Σκυλοτροφες


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
H acana έχω ακούσει και εγώ ότι θεωρειται από τις πιο καλές.Αλλα στα συστατικα της σαν κύριο συστατικο σε αυτή που μου είπες παιρνεις γιατι την είχα κοιτάξει και εγώ αυτή λέει γευμα κοτοπουλο και σε μικρό ποσοστό για αυτό διάλεξα την platinum. εν το μεταξύ όταν μίλησα με τους εκπροσώπους και είπα τις τροφες επερνα με επιχειρήματα που δεν ξέρω αν ήταν βάσιμα μου είπαν ότι καμία άλλη δεν περιέχει τόσο φρέσκο κρεας και οι άλλες εχουν υποπροϊόντα και κοκκαλα και αφυδατώμενα κρεατα κτλ κτλ.Γενικα απαντάνε στο λεπτό στα μηνύματα στην σελίδας τους και σου λένε για όποιες τροφες και να ρωτήσεις.
προς το παρόν ευχαριστημένος είμαι αλλά δύο βδομάδες μόνο την δινω την platinum. Αυτο θα φανεί στις επόμενες εξετάσεις και πως θα παει σιγα σιγα.
Αφυδατωμενο κοτόπουλο πρώτο συστατικο,καλύτερο από φρέσκο γιατί το φρέσκο έχει πάρα πολύ νερό κ μετα το μαγείρεμα μένει πολύ μικρή ποσότητα. Το αφυδατωμενο κρέας είναι όλο κρέας,πολύ καλή περιεκτικοτητα έχει γενικά η prairie poultry.
Μπραβο στην platinum,σημαντικό να έχουν και καλή επικοινωνία. Νομιζω θα είστε μια χαρα με αυτήν, μου είχε φανεί πολύ αξιολόγη γενικά.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
τις αλλαγές στην τροφη της δέχεται?εμένα είναι λίγο δύσκολος μπορεί να αλλάξει να φάει για μια δυο μέρες και μετά να ξανά γυρίσει στην παλιά και την άλλη να μην την ξανά ακουμπήσει.
Γενικά πάμε σύμφωνα με τον σκυλο.εγω ετσι τον έμαθα από την αρχή..μέχρι στιγμής τα πάμε καλα με τις αλλαγές.μεχρι να μάθω λίγο κι εγω τι του ταιριάζει.γενικά δεν τα πάει καλα με πολύ πρωτεΐνη στην τροφή του .δηλ μέχρι 25% πρωτεΐνη είναι μια χαρά.να έχει προβιοτικα κ πρεβιοτικα που βοηθανε στο έντερο .επιλέγω τέτοιες τροφές δηλ,πλέον.Acana,essential κτλ πιο βαριές δηλ δεν τα πάμε καλα.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Αφυδατωμενο κοτόπουλο πρώτο συστατικο,καλύτερο από φρέσκο γιατί το φρέσκο έχει πάρα πολύ νερό κ μετα το μαγείρεμα μένει πολύ μικρή ποσότητα. Το αφυδατωμενο κρέας είναι όλο κρέας,πολύ καλή περιεκτικοτητα έχει γενικά η prairie poultry.
Μπραβο στην platinum,σημαντικό να έχουν και καλή επικοινωνία. Νομιζω θα είστε μια χαρα με αυτήν, μου είχε φανεί πολύ αξιολόγη γενικά.
Skroytz που είχα βρει αυτήν την τροφη έγραφε γευμα κοτοπουλου για αυτό δεν την προτίμησα.τωρα δεν ήξερα ότι το αφυδατώμενο κοτοπουλο είναι καλύτερο από το φρέσκο.
δεν ξέρω αν είναι καλό για την εταιρεία αυτό που κάνουν καθώς εν ολιγης σου λένε ότι οι άλλες εταιρείες πχ orijen essential acana δεν είναι καλές και σου εξηγούν με επιχειρήματα εγώ βέβαια είμαι και άσχετη από τροφες οπότε δεν ξέρω.πχ και εσύ αν στείλεις τώρα μήνυμα και πεις επερνα αυτήν την τροφη και τώρα θέλω να δοκιμάσω την δική σας θα σου βγάλουν την acana χαλια.και απαντάνε και στο λεπτό ακόμη και τέτοια ώρα και σου λένε ότι μόνο η δική τους είναι καλή και οι άλλες σκουπίδια.αυτο με προβληματίζει. γιατί όπου ακούς πολλά τέτοια είναι να φοβάσαι.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Γενικά πάμε σύμφωνα με τον σκυλο.εγω ετσι τον έμαθα από την αρχή..μέχρι στιγμής τα πάμε καλα με τις αλλαγές.μεχρι να μάθω λίγο κι εγω τι του ταιριάζει.γενικά δεν τα πάει καλα με πολύ πρωτεΐνη στην τροφή του .δηλ μέχρι 25% πρωτεΐνη είναι μια χαρά.να έχει προβιοτικα κ πρεβιοτικα που βοηθανε στο έντερο .επιλέγω τέτοιες τροφές δηλ,πλέον.Acana,essential κτλ πιο βαριές δηλ δεν τα πάμε καλα.
ποιες έχετε δοκιμάσει?και που καταληξατε?όταν λες δεν τα πάτε καλά?σου είχαν δημιουργήσει θέμα οι τροφες?
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
Skroytz που είχα βρει αυτήν την τροφη έγραφε γευμα κοτοπουλου για αυτό δεν την προτίμησα.τωρα δεν ήξερα ότι το αφυδατώμενο κοτοπουλο είναι καλύτερο από το φρέσκο.
δεν ξέρω αν είναι καλό για την εταιρεία αυτό που κάνουν καθώς εν ολιγης σου λένε ότι οι άλλες εταιρείες πχ orijen essential acana δεν είναι καλές και σου εξηγούν με επιχειρήματα εγώ βέβαια είμαι και άσχετη από τροφες οπότε δεν ξέρω.πχ και εσύ αν στείλεις τώρα μήνυμα και πεις επερνα αυτήν την τροφη και τώρα θέλω να δοκιμάσω την δική σας θα σου βγάλουν την acana χαλια.και απαντάνε και στο λεπτό ακόμη και τέτοια ώρα και σου λένε ότι μόνο η δική τους είναι καλή και οι άλλες σκουπίδια.αυτο με προβληματίζει. γιατί όπου ακούς πολλά τέτοια είναι να φοβάσαι.
Εγω λέω να μην δίνεται σημασία .κ το φρέσκο καλό είναι κ μίξη όταν έχουν λίγο φρέσκο κ αφυδατωμενο μαζί πάλι καλα είναι.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Skroytz που είχα βρει αυτήν την τροφη έγραφε γευμα κοτοπουλου για αυτό δεν την προτίμησα.τωρα δεν ήξερα ότι το αφυδατώμενο κοτοπουλο είναι καλύτερο από το φρέσκο.
δεν ξέρω αν είναι καλό για την εταιρεία αυτό που κάνουν καθώς εν ολιγης σου λένε ότι οι άλλες εταιρείες πχ orijen essential acana δεν είναι καλές και σου εξηγούν με επιχειρήματα εγώ βέβαια είμαι και άσχετη από τροφες οπότε δεν ξέρω.πχ και εσύ αν στείλεις τώρα μήνυμα και πεις επερνα αυτήν την τροφη και τώρα θέλω να δοκιμάσω την δική σας θα σου βγάλουν την acana χαλια.και απαντάνε και στο λεπτό ακόμη και τέτοια ώρα και σου λένε ότι μόνο η δική τους είναι καλή και οι άλλες σκουπίδια.αυτο με προβληματίζει. γιατί όπου ακούς πολλά τέτοια είναι να φοβάσαι.
Ναι καλά λες,στα ελληνικά το έχουν δώσει ως γευμα,στα αγγλικά,γαλλικά κλπ,ως αφυδατωμενο κοτόπουλο. Εχει πάντως μέσα και υποπροϊόντα, δλδ χονδρους,καρδιά,συκώτι κλπ,αλλά αυτά είναι θρεπτικά για το σκύλο.
Οντως δεν είναι κ πολύ καλό να θάβουν όλες τις άλλες εταιρείες στην ψυχρα,αλλά μπορεί απλά το επικοινωνιακο τους να είναι λίγο επιθετικό.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
Επισης κατι που διάβασα και με επηρέασε είναι να κοιτάζω να μην έχει πολύ τέφρα η τροφή.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
ποιες έχετε δοκιμάσει?και που καταληξατε?όταν λες δεν τα πάτε καλά?σου είχαν δημιουργήσει θέμα οι τροφες?
Θέμα παρατήρησα κυρίως στα αυτιά του,πολύ βρωμιά ενώ τα καθαρίζαμε ,κ ξυσιμο.κυρίως με essential κ ακανα.
Brit fresh είμασταν καλα με το κοτοπουλο αλλά δεν είχα άλλη γεύση να επιλέξω για τις ανάγκες του.amanova τρελή τριχόπτωση .barking heads μέτρια κάτι δεν μου κολλούσε.μια καλα κακά μια όχι τόσο κ νομιζω μας λέρωνε τα δόντια.
platinum πήρα δείγμα διαρροια αμέσως.
κ τωρα εδώ κ 5 μήνες pooch and mutt.είμαστε στα καλυτερα μας.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Ναι καλά λες,στα ελληνικά το έχουν δώσει ως γευμα,στα αγγλικά,γαλλικά κλπ,ως αφυδατωμενο κοτόπουλο. Εχει πάντως μέσα και υποπροϊόντα, δλδ χονδρους,καρδιά,συκώτι κλπ,αλλά αυτά είναι θρεπτικά για το σκύλο.
Οντως δεν είναι κ πολύ καλό να θάβουν όλες τις άλλες εταιρείες στην ψυχρα,αλλά μπορεί απλά το επικοινωνιακο τους να είναι λίγο επιθετικό.
μου έκανε εντύπωση πάντως πως απαντούσαν για όλες τις εταιρείες. Εγω βεβαια σου είπα δεν ξέρω από τροφες.ενας όμως ενημερωμενος θα ήξερε τι να τους απαντήσει.Στα υποπροϊόντα λένε περιλαμβάνονται και κοκκαλα αυτιά μύτες?πάντως δεν μου πολύ άρεσε το μόνο εμείς είμαστε και όλες οι άλλες εταιρείες χαλια.υποστηριζουν είναι οι μοναδικοί που έχουν 70%φρέσκο κοτοπουλο.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
αυτό που κατάλαβα παντως μέχρι στιγμής δεν αρκεί να βλέπουμε μόνο την πρωτεΐνη.πρέπει να βλέπουμε επιπλεον τα προβιοτικα,τα λιπαρά ωμέγα 3,τα λιπαρά 6 να μην ξεφεύγουν ,την τέφρα,να μην έχει υποπροϊόντα ,να μην έχει καλαμπόκι .κάπως ετσι διαβάζω τα συστατικά .
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Θέμα παρατήρησα κυρίως στα αυτιά του,πολύ βρωμιά ενώ τα καθαρίζαμε ,κ ξυσιμο.κυρίως με essential κ ακανα.
Brit fresh είμασταν καλα με το κοτοπουλο αλλά δεν είχα άλλη γεύση να επιλέξω για τις ανάγκες του.amanova τρελή τριχόπτωση .barking heads μέτρια κάτι δεν μου κολλούσε.μια καλα κακά μια όχι τόσο κ νομιζω μας λέρωνε τα δόντια.
platinum πήρα δείγμα διαρροια αμέσως.
κ τωρα εδώ κ 5 μήνες pooch and mutt.είμαστε στα καλυτερα μας.
κατάλαβα έχετε δοκιμάσει πολλές τροφες δηλαδή.εγω ότι αλλαγή και να έκανα δεν είχα θέμα με διαρροιες ποτέ.γενικα με το στομάχι του δεν είχε ποτέ θέμα.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
κατάλαβα έχετε δοκιμάσει πολλές τροφες δηλαδή.εγω ότι αλλαγή και να έκανα δεν είχα θέμα με διαρροιες ποτέ.γενικα με το στομάχι του δεν είχε ποτέ θέμα.
Πολύ καλό αυτό ..αλλαξαμε ομως γιατί όλο κάτι δεν του ταίριαζε.τωρα δεν αλλάζω .αλλαζω μόνο γεύσεις
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Πολύ καλό αυτό ..αλλαξαμε ομως γιατί όλο κάτι δεν του ταίριαζε.τωρα δεν αλλάζω .αλλαζω μόνο γεύσεις
δύο ξηρες τροφες ταυτόχρονα κάνει να τους δίνουμε?για να εχουν ποικιλία γεύσεων.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
Τον βρήκα κ αδέσποτο τον καημένο.ούτε ξέρουμε τι έτρωγε πριν κ χαλια τριχωμα ειχε
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
δύο ξηρες τροφες ταυτόχρονα κάνει να τους δίνουμε?για να εχουν ποικιλία γεύσεων.
Εγω δεν το ρισκάρω.σαν καλύτερη ανάμειξη στο ένα γεύμα ξηρή+κονσέρβα κ το άλλο μόνο κροκέτα .καπως ετσι θα το έκανα εγω
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
Έχω διαβάσει για μιξ ξηρών τροφων αλλά ήταν ίδιας εταιρείας
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Έχω διαβάσει για μιξ ξηρών τροφων αλλά ήταν ίδιας εταιρείας
ναι μιξ της platinum πχ μου είπαν μπορώ να κάνω αλλά όχι μίξ με άλλη εταιρεία δεν ξέρω γιατί.
και εγώ τα ίδια αδέσποτο το βρήκα λογικά στην ηλικία την πιο σημαντική για την ανάπτυξη σιγουρα θα έτρωγε χαλια.μιξ υγρής και ξηράς κάνω και εγώ.
 
  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
Επισης αν έχει μόνο φρέσκο κρέας κ είναι πάνω από 60% είναι καλή
ναι μιξ της platinum πχ μου είπαν μπορώ να κάνω αλλά όχι μίξ με άλλη εταιρεία δεν ξέρω γιατί.
και εγώ τα ίδια αδέσποτο το βρήκα λογικά στην ηλικία την πιο σημαντική για την ανάπτυξη σιγουρα θα έτρωγε χαλια.μιξ υγρής και ξηράς κάνω και εγώ.
ο μόνος λόγος που μπορω να φανταστώ είναι επειδή είναι ο ιδιοσ τρόπος που παρασκευάζονται.
 


Μαρια Καραπανου

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2023
160
27
37
Επισης αν έχει μόνο φρέσκο κρέας κ είναι πάνω από 60% είναι καλή

ο μόνος λόγος που μπορω να φανταστώ είναι επειδή είναι ο ιδιοσ τρόπος που παρασκευάζονται.
ας ελπίσουμε ότι είναι όσο το δυνατόν καλή γίνεται για ξηρά.Γιατι είπαμε όλοι να πουλήσουν θέλουν και εμείς είμαστε στη μέση με τόση παραπληροφορηση.
 
  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
ας ελπίσουμε ότι είναι όσο το δυνατόν καλή γίνεται για ξηρά.Γιατι είπαμε όλοι να πουλήσουν θέλουν και εμείς είμαστε στη μέση με τόση παραπληροφορηση.
Έχετε παρει καλή τροφή.κ έχει καλή αξιολόγηση.
BBC1F866-588E-4557-85F9-1DE3DA6F142E.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.906
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924