Επιτρέπεται να δίνουμε τα αποφάγια μας ?


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
To σωστό όπως σε όλα τα πράγματα βρίσκεται κάπου στην μέση.
Ναι στα αποφάγια αλλά με μέτρο και όχι πίτσες και καρμπονάρες. Όχι στις γεμάτα καρυκεύματα σάλτσες με κρεμμύδια και άλλα τέτοια.
Όχι στην ξηρά τροφή από τα γεννοφάσκια του σκύλου και μετά να τρώει ένα κομμάτι κοτόπουλο και να παθαίνει κολλίτιδα.
Ποικιλία προσεχτικά επιλεγμένη και όχι ότι μας βολεύει.
Μα στο ίντερνετ δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος τι εννοούμε αποφάγια..
Γιατί και τα καυτερά και τα μπαχαρικά αποφάγια είναι.., είναι καλό να διευκρινίζουμε τι εννοούμε αποφάγια..εφόσον όμως γίνει κατανοητό πως κάποια συστατικά απαγορεύονται.. Πράμα που αποδεικνύει πως συγκεκριμένα αποφάγια.."φιλικά για τα σκυλιά" μπορούν να καταναλωθούν.., όποτε παύουν να λέγονται αποφάγια..και γίνονται..μαγειρευτά.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
East κανε ο,τι θελεις στα σκυλια σου αλλα προς Θεου μη τα γραφεις δημοσιως ως "συμβουλες". Διαβαζει τοσος κοσμος, κριμα να παρεις καποιους στο λαιμο σου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Είτε σου αρέσει, είτε όχι, τα σκυλιά που έχουν γαστρεντερικά προβλήματα είναι αυτά που τρώνε πάντα την ίδια ξηρά τροφή. Αυτά τα ίδια σκυλιά δεν αντέχουν καν την απότομη αλλαγή σε άλλη ξηρά και ας είναι super premium.
Μα δεν είναι νομίζω ? τι αρέσει σε έμενα ή σε εσένα..

Γαστρίτιδα

Αίτια :
Αρκετοί βλαπτικοί παράγοντες μπορούν να προκαλέσουν γαστρίτιδα. Συχνά μάλιστα συμβάλλουν περισσότεροι του ενός. Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ευαισθησία του οργανισμού κάθε σκύλου χωριστά, μπορεί να παίζει σοβαρό ρόλο ως προς τη σοβαρότητα της ασθένειας.
1. Διατροφικά αίτια: Τα πλέον συνήθη. Η κακή διατροφή σε ποιότητα και ποσότητα, επιβαρύνει και ερεθίζει το στομάχι. Κάποια στιγμή οι προσταυτευτικοί μηχανισμοί κάμπτονται και εκδηλώνεται η γαστρίτιδα. Το στομάχι του σκύλου, έχει «από κατασκευής» τη δυνατότητα να πέπτει σάρκες. Οτιδήποτε άλλο καταναλώσει το ζώο, π.χ. φυτικά τρόφιμα, σάλτσες, κ.λ.π. θέτει το στομάχι εκτός των δυνατοτήτων του και συνεπώς σε κίνδυνο τους προστατευτικούς μηχανισμούς. Έτσι βλέπει κανείς σκύλους που διατρέφονται με αποφάγια, να κάνουν συχνά εμετό (χρόνια γαστρίτιδα). Εννοείται βέβαια πως αν η τροφή είναι αλλοιωμένη ή τελείως ακατάλληλη, τότε η αντίδραση είναι άμεση (οξεία γαστρίτιδα). Αν λοιπόν ένα κουτάβι φάει π.χ. αποφάγια με καυτερό φαγητό ή πολλά καρυκεύματα, είναι βέβαιο πως θα ερεθιστεί τόσο πολύ ο γαστρικός βλεννογόνος, ώστε θα αρχίσει αμέσως ο εμετός.

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=874
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
Διαφωνώ στο κομμάτι που έκανα bold. Και ποικιλία στην ξηρά τροφή να έχουν αν από κουτάβια δεν έφαγαν και άλλα πράγματα έχουν πρόβλημα. Όπως ο δικός μου ο μαύρος.

Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι Αλέξια. Οι λαιμοί (ο καθένας με τον πόνο του) αν βράσουν γίνονται επικίνδυνοι;
εγω εχω ενα ψαλιδι γεια κοκκαλα και κανω ολη την κοτα σε κοματια 1cm περιπου εκτος απο τα κοκαλα στα μπουτια και εχω βρει την υσηχεια μου,δεν καθεται τιποτα ετσει γιατι ειναι ολα πολυ μικρα
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eπίσης ούτε εγώ πλέον είμαι υπέρ της μονοδιάστατης διατροφής.

Γαστρίτιδες και κολίτιδες δεν θα πάθει εύκολα από αλλαγή διατροφής εφόσον αυτή είναι σωστή..
Για αυτό και θα παρατηρήσουμε πως όταν πάμε από μία ξηρά χειρότερη ποιοτικά σε μία πιο premium μπορεί να μην αντιδράσει και καθόλου.
Αλλά το σύνηθες των περιπτώσεων είναι να έχει κάποια διάρροια.., για αυτό και σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται προοδευτική η αλλαγή.. Αν τώρα κάναμε ένα πείραμα και κάναμε προοδευτική αλλαγή με ξίγκια και καυτερά..το πιθανότερο είναι όχι να καταφέρναμε να προσαρμοστεί ο οργανισμός του σκύλου..αλλά να καταστρέφαμε τα έντερα του.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μα δεν είναι νομίζω ? τι αρέσει σε έμενα ή σε εσένα..

Γαστρίτιδα

Αίτια :
Αρκετοί βλαπτικοί παράγοντες μπορούν να προκαλέσουν γαστρίτιδα. Συχνά μάλιστα συμβάλλουν περισσότεροι του ενός. Σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ευαισθησία του οργανισμού κάθε σκύλου χωριστά, μπορεί να παίζει σοβαρό ρόλο ως προς τη σοβαρότητα της ασθένειας.
1. Διατροφικά αίτια: Τα πλέον συνήθη. Η κακή διατροφή σε ποιότητα και ποσότητα, επιβαρύνει και ερεθίζει το στομάχι. Κάποια στιγμή οι προσταυτευτικοί μηχανισμοί κάμπτονται και εκδηλώνεται η γαστρίτιδα. Το στομάχι του σκύλου, έχει «από κατασκευής» τη δυνατότητα να πέπτει σάρκες. Οτιδήποτε άλλο καταναλώσει το ζώο, π.χ. φυτικά τρόφιμα, σάλτσες, κ.λ.π. θέτει το στομάχι εκτός των δυνατοτήτων του και συνεπώς σε κίνδυνο τους προστατευτικούς μηχανισμούς. Έτσι βλέπει κανείς σκύλους που διατρέφονται με αποφάγια, να κάνουν συχνά εμετό (χρόνια γαστρίτιδα). Εννοείται βέβαια πως αν η τροφή είναι αλλοιωμένη ή τελείως ακατάλληλη, τότε η αντίδραση είναι άμεση (οξεία γαστρίτιδα). Αν λοιπόν ένα κουτάβι φάει π.χ. αποφάγια με καυτερό φαγητό ή πολλά καρυκεύματα, είναι βέβαιο πως θα ερεθιστεί τόσο πολύ ο γαστρικός βλεννογόνος, ώστε θα αρχίσει αμέσως ο εμετός.

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=874
Αν κατα το αρθρο τα φυτικα τροφημα ειναι απαγορευτικα, τοτε γιατι οσοι ταιζουνε barf προσθετουνε λαχανικα στην διατροφη του σκυλου????

Για μενα η barf απο το μαγειρευτο διαφερει μονο στο...... μαγειρεμα!
Τα δε περισσοτερα "αποφαγια" αν τα αναλυσει καποιος σε συστατικα θα δει οτι αυτα ταιζονται (προτεινονται να ταιζονται!!!) στην barf!!!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αν κατα το αρθρο τα φυτικα τροφημα ειναι απαγορευτικα, τοτε γιατι οσοι ταιζουνε barf προσθετουνε λαχανικα στην διατροφη του σκυλου????

Για μενα η barf απο το μαγειρευτο διαφερει μονο στο...... μαγειρεμα!
Τα δε περισσοτερα "αποφαγια" αν τα αναλυσει καποιος σε συστατικα θα δει οτι αυτα ταιζονται (προτεινονται να ταιζονται!!!) στην barf!!!!!
Δεν επιτρέπονται όλα τα φυτικά.
Η μπαρφ δεν εμπεριέχει καυτερά, τσιγαριστά κλπ..Η μπαρφ και το μαγειρευτό (υπο προϋποθέσεις) εμπεριέχει συστατικά που ενδείκνυται για τον οργανισμό των σκύλων.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν επιτρέπονται όλα τα φυτικά.
Η μπαρφ δεν εμπεριέχει καυτερά, τσιγαριστά κλπ..Η μπαρφ και το μαγειρευτό (υπο προϋποθέσεις) εμπεριέχει συστατικά που ενδείκνυται για τον οργανισμό των σκύλων.
Το αρθρο που παρεθεσες γραφει:
Το στομάχι του σκύλου, έχει «από κατασκευής» τη δυνατότητα να πέπτει σάρκες. Οτιδήποτε άλλο καταναλώσει το ζώο, π.χ. φυτικά τρόφιμα, σάλτσες, κ.λ.π. θέτει το στομάχι εκτός των δυνατοτήτων του και συνεπώς σε κίνδυνο τους προστατευτικούς μηχανισμούς.
Αρα η μιση barf διατροφη ειναι λαθος!!!!
Αν εσυ εμπιστευεσαι τετοια αρθρα δες ποσα αλλα υπαρχουνε που υποστηριζουνε το αντιθετο!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αρα η μιση barf διατροφη ειναι λαθος!!!!
Αν εσυ εμπιστευεσαι τετοια αρθρα δες ποσα αλλα υπαρχουνε που υποστηριζουνε το αντιθετο!
Μπορείς να πάρεις από την αρχή το θέμα (το οποίο είναι και παλιό..) και όπου διαφωνείς να επισημάνεις.
Επίσης να παραθέσεις άρθρα που να αποδεικνύουν το αντίθετο.
Οι συζητήσεις με επιχειρήματα μόνο σε καλό βγάζουν. :)
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Το θέμα διατροφής έχει πάντα πολλές απόψεις αλλά θα συμφωνήσω με τον east στα περισσότερα.Οση μεγαλύτερη ποικιλία έχει η διατροφή του σκύλου τόσο το καλύτερο.Κάπου παλαιότερα έχω γράψει ότι πολλές φορές στα σκυλιά που έχω στο χωριό για τα ζώα τους δίνουμε και ψωμί με γάλα χωρίς να έχουν πότε κανένα πρόβλημα.Μια ζωή ¨αποφάγια¨τρώνε γενικότερα(εντάξει όχι πίτσες και πίτες) και σπάνια χάνουμε σκυλί από θέμα μη ¨σωστής¨διατροφής.Ο παππούς μου έλεγε ότι παλιά λόγο του οικονομικού στα σκυλιά έφτιαχναν τάραμα και έτρωγαν.Καλές οι θεωρίες του τι πρέπει και τι δεν πρέπει αλλά και εγώ όταν βλέπω τόσα σκυλιά να ζούνε χρόνια με τα λεγόμενα αποφάγια και να μην έχουν θέμα δεν έχω λόγο να μην δώσω αποφάγια
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι η λεξη "αποφαγια" χαλαει τον περισσοτερο κοσμο!
Η συντρηπτικη πλειοψηφια των φαγητων μας αν καποιος τα αναλυσει σε συστατικα ειναι ακριβως αυτα που επιδιωκει να ταισει καποιος το σκυλο του κ μαλιστα τα πληρωνει κ πανακριβα!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η συντρηπτικη πλειοψηφια των φαγητων μας αν καποιος τα αναλυσει σε συστατικα ειναι ακριβως αυτα που επιδιωκει να ταισει καποιος το σκυλο του κ μαλιστα τα πληρωνει κ πανακριβα!
Θα μας κουφάνεις βρε east. Ποια ακριβώς, πίτσες ή μακαρόνια καρμπονάρα; :cool:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.637
7.093
Θα μας κουφάνεις βρε east. Ποια ακριβώς, πίτσες ή μακαρόνια καρμπονάρα; :cool:
Αυτά που θα πρεπε να τρώμε, όχι αυτά που τρώμε.

Δεν έχει καθόλου άδικο, μου λεγε μια φίλη για μια διατροφή που ακολουθούσε ο αδερφός της και που είπε να του κάνει παρέα. Μου την περιέγραφε, μου την περιέγραφε, στο τέλος της λέω, εντάξει, αυτή είναι και η ιδανική διατροφή για το σκύλο μου κατά τας γραφάς - είτε επρόκειτο για μαγειρευτό είτε για μπαρφ.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Θα μας κουφάνεις βρε east. Ποια ακριβώς, πίτσες ή μακαρόνια καρμπονάρα; :cool:
Berna, τι ακριβως απο τα παρακατω θεωρεις οτι δεν πρεπει να φαει ενας σκυλος?
(οχι τι ειναι ουδετερα, τι θεωρεις βλαβερα)
Μακαρονια, ψωμι, κιτρινο τυρι, κρεμα γαλακτος, σαλτσα ντοματας, πιπερια, ζαμπον μπεικον ???
Γιατι αυτα ειναι τα συστατικα μιας καρμποναρας η μιας πιτσας!!!
Επισης αποφαγια ειναι το μοσχαρακι το κοκκινιστο που περισσεψε στα πιατα, ειναι η ομελετα, ειναι βραστες σαλατες, ειναι οι μπριζολες κλπ........
Πλην μικρης ποσοτητας αλατιου κ πιπεριου τι αλλο σου φαινεται τοσο παραξενο???
Η ποσοτητα καθαρου κρεατος κ λοιπων πρωτεινων (ψαρι αυγα κλπ) που μενουνε ως "αποφαγια" για μενα ειναι πολυ μεγαλη για να παει ανεκμεταλευτη......
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κατ' αρχάς...

Ο σκύλος είναι σαρκοφάγο. Ο άνθρωπος είναι παμφάγο.

Προσωπικά πιστεύω πως ο σκύλος δεν χρειάζεται να είναι τενεκές για τα σκουπίδια μας.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Πραγματικά θα μας τρελάνεις . Τι από την πίτσα ακριβώς είναι ωφέλιμο για τον σκύλο; Το τυρί τίγκα στα λιπαρά, η κρέμα γάλακτος ή το ζυμάρι;
Στην καρμπονάρα επίσης τι πραγματικά σωστό για την διατροφή του σκύλου υπάρχει; Το ζυμαρικό;
Στις σάλτσες με τα μπαχαρικά υπάρχει κάτι καλό για να το φάει ο σκύλος;
Το λίγο αλάτι και το λίγο πιπέρι, η λίγη κρεμούλα και όλα αυτά τα λίγα δεν χρειάζονται στο ζώο. Και αν ζούνε πολλά χρόνια δεν είναι λόγω της καρμπονάρας. Είμαι σίγουρη ότι χωρίς αυτά θα ζούσαν περισσότερο.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κατ' αρχάς...

Ο σκύλος είναι σαρκοφάγο. Ο άνθρωπος είναι παμφάγο.

Προσωπικά πιστεύω πως ο σκύλος δεν χρειάζεται να είναι τενεκές για τα σκουπίδια μας.
Δεν διαφωνω αλλα δεν μου απαντας!
Μακαρι να ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να ταιζω το σκυλο μου κρεας μονο!
Καταλαβαινεις οτι δεν ειναι (οικονομικα κυριως) εφικτο!
Οποτε προχωραμε σε μια διατροφη με μεγαλη περιεκτικοτητα σε κρεας κ ζωικα παραγωγα, μαζι με διαφορα αλλα για να "γεμισει" ο σκυλος......
Μα ετσι δεν κανουμε ολοι????

Οποτε τι απο τα παραπανω θεωρεις οτι ειναι επιζημια για να τα τρωει ο σκυλος?
Οτι δεν ειναι ιδανικα, η οτι δεν αρκουν για αποκλειστικη διατροφη, δεν διαφωνουμε καπου!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πραγματικά θα μας τρελάνεις . Τι από την πίτσα ακριβώς είναι ωφέλιμο για τον σκύλο; Το τυρί τίγκα στα λιπαρά, η κρέμα γάλακτος ή το ζυμάρι;
Στην καρμπονάρα επίσης τι πραγματικά σωστό για την διατροφή του σκύλου υπάρχει; Το ζυμαρικό;
Στις σάλτσες με τα μπαχαρικά υπάρχει κάτι καλό για να το φάει ο σκύλος;
Το λίγο αλάτι και το λίγο πιπέρι, η λίγη κρεμούλα και όλα αυτά τα λίγα δεν χρειάζονται στο ζώο. Και αν ζούνε πολλά χρόνια δεν είναι λόγω της καρμπονάρας. Είμαι σίγουρη ότι χωρίς αυτά θα ζούσαν περισσότερο.
εχω την τυχη (η την ατυχια) να εχω σκυλια που δεν λενε να παχυνουνε.....ναι υπαρχουνε κ τετοια!
Επισης κινουνται/γυμναζονται περαν του μετριου!
Οποτε ναι, το λιπος ειναι απαραιτητο γι αυτα.
Οι ξηρες τροφες που ταιζεις δεν εχουνε μακαρονια, ρυζι, καλαμποκι κλπ?
Σε ενοχλουν λοιπον τα φρεσκομαγειρεμενα μακαρονια, το ρυζι, το ψωμι η το ζυμαρι της πιτσας????
Και γιατι?????
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μια χαρά εφικτό είναι να τρώει ο σκύλος μόνο κρέας και εντόσθια. Το έγραψα άλλωστε και στο άλλο θέμα, πόσο κοστίζει το ωμό κρέας που δίνω στο σκύλο μου.

Μόνο και μόνο το γεγονός ότι ο σκύλος είναι σαρκοφάγο και του δίνεις πίτσες και καρμπονάρες το θεωρώ επιζήμιο για το σκύλο. Εξυπνος φαίνεσαι, δε νομίζω πως χρειάζεται να σου το αναλύσω. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι που βάζεις μέσα το "οικονομικό" δηλαδή δεν νομίζω να πιστεύεις πως η τροφή που δίνεις στο σκύλο σου είναι και η σωστή. Κι όμως προσπαθείς να μας πείσεις... για ποιο πράγμα ακριβώς;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78