Λύνεται συνέχεια και φεύγει


Marzi

New Member
27 Ιουλίου 2024
4
0
28
Καλησπέρα! Έχουμε ένα τσοπανόσκυλο σε οικόπεδο 6 στρεμμάτων το οποίο ήταν ελεύθερο στο οίκημα μέχρι τώρα.. το θέμα είναι ότι ξεκίνησε να φεύγει με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζουμε πρόβλημα.. την έχουμε δέσει αρκετές φορές με διάφορους τρόπους αλλά πάντα καταφέρνει και βγάζει το λουρί ή ότι της έχει φορεθεί.. περιμετρικά υπάρχει συρματόπλεγμα στα όρια του οικοπέδου και καταφέρνει και ανοίγει τρύπες για να βγει.. οικοδομή κατάσταση δεν υπάρχει για να φτιαχτεί όλη η περίφραξη από την αρχή.. μπαλώνουμε τρύπες.. ανοίγει αλλου.. έχουμε βάλει μέχρι και κολάρο με χαμηλό ηλεκτρισμό ώστε όταν φτάνει στην περίφραξη να χτυπάει και να φεύγει.. δυστυχώς ούτε αυτό έχει βοηθήσει..
πρέπει να βρεθει άμεσα κάποια λύση.. παρακαλώ έχετε να μου προτείνετε κάτι;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.728
19.988
Αξια η τσοπάνα!
Μπράβο της!

Είναι και σε οίστρο μήπως και εκεί που φεύγει μονη της, σας γυρίσει μετά με παρεάκια;
 


Marzi

New Member
27 Ιουλίου 2024
4
0
28
Η αλήθεια είναι πως της έχουμε κάνει στείρωση, επομένως το να γυρίσει και να έχουμε γεννητούρια λίγο δύσκολο..
Το θέμα είναι πως φεύγει όλες τις ημέρες, όχι μόνο όταν θα είναι σε οίστρο και υπάρχει θέμα με τους γύρω.. δεν είναι ζωηρή για να επιτεθεί, αλλά υπάρχει θέμα με γύρω χωράφια.. είναι πονηρή και πανέξυπνη και έχει καταφέρει να βγάλει ότι της έχουμε φορέσει για να την κρατήσουμε δεμένη :cautious:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.728
19.988
Ναι, είναι μερικά τέτοια τετραπέρατα, να τους βγάζεις το καπέλο!

Δεν ξέρω τι είστε διατεθειμένοι να κάνετε.
Μπορείτε, να τσιμεντώσετε την βάση της περίφραξης, να μην μπορεί να σκάψει.
Και επειδή αυτό, θα είναι δύσκολο σε 6 στρέμματα, μήπως να εγκαταστήσετε ένα μικρότερο κένελ μέσα στο οικόπεδο και να την περιορίζετε εκεί. Εννοείται με τσιμέντωμα κι αυτό στην βάση του.
Το να την έχετε μέσα στο σπίτι, όταν λείπετε, δεν παίζει; Και έξω με επίβλεψη μόνο, όταν είστε εκεί.
Η την έχετε να φυλάει την περίφραξη και όχι για μέσα στο σπίτι;
Τι ηλικία έχει; Δεν παίζει κάπου ρόλο. Ακαδημαικά ρωτάω.
 


Marzi

New Member
27 Ιουλίου 2024
4
0
28
Το εξωτερικό crate είναι το μόνο που έχω σκεφτεί για λύση και εκεί παίζονται οι τιμες ανά μέγεθος..
Στο σπίτι δεν είναι εφικτό να μπει αλλά και όσο είμαστε σπίτι (μέσα) θα κάνει την αναποδιά και θα φύγει.. δεν την εμποδίζει τίποτα να πάει την βόλτα της! Είναι 6-7 χρόνων και έχει μάθει και τον άλλον σκύλο να φεύγει όταν είναι λυμένος.. εκείνος δεν βγάζει κολάρα, μόνο εκείνη! Έχω ρωτήσει μέχρι και 2 εκπαιδευτές αλλά μου είπαν πως είναι αρκετά μεγάλη (σε ηλικία) για να εκπαιδευτεί στο να μην βγάζει κολάρα, να μην φεύγει κλπ
 




Marzi

New Member
27 Ιουλίου 2024
4
0
28
Δεν ήταν όχι
Έχει τα 2 τελευταία χρόνια που ξεκίνησε να κάνει τέτοια αλλά ήταν πιο μαζεμένα τότε.. την δέναμε και εντάξει.. τώρα τους τελευταίους μήνες έχει ξεκινήσει αυτό το έντονο και να πετάει ότι φοράει επάνω της για να βγει από το οικόπεδο και να κάνει την βόλτα της
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.261
Athens
Για να ξαναπεριφράξεις 6 στρέμματα από την αρχή το ξεχνάμε, καλύτερα να αγοράσεις καινούργιο οικόπεδο. Το τσιμέντωμα στη βάση είναι μία λύση, αλλά και πάλι θα πρέπει να τσιμεντώνεις για κανα χρόνο, επιπλέον θα πρέπει να περάσεις και σίδερα κάτω για να στερεωθεί το τσιμέντο αλλιώς θα σπάει και με τις πρώτες βροχές θα γίνει τρίμματα. Εναλλακτικά θα μπορούσες να φυτέψεις και τσιμεντόλιθους ίσως?
Μία λύση που έχω κάνει εγώ για να χωρίσω τον κήπο σε ζώνες είναι εσωτερική περίφραξη σαν αυτή:
perifraksi.jpg

Είναι γαλβανιζέ πλαίσιο γύρω γύρω, με αντηρίδα για στήριξη και πλέγμα - κατασκευή από σιδερά/αλουμινά. Ίσως αν έφτιαχνες δύο τέτοιες πλευρές σε μία γωνία του οικοπέδου να ήταν μία λύση.
 


Giannis Pipilios

New Member
20 Απριλίου 2024
4
2
23
Γειά σας! Δοκιμάστε να τη βγάλετε βόλτα και να την κουρασετε. Περπάτημα με βάρος στο σώμα της με κάποιο ειδικό σαμαρακι ή και πιο απλά βόλτα με ποδήλατο ή τρέξιμο. Το σκυλί για να έχει τέτοιες συμπεριφορές μάλλον δεν ασκείται όσο του χρειάζεται και δεν ξεδίνει. Επίσης το ότι μεγάλωσε δε λέει κάτι στο ότι δε μαθαίνει. Τα σκυλιά μαθαίνουν συνέχεια!
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.261
Athens
Γειά σας! Δοκιμάστε να τη βγάλετε βόλτα και να την κουρασετε. Περπάτημα με βάρος στο σώμα της με κάποιο ειδικό σαμαρακι ή και πιο απλά βόλτα με ποδήλατο ή τρέξιμο. Το σκυλί για να έχει τέτοιες συμπεριφορές μάλλον δεν ασκείται όσο του χρειάζεται και δεν ξεδίνει. Επίσης το ότι μεγάλωσε δε λέει κάτι στο ότι δε μαθαίνει. Τα σκυλιά μαθαίνουν συνέχεια!
Ισχύει.
Εδώ και 5 μέρες μετακόμισα σε περιοχή όπου μπορώ και ξεπατώνω τον τσοπάνη στη βόλτα και μαζί του ξεπατώνομαι και εγώ. Γυρνάμε πίσω, τρώει και πέφτει ξερός. Σώθηκα.
Πριν από αυτό γαύγιζε όλη τη νύχτα ακόμη και αν περνούσε γάτα απέξω, μάτι δεν έκλεινα.
 
  • Like
Reactions: Giannis Pipilios


Giannis Pipilios

New Member
20 Απριλίου 2024
4
2
23
Ισχύει.
Εδώ και 5 μέρες μετακόμισα σε περιοχή όπου μπορώ και ξεπατώνω τον τσοπάνη στη βόλτα και μαζί του ξεπατώνομαι και εγώ. Γυρνάμε πίσω, τρώει και πέφτει ξερός. Σώθηκα.
Πριν από αυτό γαύγιζε όλη τη νύχτα ακόμη και αν περνούσε γάτα απέξω, μάτι δεν έκλεινα.
Τέλεια!!! Βασική προϋπόθεση για να έχει ενα σκυλί πειθαρχία
 
  • Like
Reactions: vrmode


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.516
756
Ξεσσαλονικη!!!
Μην στέκεστε μονο στην σωματική εκτόνωση.
Η εγκεφαλικη ισως ειναι σημαντικότερη στο τέλος και αρκετά ενεργοβόρα για το ζώο,οποτε και η εκτόνωση έρχεται πιο γρήγορα.
Ναι,να τρέξει,να να φέρει μπαλάκια,αλλα οι εντολές και η υπακοή ασκήσεων ,φέρνουν αποτελέσματα.
Μάλλον,να το θέσω ορθότερα…
Προσπαθουμε για αποτελεσμα σωματικής εκτόνωσης μέσω εγκεφαλικής οδού.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.261
Athens
Μην στέκεστε μονο στην σωματική εκτόνωση.
Η εγκεφαλικη ισως ειναι σημαντικότερη στο τέλος και αρκετά ενεργοβόρα για το ζώο,οποτε και η εκτόνωση έρχεται πιο γρήγορα.
Να έρθεις να δείξεις στον μπουρντζόβλαχο να φέρνει μπαλάκια και να υπακούει ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΕΓΩ και όχι όποτε γουστάρει αυτός. :LOL:
 
  • Haha
Reactions: lawrence-gr


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.907
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924