμα οξείας σεντονίασης, δηλαδή να λέω τα ίδια και τα ίδια, σκέτη ανάλωση. Τις απόψεις μου επί του θέματος τις γνωρίζεις, τις έχω διατυπώσει μέσω των προηγούμενων 10 ποστ μου or so. Το μόνο που θα μπω στον κόπο να επαναλάβω είναι πως δεν υφίσταται σκυλί χωρίς τσιπ την στιγμή που έχουμε πλημμυρίσει αδέσποτα και το πρόβλημα ολοένα και χειροτερεύει. Εγκαταλείπουν, χάνουν το ένα το άλλο και όλο αυτό έχει βγει ΤΕΛΕΊΩΣ εκτός ελέγχουν, πως θα συμαζευτεί το πρόβλημα; Γιατί να μπλεχτούμε με τόση γραφειοκρατία και τόσο ζόρι ενώ η λύση είναι απλή; Το είπα και αντε να το ξαναπώ (με βλέπω να σεντονιάζω πάλι τελικάo_O) είναι καθαρά αισθητικό θέμα. Δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσω πάνω σε αυτό πάλι. Το εχω κάνει ήδη. Και αν δεν τα θεωρείς ισχύοντα τα όσα λέω, ειλικρινά, αρκεί να κοιτάξεις γύρω σου. Και θα καταλάβεις καλά γιατί λέω ότι είναι θέμα αισθητικής. Είπα, αρνούνται το τσιπ οι προ πολλού τσιπαρισμένοι. ;) Αφού είσαι τόσο κάθετος στο θέμα, οφείλεις να ζήσεις και σε βουνό ως άνθρωπος των σπηλαίων μακριά από όλη τη σύγχρονη κοινωνία ώστε να ξεφύγεις το τσιπάρισμα το δικό σου και του σκύλου σου. Μόνο έτσι είναι δεκτή η άποψη σου όπως την θέτεις, αυτός ο προπομπός που λες. Αλλιώς ακούγεται απλά αστεία πιστεύω.
Και ναι, κατά την γνώμη μου συνεχίζεις να μην είσαι ρεαλιστικός. Και εγώ άμα θέλω σου αναφέρω και 2 και 5 και 10 περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν καταφέρει να εκπαιδεύσουν σε αξιοθαύμαστο βαθμό τους σκύλους τους χωρίς επαγγελματική βοήθεια και μπράβο τους. Δεν είναι όλος ο πληθυσμός σκυλογονέων της χώρας αυτοί οι 5-10 που ξέρω εγώ και οι 5-10 που ξέρεις εσύ. Μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις. Συγχαρητήρια που έχουν εκπαιδεύσει τους σκύλους τους, μειώνει τις πιθανότητες να χαθούν μια και τα σκυλιά έχουν μάθει να επικοινωνούν με τον ιδιοκτήτη, να υπακούν σε εντολές και τα συναφή. Το κράτος όμως δεν κάνει διαχωρισμούς, δεν θα κάτσει να ελέγξει τον καθένα για το πόσο καλά έχει εκπαιδεύσει το ζώο του διότι κανείς δεν εξασφαλίζει ότι δεν θα συμβεί το κακό δυστυχώς, ακόμη και υπό αυτές τις συνθήκες. Ο νόμος ισχύει για όλους, τώρα αν τύχει η στραβή - όπως είπα και στο αρχικό ποστ μου το πρωί - από μεριά του ο ιδιοκτήτης θα έχει κάνει τουλάχιστον ότι μπορει (όσο αφορά τα μέτρα προστασίας του σκύλου) για να αυξήσει τις πιθανότητες επιστροφής του ζώου στο σπίτι του στην περίπτωση αυτής της μίας 'στραβής'. Δηλαδή η συμβουλή και η πρόταση η δική σου ποια είναι; Να παραδειγματιστούμε όλοι από ''την κυρία στο παρκο που τα κατάφερε μόνη της'' και ''τον χαρισματικότερο εκπαδευτή της χώρας που δεν είναι επαγγελματίας''; Εγώ δεν μπορώ φίλε μου, δεν είναι χαρισματική και δεν τα καταφέρνω μόνη όπως η κυρία και ο κύριος. Θα με αναγκάσεις να πληρώσω για εκπαιδευτή; Of course not, τσιπάρω και εξασφαλίζω μεγαλύτερη σιγουριά για τον σκύλο μου. Εξάλλου τα ερεθίσματα γύρω μας είναι αδιάκοπα και έντονα, καμία εκπαίδευση δεν μπορεί να δαμάσει τα ένστικτα και τις ορμές ενός σκύλου σε βαθμό που θα πούμε οκ, αχρείαστο το τσιπ ,δεν υπάρχει περίπτωση να χαθεί κανένας σκύλος.
Και τέλος εδώ γιατί χαρακτηρίζεις ειρωνικά τα λόγια μου ενώ δεν υπάρχει καμία δόση ειρωνίας. Δεν υπάρχει νόημα να το συζητάμε εφόσον θεωρείς ειρωνικό το ύφος του συνομιλητή σου, what's the point?
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Δεν ήταν δικό σου σχόλιο... Νομίζω ο κύριος Βασίλης. Αν κάνω λάθος σορρυ.
 
Last edited:


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Δεν ήταν δικό σου σχόλιο... Δύο άλλοι συμφορουμιτες ειρωνευτηκαν. Νομίζω ο κύριος Βασίλης και ο manolo. Αν κάνω λάθος σορρυ.
Δεν νομίζω πως ειρωνεύτηκε κανείς...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν ήταν δικό σου σχόλιο... Νομίζω ο κύριος Βασίλης. Αν κάνω λάθος σορρυ.
Αν ενοείτε εμένα, δεν ειρωνεύτικα κανέναν. Κι αν σχολίασα "υπερβολικά" περί παρακολούθησης, δεν πήγαινε σε προσωπική επίθεση ή ειρωνία αλλά στην διαπίστωση ότι πλέον όλοι και όλα είναι under control.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
(n)
Υπερβάλεις τόσο για το τι μπορεί να κάνει ο σκύλος σου, όσο και για τα υπόλοιπα. Μπορεί να μην ξέρω πως να κάνω το σκύλο μου ρομποτάκι, ξέρω όμως τους ανθρώπους.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα. Το ότι θεωρώ κάποια από τα αναφερόμενά σου υπερβολές, δεν σημαίνει ούτε ότι σε ειρωνεύομαι, ούτε ότι σου επιτίθεμαι. Το "ξέρω τους ανθρώπους", δεν απευθυνόταν προσωπικά σε σένα, αλλά στο σύνολο των ανθρώπων, που στο δια ταύτα αν όντως είσαι όπως το περιγράφεις είσαι το 1/10.000 στους χιλιάδες κατόχους σκύλων, οπότε θα έπρεπε να καταλαβαίνεις και να μην προτρέπεις πράγματα ανέφικτα για τους υπόλοιπους.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.595
7.632
Καμία ειρωνεία στο μήνυμα μου @Kotzak
Ούτε στην αρχή του μηνύματος μου που έγραψα ότι μπορεί να είσαι ο σούπερ σκυλογονιος και ο σκύλος σου ο σούπερ σκύλος. Εξάλλου δεν μπορώ να το αμφισβητησω, δεν σε ξέρω, δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω. Άλλο ήταν το νόημα του μηνύματος μου.
Ούτε είπα ποτέ ότι κάποιος δεν μπορεί να τα καταφέρει μόνος του χωρίς την βοήθεια εκπαιδευτή. Και εγώ που τον σκύλο μου τον έχω φέρει σε ένα πολύ καλό επίπεδο δεν έχω πάει ποτέσε εεκπαιδευτή. Ούτε καν έχω μιλήσει ποτέ με κανέναν. Δεν ξέρω που τα έχεις δει γραμμένα αυτά από μένα. Και στην τελική που κολλάει η εκπαίδευση των σκύλων στο παρόν θέμα που είναι το τσιπ;
Ξαναλέω ότι άλλο ήταν το νόημα του μηνύματος μου καιδεν ειείχε καμία δόση ειρωνιας.
Μόνο κάτι βρισιές στο τέλος του μηνύματος που δεν αφορούσαν εσένα αλλά τον "φιλοζωο "του παραδειγματος που έγραψα.

Αυτά τα ολίγα από εμένα προς αποφυγή παρεξηγησεων.
φιλικά πάντα πατριωτακι(y)
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καμία ειρωνεία στο μήνυμα μου @Kotzak
Και στην τελική που κολλάει η εκπαίδευση των σκύλων στο παρόν θέμα που είναι το τσιπ;
Η θεωρία του φίλου @Kotzak είναι πως αν καταφέρουμε όλοι μας να εκπαιδεύσουμε (μόνοι μας) τα σκυλιά μας σε τέτοιο βαθμό που να τα θέσουμε υπό απόλυτο έλεγχο δεν θα χρειάζεται να τσιπαριστούν γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχει περίπτωση να χαθούν. Εγώ προσωπικά διαφώνησα κάθετα με αυτή την άποψη, τους λόγους τους έχω γράψει. Εν πάση περίπτωση, αυτός είναι ο συσχετισμός τσιπ-εκπαίδευσης.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.595
7.632
Άρα και εγώ που απο 15 χρόνων έπαιρνα το αμάξι του πατέρα μου και το οδηγούσα και γενικά είμαι πολύ καλός οδηγός δεν χρειαζόταν να βγάλω δίπλωμα. Και θαππρέπει να προτρεπω τον κόσμο να μάθει να οδηγεί σωστά και να μην βγάζει δίπλωμα. Αφού ξέρει να οδηγεί το δίπλωμα είναι περιττό.
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σύμφωνησω με αυτό.

Όταν φτάσουμε στο σημείο (λέμε τωρα) όλοι οι σκύλο ιδιοκτήτες να είναι σωστοί, κανένας να μην παράταει τα σκυλιά του, πάψουν να υπάρχουν αδέσποτα, κακοποιημενα κτλ κτλ τότε το ξανασηζηταμε.
Ως τότε όμως.....
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Άρα και εγώ που απο 15 χρόνων έπαιρνα το αμάξι του πατέρα μου και το οδηγούσα και γενικά είμαι πολύ καλός οδηγός δεν χρειαζόταν να βγάλω δίπλωμα. Και θαππρέπει να προτρεπω τον κόσμο να μάθει να οδηγεί σωστά και να μην βγάζει δίπλωμα. Αφού ξέρει να οδηγεί το δίπλωμα είναι περιττό.
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να σύμφωνησω με αυτό.

Όταν φτάσουμε στο σημείο (λέμε τωρα) όλοι οι σκύλο ιδιοκτήτες να είναι σωστοί, κανένας να μην παράταει τα σκυλιά του, πάψουν να υπάρχουν αδέσποτα, κακοποιημενα κτλ κτλ τότε το ξανασηζηταμε.
Ως τότε όμως.....
Γειά σου φίλε μου @manolo επιτέλους ένας που είναι μέσα στο μυαλό μου!(y)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78