Περιοδικό Σκύλος & Γάτα


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
και τα δύο είναι χρήσιμα, και η σύσταση μπορεί να βοηθήσει
η κλέα ζητάει άρθρα τώρα εαν θα δημοσιευθούν είναι δικιά της απόφαση
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
θιγει πολυ γενικα το θεμα, πραγματι....βαζοντας τον "προβληματισμο", ευαισθητοποιωντας απλα τους ενδιαφερομενους....απο εκει και περα αν εσενα σε ενδιαφερει αμεσα, ξαναλεω ψαχνεσαι αλλιως...

και για το agility πχ που ενδιαφερει εμενα αναπτυσσεται σε πολυ λιγες σελλιδες ενω εχουν γραφτει "τομοι" γι'αυτο....απλα σου δινει το food for thought...

ταπεινη μου γνωμη, αντι να γκρινιαζουμε, ας το προσπερασουμε σαν ενα περιοδικο που δεν κανει για εμας....

κι εγω σιχαινομαι τα ciao Και τα Ηello κλπ. αλλα σεβομαι τους αναγνωστες που βρισκουν σε αυτα ενδιαφερον....
Καλησπέρα ,

Δεν γκρινιάζω απλά για να γκρινιάζω. Ελπίζω πως ίσως με αυτό να καταλάβουν πως οι άμεσα ενδιαφερόμενοι και αυτοί που μπορούν να στηρίξουν το περιοδικό είναι οι πολύ ‘‘περίεργοι‘‘ κυνόφιλοι... Και αν δεν τους δώσεις και κάτι περισσότερο απο τρωφή για σκέψη απλά δεν τα το ξαναγοράσουν . Και το λέω γιατί θα ήθελ αένα δυνατό περιοδικό για σκύλους αντί ένα παραμυθάκι...
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
μια καλη ιδεα ισως θα ηταν ενα e mail προς καποιον του περιοδικου με συσταση για βελτιωση της υλης....υπο την μορφη και παραπονου ισως....
στο ξεκινημα ειναι καλο να γινει κατι τετοιο... βελτιωνεται το περιοδικο και επωφελουμεθα ολοι...

προσωπικα θα το εκανα...
Ελπίζω πως οι υπεύθυνοι του περιοδικού θα ασχολούνται και ποιο γενικά με τα των σκύλων και πιστεύω πως αν ισχύει κάτι τέτοιο θα γνωρίζουν το συγκεκριμένο φόρουμ... Οπότε ...
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ελπίζω πως οι υπεύθυνοι του περιοδικού θα ασχολούνται και ποιο γενικά με τα των σκύλων και πιστεύω πως αν ισχύει κάτι τέτοιο θα γνωρίζουν το συγκεκριμένο φόρουμ... Οπότε ...
Μη στηριζεσαι στο οτι οι υπευθυνοι μπορει / ισως να γνωριζουν το φορουμ μας....
γραψτους παραπονα / συστασεις κλπ. η ιδεα σου ειναι καλη...να πιασει τοπο, αλλα με το σωστο τροπο :)
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Μη στηριζεσαι στο οτι οι υπευθυνοι μπορει / ισως να γνωριζουν το φορουμ μας....
γραψτους παραπονα / συστασεις κλπ. η ιδεα σου ειναι καλη...να πιασει τοπο, αλλα με το σωστο τροπο :)
Σόρι αλλά δεν είναι δουλειά μου να τους φτιάξω το περιοδικό...
Έχω γράφω την άποψη μου σε ενα φορουμ.. Αν είναι γατόνια θα πρέπει να κοιτάνε και γύρω τους να μαθαίνουν και τι λέει ο κόσμος γι αοτ διμηνιαίο περιοδικό τους....
Εντωμεταξυ ειναι κλεισμενο σε σελοφαν αλλως θα ξεφυλιζα στο περιπτερο το επομενο και αν ηταν πάλι η ίδια φάση δεν θα το έπαιρνα.. τωρα θα τους δωσω μία ακόμα ευκαιρία.. τελευταία..
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σόρι αλλά δεν είναι δουλειά μου να τους φτιάξω το περιοδικό...

...τωρα θα τους δωσω μία ακόμα ευκαιρία.. τελευταία..
Την ευκαιρία, όμως... τελικά τη δίνουμε στον εαυτό μας, αν το καλοσκεφτείς...:)

Όσο βελτιώνουν "αυτοί" το περιοδικό τους, τόσο πιο περιοδικό "μας" γίνεται!;)
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σόρι αλλά δεν είναι δουλειά μου να τους φτιάξω το περιοδικό...
Έχω γράφω την άποψη μου σε ενα φορουμ.. Αν είναι γατόνια θα πρέπει να κοιτάνε και γύρω τους να μαθαίνουν και τι λέει ο κόσμος γι αοτ διμηνιαίο περιοδικό τους....
Εντωμεταξυ ειναι κλεισμενο σε σελοφαν αλλως θα ξεφυλιζα στο περιπτερο το επομενο και αν ηταν πάλι η ίδια φάση δεν θα το έπαιρνα.. τωρα θα τους δωσω μία ακόμα ευκαιρία.. τελευταία..
H προοδος σε ολους τους τομεις και η αρχη της δημοκρατιας οριζει συζητηση και διαλογο...
ο αυστηρος κριτης που καθεται στη γωνια ετοιμος να σχολιασει δεν βοηθα καθολου...
ειναι η δουλεια, του αναγνωστη να φτιαξει το περιοδικο καλυτερο, γιατι σε εκεινον απευθυνεται.
λυπαμαι δεν συμφωνω μαζι σου, αλλα σεβομαι την αποψη σου.-
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δυστυχώς αυτό που βλέπω είναι ότι όλοι όσοι έθιξαν την ποιότητα του περιοδικού αναφέρονται στο δεύτερο τόμο και σε συγκεκριμένο άρθρο... για όσους λοιπόν ψάχνουν do it your self οδηγίες, οποιδήποτε περιοδικό είχε κάτι ανάλογο θα ήταν το λιγότερο ανεύθυνο και ακατάληλο προς ανάγνωση για πολλούς σε αυτή τη χώρα (η οποία υστερεί σε θέματα κυνοφιλίας όσο κι αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε...).
Από κει και πέρα όποιος θέλει να θεωρεί εαυτόν ψαγμένο και ενημερωμένο κυνόφιλο χωρίς να έχει περάσει έξω από ένα εκπαιδευτήριο ή να έχει ανοίξει ένα πραγματικά εξειδιεκευμένο βιβλίο για θέματα εκπαίδευσης και ψυχολογίας του σκύλου, είναι κατ' εμέ βαθειά νυχτωμένος...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δυστυχώς αυτό που βλέπω είναι ότι όλοι όσοι έθιξαν την ποιότητα του περιοδικού αναφέρονται στο δεύτερο τόμο και σε συγκεκριμένο άρθρο... για όσους λοιπόν ψάχνουν do it your self οδηγίες, οποιδήποτε περιοδικό είχε κάτι ανάλογο θα ήταν το λιγότερο ανεύθυνο και ακατάληλο προς ανάγνωση για πολλούς σε αυτή τη χώρα (η οποία υστερεί σε θέματα κυνοφιλίας όσο κι αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε...).
Από κει και πέρα όποιος θέλει να θεωρεί εαυτόν ψαγμένο και ενημερωμένο κυνόφιλο χωρίς να έχει περάσει έξω από ένα εκπαιδευτήριο ή να έχει ανοίξει ένα πραγματικά εξειδιεκευμένο βιβλίο για θέματα εκπαίδευσης και ψυχολογίας του σκύλου, είναι κατ' εμέ βαθειά νυχτωμένος...
Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτά που λες, απλώς....αν εξαιρέσουμε τα "επικίνδυνα" θέματα, που, όντως, δεν θα έπρεπε κανείς να περιμένει να λύσει μέσω ενός περιοδικού, θα μπορούσε, αν ήθελε, να καταπιαστεί με "ακίνδυνα" πράγματα που να σε κάνουν όμως να θέλεις να το κρατήσεις στην βιβλιοθήκη σου...
Πχ....Ένα σοβαρό και εκτενές τεύχος-αφιέρωμα (γιατί όχι και μετάφραση) στην γλώσσα σώματος των σκυλιών....Η πχ αν θέλει να μιλήσει για σκύλο φύλακα...ας μην πει για την εκπαίδευση (do it yourself) περισσότερα, αλλά να παρουσιάσει εκτενέστερα τις φυλές...όχι όλα τα ορεινά ποιμενικά ας πούμε στο ίδιο τσουβάλι....
Αν είναι τα πράγματα στα οποία αναφέρεται να πρέπει να τα βρω στο βιβλίο ή στο dogforum:D...γιατί να το πάρω?
Για να δω φατσούλες και να έχω ένα περιοδικό με την αγάπη μου στο τραπεζάκι του σαλονιού?
 
Last edited:


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα μ'αυτά που λες, απλώς....αν εξαιρέσουμε τα "επικίνδυνα" θέματα, που, όντως, δεν θα έπρεπε κανείς να περιμένει να λύσει μέσω ενός περιοδικού, θα μπορούσε, αν ήθελε, να καταπιαστεί με "ακίνδυνα" πράγματα που να σε κάνουν όμως να θέλεις να το κρατήσεις στην βιβλιοθήκη σου...
Πχ....Ένα σοβαρό και εκτενές τεύχος-αφιέρωμα (γιατί όχι και μετάφραση) στην γλώσσα σώματος των σκυλιών....Η πχ αν θέλει να μιλήσει για σκύλο φύλακα...ας μην πει για την εκπαίδευση (do it yourself) περισσότερα, αλλά να παρουσιάσει εκτενέστερα τις φυλές...όχι όλα τα ορεινά ποιμενικά ας πούμε στο ίδιο τσουβάλι....
Αν είναι τα πράγματα στα οποία αναφέρεται να πρέπει να τα βρω στο βιβλίο ή στο dogforum:D...γιατί να το πάρω?
Για να δω φατσούλες και να έχω ένα περιοδικό με την αγάπη μου στο τραπεζάκι του σαλονιού?
Δε διαφωνώ με όσα γράφεις. Αυτά που προτίνεις είναι απολύτως λογικά και φυσιολογικά.
Θα μπορούσαν να είναι προτάσεις και στους εκδότες δε νομίζεις??

Η κατανόηση της γλώσσας του σώματος πχ. (πιάνομαι από αυτό γιατί σαν ιδέα μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ!) και της συμπεριφοράς του σκύλου είναι κάτι στο οποίο πάσχουμε γενικότερα με κύριο χαρακτηριστικό να ανθρωποποιούμε της συμπεριφορές. Χασμουριέται? Βαριέται... Δεν έρχεται κρατώντας αποστάσεις ασφαλείας από το εκνευρισμένο "έλα" μας?? Μας γράφει...
Εκπληκτικό θέμα!!

Όσο για της φυλές, δεδομένου ότι κάθε τεύχος θα έχει παρουσίαση και μίας φυλής δεν θα μπορούσε να έχει ένα τεύχος στο οποίο να αναλύει τουλάχιστον είκοσι από αυτές...

Τώρα για το θέμα βιβλίο ή forum vs περιοδικό... θα μπορούσε να έχει ένα εξειδικευμένο (και πάλι όχι do it yourself) θέμα, παράλληλα όμως με τα πιο "απλά" όπως νομίζουμε γιατί δεν είναι όλοι σε επίπεδα IPO 3.
Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο... παρά τα πράγματα που έχω διαβάσει για εκπαίσευση και συνεχίζω να διαβάζω και να μαθαίνω από ειδικούς, το τρικ με το αλέυρι με έσωσε πριν από καμια δεκαρια και κάτι μέρες όταν έκοψα πιο βαθειά από ότι έπρεπε το νύχι της μικρής και δεν είχα τίποτα άλλο για να το σταματήσω...

Πριν από μερικές μέρες ήμουν στο pet shop και ήρθε χρόνια κυνηγός με σκύλο τουμπανιασμένο εκεί που είχε σφινωθεί το κεφάλι και οι δαγκάνες ενός τσιμπουριού που μόνος ου τράβηξε λάθος παρά τα χρόνια της "κυνοφιλίας" του, το σκυλί ήταν έτσι 15 μέρες με τη φλεγμονή, ζήταγε αποπαρασιτικά για να βάλει πάνω και στο τέλος επειδή και αυτά του φάνηκαν πολυτέλεια για το σκύλο είπε "δε βαριέσαι, θα του περάσει από μόνο του..." και μας κορόιδευε που τον στέλναμε στο γιατρό... ας μην κοιτάμε τις δικές μας γνώσεις και τα πόσα ξέρουμε εμείς, αλλά τα φιντάνια που κυκλοφορούν εκεί έξω που ακομα πιστεύουν ότι αν δεν φτύσεις το σκύλο στο στόμα δεν σε μαθαίνει για αφεντικό...
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Δυστυχώς αυτό που βλέπω είναι ότι όλοι όσοι έθιξαν την ποιότητα του περιοδικού αναφέρονται στο δεύτερο τόμο και σε συγκεκριμένο άρθρο... για όσους λοιπόν ψάχνουν do it your self οδηγίες, οποιδήποτε περιοδικό είχε κάτι ανάλογο θα ήταν το λιγότερο ανεύθυνο και ακατάληλο προς ανάγνωση για πολλούς σε αυτή τη χώρα (η οποία υστερεί σε θέματα κυνοφιλίας όσο κι αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε...).
Από κει και πέρα όποιος θέλει να θεωρεί εαυτόν ψαγμένο και ενημερωμένο κυνόφιλο χωρίς να έχει περάσει έξω από ένα εκπαιδευτήριο ή να έχει ανοίξει ένα πραγματικά εξειδιεκευμένο βιβλίο για θέματα εκπαίδευσης και ψυχολογίας του σκύλου, είναι κατ' εμέ βαθειά νυχτωμένος...
H δεν καταλαβες αυτο που ειπα ή απλα λες τα δικα σου.... Το αρθρο σκυλος φυλακας το διαβασες ? Σου άρεσε ? Δηλαδη εσυ εαν αγοραζες το συγκεκριμενο περιοδικο γιατι σου αρεσε το θεμα που διαφημιζε στο εξωφυλλο ( σκυλος φυλακας ) θα ησουν ικανοποιημενη ? Στο επόμενο τευχος που θα ειχε καποιο αλλο ενδιαφερον θεμα θα ξαναεδινες 4.5 ευρος να το αγορασεις παλι ? Σε 2 σελιδες και σε 4-5 γκρουπ ειχε βαλει ολα τα σκυλια φυλακες... Με 2 γραμμες περιγραφη για το καθε γκρουπ... Σόρι βρε παιδια αλλα αν το τευχος τωρα χτιζετε τοτε να κατεβασουν την τιμη και οταν με το καλο φτασει σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο ανεβασε τιμουλα... Αλλά όχι ο Ελληναρας θέλει και ψιλή τιμή και ξεπέτα.... Απλα βαζουμε καμια 20αρια εικονες , φιλλα γυαλιστερα και περιμενουμε να γεμισουν οι τσεπες.... Α ρε Ελλαδάρα !!!
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
κι εσυ Lopsi1980 αναφερεσαι μονιμως στο συγκεκριμενο θεμα που δεν αναπτυχθηκε οσο του αξιζε....
κατι αλλο περα απο αυτο?

στελνω λοιπον εγω αυριο e mail με αυτο το παραπονο....
κατι αλλο να τους πω?
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Προσωπικα το αρθρο με τους σκυλους φυλακες σαν εισαγωγη στο θεμα σκυλος-φυλακας με καλυψε.
Αναφερθηκε σε γενικες γραμμες και για τα ειδη φυλαξης και για τις φυλες φυλαξης πολυ επιγραμματικα αλλα για τον χ ασχετο που δεν εχει ιδεα ειναι μια καλη εισαγωγη.
Μου αρεσε που αναφερθηκε στο στο οτι χωρις σοβαρη εκπαιδευση δεν κανεις τιποτα.
Εμαθα κατι καινουργιο? Οχι. Αλλα δεν ειναι ολοι σαν εμενα που παρολο που δεν ενδιαφερομαι για την αποκτηση σκυλου-φυλακα εχω διαβασει αρκετα και σε αυτο το φορουμ αλλα και αλλου επι του θεματος.

Και στην τελικη στο ενα αρθρο κολλησαμε? Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσος ντορος για το συγκεκριμενο αρθρο.
Αν καποιος θελει εναν σκυλο φυλακα και 10 σελιδες αν διαβασει σε ενα εκτενεστερο αρθρο σε περιοδικο δεν θα πρεπει να καλυφτει μονο απο αυτο αλλα να το ψαξει πολυ πολυ περισσοτερο.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
H δεν καταλαβες αυτο που ειπα ή απλα λες τα δικα σου.... Το αρθρο σκυλος φυλακας το διαβασες ? Σου άρεσε ? Δηλαδη εσυ εαν αγοραζες το συγκεκριμενο περιοδικο γιατι σου αρεσε το θεμα που διαφημιζε στο εξωφυλλο ( σκυλος φυλακας ) θα ησουν ικανοποιημενη ? Στο επόμενο τευχος που θα ειχε καποιο αλλο ενδιαφερον θεμα θα ξαναεδινες 4.5 ευρος να το αγορασεις παλι ? Σε 2 σελιδες και σε 4-5 γκρουπ ειχε βαλει ολα τα σκυλια φυλακες... Με 2 γραμμες περιγραφη για το καθε γκρουπ... Σόρι βρε παιδια αλλα αν το τευχος τωρα χτιζετε τοτε να κατεβασουν την τιμη και οταν με το καλο φτασει σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο ανεβασε τιμουλα... Αλλά όχι ο Ελληναρας θέλει και ψιλή τιμή και ξεπέτα.... Απλα βαζουμε καμια 20αρια εικονες , φιλλα γυαλιστερα και περιμενουμε να γεμισουν οι τσεπες.... Α ρε Ελλαδάρα !!!
Καταρχήν δεν μίλησα μόνο για σένα προσωπικά και δεν κατανοώ το ύφος σου...
Επειδή λοιπόν αναφέρεσαι εσύ προσωπικά στο τι θα έκανα εγώ... πρώτον δεν θα περίμενα από ένα ευρείας κυκλοφορίας περιοδικό να ενημερωθώ για ένα θέμα όπως οι σκύλοι φύλαξης χώρου ή σωματοφυλακής για το οποίο έχουν γραφτεί τόμοι βιβλίων, θα φρόντιζα να ενημερωθώ από έναν σωστό εκπαιδευτή, θα ξεστραβωνόμουν στο διάβασμα κυρίως σε ξενόγλωσση βιβλιογραφία επί του θέματος, θα γινόμουν συνδρομητής σε εξειδικευμένο ξενόγλωσσο περιοδικό και μετά θα έπαιρνα το σκύλο μου και τις ελειπέστατες παρόλα τα παραπάνω γνώσεις μου επί του θέματος και θα ξαναπήγαινα για να τον εκπαιδεύσω στον εκπαιδευτή.
Αλλά πάλι αυτό θα το έκανα εγώ... γιατί θέλω να έχω πλήρη επίγνωση του τι θέλω, τι πρέπει να κάνω και τι γιατί θα το κάνω.

Για κάποιον που απλά θέλει να ενημερωθεί αλλά δεν ξέρει γιατί το κάνει, αν θα το κάνει με κάποιο σκύλο του ή θέλει απλά να περάσει την ώρα του διαβάζοντας ένα περιοδικό αντί για τηλεώραση τότε είναι υπερ αρκετό το περιοδικό.
Από την άλλη για αυτόν που θέλει να να ψαχτεί παραπάνω, και φέι βολάν να του δώσεις με τα μισά από όσα έγραφε το άρθρο πάλι θα ψάρωνε και ξεκίναγε να ψάχνει πιο εξειδικευμένα.

Το συγκεκριμένο περιοδικό το βλέπω σαν πολύ καλή προσπάθεια, εκτιμώ βαθειά αυτούς που γράφουν και προσπαθούν να αναβαθμίσουν την κυνολογία σε αυτή τη χώρα που δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα στο θέμα σκύλος και με ενδιαφέρει η ενημέρωση των πολλών και όχι η ημιπληροφόρηση των λίγων (γιατί κατά τη γνώμη μου το συγκεκριμένο θέμα δεν αναλυεται ούτε στις σελίδες όλων του περιοδικού...)
Και ναι, θα το ξαναγόραζα γιατί ξέρω τι να περιμένω από ένα περιοδικό και όχι σύγγραμμα και γιατί θεωρώ ότι ένας να καταλάβει τα βασικά στο θέμα σκύλος απο όλους αυτούς τους αδαείς που κυκλοφορούν αυτό αξίζει τα λεφτά του.
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Και ναι, θα το ξαναγόραζα γιατί ξέρω τι να περιμένω από ένα περιοδικό και όχι σύγγραμμα και γιατί θεωρώ ότι ένας να καταλάβει τα βασικά στο θέμα σκύλος απο όλους αυτούς τους αδαείς που κυκλοφορούν αυτό αξίζει τα λεφτά του.
Tώρα συννενοούμαστε...... Για να ξέρουμε που απευθύνετε το περιοδικό...
 




lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Γιατί που θα'θελες να απευθύνεται δηλαδη? Προφανώς εκεί απευθύνεται. Και εκεί υπαρχει ανάγκη να απευθύνεται.
Eπειδη ρωτας σου απαντω πως θα ηθελα να μην απευθυνετε μονο στους αδαεις που αν μαθουν στο σκυλακι το κατσε ανοιγουν σαμπανια.... θα ηθελα να ηταν λιγο ποιο ψαγμενο... Αλλά αυτό ειναι η προσωπικη μου αποψη και ανεφερετε στο τι θα ηθελα εγω....
Και γιαυτο κανουμε και αυτη την συζητηση... Εγω θα εκτιμησα πως η ποιότητα του περιδικου δεν ηταν αυτη που θα ηθελα ΕΓΩ.... Για εσενα μπορει να ειναι πληρης και μπορεις ελευθερα (οπως και κανεις ) να επικροτησεις το περιχεομενο του....

οκ τωρα ? αντερστουντ ? Οπότε για εμενα ειναι ενα πανακριβο περιοδικο με φτωχο περιεχομενο γραμμενο σαν παραμυθακι για παιδακια και αδαεις....
 




lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
συμβουλη:
το υφος σου αν αλλαζες θα εκτιμουσα προσωπικα περισσοτερο τις αποψεις σου...
δεν προσθετεις κατι....αφαιρεις το κυρος της γνωμης σου....
Μάλιστα.... Κάτι επι του θέματος έχεις να πείς ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78