Τσιπάρισμα Σκύλου και Φορολογία


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
48
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Είμαι αντίθετος ως προς το τσιπ καθώς το θεωρώ προπομπο για την εφαρμογή του και στον άνθρωπο. Ήδη συζητείται διεθνώς το τσιπαρισμα ως μέτρο κατά της τρομοκρατίας και ήδη στη Σκανδιναβία με αφορμή το σκηνικό με τον μακελαρη, μεγάλο ποσοστό παιδιών κάτω των 10 ετών φέρουν το τσιπ από γονικη ανασφάλεια. Προφανώς δε μιλάμε για ίδιου τύπου τσιπ αφού τα συγκεκριμένα έχουν πρόσθετες εφαρμογές. Ίσως και των κατοικιδιων μας να έχουν τέτοια χρήση και να μην το γνωρίζουμε...θηλασμό. Η αγγελία μιλούσε για ειδικό χειρισμό. Ήταν δύσκολος αλλά τώρα μεγαλώνει με το γιο μου και παίζει με όλους μέχρι να του ζητήσω το κάτι παραπάνω.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις που πηρες αυτήν την πληροφορίας γιατι δε βρίσκω τίποτα σχετικό εκτός από το snopes το οποίο ειναι γνωστο σαητ που διαψεύδει αστικούς μύθους;
 
  • Like
Reactions: Aslan and Kodagoshe


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Απάντησα αλλά δε το κατάλαβες... Το πιθανότερο είναι να με ειδοποιήσει. Μετά έχει γλέντι... Αν δε με ειδοποιήσει πάλι θα έχει γλέντι αλλά θα είναι ανυπακοη καθώς σε τέτοιες περιπτώσεις γλενταει ο μπαμπάς. Έχει γλεντησει και αυτός στο παρελθόν όταν χρειάστηκε αλλά δε θέλω να τον βάζω σε κίνδυνο. Δεν είναι το όπλο μου αλλά ο συναγερμός μου. Ο τύπος έχει απίστευτο ένστικτο... Το λαμογιο το χαμπαριαζει από μακριά και ας είναι συγγενής... Τον εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ... Αυτό χτίζεται, δε φαπτιζεται.
Συνεχίζεις να μην απαντάς όπως είπε και η @vasgial . Η απάντηση σου δίνεται σε προσωπικό επίπεδο. Δεν έχουν και οι 5 εκατομμύρια ιδιοκτήτες σκύλων στην Ελλάδα ''τον τύπο με το φοβερό ένστικτο που μυρίζεται τα λαμόγια από μακριά'' κλπ. Ή μήπως θα έπρεπε όλοι να εκπαιδεύσουμε έτσι τα σκυλιά μας; No problem, με λίγα εκατομμυριάκια από το κράτος για τον καθένα μας (βάλε τα 5 και εξι και 10 σκυλιά που έχουν κάποιοι).
 
  • Like
Reactions: sea-mol


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Με βρίσκεις σύμφωνο... Το θέμα μου είναι η ενσωμάτωση... Αφού ήδη μέσω εμου ελέγχεται μια οικογένεια, το κορμί του σκύλου μου δε θέλω να γίνει μέρος αυτής της ιστορίας... Ήδη αν ξέρουν που βρίσκομαι εγώ, ξέρουν τότε ακριβώς που είναι και το σαλιαρικο μάγουλο του...
Δηλαδή μας λες ότι το τόσο σοβαρό ζήτημα που σε απασχολεί είναι η ενσωμάτωση του τσιπ; όχι το ότι κάθε σου ενέργεια είναι καταγεγραμμένη και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις ανάσα και να μην το έχουν αντιληφθεί; Η ενσωμάτωση ταλαιπωρεί την σκέψη σου;:confused::D
 










vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Απάντησα αλλά δε το κατάλαβες... Το πιθανότερο είναι να με ειδοποιήσει. Μετά έχει γλέντι... Αν δε με ειδοποιήσει πάλι θα έχει γλέντι αλλά θα είναι ανυπακοη καθώς σε τέτοιες περιπτώσεις γλενταει ο μπαμπάς. Έχει γλεντησει και αυτός στο παρελθόν όταν χρειάστηκε αλλά δε θέλω να τον βάζω σε κίνδυνο. Δεν είναι το όπλο μου αλλά ο συναγερμός μου. Ο τύπος έχει απίστευτο ένστικτο... Το λαμογιο το χαμπαριαζει από μακριά και ας είναι συγγενής... Τον εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ... Αυτό χτίζεται, δε φαπτιζεται.
Τι θα κάνεις δηλαδή θα τον σαπακιασεις ή θα τον μασήσει ο σκύλος σου; Είναι απάντηση αυτή; OK.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν πήρα τον σκύλο μου ήταν επίσκεψη σε κτηνίατρο και τσιπάρισμα.

Κατά διαόλου τύχη, μετά απο 2 ημέρες, σταματάει δίπλα μου (σε βόλτα με το σκύλο) ένα αυτοκίνητο, κατεβαίνουν 2 τύποι και μου λέει ο ένας: Το σκυλί είναι δικό μου, μου έφυγε απο την αυλή και το ψάχνω εδώ και 2 μήνες. Ο άλλος με ρώτησε αν είναι τσιπαρισμένο.

Επί τόπου τους είπα ότι το έχω τσιπάρει και μπορούμε να κάνουμε έλεγχο στον κτηνίατρο. Ήταν ώρα κίνησης, εξέφρασαν τον θαυμασμό τους για το πόσο όμορφο σκυλί είναι και έφυγαν..

Αμέσως μετά με πλησίασε ένας παπους και μου είπε οτι ο ένας εκ των δύο έχει πιτμπουλ και κάνει εμπόριο, απο τον κήπο του σπιτιού του (μιας και ήταν της γειτονιάς άτομα).

Και έρχομαι στο δια ταύτα. Αν σας κλέψουν τον σκύλο, πως μπορείτε να αποδείξετε ότι είναι δικό σας; (Να μην μπω στις λεπτομέρειες που υπόθηκαν απο πολλούς)
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Η απόπειρα κλοπής του σκύλου μου είναι ταυτοσιμη με την απόπειρα απαγωγης του γιου μου. Ο σκύλος είναι πλέον σε θέση να χειριστεί τέτοιες καταστάσεις, ο γιος μου όχι ακόμα αλλά η στάση μου είναι κοινή και για τα δύο ενδεχόμενα. Ο μπαμπας είναι πάντα παρόν για να δώσει ασφάλεια στην αγελη. Όσον αφορά το θέμα των 5-6 εκατομμυρίων δε σου δίνω άδικο αλλά προτιμώ να ακροβατω στην παρανομία από το να το φορέσω. Το like δε πήγαινε στο αισθητικό κομμάτι. Πήγαινε στο γενικότερο δίκτυο τσιπ. Όσον αφορά την πηγή μου, πάνε 2-3 χρόνια περίπου. Χρονικά ήταν στο εξάμηνο απο το μακελειό στη Νορβηγία. Ελληνικό σαιτ ήταν. Δε θυμάμαι όμως που. Δεν αμφιβάλλω ότι θα το κατέβασαν άμεσα. Συγγνώμη για το σετ προικος αλλά επειδή προσπαθώ να απαντήσω σε όσο δυνατόν περισσότερα (απο επιθετικά έως και ειρωνικά) σχόλια απευθύνονται σε μένα.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.595
7.632
Εσύ πατριωτακι @Kotzak μπορεί να είσαι ο σούπερ σκυλογονιος, ο σκύλος σου να είναι άψογος κτλ κτλ αλλά μην μου λες ότι επειδή εσύ είσαι άψογος η σήμανση δεν πρέπει να είναι υποχρεωτική για όλους; Είναι σαν να λες πως οι ποινές για οποιαδήποτε παράβαση δεν θα έπρεπε να υφίσταται γιατί δεν είναι όλοι παραβάτες.
Και στην τελική δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου; Στην πόλη μας;

Όλα τα σκυλιά θα έπρεπε να έχουν κάποιο υποχρεωτικό τρόπο ταυτοποίησης. Τώρα αν αυτό είναι τσιπ η κάτι άλλο λίγο με νοιάζει.
Οι λόγοι αμέτρητοι. Για το αντίθετο δυσκολεύομαι να βρω λόγο. (τις δικαιολογίες τύπου με αυτόν τον τρόπο μας φακελωνουν και μας παρακολουθούν τις βρίσκω το λιγότερο αστείες. Λες και βασίζονται στο τσιπάκια του σκύλου. Εδώ τόσα άλλα μας κάνουνε πολύ χειρότερα και εμείς τα κατά πίνουμε αμασητα. Σε αυτό βρήκαμε να βγάλουμε την επαναστατικότητα. )

Εδώ και λίγες μέρες φροντίζω ένα αδέσποτο κυνηγοσκυλο που κάποιος παράτησε σε κάτι χωράφια κοντά στο σπίτι μου. Έναν σκύλο που πρέπει να έχει φάει το ξύλο της αρκούδας, φοβάται και την σκιά του και είναι σαν ακτινογραφία από την αφαγια και με πολύ κόπο έχει αρχίσει να έρχεται στα ίσια του.
Εγώ θα ήθελα να είχε αυτός ο σκύλος τσιπ ώστε να βρω τον Καραγκιόζη που τον ειχε και να του γ.............. Το μ........... Που τον έκανε.

Σορυ για το ύφος μου αλλά εκνευριστικα. Πάω να πιω μια τσικουδια να συνέλθω.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ψάχνω εδώ και κάμποση ώρα τα health hazards για implantable RFID και βρίσκω μόνο ethical implications στα αρνητικά, στο Google scholar. Κινδύνους για την υγεία δεν βρήκα ακόμα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, να μου πει ίσως άλλες λέξεις κλειδιά;
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Η απόπειρα κλοπής του σκύλου μου είναι ταυτοσιμη με την απόπειρα απαγωγης του γιου μου. Ο σκύλος είναι πλέον σε θέση να χειριστεί τέτοιες καταστάσεις, ο γιος μου όχι ακόμα αλλά η στάση μου είναι κοινή και για τα δύο ενδεχόμενα. Ο μπαμπας είναι πάντα παρόν για να δώσει ασφάλεια στην αγελη. Όσον αφορά το θέμα των 5-6 εκατομμυρίων δε σου δίνω άδικο αλλά προτιμώ να ακροβατω στην παρανομία από το να το φορέσω. Το like δε πήγαινε στο αισθητικό κομμάτι. Πήγαινε στο γενικότερο δίκτυο τσιπ. Όσον αφορά την πηγή μου, πάνε 2-3 χρόνια περίπου. Χρονικά ήταν στο εξάμηνο απο το μακελειό στη Νορβηγία. Ελληνικό σαιτ ήταν. Δε θυμάμαι όμως που. Δεν αμφιβάλλω ότι θα το κατέβασαν άμεσα. Συγγνώμη για το σετ προικος αλλά επειδή προσπαθώ να απαντήσω σε όσο δυνατόν περισσότερα (απο επιθετικά έως και ειρωνικά) σχόλια απευθύνονται σε μένα.
Ειλικρινά, παρ'όλο που σου ζητήθηκε να μην, εξακολουθείς να απαντάς ερωτήματα σε προσωπικό καθαρά επίπεδο. Σου μαύρισα δύο προτάσεις. Είναι αυτές που αφορούν εσένα προσωπικά και μόνο, δεν μπορείς βάση τον χαρακτήρα του δικού σου σκύλου και την εκπαίδευση που του έχεις κάνει να κατευθύνεις ανάλογα και τους υπόλοιπους. Είναι όλοι οι σκύλοι σαν τον δικό σου, δηλαδή ''σε θέση να χειριστούν τέτοιες καταστάσεις;''.
προτιμώ να ακροβατω στην παρανομία από το να το φορέσω
Καθαρά δικό σου - μετά συγχωρέσεως- βίτσιο αυτό που προφανώς δεν θες να εξηγήσεις. Εσύ θες να ζεις στα ''όρια'' της παρανομίας ας πούμε και να ''παίζεις'' με τον νόμο. Απ'ότι βλέπεις δηλαδή συνολικά, τα ποστ σου βασίζονται στην δική σου προσωπική ζωή και δεδομένα και δεν ανταποκρίνονται στα όσα ισχύουν για τον μέσο πολίτη-σκυλογονέα.
Να την κατέβασαν την είδηση για το ''μακελειό''; No source, άρα αμπελοφιλοσοφίες.

Υ.Γ. Δεν αναφέρθηκα στο λάικ για να υποδείξω ότι συμφώνησες, απλά για να καταλάβεις για ποιο ποστ μιλάω και μόνο :)
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
48
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Η απόπειρα κλοπής του σκύλου μου είναι ταυτοσιμη με την απόπειρα απαγωγης του γιου μου. Ο σκύλος είναι πλέον σε θέση να χειριστεί τέτοιες καταστάσεις, ο γιος μου όχι ακόμα αλλά η στάση μου είναι κοινή και για τα δύο ενδεχόμενα. Ο μπαμπας είναι πάντα παρόν για να δώσει ασφάλεια στην αγελη. Όσον αφορά το θέμα των 5-6 εκατομμυρίων δε σου δίνω άδικο αλλά προτιμώ να ακροβατω στην παρανομία από το να το φορέσω. Το like δε πήγαινε στο αισθητικό κομμάτι. Πήγαινε στο γενικότερο δίκτυο τσιπ. Όσον αφορά την πηγή μου, πάνε 2-3 χρόνια περίπου. Χρονικά ήταν στο εξάμηνο απο το μακελειό στη Νορβηγία. Ελληνικό σαιτ ήταν. Δε θυμάμαι όμως που. Δεν αμφιβάλλω ότι θα το κατέβασαν άμεσα. Συγγνώμη για το σετ προικος αλλά επειδή προσπαθώ να απαντήσω σε όσο δυνατόν περισσότερα (απο επιθετικά έως και ειρωνικά) σχόλια απευθύνονται σε μένα.
Ποιοι; οι μυστικές υπηρεσίες; Μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος μπορεί να έχει αντιρρησεις για την ακτινοβολία, γιατί η θρησκεία του το απαγορεύει κλπ κλπ. Αλλα μη κατασκευαζουμε και λόγους για να δικαιολογησουμε τις πράξεις μας!

Πέρα απο το νόμο που το επιβάλει, όπως είπε και ο @vasilis_mike το πρώτο πράγμα που έκανα στο σκύλο ήταν το τσιπ. Γιατι ήθελα να κατοχυρωθεί στο ονομα μου. Αν υπήρχε νόμος που μου το απαγόρευε θα ημουν παράνομη... :ROFLMAO:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Η απόπειρα κλοπής του σκύλου μου είναι ταυτοσιμη με την απόπειρα απαγωγης του γιου μου. Ο σκύλος είναι πλέον σε θέση να χειριστεί τέτοιες καταστάσεις, ο γιος μου όχι ακόμα αλλά η στάση μου είναι κοινή και για τα δύο ενδεχόμενα. Ο μπαμπας είναι πάντα παρόν για να δώσει ασφάλεια στην αγελη. Όσον αφορά το θέμα των 5-6 εκατομμυρίων δε σου δίνω άδικο αλλά προτιμώ να ακροβατω στην παρανομία από το να το φορέσω. Το like δε πήγαινε στο αισθητικό κομμάτι. Πήγαινε στο γενικότερο δίκτυο τσιπ. Όσον αφορά την πηγή μου, πάνε 2-3 χρόνια περίπου. Χρονικά ήταν στο εξάμηνο απο το μακελειό στη Νορβηγία. Ελληνικό σαιτ ήταν. Δε θυμάμαι όμως που. Δεν αμφιβάλλω ότι θα το κατέβασαν άμεσα. Συγγνώμη για το σετ προικος αλλά επειδή προσπαθώ να απαντήσω σε όσο δυνατόν περισσότερα (απο επιθετικά έως και ειρωνικά) σχόλια απευθύνονται σε μένα.
Υπερβάλεις τόσο για το τι μπορεί να κάνει ο σκύλος σου, όσο και για τα υπόλοιπα. Μπορεί να μην ξέρω πως να κάνω το σκύλο μου ρομποτάκι, ξέρω όμως τους ανθρώπους.
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Δεν είμαι ο άψογος... Είπα πως εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Η σχέση ανθρώπου σκύλου δε έχει ταβάνι. Ο άνθρωπος οφείλει να υπακούει τους νόμους. Απλά η θέση μου έγινε αποδέκτη από τα όργανα ελέγχου προφανώς από σαφή τους κάλυψη από λεγόμενα και εικόνα. Ο νόμος από τη στιγμή που το πρόβλημα εγκατάλειψης είναι σαφές, είναι δίκαιος αν και διαφωνώ με το μέσο. Θα προτιμούσα όμως εμάς τους παράνομους να μην μας έχουν στο κυνήγι αλλά να μας δώσουν την επιλογή της τακτικής επίσκεψης σε κτηνιατρο ή αστυνομία για το καλώς έχει... Ακόμα και με.προστιμο αλλά να υπάρχει ο σεβασμός στη διαφορά άποψης. Η νομοθεσία περί εγκατάλειψης για τους παραβατες του νόμου περί τσιπ να είναι σκληρή...
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Συγνώμη, μα εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιο ακριβώς είναι το επιχείρημα εναντίον του τσιπαρίσματος. Το να το ρίχνεις σε ιατρικούς λόγους, να το δεχτώ, ότι δεν θες να βάλεις ξένο σώμα implant στο σκύλο σου, να φοβάσαι ξέρω γω για καρκίνους, να πω οκ, να ένα επιχείρημα.

Το να μη θες να τσιπάρεις το σκύλο σου, επειδή ίσως, κάποια στιγμή εφαρμόσουν παρόμοια μέτρα στους ανθρώπους, επειδή, μπορεί κιόλας κάποια τσιπ στο μέλλον να έχουν άλλες λειτουργίες, όταν επιπλέον ζεις και στη χώρα που ούτε το database με τους καταλόγους των ιδιοκτητών τσιπαρισμένων σκυλιών δεν είναι ούτε προσβάσιμο από κτηνιάτρους, ούτε σωστά ενημερωμένο, δε ξέρω. Δεν το καταλαβαίνω, ειλικρινά.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
και πως θα διαπιστώσεις αν εγκαταλείφθηκε ο σκύλος ή χάθηκε; Πως θα διαπιστώσεις ποιου είναι ο σκύλος για να ρίξεις το πρόστιμο;

Αν επιτρεπόταν να έχουν σκύλο μόνο όσοι μπορούν να τον χειριστούν όπως οι στρατιωτικοί, ζήτημα να είχαμε 1000 σκύλους στην Ελλάδα σαν ιδιώτες.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
και πως θα διαπιστώσεις αν εγκαταλείφθηκε ο σκύλος ή χάθηκε; Πως θα διαπιστώσεις ποιου είναι ο σκύλος για να ρίξεις το πρόστιμο;

Αν επιτρεπόταν να έχουν σκύλο μόνο όσοι μπορούν να τον χειριστούν όπως οι στρατιωτικοί, ζήτημα να είχαμε 1000 σκύλους στην Ελλάδα σαν ιδιώτες.
Να και κάποιος που έρχεται τα λόγια μου επιτέλους. Να είστε καλά κύριε Βασίλη!
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78