Νέο μέλος [Γερμανικός Ποιμενικός]




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τι να εξηγήσω;
Ήθελες να πεις συγκεκριμένα για τα ομαδικά μαθήματα εκπαίδευσης ή ότι γενικά τα περισσότερα σκυλιά που εκπαιδεύονται είναι ημίαιμα; αυτό δεν κατάλαβα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.732
19.994
Συγκεκριμένα για τα ομαδικά μαθήματα και ακόμη πιο συγκεκριμένα για τα ομαδικά μαθήματα του puppies park. Οτι ακριβώς είπα δηλαδή. Πιο συγκεκριμένα, δεν γίνεται :)
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Τι να εξηγήσω;
,,,,
θελει να πει οτι καποιοι νομιζουν οτι οταν εκπαιδευεις ενα καθαροαιμο σκυλο να παιζει πιανο τα παιδια του δεν χρειαζεται να τα πας στο ωδειο,,, γιατι εχουν το κληρονομικο χαρισμα ==!!=))
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Ladies and gentlemen...

διαβάζω εδώ και ώρα αυτό το θέμα και μπορω να πω πως βρίσκω δύο λάθη συγκεκριμένα στο παιδί που θέλει να πάρει ΓΠ.Πρώτον,έχει στρατό μπροστά του και δεύτερον η ανυπομονησία του για σκύλο τον εξωθεί σε βιαστικές κινήσεις.

Όμως κάπου εδώ θα ήθελα με πολύ ήρεμο και φιλικό τρόπο να κάνω μια παρατήρηση.Αρχικά σχετικά με το οικονομικό......

Δεν νομίζω πως το ότι σκέφτεται ο εν λόγω κύριος την τροφή είναι απολύτος λάθος.Ποιος από εσάς αν ήθελε να κάνει ένα ταξίδι δεν θα υπολόγιζε την δαπάνη;;;Ανάλογα με τα χρήματα που θα διαθέτατε θα ήταν και ο προορισμός σας.Όμως το να μην πάτε πουθενά επειδή δεν μπορείτε να πάτε στα Μπόρα Μπόρα είναι κάπως απόλυτο!

Για να μιλήσω ακόμα πιο απλά,το να δίνει κάποιος μια καλή τροφή στον σκύλο του και όχι την καλύτερη δεν είναι έλειψη υπευθυνότητας,εκτός και αν έχει ένα αρκετά καλό μηνιαίο εισόδημα....

Σκεφτείτε το εξής,πόσοι από εσάς είχατε σκύλο στα φοιτητικά σας χρόνια;Πολλοί.Έργαζόσασταν παράλληλα;;Αν όχι ποιός συντηρούσε τον σκύλο;Ο μπαμπάς και η μαμα,όπως άλλωστε και εσάς.Όσοι τον πήρατε από εκτροφείο γιατί ο εκτροφέας έδωσε τον σκύλο του σε ένα άτομο που μένει σε γκαρσονιέρα;;;;;;;;Ένα άτομο που μένει σε γκαρσονιέρα δεν υποδηλώνει και την καλύτερη οικονομική κατάσταση,ούτε το ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ για έναν σκύλο!! Πόσοι από εσάς έχει τύχει να έχετε σκύλο και παράλληλα να χρωστάτε ρεύμα ή νερό ή τηλέφωνο ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.Γιατί λοιπόν έχετε σκύλο;;;Αφού τα οικονομικά σας είναι στενεμένα.... Είναι ώριμο για έναν φοιτητή να πήγε για να σπουδάσει και να τελειώσει και αντ'αυτού να έχει μεγαλόσωμο σκύλο που τον τρέφουν οι γονείς του;;;Γιατί λοιπόν εσείς έχετε σκύλο;;;

Έχετε σκύλο γιατί πολύ απλά το γουστάρετε!!Και είστε διατεθειμένοι να φτάσετε στα άκρα πολλές φορές για αυτόν και μπράβο σας γιατί εγώ τέτοιους ανθρώπους σέβομαι.Ο σκύλος δεν έχει ανάγκη από την καλύτερη τροφή!Εμένα η μάνα μου δεν με μεγάλωσε με την καλύτερη τροφή αλλά έγινα μια χαρά άνθρωπος. Άλλα θέλει ο σκύλος και το ξέρουμε όλοι αυτό καλά!!Κανένας εκτροφέας δεν θα θέσει ως κριτήριο το αν θα δίνεις royal στον σκύλο ή όχι.Θα σε ρωτήσει όμως:«Κύριε Arrow,πόσο χρόνο θα αφιερώνετε,που θα ζει ο σκύλος και πολλά ακόμη....

Καταλαβαίνω ότι η αγάπη μας πάνω στον σκύλο καμιά φορά μας συνεπαίρνει,αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι!!

Κάπου διάβασα κάποιο μέλος να ρωτάει:Την ερώτηση για τον στρατό δεν έπρεπε να του την είχε κάνει ο εκτροφέας;;

Ναι θα έπρεπε!Αλλά ποιος μας λέει ότι πήγε σε εκτροφέα;;Στο Ίντερνετ είμαστε και το συγκεκριμένο φόρουμ είναι στόχος πολλών troller κακά τα ψέματα.


Η ζωή δεν είναι άσπρο μαύρο.Δηλαδή ή από την αρχή δεν σκέφτεσαι καθόλου το οικονομικό ή αν το σκέφτεσαι άστο καλύτερα!Εδώ παιδί κάνει ο άλλος και σκέφτεται τα οικονομικά,τι σημαίνει αυτό,πως δεν αγαπάει το παιδί του;; Όλα θέλουν ισορροπία!

Όλα αυτά φιλικά και χωρίς να θέλω να τσακωθώ με κανέναν!:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.732
19.994
Arrow sorry, αλλά σ'όλο σου το κείμενο, φάσκεις και αντιφάσκεις.

Προσωπικά, απέκτησα σκύλο όταν ήμουν σε θέση, απ'όλες τις απόψεις και χωρίς να πρέπει να στηρίζομαι σε κανέναν. Και συνεχίζω έτσι. Αλλά αν είχα κάνει, τα χίλια μύρια λάθη, θα έπρεπε να προτρέψω και άλλον να τα κάνει; Η να του τα επισημάνω, πριν;

Αν έχεις διαβάσει το θέμα, τόσο προσεκτικά όσο λες, θα έχεις δει ότι πήγε όντως σε εκτροφέα. Και θα μου επιτρέψεις να έχω άποψη, για το πόσο οι περισσότεροι εκτροφείς νοιάζονται πραγματικά, για το που καταλήγουν τα σκυλιά τους.


*Αυτό το... "φιλικά" που συνηθίζετε κάποιοι να βάζετε κάποιες φορές, μου φαίνεται πραγματικά πάρα πολύ αστείο.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
*Αυτό το... "φιλικά" που συνηθίζετε κάποιοι να βάζετε κάποιες φορές, μου φαίνεται πραγματικά πάρα πολύ αστείο.

χαχαχαχαχαχα Να σε κάψω Γιάννη, να σ' αλείψω μέλι!!! :rolleyes::D:D
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Arrow sorry, αλλά σ'όλο σου το κείμενο, φάσκεις και αντιφάσκεις.

1.Προσωπικά, απέκτησα σκύλο όταν ήμουν σε θέση, απ'όλες τις απόψεις και χωρίς να πρέπει να στηρίζομαι σε κανέναν. Και συνεχίζω έτσι. Αλλά αν είχα κάνει, τα χίλια μύρια λάθη, θα έπρεπε να προτρέψω και άλλον να τα κάνει; Η να του τα επισημάνω, πριν;

Αν έχεις διαβάσει το θέμα, τόσο προσεκτικά όσο λες, θα έχεις δει ότι πήγε όντως σε εκτροφέα. Και θα μου επιτρέψεις να έχω άποψη, για το πόσο οι περισσότεροι εκτροφείς νοιάζονται πραγματικά, για το που καταλήγουν τα σκυλιά τους.


*Αυτό το... "φιλικά" που συνηθίζετε κάποιοι να βάζετε κάποιες φορές, μου φαίνεται πραγματικά πάρα πολύ αστείο.
1.Δίκιο έχεις σε αυτό αλλά αυτό που τόνισα εγώ είναι πως δεν είναι ανάγκη να μιλάμε με τόσο απόλυτο τρόπο!Τιποτα δεν είναι απόλυτο στη ζωή!Πόσο μάλλον στο θέμα του σκύλου που υπάρχουν 1000 διαφορετικές απόψεις σε διάφορα θέματα.

2.Όντως πολλοί εκτροφείς δεν είναι σωστοί.

Τώρα σχετικά με το φάσκω και αντιφάσκω......νομίζω πως αυτό που θέλω να πω ήταν ξεκάθαρο.Ας μην είμαστε απόλυτοι και τελειομανείς σε τέτοια θέματα!!!!!

Άλλη φορά δεν θα λέω φιλικα....:p
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Arrow τα ειπες πολυπλοκα,,,,, να τα πω εγω απλα .... οταν ημουν 16 οι μεγαλυτεροι μου ελεγαν να μην παρω μηχανακι τοσο μικρος... εγω ομως τους εγραψα κανονικα και πηρα,,,, τωρα που μεγαλωσα συμβουλευω ολους τους 16χρονους να μην παρουν μηχανακι ===))!!))
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Arrow τα ειπες πολυπλοκα,,,,, να τα πω εγω απλα .... οταν ημουν 16 οι μεγαλυτεροι μου ελεγαν να μην παρω μηχανακι τοσο μικρος... εγω ομως τους εγραψα κανονικα και πηρα,,,, τωρα που μεγαλωσα συμβουλευω ολους τους 16χρονους να μην παρουν μηχανακι ===))!!))
:p:p:p

Και περιμένεις να ακούσει το 16χρονο;;;;Αμ δεεεεε!!!:p:p
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Συγκεκριμένα για τα ομαδικά μαθήματα και ακόμη πιο συγκεκριμένα για τα ομαδικά μαθήματα του puppies park. Οτι ακριβώς είπα δηλαδή. Πιο συγκεκριμένα, δεν γίνεται :)
Ευχαριστώ:cool:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ποίο είναι το πρόβλημα με τα ομαδικά μαθήματα ? δεν κατάλαβα..
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ποίο είναι το πρόβλημα με τα ομαδικά μαθήματα ? δεν κατάλαβα..
Εγώ δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα με τα ατομικά :Ρ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε με τα ατομικά ούτε με τα ομαδικά.
Το κάθε ένα έχει άλλη σκοπιμότητα κατά την γνώμη μου. Τα ομαδικά βοηθούν στην ομαλή κοινωνικοποιηση του σκύλου, του στυλ είμαι με άλλους σκύλους αλλά δεν θα παίξω θα συμπεριφέρομαι σωστά, ενώ τα ατομικά βοηθούν εξαιρετικά στην εκμάθηση εντολών και συμπεριφορών , κατά την γνώμη μου πάλι πολύ πιο αποτελεσματικά από ότι τα ομαδικά.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Θα ήταν χρήσιμο αν ανοιγόταν ένα θέμα για τα οφέλη των δυο τύπων εκπαίδευσης και για όσους ψάχνουν για πρώτη φορά εκπαιδευτή αλλά και για τους υπόλοιπους που έχουν δοκιμάσει μόνο τον έναν τρόπο.
 


gerasimosgs

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2013
64
0
Καλημέρα! Επειδη κάποια πράγματα έρχονται απο εκει που δεν το περιμένεις,μέσα με τέλη Αυγούστου θα πάρω μια προκαταβολή για μια δουλεια πολυ πολυ ικανοποιητική...Οπότε το θέμα εκπαιδευτή ξανα έρχεται δυναμικα!!! Εγω θα πάρω τον κούταβο κατά τις 10 Σεπτέμβρη. Ποτε λέτε οτι ειναι η σωστή στιγμή για να πάμε να εκπαιδευτουμε;; Ευχαριστω!
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Μόλις το πάρεις ξεκινάτε μες στο σπίτι και μόλις τελειώσουν τα εμβόλια συνεχίζετε και έξω. Τα πρώτα μαθήματα θα τα έχει πάρει από την μαμά σκύλα και από τα αδέλφια. Από 7 εβδομάδων μπορεί ένα κουτάβι να αρχίζει να εκπαιδεύεται. Εσύ βέβαια θα το πάρεις στα χέρια σου 8+ εβδομάδων.
 


gerasimosgs

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2013
64
0
Εννοείς τα βασικά,σωστά; Να μάθει που να κανει όλες του τις ανάγκες κτλ;τα βασικα οπως έλα,κάτσε κ.α. είναι πλ νωρίς ή μπορω να του τα αρχίσω πάνω στο παιχνίδι; Πάνω στο θέμα κοινωνικοποίηση πως δουλεύουμε;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.732
19.994
Γεράσιμε, υπάρχουν πάαααρα πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ.
Κάτσε να ρίξεις μια ματιά και θα σου λυθούν πολλές από τις απορίες, που έχεις και ρωτάς.
Και κανονικά, όλα αυτά τα αρχικά βασικά, είναι υποχρεωμένος, να στα πει και ο εκτροφέας σου.
Μην ντραπείς να τον ρωτήσεις. Και γι'αυτό, τον πληρώνεις.