Νέο μέλος [Γερμανικός Ποιμενικός]


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Μην επιλεγεις εκτροφεια τα οποια εχουν πανω απο δυο ρατσες Αν και θα σου ελεγα ακομα καλυτερα να συγκεντρωθεις σε εκτροφεια που εχουν μονο γερμανικα ποιμενικα
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πόσα διαθέτεις για να αγοράσεις έναν σκύλο ? Έχεις υπόψιν σου τις τιμές ?

και ναι..ξεκινάμε να χτίζουμε τον σκύλο από το 0..δεν κάνουμε πειράματα που αν δεν μας "βγει" γυρίζουμε στον εκπαιδευτή..δεν ξεκινάμε έτσι..

Επίσης η εμπειρία είναι σχετική..(δεν φτάνουν και δέκα σκυλιά να έχεις, η ποιοτική ενασχόληση κάνει την διαφορά) και κάθε περίπτωση είναι μοναδική.., το θέμα είναι να έχουμε γνώσεις αυτών..και ρεαλιστικές προσδοκίες.., θέμα αυτοκριτικής είναι..και αυτογνωσίας..και τι περιθώρια δίνουμε για να πάμε μπροστά και να βελτιωνόμαστε.., αλλά δυστυχώς η έκφραση "το έχω".., "ξέρω εγώ".., επικρατεί..
 


gerasimosgs

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2013
64
0
Ξέρω οτι είναι γύρω στα 900. Και ναι σκοπεύω να τα δώσω για να τον αποκτήσω.τωρα περί της έκφρασης "το έχω" δεν νομίζω να πηγαίνει σε εμένα...δεν είπα ουτε οτι το έχω ουτε τίποτα τέτοιο...είπα απο Δεκέμβρη θα το πάω σε εκπαιδευτή! Οι γνώμη σας για εκτπφεία του εξωτερικού ποια ειναι;
 


immunity

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2013
111
0
Θεσσαλονικη
Πόσα διαθέτεις για να αγοράσεις έναν σκύλο ? Έχεις υπόψιν σου τις τιμές ?

και ναι..ξεκινάμε να χτίζουμε τον σκύλο από το 0..δεν κάνουμε πειράματα που αν δεν μας "βγει" γυρίζουμε στον εκπαιδευτή..δεν ξεκινάμε έτσι..

Επίσης η εμπειρία είναι σχετική..(δεν φτάνουν και δέκα σκυλιά να έχεις, η ποιοτική ενασχόληση κάνει την διαφορά) και κάθε περίπτωση είναι μοναδική.., το θέμα είναι να έχουμε γνώσεις αυτών..και ρεαλιστικές προσδοκίες.., θέμα αυτοκριτικής είναι..και αυτογνωσίας..και τι περιθώρια δίνουμε για να πάμε μπροστά και να βελτιωνόμαστε.., αλλά δυστυχώς η έκφραση "το έχω".., "ξέρω εγώ".., επικρατεί..
+1000

Αν ομως δεν εχουμε τα λεφτα (αλλα ειμαστε προθυμοι να το εκπαιδευσουμε) να μην παρουμε ενα σκύλο ? είτε αδέσποτο είτε απο φιλο είτε απο εκτροφέα. Δηλαδη τοσος κοσμος και κοσμακης που εχει ανοιξει το σπιτι του σε μια δυο τρεις .. αδέσποτες ψυχες κακό κάνουν (δεν νομιζω να τα πηγαινουν στον εκπαιδευτη)?

Δεν νομιζω να διαφωνει κάποιος ότι το καλύτερο είναι να προσφερεις το καλυτερο (ειτε ειναι σκυλος (pedegree/fake pedigree/αδεσποτο) ειτε ειναι παιδι σου κτλ κτλ) εκπαιδευτη, διατροφολογο/μαγειρευτο φαγητο, παιχνιδια κτλ κτλ . Αλλά οταν δεν υπαρχουν ποροι ? (προσωπικη εκπαιδευση αντι για επαγγελματικη, ξηρα τροφη αντι για διατροφολογο/μαγευρευτο φαγητο, κτλ κτλ). να μην προβουμε στην αποκτηση, να διωξουμε ολα τα αδεσποτα που εχουμε περιθάλψει ? ή τα αδεσποτα ειανι διαφορετικα απο τα pedigreενια και δεν χρειαζονται εκπαιδευτη. Απο αυτην την οπτικη γωνία το βλέπω, ίσως κάνω λάθος.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ξέρω οτι είναι γύρω στα 900. Και ναι σκοπεύω να τα δώσω για να τον αποκτήσω.τωρα περί της έκφρασης "το έχω" δεν νομίζω να πηγαίνει σε εμένα...δεν είπα ουτε οτι το έχω ουτε τίποτα τέτοιο...είπα απο Δεκέμβρη θα το πάω σε εκπαιδευτή! Οι γνώμη σας για εκτπφεία του εξωτερικού ποια ειναι;

Οι τιμές δεν είναι στάνταρ..ανάλογα τι θα πάρεις μπορεί να είναι και πολύ πιο πάνω.
Όχι..δεν το είπα για εσένα..το ανέφερα για αυτούς που το λένε..;)

Τώρα προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με τον γερμανικό ποιμενικό.., προσωπικά δεν πολύ συμφωνώ με αυτό που λένε πως πρέπει να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη για να πάρεις ένα καλό σκύλο..θέλει όμως χρόνο και υπομονή..και πρέπει να εμπνέεις εμπιστοσύνη..στον εκτροφέα..και φυσικά να σου εμπνέει και εσένα..

Τώρα για το θέμα εξωτερικό vs εσωτερικό..γενικά..ανάλογα αν έχεις διαλέξει κάποια συγκεκριμένη γραμμή..αλλά αν το ίδιο μπορεί να σου παρέχει και ο τόπος σου γιατί όχι ? Άλλη επαφή με τον εκτροφέα που βρίσκεται στην χώρα σου.., δεν γνωρίζω όμως τι γίνεται με την φυλή που έχεις επιλέξει..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αν ομως δεν εχουμε τα λεφτα (αλλα ειμαστε προθυμοι να το εκπαιδευσουμε) να μην παρουμε ενα σκύλο ? είτε αδέσποτο είτε απο φιλο είτε απο εκτροφέα. Δηλαδη τοσος κοσμος και κοσμακης που εχει ανοιξει το σπιτι του σε μια δυο τρεις .. αδέσποτες ψυχες κακό κάνουν (δεν νομιζω να τα πηγαινουν στον εκπαιδευτη)?

Δεν νομιζω να διαφωνει κάποιος ότι το καλύτερο είναι να προσφερεις το καλυτερο (ειτε ειναι σκυλος (pedegree/fake pedigree/αδεσποτο) ειτε ειναι παιδι σου κτλ κτλ) εκπαιδευτη, διατροφολογο/μαγειρευτο φαγητο, παιχνιδια κτλ κτλ . Αλλά οταν δεν υπαρχουν ποροι ? (προσωπικη εκπαιδευση αντι για επαγγελματικη, ξηρα τροφη αντι για διατροφολογο/μαγευρευτο φαγητο, κτλ κτλ). να μην προβουμε στην αποκτηση, να διωξουμε ολα τα αδεσποτα που εχουμε περιθάλψει ? ή τα αδεσποτα ειανι διαφορετικα απο τα pedigreενια και δεν χρειαζονται εκπαιδευτη. Απο αυτην την οπτικη γωνία το βλέπω, ίσως κάνω λάθος.
Μην το πάμε εκεί το θέμα..άδικα..και δεν έχει και κανένα νόημα και βγαίνουμε και εκτός θέματος..
Θα σου απαντήσω όμως για να κλείσει..
Άδεσποτα -δεσποζόμενα..
Ημίαιμα- καθαρόαιμα έχουν τις ίδιες ακριβώς ανάγκες σε κάθε επίπεδο σαν σκύλοι..
Όμως η διαφορά είναι πως στα ημίαιμα που δεν μπορούμε να προβλέψουμε ταμπεραμέντο είναι δηλαδή αυτό που λέμε kinder έκπληξή..χρειάζεται μεγαλύτερη εμπειρία..για αυτό καλύτερα είναι αν δεν έχουμε εμπειρία να επιλέγουμε ενήλικο..
Τα καθαρόαιμα εφόσον είμαστε συνειδητοποιημένοι έχουμε μελετήσει την φυλή που μας ενδιαφέρει και ξέρουμε από πριν πάνω κάτω τι να περιμένουμε..
Ένα πολύ βασικό στα καθαρόαιμα είναι πως έχουμε τον εκτροφέα μας στο πλευρό μας..που γνωρίζει τέλεια την φυλή και μας καθοδηγεί ..επίσης αν κρινόμαστε ακατάλληλοι υποψήφιοι, οι σωστοί εκτροφείς δεν θα μας δώσουν..και τελειώνει εκεί..(εκτός αν πας να πάρεις από πετ σοπ και είσαι άξιος της μοίρας σου..

Τώρα προσωπικά αν δεν είχα εμπειρία και δεν είχα λεφτά για εκπαιδευτή..θα πήγαινα τουλάχιστον σε μία εύκολη φυλή ή θα έπαιρνα ένα ημίαιμο ενήλικο καλού χαρακτήρα με την καθοδήγηση του σωματείου .. και θα διάβαζα το dog forum πολύ.. :p
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.732
19.994
Ενα μικρό σχόλιο, για μία κατάσταση που με έχει εντυπωσιάσει. Τα 9,5 στα 10 σκυλιά, που κάνουν ομαδικά μαθήματα στο puppies park, είναι καραημίαιμα. Σε πολλούς κύκλους μαθημάτων. Οχι μόνο σε έναν. Σκέφτομαι καμμιά φορά, ότι ή οι ιδιοκτήτες ημίαιμων είναι πιο συνειδητοποιημένοι, ή οι ιδιοκτήτες καθαρόαιμων, νομίζουν ότι πακέτο με το pedigree, έχουν εξασφαλίσει και την συμπεριφορά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Mαρία..συμφωνώ απόλυτα..!!! Έτσι είναι..και βασικά έτσι πρέπει να είναι τουλάχιστον στα ημίαιμα..!!
Οι ιδιοκτήτες των ημίαιμων μοιάζουν πιο συνειδητοποιημένοι. Τα καθαρόαιμα είναι και άτυχα λόγο της εξωτερικής τους εμφάνισης.., πόσοι πήραν καθαρόαιμα σαν λούτρινα ή λόγο διαφήμισης λόγο ταινιών..?
Πόσοι μελέτησαν πραγματικά την φυλή ..? και πόσοι πήραν ότι βρήκαν μπροστά σε μία βιτρίνα..?
Πόσοι κατάλαβαν πως τα "λαμπραντόρ" δεν είναι μόνο για τα Χριστούγεννα..και δεν έχουν ημερομηνία λήξης το καλοκαίρι..?
Πόσοι νόμιζαν πως τα westie είναι τα νέα μαλτέζ..?

Ο μεγάλος μου (westie) είναι μία τέτοια περίπτωση..τον βαρέθηκαν και τον πέταξαν λίγο πριν το καλοκαίρι.., εκεί τον βρήκα εγώ..
Ευτυχώς..όσοι παίρνουν ημίαιμα θέλουν σκύλο..όχι μόστρα.., άρα είναι πιο συνειδητοποιημένοι..

p.s. Προς θεού..δεν εννοώ πως όσοι έχουν καθαρόαιμα..τα έχουν για μόστρα..(το δεύτερο μου westie είναι από εκτροφέα), δυστυχώς όμως πολλοί δεν καταλαβαίνουν πως πριν την εμφάνιση κοιτάμε ταμπεραμέντο..και καταλληλότητα..
 
Last edited:


gerasimosgs

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2013
64
0
Παιδιά το Σεπτέμβρη το σκυλί θα ειναι 2.5 μηνών. Εγω το νωρίτερο που μπορω να το πάω σε εκπαιδευτή ειναι Δεκέμβρη. Ειναι αργά;;μεχρι τοτε θα ειναι λάθος να προσπαθώ να του μάθω εγω το "κάτσε","έλα","μείνε";;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Έχεις κλείσει από κάποια γέννα ?
Όχι δεν είναι αργά αν και το καλύτερο είναι να πάει μόλις επιτρέπεται (από θέμα εμβολίων να βγει) δηλαδή στους 3-3,5 μήνες..
Πολλοί το κάνουν και νωρίτερα βάζοντας τα κουτάβια μέσα σε πάρκο να παρακολουθούν..για έμμεση κοινωνικοποίηση.
 


gerasimosgs

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2013
64
0
Μίλησα με το alldog.gr κ μου είπαν να πάω Τετάρτη να κρατησω ενα απο την γέννα. Και οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να το πάρω γύρω στις 10 Σεπτέμβρη.
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Όταν πρωτομπήκα εγώ κι ήθελα σκύλο από ξένο εκτροφείο χωρίς να πάω να το δω πρώτα μου είπαν κάποιοι κάποια σωστά πράγματα και αναθεώρησα..
Ήθελες να πάρεις από ξένο εκτροφείο, και σου είπανε να πάρεις από Ελλάδα?
Ποιοι?
Link please!

edit
άσε....το βρήκα...
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.743
Θεσ/νίκη
Ενα μικρό σχόλιο, για μία κατάσταση που με έχει εντυπωσιάσει. Τα 9,5 στα 10 σκυλιά, που κάνουν ομαδικά μαθήματα στο puppies park, είναι καραημίαιμα. Σε πολλούς κύκλους μαθημάτων. Οχι μόνο σε έναν. Σκέφτομαι καμμιά φορά, ότι ή οι ιδιοκτήτες ημίαιμων είναι πιο συνειδητοποιημένοι, ή οι ιδιοκτήτες καθαρόαιμων, νομίζουν ότι πακέτο με το pedigree, έχουν εξασφαλίσει και την συμπεριφορά.
Όχι αλλά σε μαθήματα με 20 σκυλιά δεν θα πήγαινα, είτε είχα ημαίμο, είτε καθαρόαιμο!

Οπότε δεν έχει κάνει με το τι σκύλο έχει!Πάντα πηγαίνει με το μυαλό του ιδιοκτήτη και το ρητό "τόσο τον κόφτει, τόσο κάνει!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.732
19.994
Για ποιόν λόγο δεν θα πήγαινες;
Και αυτό που υπονοείς, είναι πως όσοι πάνε "δεν τους κόφτει";
 


immunity

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2013
111
0
Θεσσαλονικη
Όχι αλλά σε μαθήματα με 20 σκυλιά δεν θα πήγαινα, είτε είχα ημαίμο, είτε καθαρόαιμο!

Οπότε δεν έχει κάνει με το τι σκύλο έχει!Πάντα πηγαίνει με το μυαλό του ιδιοκτήτη και το ρητό "τόσο τον κόφτει, τόσο κάνει!
Απο να μην το πας καθολου σε εκπαιδευτη και να μην το εκπαιδευσεις ουτε εσυ (πληρες ανεκπαιδευτο) καλυτερο δεν ειναι να εχει κανει καποια ομαδική εκπαίδευση?

Η Μαρία αυτο εννοεί, οτι υπαρχουν και καποιοι που παιρνουν καθαροαιμα και δεν ασχολουνται καθολου ουτε το πανε σε εκπαιδευτη, θελουν απλα να διωχετευσουν την αγάπη τους χωρις πειθαρχια και μετα λενε ο σκυλος μου κανει αυτο ή εκεινο ή ...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Ήθελες να πάρεις από ξένο εκτροφείο, και σου είπανε να πάρεις από Ελλάδα?
Ποιοι?
Link please!

edit
άσε....το βρήκα...
χαχαχαχα!!! όχι ρε παιδί μου απλά μου είπαν να δω πρώτα το εκτροφείο, να μην κάνω αυτές τις κινήσεις από απόσταση :p
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ενα μικρό σχόλιο, για μία κατάσταση που με έχει εντυπωσιάσει. Τα 9,5 στα 10 σκυλιά, που κάνουν ομαδικά μαθήματα στο puppies park, είναι καραημίαιμα. Σε πολλούς κύκλους μαθημάτων. Οχι μόνο σε έναν. Σκέφτομαι καμμιά φορά, ότι ή οι ιδιοκτήτες ημίαιμων είναι πιο συνειδητοποιημένοι, ή οι ιδιοκτήτες καθαρόαιμων, νομίζουν ότι πακέτο με το pedigree, έχουν εξασφαλίσει και την συμπεριφορά.
Θα ήθελες να το εξηγήσεις λίγο αυτό;


immunity, υπάρχει η δυνατότητα να το εκπαιδεύσει μόνος του και χωρίς προηγούμενη εμπειρία. Το ίδιο έκανα και εγώ, πριν ξεκινήσω εκπαίδευση του έμαθα πχ το κάτσε. Ωστόσο θα παιδευτεί περισσότερο και πιθανότατα να μην πετύχει τα βέλτιστα αποτελέσματα, γιατί πολύ απλά δεν είχε κάποιον να του δείξει! Αν έχουμε τη δυνατότητα να καλέσουμε ειδικό, τότε το κάνουμε. Πιστεύω ότι το σκεπτικό "δεν πρόκειται να δώσω λεφτά για εκπαιδευτή" δεν είναι σωστό. Αν δεν έχουμε τη δυνατότητα βάζουμε τα δυνατά μας και προσπαθούμε για το καλύτερο διαβάζοντας συνεχώς.

Είναι σαν εκείνα τα βιβλία που σου μαθαίνουν ξένες γλώσσες άνευ διδασκάλου, σίγουρα αν είχες μαζί σου τον δάσκαλο θα ήταν πιο εύκολο!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Με αργά βήματα θα αλλάξει και αυτή η νοοτροπία στην χώρα μας..Όταν εκπαιδευόταν ο Έλβις είχα δεχτεί κανονικότατη επίθεση από κυρία στην γειτονιά ότι δίνω λεφτά για εκπαίδευση όταν άνθρωποι πεινάνε.Όταν βέβαια την ρώτησα αν εσείς που δεν εκπαιδεύετε τον σκύλο σας ταίζετε αυτούς που πεινάνε θύμωσε...
Ακόμα στην ελλάδα οι πολλοί θεωρούν γραφικό το να εκπαιδεύεις τον σκύλο, περιττή πολυτέλεια κλπ κλπ..Υπάρχουν χώρες που με ένα συμβολικό πραγματικά ποσό πας τον σκύλο κάθε βδομάδα στο σχολείο για εκπαίδευση. Κάποτε θα γίνουμε κι εμείς έτσι..