Περιοδικό Σκύλος & Γάτα




chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Συγνώμη τι ακριβώς περιμένατε να γράφει ένα περιοδικό που κυκλοφορεί στη χώρα μας... λεπτομέριες για το πόσο φονερός φύλακας είναι η κάθε ράτσα ή οδηγίες τύπου "φτιάχτο μόνο σου"???

Προσωπικά θεωρώ ότι με την ελάχιστη παιδία που μας διακρίνει και το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο αντικείμενο εμπλέκονται και έμβια όντα είναι υπέρ αρκετά αυτά που υπώθηκαν από τους δύο εκπαιδευτές.
Η κυνοφιλία και η ενασχόληση με το θέμα σκύλος και κυρίως τοθέμα σκύλος - φύλακας είναι σε τόσο χαμηλά επίπεδα που δεν είμαστε όλοι σε θέση να διαχειριστούμε περισσότερες πληροφορίες. Εδώ το κατεξοχήν εκπαιδευτικό εργαλείο τον πνίχτη τον έχει πάρει και η κουτσή Μαρία και τραβολογάνε το 90 τοις εκατό λάθος και άνευ αποτελέσματος. Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν έμπαιναν σε τεχνικές λεπτομέρειες οι εκπαιδευτές... ε, ρε γλέντια!!!

Και στην τελική το tuning και οι υπολογιστές με λάθος χειρισμούς δεν κάνουν κάποιον άλλο να υποφέρει από την τσέπη μας... η εκπαίδευση του σκύλου όμως είναι άλλο θέμα.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Συγνώμη τι ακριβώς περιμένατε να γράφει ένα περιοδικό που κυκλοφορεί στη χώρα μας... λεπτομέριες για το πόσο φονερός φύλακας είναι η κάθε ράτσα ή οδηγίες τύπου "φτιάχτο μόνο σου"???

Προσωπικά θεωρώ ότι με την ελάχιστη παιδία που μας διακρίνει και το γεγονός ότι στο συγκεκριμένο αντικείμενο εμπλέκονται και έμβια όντα είναι υπέρ αρκετά αυτά που υπώθηκαν από τους δύο εκπαιδευτές.
Η κυνοφιλία και η ενασχόληση με το θέμα σκύλος και κυρίως τοθέμα σκύλος - φύλακας είναι σε τόσο χαμηλά επίπεδα που δεν είμαστε όλοι σε θέση να διαχειριστούμε περισσότερες πληροφορίες. Εδώ το κατεξοχήν εκπαιδευτικό εργαλείο τον πνίχτη τον έχει πάρει και η κουτσή Μαρία και τραβολογάνε το 90 τοις εκατό λάθος και άνευ αποτελέσματος. Φαντάζεστε τι θα γινόταν αν έμπαιναν σε τεχνικές λεπτομέρειες οι εκπαιδευτές... ε, ρε γλέντια!!!

Και στην τελική το tuning και οι υπολογιστές με λάθος χειρισμούς δεν κάνουν κάποιον άλλο να υποφέρει από την τσέπη μας... η εκπαίδευση του σκύλου όμως είναι άλλο θέμα.
Chrysoula διαφωνω λιγο μαζι σου. Να πω οτι δεν εχω διαβασει το περιοδικο οποτε δεν εχω καθολου γνωμη για αυτο.
Σιγουρα ο σκυλος φυλακας ειναι πολυ ιδιαιτερο θεμα, αλλα αν ασχοληθεεις σαν περιοδικο με αυτο το θεμα θα πρεπει να ειναι σε βαθος, ειδικα αν το εχεις πρωτο θεμα(εξωφυλλο). Και για να αποφυγεις τις καγκουριες βαζεις σημειωση οτι απυθυνθειτε μονο σε εππαγγελματια. Γιατι εμενα εαν οντως ειναι ετσι οπως τα λεει ο lospsi1980 μου κανει οτι το βαλανε για κραχτη το θεμα αυτο.
Και σε εκπομπες μπορεις να δεις εκπαιδευτες να κανουν εκπαιδευση. τωρα αν πας και την κανει μονο σου οτι προβληματα δημιουργηθουν θα φταις εσυ και οχι ο εκπαιδευτης που βγηκε σε μια εκπομπη.
Οσο για λαθος χειρισμο σε υπολογιστη δεν προκαλεις προβλημα σε τριτον αλλα απο λαθος επιλογη σε βελτιωση αυτοκινητου προκαλεις.
Με την βλακεια του κοσμου δεν μπορεις να τα βαλεις, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα στερεις απο σκεπτομενους τη γνωση.
Εδω με τα βενζιναδικα εγινε χαμος χθες πηγαν ολοι να βαλουν βενζινη και μποτιλιαρανε οι δρομοι ενω ηταν γνωστο οτι θα υπηρχαν ανοιχτα καποια διλιυστηρια. Αλλα τι να κανει να μην ανακοινωσεις την απεργια για να μην κλεισουν οι ζουλου τους δρομους?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Το περιοδικό δεν νομίζω ότι απευθύνεται σε επαγγελματίες του χώρου, μ'αυτή την έννοια.
Αλλίμονο, αν ένας εκπαιδευτής, περίμενε από ένα περιοδικό να λάβει τις γνώσεις που απαιτούνται για να κάνει την δουλειά του.
Κι εγώ πιστεύω [χωρίς να το έχω διαβάσει ακόμη] ότι περισσότερες λεπτομέρειες και πιο εις βάθος ανάλυση, θα ήταν πάρα πολύ επικίνδυνα.
Λίγα πράγματα και καλά, για τον ήδη ιδιοκτήτη ή τον μελλοντικό, που σκέφτεται να προχωρήσει σε μια τέτοια εκπαίδευση του σκύλου του, ίσα για να πάρει κάποιες σωστές κατευθύνσεις.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
To θέμα είναι αν υπάρχει ανάλογο.., το ότι υπάρχει ένα περιοδικό που καλύπτει τον μέσο ιδιοκτήτη δεν σημαίνει πως δεν θα μπορούσε να υπάρχει και άλλο πιο εξειδικευμένο..

Δηλαδή καλό είναι για αρχή.., σε βάζει σε σκέψεις και δίνει ερεθίσματα για παρά πάνω διερεύνηση.., στο πλοίο.., στο αεροπλάνο, στο τρένο.., ευχάριστο για τον κάθε ένα που έχει..ή θέλει να αποκτήσει σκύλο..ως εκεί..

Θα ήθελα να είχα πληθώρα να διαλέγω..και να μη τρέχω στα περίπτερα σαν να είναι ΤΟ γεγονός..
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Νομίζω πως τέτοιου είδους περιοδικά οφείλουν να απευθύνονται στο μέσο ιδιοκτήτη. Οι γνώσεις στο θέμα σκύλος είναι ελλειπέστατες!!
Ρίχτες μια ματιά γύρω σας!

Ένας που θέλει πιο εξειδικευμένες γνώσεις οφείλει να ψαχτεί διαφορετικά και ποικιλοτρόπως όχι απλά από ένα περιοδικό.

Στο δικό μου επάγγελμα τα περιοδικά που είναι εξειδικευμένα και δεν μπορούν να γίνουν κατανοητά από το ευρύ κοινό είναι συνδρομητικά και έρχονται στο χώρο σου, δεν διατίθενται στα περίπτερα και σαφώς κοστίζουν περισσότερο.

Οπότε όποιο εξειδικευμένο περιοδικό στο θέμα σκύλος, ναι θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι ανάλογα είτε συνδρομητικό είτε με κάποιο άλλο τρόπο για περιορισμένο για αυτούς που πραγματικά θα αξιοποιήσουν τις γνώσεις αυτές και όχι απλά θα τις διαβάσουν εγκυκλοπαιδικά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Χθες με πήρε τηλέφωνο ένας νεαρός, να με ρωτήσει για κάποια χάσκι που είχα σε μια αγγελία.
Λέω, "ευχαριστώ πολύ, να 'στε καλά, αλλά ευτυχώς η χασκίτσα υιοθετήθηκε [ήθελε το θηλυκό]"
Λέει το παιδί "το άλλο που έχετε; το αρσενικό;"
Λέω "κι αυτό ευτυχώς υιοθετήθηκε. είναι παλιά η αγγελία, έχουν βρει σπίτι και τα δύο σκυλιά"
Μου λέει "α...άλλο τίποτα δεν έχετε; " :confused:
Λέω "μισό, να δω στην αποθήκη, τι έχει μείνει. εσύ [κάπου εδώ σταμάτησα τον πληθυντικό] τι ψάχνεις; "
Μου λέει "...έναν σκύλο φύλακα..." :rolleyes:
Του λέω "δεν είναι αγόρι μου αυτός ο σωστός τρόπος να βρεις τέτοιον σκύλο [δεν μπήκα στην διαδικασία να ρωτήσω τι τον θέλει] και όποιος σου πει από αγγελία, ότι ο σκύλος που θα σου πασσάρει, είναι και γαμώ τους φύλακες, σου λέει ψέματα και σε κοροιδεύει"
Μου λέει "...ναι...βέβαια...δίκιο έχετε...έτσι όπως τα λέτε είναι...πάντως κρατήστε το τηλέφωνό μου και αν βρείτε κάτι, κάντε μου ένα τηλέφωνο" ](*,)
.......................................

Ακόμη κι αυτό το περιοδικό όπως κυκλοφορεί, πολύ εξειδικευμένο μου φαίνεται.
Νομίζω ότι έπρεπε πρώτα να το κυκλοφορήσουν σε κόμικ...:D
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
:D:D:D:D

έγραψες....

Πάντως και εμένα μια χαρά μου φάνηκε το περιοδικό.
Δε νομίζω ότι είχε το περιθώριο να μπει σε πιο λεπτομέρειες. Πόσο μάλλον που αφορά και τις γάτες οπότε πρέπει να μοιράσει και τις σελίδες.
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Καταρχάς τα σχόλια τύπου περιοδικό στην χώρα μας κτλ δεν τα καταλαβαίνω...
Απο την στιγμή που πουλάς περιοδικό με τίλτο σκύλος και γάτα σημαίνει πως εξειδικεύεσε σε έναν βαθμό με αυτό το θέμα .
Όταν πάλι μου έχεις πρωτοσέλιδο και διαφημίζεις για τον σκύλο φύλακα πάει να πει πως θα βρω στο πειοδικό κάτι περισσότερο απο ότι θα έβρισκα στο ciao , στο ζαπινγκ και στην ραδιοτηλεοραση...
Το αγοράζω το διμηνιαίο περιοδικό 4,5 ευρό αν δεν κάνω λάθος και με λαχτάρα το ξεφυλλίζω.. Και τι λέει σε μέσες άκρες
Ποιος μπορεί να έχει εκπαιδευμένο σκύλο για φύλαξη , μία ξεπέτα που αναφέρει κατηγορίες σκύλων φύλαξης και όλα τα άλλα σου λέει να πας σε εκπαιδευτη .. Μα είμαστε σοβαροί τώρα ? Μετά απορούμαι γιατί δεν εκδίδονται για πολύ καιρό τέτοια περιοδικά ? Φίλε με ξεγέλασες.. Νόμιζα πως θα διαβάζω κάτι παραπάνω απο ότι θα διάβαζα σε ένα διαφημιστικό που βρίσκετε στο σαλονάκι ενός κτηνιατρίου..

Ότι και να πείτε θα δείτε και στην πορεία ... Αν δεν υπάρχει κάτι εξειδικευμένο στο περιοδικό κάτι που να δείχνει πως όντως μπορώ να μάθω κάτι παραπάνω εμένα προσωπικά δεν μου περισσεύουν τα ευρό γι ανα τα χαρίζω...
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
δεν ειναι δυνατον να υπαρξει εξειδικευση σε ενα περιοδικο που λεγεται
"Σκυλος και Γατα"
ο τιτλος τα λεει ολα...ειναι περιοδικο για σκυλους και γατες....γενικης υλης....δεν εξειδικευεται...

οποιος θελει να εμβαθυνει στο θεμα που τον ενδιαφερει, ψαχνεται αλλιως...

edit: εμενα παλι πολυ με χαλαρωνει....μονο ενα ξεφυλισμα του μου αρκει...με τα φατσακια να παρελαυνουν στα ματια μου.....
απο εκει και περα... περι ορεξεως, τσεπης κλπ.
 
Last edited:


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
δεν ειναι δυνατον να υπαρξει εξειδικευση σε ενα περιοδικο που λεγεται
"Σκυλος και Γατα"
ο τιτλος τα λεει ολα...ειναι περιοδικο για σκυλους και γατες....γενικης υλης....δεν εξειδικευεται...

οποιος θελει να εμβαθυνει στο θεμα που τον ενδιαφερει, ψαχνεται αλλιως...
Κάτσε βρε φίλε , δεν λέω να σου κάνει μεταπτυχιακό πάνω στην φύλαξη αλλά κάτι να γράψει που να μάθουμε και κάτι πέρα απο το α .
Δες το το περιοδικό . Καταρχάς περιγράφει 4-5 ράτσες σκύλων σχετικά με τον χαρακτήρα φύλαξης σε 5 γραμμές . Δηλαδή λές και τα έγραφε 5 χρονών παιδί ή σαν να βιαζόταν να φύγει ..
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
θιγει πολυ γενικα το θεμα, πραγματι....βαζοντας τον "προβληματισμο", ευαισθητοποιωντας απλα τους ενδιαφερομενους....απο εκει και περα αν εσενα σε ενδιαφερει αμεσα, ξαναλεω ψαχνεσαι αλλιως...

και για το agility πχ που ενδιαφερει εμενα αναπτυσσεται σε πολυ λιγες σελλιδες ενω εχουν γραφτει "τομοι" γι'αυτο....απλα σου δινει το food for thought...

ταπεινη μου γνωμη, αντι να γκρινιαζουμε, ας το προσπερασουμε σαν ενα περιοδικο που δεν κανει για εμας....

κι εγω σιχαινομαι τα ciao Και τα Ηello κλπ. αλλα σεβομαι τους αναγνωστες που βρισκουν σε αυτα ενδιαφερον....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κάτσε βρε φίλε , δεν λέω να σου κάνει μεταπτυχιακό πάνω στην φύλαξη αλλά κάτι να γράψει που να μάθουμε και κάτι πέρα απο το α .
Δες το το περιοδικό . Καταρχάς περιγράφει 4-5 ράτσες σκύλων σχετικά με τον χαρακτήρα φύλαξης σε 5 γραμμές . Δηλαδή λές και τα έγραφε 5 χρονών παιδί ή σαν να βιαζόταν να φύγει ..
Διαβάζω το θέμα εδώ και αρκετές μέρες...
Σαφώς και έχω διαβάσει το περιοδικό...
Αλλά, μου έμενε ένα μεγάλο κενό... Προβληματισμός που τον συζήτησα με τους δικούς μου... Πάντα μιλάω σε σχέση με το κεντρικό θέμα!

To post που παραθέτω το θεωρώ σωστό... και, κυρίως, το μέρος που τονίζω, είναι αντιπροσωπευτικότατο!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
μια καλη ιδεα ισως θα ηταν ενα e mail προς καποιον του περιοδικου με συσταση για βελτιωση της υλης....υπο την μορφη και παραπονου ισως....
στο ξεκινημα ειναι καλο να γινει κατι τετοιο... βελτιωνεται το περιοδικο και επωφελουμεθα ολοι...

προσωπικα θα το εκανα...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
μια καλη ιδεα ισως θα ηταν ενα e mail προς καποιον του περιοδικου με συσταση για βελτιωση της υλης....υπο την μορφη και παραπονου ισως...
Να σου πω... έκανα αρχικά τη σκέψη μήπως στείλω e-mail...
Αλλά σκέφτηκα πως θα ήμουν, γενικά, "γλαφυρός" και ιδιαίτερα επεξηγηματικός στο ζήτημα του "ένα παιδί 5 χρονών ή/και βιαζόταν να φύγει"... :D

Και μετάνιωσα...:(

Ισως, κάποιος άλλος, που θα ήταν πιο "ψυχρός" και "στρογγυλός" στην κριτική του, θα ήταν πιο κατάλληλος, για καλύτερο αποτέλεσμα...;)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Να σου πω... έκανα αρχικά τη σκέψη μήπως στείλω e-mail...
Αλλά σκέφτηκα πως θα ήμουν, γενικά, "γλαφυρός" και ιδιαίτερα επεξηγηματικός στο ζήτημα του "ένα παιδί 5 χρονών ή/και βιαζόταν να φύγει"... :D

Και μετάνιωσα...:(

Ισως, κάποιος άλλος, που θα ήταν πιο "ψυχρός" και "στρογγυλός" στην κριτική του, θα ήταν πιο κατάλληλος, για καλύτερο αποτέλεσμα...;)
αυτο Γιαννη, δεν θα βοηθουσε οχι....
ειναι ειρωνικο....
ενα απλο γραμματακι με συσταση για πιο πλουσια υλη ειδικα στο γενικο θεμα του περιοδικου...κατι απλο....θα το τσακωσουν το μηνυμα...
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
αντί να στείλετε μειλ, στείλτε ένα άρθρο, θα χαρούνε πολύ σίγουρα..
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
αντί να στείλετε μειλ, στείλτε ένα άρθρο, θα χαρούνε πολύ σίγουρα..
μπορει δηλ. να το κανει αυτο καποιος αυτο εκτος των συνεργατων του περιοδικου που αναφερονται στις πρωτες σελλιδες?
εκτος απο το αρθρο παντως και η συσταση πιστευω θα βοηθουσε....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78