ΜΟΚΑ - Ο μικρός της "σύντροφος"...


Status
Κλειδωμένο θέμα

johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
http://www.dogforum.gr/v3/album.php?albumid=578&attachmentid=10373

ΥΓ.ελπιζω να με συνχωρεσετε δεν βρηκα καθαρη φωτο της μοκας και πηρα απο τον solo
Πολύ σωστά!:)

Αλλά, αν θέλετε να δείτε τη Μόκα στο "κάτω + μείνε" (platz), μπορείτε να ψάξετε το νικητή του 11ου διαγωνισμού φωτογραφίας!;)

Υ.Γ. Είναι η φωτογραφία που λατρεύει ο φίλος μου, harryf3!!!:D:p
 
  • Like
Reactions: d-friend


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
http://www.dogforum.gr/v3/album.php?albumid=578&attachmentid=10373

ΥΓ.ελπιζω να με συνχωρεσετε δεν βρηκα καθαρη φωτο της μοκας και πηρα απο τον solo
Ευχαριστω :)
Καλα καταλαβα δλδ. Κ κατι αλλο.. λετε κ τις δυο λεξεις "κάτω + μείνε" ή οποια αλλη ειχατε επιλεξει? Εγω παντως λεω "ξαπλωσε" κ παιρνει αυτη τη σταση γιατι δεν ηξερα ποια αλλη να χρησιμοποιησω :p
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ευχαριστω :)
Καλα καταλαβα δλδ. Κ κατι αλλο.. λετε κ τις δυο λεξεις "κάτω + μείνε" ή οποια αλλη ειχατε επιλεξει? Εγω παντως λεω "ξαπλωσε" κ παιρνει αυτη τη σταση γιατι δεν ηξερα ποια αλλη να χρησιμοποιησω :p
και "νεροχύτη" να πεις και εννοείς "ξάπλωσε",παλι θα καταλαβει.Εσύ διαλέγεις την έννοια της κάθε λέξης.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
και "νεροχύτη" να πεις και εννοείς "ξάπλωσε",παλι θα καταλαβει.Εσύ διαλέγεις την έννοια της κάθε λέξης.
Προφανως.. απλα σκεφτηκα μηπως οι εκπεδευτες εχουν συγκεκριμενες λεξεις για καποιες πραξεις γι'αυτο ρωτησα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Προφανως.. απλα σκεφτηκα μηπως οι εκπεδευτες εχουν συγκεκριμενες λεξεις για καποιες πραξεις γι'αυτο ρωτησα.
Ναι, έχουν συγκεκριμένες λέξεις για κάποιες εντολές... Για να καλύπτουν τις (γνωστικές) ανάγκες του μέσου όρου των ανθρώπων!

Π.χ. Το "κάτω", ή το "ξάπλα" είναι εύκολο να το θυμόμαστε και να το χρησιμοποιούμε εμείς... Οπως και το "μείνε"...
 
  • Like
Reactions: d-friend


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Ναι, έχουν συγκεκριμένες λέξεις για κάποιες εντολές... Για να καλύπτουν τις (γνωστικές) ανάγκες του μέσου όρου των ανθρώπων!

Π.χ. Το "κάτω", ή το "ξάπλα" είναι εύκολο να το θυμόμαστε και να το χρησιμοποιούμε εμείς... Οπως και το "μείνε"...
Ευχαριστω :) Παρεμπιπτοντως.. εντολες ηθελα να πω κ ειπα πραξεις αλλα οκ δεν μπερδεψα κανεναν..
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μιά ακόμα σύντομη ενημέρωση για την εξέλιξη του Casper...

Είμαστε πλέον 6 μηνών!
Και, για όσους αρέσει η στατιστική, φτάσαμε αισίως τα 35 κιλά... παρότι εμένα μου φαίνεται ακόμα Boerboel "τσέπης"...
Οντως, το σώμα του έχει μιά αργή και "κομψή" εξέλιξη...

Ακόμη τρώει Acana Grasslands, που, όπως έδειξαν οι 6μηνιαίες εξετάσεις του, την αφομοιώνει πολύ καλά... πάντα έχω την αγωνία μου, σε σχέση με το ποσοστό πρωτεΐνης και τον παρακολουθώ συνέχεια...
Σε 1-2 μήνες θα τον γυρίσω (μαζί με τη Μόκα) σε Acana Pacifica, που περιέχει ικανή ποσότητα γλουκοζαμίνης/χονδροϊτίνης και Ω3/Ω6/Ω9 λιπαρά...
Θα τον παρακολουθώ πολύ στενά στο θέμα αυτό και βλέπουμε...

Από πλευράς χαρακτήρα & συμπεριφοράς:

Είναι φοβερά "εκπαιδεύσιμος"!
Καμία σχέση με το (συγκεκριμένο, ενδεχομένως - αλλά, βλέποντας τις διαφορές, το γενικεύω με αρκετή ασφάλεια) Bullmastiff, όσον αφορά το "response time" στην εκτέλεση των εντολών... με το "κατάλληλο" κίνητρο, τις εκτελεί μόλις τις σκεφτούμε! Πριν ακόμα φτάσουν στη γλώσσα μας...
Βέβαια, όταν θέλει να τις εκτελέσει!!! Στο θέμα αυτό, μοιάζει με όλες τις μολοσσοειδείς φυλές...

Κατά συνέπεια, εμείς πρέπει να βελτιώνουμε την ικανότητα ηγεσίας μας... Και προσπαθούμε πολύ!
Επαναλαμβάνω, για όσους νεότερους χειριστές παρακολουθούν το θέμα: Σε όποια φυλή και να ανήκει ο σκύλος σας, όσο "δυνατός" και αν είναι... όσο κυριαρχικός και να είναι... η λύση υπάρχει και είναι να αναγνωρίσει τον αρχηγό του και, τότε, χαλαρώνει... "στρογγυλεύει"...
Απλά, σε εμάς, η προσπάθεια που απαιτείται είναι μεγαλύτερη...

Με τους ανθρώπους είναι φανταστικός και ισορροπημένος!
Δέχεται τα χάδια και τα κομπλιμέντα όσων καταλαβαίνει πως εμείς θέλουμε να προσεγγίσουν...
Αντιμετωπίζει με καχυποψία (aloof - είπαμε) μεμονωμένα άτομα που κινούνται - στέκονται έστω και ελάχιστα διαφορετικά από το "συμβατικό"...
Καταλαβαίνει με ποιούς έχουμε δυσφορία, έστω κι αν δεν επιθυμούμε να τη δείξουμε...

Με τα σκυλιά, που είναι και το "θεματάκι" του, έχει αρχίσει να τοποθετείται σωστά!
Σήμερα, ήταν η πρώτη μέρα που έτρεξε - έπαιξε ελεύθερος με πολλά σκυλιά!!! Ακριβώς στους 6 μήνες του... Επαιξε φανταστικά, χωρίς προβληματισμό, χωρίς "αγριάδες"...
Εκεί που είμαι πολύ προσεκτικός και ελέγχω την κατάσταση, είναι στο παιχνίδι με τη Μόκα, όταν αυτό γίνεται σε μεγάλο χώρο: Η Μόκα (επειδή τον έχει καταλάβει τον μπαγάσα) τον παίζει πάρα πολύ σκληρά... και μπορεί να του σακατέψει τα κοκαλάκια του και τις αρθρώσεις του...

Στη σχέση με το γάτο μας, προβληματιζόμαστε ακόμα!
Ενώ δεν τον αντιπαθεί, δείχνει να θέλει να τον παίξει κι αυτόν δυνατά...
Και το πρόβλημα είναι ότι ο γάτος δεν ανησυχεί και τον προκαλεί... Εδώ έχουμε ακόμα δουλειά, για πολλούς μήνες, πιστεύω...

Το βασικότερο: Δεν "αμφισβητεί" τους αρχηγούς του!!!

Το ακόμα βασικότερο χαρακτηριστικό του: ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΟΣ!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε! Σαν τσοπανόσκυλο που θέλει να μαζεύει το κοπάδι του, κοντά του! Και, αν το "κοπάδι" είναι μαζεμένο και αυτός εκτονωμένος, τότε ηρεμεί...

Αν είναι φύλακας, ή αν "βγάζει φύλαξη"? Μα είναι ακόμη κούταβος!

Αν θα γίνει φύλακας? ΝΑΙ... Πέρα από κάθε αμφιβολία...
 
  • Like
Reactions: d-friend




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
δεν έχω και εγώ καμμία αμφιβολία για την δυνατότητα φύλαξης που θα έχει στο μέλλον,
μόνο μια μικρή παρότρυνση, οι προσπάθειες αναγνώρισης αρχηγού να γίνονται απο όλα τα μέλη (τουλάχιστον αυτά που είναι σε καθημερινή επαφή μαζί του) και όχι μόνο απο εσένα
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...μόνο μια μικρή παρότρυνση, οι προσπάθειες αναγνώρισης αρχηγού να γίνονται απο όλα τα μέλη (τουλάχιστον αυτά που είναι σε καθημερινή επαφή μαζί του) και όχι μόνο απο εσένα
Γιώργο,

Οι προσπάθειες γίνονται από εμένα και τη γυναίκα μου...
Η κόρη μας, που μένει μαζί μας, έχει αποδεχτεί, εκούσια, το ρόλο της αδελφής... και ο Casper της το ανταποδίδει! Τη λατρεύει, αλλά δεν την "σέβεται"...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Σήμερα, ήταν η πρώτη μέρα που έτρεξε - έπαιξε ελεύθερος με πολλά σκυλιά!!! Ακριβώς στους 6 μήνες του... Επαιξε φανταστικά, χωρίς προβληματισμό, χωρίς "αγριάδες"


Μπράβο, πολύ χαίρομαι για τον Casper:):)
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Οσο μεγαλωνει γινεται και πιο κουκλος.
Λατρευω τις φωτος του που ειναι με την Μοκα! Και ειδικα σε αυτη ειναι σαν να της κρατα τρυφερα το χερι!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κούκλος γίνεται

Με τα σκυλιά, που είναι και το "θεματάκι" του, έχει αρχίσει να τοποθετείται σωστά!
Σήμερα, ήταν η πρώτη μέρα που έτρεξε - έπαιξε ελεύθερος με πολλά σκυλιά!!! Ακριβώς στους 6 μήνες του... Επαιξε φανταστικά, χωρίς προβληματισμό, χωρίς "αγριάδες"...
Είμαι περίεργη αν θα μπορείς να τον αφήσεις να παίξει έτσι μετά από 1-1,5 χρόνο
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Είμαι περίεργη αν θα μπορείς να τον αφήσεις να παίξει έτσι μετά από 1-1,5 χρόνο
Οχι, δεν είσαι καθόλου περίεργη: "Ψυχαναιμίζομαι" κι εγώ ότι δεν θα μπορώ... τουλάχιστον με όλα τα σκυλιά που συναντάμε...

Αυτό που θα προσπαθήσουμε είναι να μπορεί να παίξει με 4-5 σκυλιά που θα τα ξέρει πάρα πολύ καλά... και να "ανέχεται" όλα τα υπόλοιπα, που δεν θα πλησιάζουν κοντύτερα από τα 2 μέτρα...
 
  • Like
Reactions: d-friend


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνω οτι θα γινει πανεμορφος σκυλος και χαιρομαι που καποια στιγμη θα τον δω και απο κοντα...;)
Σε 1,5 χρονο ΤΕΡΜΑ τα παιχνιδια, ''αρχιζει το ματς παρατα με τωρα'', αρχιζει το ''ματς''...:cool:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εγω ειμαι περιεργος αν θα θελεις να τον αφήνεις να παίξει έτσι μετά από 1-1,5 χρόνο.
Τι φιλοσοφια θα ακολουθησεις στο θεμα της αντιμετωπισης και προσεγγισης ξενων τετραποδων και διποδων?

(και αν θα εχει σημασια το οτι θα ειναι ακομα μεγαλυτερη η εγκληματικοτητα).
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγω ειμαι περιεργος αν θα θελεις να τον αφήνεις να παίξει έτσι μετά από 1-1,5 χρόνο.
Τι φιλοσοφια θα ακολουθησεις στο θεμα της αντιμετωπισης και προσεγγισης ξενων τετραποδων και διποδων?

(και αν θα εχει σημασια το οτι θα ειναι ακομα μεγαλυτερη η εγκληματικοτητα).
Αρη, φίλε μου,

Θα σου απαντήσω επ' αυτών, των πολύ ουσιαστικών ερωτήσεων, λίγο αργότερα... μιάς και πρέπει να κάνω κάποια δουλειά σε λίγο...

Είσαι πάντα στο πνεύμα μου!!!
 
  • Like
Reactions: d-friend


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Σήμερα, ήταν η πρώτη μέρα που έτρεξε - έπαιξε ελεύθερος με πολλά σκυλιά!!! Ακριβώς στους 6 μήνες του... Επαιξε φανταστικά, χωρίς προβληματισμό, χωρίς "αγριάδες"...
:):):)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.838
5.077
patra
grdane.blogspot.com
μια χαρα ειναι ....
το να εχει τωρα αριστες σχεσεις με σκυλια εγγυαται απλα,, οτι δεν θα δημιουργει μεγαλα προβληματα στο μελλον..
τιποτα παραπανω...
μπουρμπουλ τσεπης λεει.......
το κεφαλι του που εχει φτασει σχεδον της μοκκα δεν το βλεπει.... :p
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78