Ξαφνική παράλυση στην μισή πλευρά του σκυλιού, Ισχαιμική μυοπάθεια


stavroula21

New Member
16 Ιουλίου 2024
2
0
26
Καλησπέρα αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το σκυλάκι μου το οποίο είναι πέντε χρονών μικρόσωμο και χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας μέχρι προχθές. Ξαφνικά ενώ καθόμασταν άρχισε να Κλαίει πάρα πολύ έντονα Και νόμιζα ότι χτύπησε κάπου, ενώ έψαξα τα πόδια του δε βρήκα τίποτα απλά είδα ότι το δεξί μπροστά ποδαράκι δεν το πάταγε κάτω. Αποφασίσαμε να το κάνουμε ένα μπάνιο μήπως ήταν κάτι που δε βλέπαμε, Οπότε αφού τον στεγνώσαμε Τον αφήσαμε κάτω να περπατήσει μόνος του και παρατηρήσουμε ότι δεν πατάει πλέον ούτε το δεξί του πίσω πόδι. Εννοείται πήραμε κατευθείαν τον κτηνίατρο και επειδή ήταν Κυριακή τον πήγαμε σε ένα εφημερεύον νοσοκομείο που υπάρχει εδώ πέρα. Ο κτηνίατρος έκρινε ότι θα πρέπει να πάει σε νευρολόγο όπου και τον πήγαμε στο Χολαργό και αυτός μας είπε να κάνουμε μία μαγνητική αυχένα. Σήμερα πήραμε την απάντηση της μαγνητικής και έχει φανεί ισχαιμική Μυελοπάθεια. Μας είπαν ότι κατά 80% είναι θεραπεύσιμο απλά θα πάρει πάρα πολύ καιρό να συνέλθει ο μικρός. Έχει τύχει ποτέ σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Έχω αγχωθεί πάρα πολύ για το σκυλί ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, οι εξετάσεις του ήταν άψογες, ακόμα και στην αναισθησία ο γιατρός μας είπε ότι ανταποκρίθηκε πάρα πολύ καλά και δεν μπορώ να πιστέψω ότι από τη μία μέρα στην άλλη το σκυλί μου είναι από την δεξιά πλευρά παράλυτο και δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί μόνο του σε τίποτα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.182
Μηνύματα
896.775
Μέλη
19.968
Νεότερο μέλος
μανωλης13