Σκυλοτροφες




Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Εγω δίνω ψυχρής εκθλιψης το τελευταιο τριμηνο , συγκεγκριμενα την markus muhle black angus. Σε ένα κατάστημα την βρισκω Ελλάδα και στο zooplus.

Θεωρω οτι ειναι πιο ευκολοχωνευτη, επειδη δίνω και μαγειρευτο στα δικα μου την προτιμω συνδιαστικα. Οι κροκετες δεν ειναι αυτο το τοσο τυποποιημενο και οταν τις βαζεις στο νερο δε γινονται σφουγγαρια. Επίσης μου ερχεται και καλα οικονομικα, το 15κιλο που είναι καπου στα 62 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Στο παρελθον εχω δωσει και την Πλατινουμ, τη συνταγη με το ιβηρικο, το αρνι και το μοσχαρι, του καθοταν πολυ καλα και προσωπικα μου αρεσε πολυ σαν τροφη , αλλα εχει ανεβασει πολυ τιμη, με 2 σκυλάκια και μαλιστα το ενα φαγανικο, δε με συμφερει πλεον. Ενα αλλο αρνητικο της Πλατινουμ θελει προσοχη με τα δοντια γιατι ειναι μαλακη, αλλα έχει η ιδια η εταιρεια πολυ καλα προιοντα για τα δοντια.
πως έκατσε στα σκυλάκια σας ή platinum?και τι ποσότητα έδινες αναλογα με τα κιλά?εγώ έχω μια δυο βδομάδα που την ξεκινησα και μου παρουσίασε μαλακά κοπρανα.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Η αλήθεια είναι επειδή θέλω να πάρει κανένα γραμμάριο του έδινα παραπάνω ποσότητα.βασικα πάντα του είχα φαγητο και έτρωγε όσο ήθελε.με την platinum λείπουν βάζω βάζω και τρωει με αποτέλεσμα να έχει μαλακά περιττώματα. Τωρα θα ελάττωσω λίγο να δω αν θα του κατσει καλα η τροφη.Ποσο καιρό χρειάζεται να προσαρμοστεί στην καινούργια τροφη.δεν είχα ξανά κάνει αλλαγή από τότε που ήταν πολύ μικρός.
Δεν πρέπει να ξεφεύγεις πολύ από την προτεινόμενη δοσολογία σε καμία τροφή. Αν ταΐζεις πολύ πχ,θα έχει ίσως γαστρεντερικα θέματα. Ε κάπου στον μήνα θα έχεις καταλάβει πως του κάθεται. Με την σωστή δοσολογία όμως!
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
εδώ ενδεικτικά κάποιες πληροφορίες για όποιον θελει
το πινακάκι που λέει δείτε πως αντιδρα η εξωθημενη κροκέτα δεν το κατάλαβα γιατί από αγγλικά είμαι άσχετη.
 
  • Like
Reactions: Mava


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Δεν πρέπει να ξεφεύγεις πολύ από την προτεινόμενη δοσολογία σε καμία τροφή. Αν ταΐζεις πολύ πχ,θα έχει ίσως γαστρεντερικα θέματα. Ε κάπου στον μήνα θα έχεις καταλάβει πως του κάθεται. Με την σωστή δοσολογία όμως!
Ναι μου είπαν από την εταιρεία να μειώσω λίγο ποσότητα να δω πως θα παει και να αυξήσω σιγα σιγα.αλλα μου φαίνεται με αυτήν την ποσότητα πεινάει. και είναι ήδη αδύνατος.
 










GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
234
144
32
Η αλήθεια είναι επειδή θέλω να πάρει κανένα γραμμάριο του έδινα παραπάνω ποσότητα.βασικα πάντα του είχα φαγητο και έτρωγε όσο ήθελε.με την platinum λείπουν βάζω βάζω και τρωει με αποτέλεσμα να έχει μαλακά περιττώματα. Τωρα θα ελάττωσω λίγο να δω αν θα του κατσει καλα η τροφη.Ποσο καιρό χρειάζεται να προσαρμοστεί στην καινούργια τροφη.δεν είχα ξανά κάνει αλλαγή από τότε που ήταν πολύ μικρός.
Η προσαρμογή μπορεί να κρατήσει από τρεις μέχρι έξι εβδομάδες...αναλόγως...έχει να κάνει με την αλλαγή ποιότητας τροφής, με το αν έχει δυσανεξίες ο σκύλος κ.ά.
Πόσα κιλά είναι ο σκύλος σου;
Είναι στειρωμένος;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.290
7.953
πως έκατσε στα σκυλάκια σας ή platinum?και τι ποσότητα έδινες αναλογα με τα κιλά?εγώ έχω μια δυο βδομάδα που την ξεκινησα και μου παρουσίασε μαλακά κοπρανα.
στον δικο μου πολυ καλα, ειδικα ο κωδικός με το ιβηρικό και το αρνι....
απλα οπως ανέφεραν παραπάνω ,ασχέτου τροφής, πρεπει να ακολουθείς τις ποσότητες, οποιαδήποτε τροφή αν δίνεις παραπανω θα έχεις θέμα με τα κακάκια.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Η προσαρμογή μπορεί να κρατήσει από τρεις μέχρι έξι εβδομάδες...αναλόγως...έχει να κάνει με την αλλαγή ποιότητας τροφής, με το αν έχει δυσανεξίες ο σκύλος κ.ά.
Πόσα κιλά είναι ο σκύλος σου;
Είναι στειρωμένος;
είναι 6.5 κιλά και δεν είναι στειρωμενος.μου είπαν από την εταιρεία ότι δεν χρειάζεται προσαρμογή στην platinum εγώ βέβαια το πάω σιγα σιγα με την παλιά τροφη.αλλα βλεπω ότι η ποσότητα που μου λένε δεν του αρκεί και ζητάει παραπάνω.Αλλα βλεπω ότι έχει και πιο μαλακά περιττώματα τώρα.δεν ξέρω σκέφτομαι μήπως ξανά γυρίσω στην παλιά.βεβαια ειμασταν σε ενα διαστημα που το τάιζα πολύ και διάφορα και υγρη τροφη γιατι του έδινα χάπια για ένα θέμα που ειχε και ίσως όλα αυτά τον πείραξαν στο έντερο.Εχει αρχίσει και γλυφεται πολύ και στον πισινό.Αυριο θα ρωτήσω και τον κτηνιατρο να δω τι θα μου πει.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
στον δικο μου πολυ καλα, ειδικα ο κωδικός με το ιβηρικό και το αρνι....
απλα οπως ανέφεραν παραπάνω ,ασχέτου τροφής, πρεπει να ακολουθείς τις ποσότητες, οποιαδήποτε τροφή αν δίνεις παραπανω θα έχεις θέμα με τα κακάκια.
ναι η αλήθεια είναι ότι ίσως του δινω παραπάνω.αλλα όταν του δίνω παρακάτω δηλαδή την χαμηλότερη δόση ζητάει συνεχώς φαγητο και δείχνει πεινασμένος.
 


eagle attack

Member
28 Οκτωβρίου 2015
17
5
47
Η ετικέτα της orijen θυμίζει μενού delicatessen στην καλυτερη :p

Στα σκυλιά πάντως που την έχω δοκιμάσει είχανε μόνιμα διαρροιες.
Η Orijen, μου είπε ο κτηνίατρος πως είναι καλή τροφή, ΑΛΛΑ για κλίματα με πολυ κρυο ή για σκυλος που ασκουνται πολυ ( βόλτες, τρέξιμο κλπ ) .

Η Acana, μου είπε πως είναι πιο καλή για το κλίμα της Ελλαδας, τώρα δεν ξέρω :cool:
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
234
144
32
ναι η αλήθεια είναι ότι ίσως του δινω παραπάνω.αλλα όταν του δίνω παρακάτω δηλαδή την χαμηλότερη δόση ζητάει συνεχώς φαγητο και δείχνει πεινασμένος.
Καλο είναι όσο λεει το πινακάκι...115 γρ. καλά είναι για κανονική δραστηριότητα.
Υγρή τροφή χωρίς λόγο δεν χρειάζεται, όπως και οι πολλές λιχουδιές...γενικά με την platinum έχω παρατηρήσει ότι όταν συνδυάσεις διάφορα άλλα που διαφέρουν αρκετά από τη σύσταση και την ποιότητα της τροφής τότε έχεις κακά αποτελέσματα.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Καλο είναι όσο λεει το πινακάκι...115 γρ. καλά είναι για κανονική δραστηριότητα.
Υγρή τροφή χωρίς λόγο δεν χρειάζεται, όπως και οι πολλές λιχουδιές...γενικά με την platinum έχω παρατηρήσει ότι όταν συνδυάσεις διάφορα άλλα που διαφέρουν αρκετά από τη σύσταση και την ποιότητα της τροφής τότε έχεις κακά αποτελέσματα.
εμένα μου είπαν για 6.5 κιλά 70 με 80 γραμμαρια και μου φαίνονται λίγα.δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κα ειναι η μοναδική τροφη που δεν μπορούν να τρώνε κι άλλα φαγητα τα σκυλάκια.πχ γιατι να μη μπορώ να δώσω κοτοπουλο μια στο τόσο?εντύπωση μου κάνει τι να έχει μέσα αυτη η τροφη που φέρνει κακά αποτελέσματα σε συνδυασμό με αλλες.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
είναι 6.5 κιλά και δεν είναι στειρωμενος.μου είπαν από την εταιρεία ότι δεν χρειάζεται προσαρμογή στην platinum εγώ βέβαια το πάω σιγα σιγα με την παλιά τροφη.αλλα βλεπω ότι η ποσότητα που μου λένε δεν του αρκεί και ζητάει παραπάνω.Αλλα βλεπω ότι έχει και πιο μαλακά περιττώματα τώρα.δεν ξέρω σκέφτομαι μήπως ξανά γυρίσω στην παλιά.βεβαια ειμασταν σε ενα διαστημα που το τάιζα πολύ και διάφορα και υγρη τροφη γιατι του έδινα χάπια για ένα θέμα που ειχε και ίσως όλα αυτά τον πείραξαν στο έντερο.Εχει αρχίσει και γλυφεται πολύ και στον πισινό.Αυριο θα ρωτήσω και τον κτηνιατρο να δω τι θα μου πει.
Ζη
εμένα μου είπαν για 6.5 κιλά 70 με 80 γραμμαρια και μου φαίνονται λίγα.δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κα ειναι η μοναδική τροφη που δεν μπορούν να τρώνε κι άλλα φαγητα τα σκυλάκια.πχ γιατι να μη μπορώ να δώσω κοτοπουλο μια στο τόσο?εντύπωση μου κάνει τι να έχει μέσα αυτη η τροφη που φέρνει κακά αποτελέσματα σε συνδυασμό με αλλες.
Γιατί να μην μπορείς να δώσεις κοτόπουλο? Αν δώσεις πολύ,κόψε από κροκέτες εκείνη την μέρα ας πούμε. Εγώ θα ακολουθούσα το πινακάκι προτεινόμενης δοσολογίας.. 115 αν καταλαβα σωστά.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
234
144
32
εμένα μου είπαν για 6.5 κιλά 70 με 80 γραμμαρια και μου φαίνονται λίγα.δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κα ειναι η μοναδική τροφη που δεν μπορούν να τρώνε κι άλλα φαγητα τα σκυλάκια.πχ γιατι να μη μπορώ να δώσω κοτοπουλο μια στο τόσο?εντύπωση μου κάνει τι να έχει μέσα αυτη η τροφη που φέρνει κακά αποτελέσματα σε συνδυασμό με αλλες.
Στη Senior που του δίνεις(αν κατάλαβα καλά), λέει 5 κιλά-7,5 κιλά είναι 85-115 γραμμάρια, δηλαδή στα 6,5 είναι 100 γρ.
Επειδή σαν τροφή είναι πλήρης, αν δόσεις σε μεγάλη ποσότητα και κάτι άλλο θα δημιουργηθεί πιθανόν κάποια δυσανεξία...τώρα αν θες να συνδυάσεις τροφές καλό είναι να μειώσεις την ξηρά.

Παραθέτω το πινακάκι.Screenshot 2023-04-07 at 18-06-32 VETACTIVE Trockennahrung Senior online kaufen.png
 
  • Like
Reactions: Sammie


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Ζη
Γιατί να μην μπορείς να δώσεις κοτόπουλο? Αν δώσεις πολύ,κόψε από κροκέτες εκείνη την μέρα ας πούμε. Εγώ θα ακολουθούσα το πινακάκι προτεινόμενης δοσολογίας.. 115 αν καταλαβα σωστά.
αυτό τους είπα και εγώ κόβω από κροκέτα και δινω μαγειρευτο λίγο.και είπαν όχι δεν κανει να συνδυάζουμε τροφες άλλες και καλό είναι μόνο platinum να δινουμε και βλακειες.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Στη Senior που του δίνεις(αν κατάλαβα καλά), λέει 5 κιλά-7,5 κιλά είναι 85-115 γραμμάρια, δηλαδή στα 6,5 είναι 100 γρ.
Επειδή σαν τροφή είναι πλήρης, αν δόσεις σε μεγάλη ποσότητα και κάτι άλλο θα δημιουργηθεί πιθανόν κάποια δυσανεξία...τώρα αν θες να συνδυάσεις τροφές καλό είναι να μειώσεις την ξηρά.

Παραθέτω το πινακάκι.View attachment 77058
το ξέρω αυτό το πινακάκι.αυτοι που είπαν να δινω πιο λίγο.δεν ξέρω γιατί.εν το μεταξύ πριν λίγο γύρισα από τον κτηνιατρο και ο σκυλος έχει θέμα με τους πρωκτικους αδένες.και τον καθάρισε.ξερεις τι ειναι αυτό?κι αν φταίει η τροφη?ο κτηνίατρος μου είπε ότι πολλά παίζουν ρόλο για αυτό.αλλα εγώ σκέφτομαι μήπως το έπαθε από την αλλαγή τροφής.