Επιτρέπεται να δίνουμε τα αποφάγια μας ?




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Οι αποψεις διϊστανται. Μπρεδευτικα.
Εγω παντως θα την ξεκινησω BARF σιγα σιγα και θα σας πω
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Οι αποψεις διϊστανται. Μπρεδευτικα.
Εγω παντως θα την ξεκινησω BARF σιγα σιγα και θα σας πω
To αποφάσισες???
Χμμμμ και πως θα εισάγεις barf σε έναν σκύλο με τόσο ευαίσθητο πεπτικό; Η Αλεξία θα βοηθήσει σε αυτό σίγουρα.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
To αποφάσισες???
Χμμμμ και πως θα εισάγεις barf σε έναν σκύλο με τόσο ευαίσθητο πεπτικό; Η Αλεξία θα βοηθήσει σε αυτό σίγουρα.
Παρα πολυ σταδιακα στην αρχη.
Και μετα μια μερα ωμα, μια μερα ξηρα.
Και βλέπουμε...

Γιατι η doglovers ενω της εκατσε καλα, εχει πολλες τσιπλες (δάκρυα) και πορδιτσες. Πριν δεν ειχε τιποτε απο αυτα τα 2.
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το μαγειρευτό είναι σαν τα κόκαλα τα ψημένα..είναι το "μη σου κάτσει"..
Γαστρίτιδες, κολίτιδες και διάφορα άλλα προκαλούμε στους σκύλους μας με το να δίνουμε "τα πάντα όλα" .
Μία έρευνα στο ίντερνετ φτάνει..

Πριν μία εβδομάδα μία φίλη μου έδωσε σουτζούκι στον σκύλο της και έτρεχε μια εβδομάδα με διάρροιες και αίμα. Πολλά από αυτά που βάζουμε στα φαγητά μας είναι τοξικά για τον σκύλο και πολλά άλλα απαγορευμένα.

Συμφωνώ και εγώ να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή..μαγειρευτό-π.χ. μπαρφ ξηρά με σύντομες εναλλαγές για να συνηθίζει αλλά εντός των ορίων της διατροφής που να συμφωνεί και η κτηνιατρική.

Καλό θα είναι να μην πηγαίνουμε μόνο πάντα με την εμπειρία μας..

Το προηγούμενο μου σκυλάκι έζησε όντως μέχρι τα 16 και έτρωγε τηγανιτά κεφτεδάκια..
Έφυγε από καρδιοπάθεια..(τα κεφτεδάκια τέζα στο αλάτι), το ότι πήγε τόσο και πλέον στα χέρια μου μέσω του ιντερνετ έχω τόσες πληροφορίες, στα μάτια μου με κάνουν "οπισθοδρομική" να παίρνω προσωπικά παραδείγματά και να μην κοιτάω άλλα τόσα με χειρότερες καταλήξεις λόγο συνθηκών (στις συνθήκες διαβίωσης μετράει και η διατροφή, το ίδιο και στον άνθρωπο).

Τα κόκαλα τα ψημένα παίζεις με τις πιθανότητες για να συμβεί κάτι ακαριαία (έχουν πεθάνει φίλων μου τα σκυλιά έτσι), στο να δίνεις στον σκύλο σου καυτερά και τηγανίτα παίζεις με τις πιθανότητες για ένα χειρότερο αύριο.., όλα αυτά δεν είναι θεωρίες.., υπάρχει υλικό άφθονο στο ίντερνετ. Επίσης μπορούμε να ρωτήσουμε τους γιατρούς μας..κάνει να δίνουμε κοκκινιστά? τσιγαριστά, καυτερά κλπ..?
Μπορώ να δώσω τα αποφάγια μου από το ινδικό που έφαγα ?..κλπ..


Ο κάθε ένας κάνει ότι πιστεύει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
.........
Καλη η θεωρια, αλλα στην πραξη τα πραγματα τα εχω δει διαφορετικα.

Απο την στιγμη που δεν κανουνε εμετους κ διαρροιες -η κολιτιδα ειναι "αγνωστη" λεξη!, και οι εξετασεις του ειναι αψογες οπως επισης κ η γενικη εικονα (τριχωμα, ενεργεια κλπ) πως μπορει αυτη η διατροφη να ειναι τοσο λαθος οσο η θεωρια ισχυριζεται?

Αυτη ειναι η απορια μου κ αν καποιος μου την λυσει, θα σκεφτω να μην του ξαναδωσω την σαλτσα απο το κοκκινιστο........!
Μεχρι τοτε..... "ο καθενας κανει οτι πιστευει" κ δεν εχω λογο να πιστευω οτι αυτο που κανω ειναι λαθος, οσο "απολυτο" κι αν ακουγεται.......
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Γαστρίτιδες, κολίτιδες και διάφορα άλλα προκαλούμε στους σκύλους μας με το να δίνουμε "τα πάντα όλα" .
Μία έρευνα στο ίντερνετ φτάνει..
Αυτό ισχύει μόνο για τα σκυλιά που δεν είναι συνηθισμένα να τρώνε απ' όλα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αυτό ισχύει μόνο για τα σκυλιά που δεν είναι συνηθισμένα να τρώνε απ' όλα.
Δεν συμφωνώ.

Το να λέμε αποφάγια εννοούμε από κρεμμυδόπιτα και μανιταρόπιτά μέχρι ότι μπορούμε να φανταστούμε..
Πόσσοτητα μέσα ανεξέλεγκτη όπως τραβάει η καρδία του δημιουργού.

Η λίστα με τα τοξικά για τα σκυλιά δεν μένει στην συνήθεια και κατά πόσο το έχουν συνηθίσει.
Άρα ένα και το αυτό.
http://www.dogforum.gr/v3/διατροφή.άσκηση-16/τοξικές.τροφές.φυτά.και.ουσίες.για.τον-14572/
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μα δεν είπα να του δώσεις τοξικές τροφές.

Είτε σου αρέσει, είτε όχι, τα σκυλιά που έχουν γαστρεντερικά προβλήματα είναι αυτά που τρώνε πάντα την ίδια ξηρά τροφή. Αυτά τα ίδια σκυλιά δεν αντέχουν καν την απότομη αλλαγή σε άλλη ξηρά και ας είναι super premium.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλη η θεωρια, αλλα στην πραξη τα πραγματα τα εχω δει διαφορετικα.

Απο την στιγμη που δεν κανουνε εμετους κ διαρροιες -η κολιτιδα ειναι "αγνωστη" λεξη!, και οι εξετασεις του ειναι αψογες οπως επισης κ η γενικη εικονα (τριχωμα, ενεργεια κλπ) πως μπορει αυτη η διατροφη να ειναι τοσο λαθος οσο η θεωρια ισχυριζεται?

Αυτη ειναι η απορια μου κ αν καποιος μου την λυσει, θα σκεφτω να μην του ξαναδωσω την σαλτσα απο το κοκκινιστο........!
Μεχρι τοτε..... "ο καθενας κανει οτι πιστευει" κ δεν εχω λογο να πιστευω οτι αυτο που κανω ειναι λαθος, οσο "απολυτο" κι αν ακουγεται.......
Κοίτα..

Αυτό δεν φαίνεται από την μία στιγμή στην άλλη..
αν και σε περιπτώσεις θα φανεί αντιδρώντας ο οργανισμός με μία π.χ. κολίτιδα..

Οι περιπτώσεις έιναι τόσες πολλές και η κάθε περίπτωση ξεχωριστή..
Μπορεί π.χ. ένας σκύλος μετά από κολίτιδα να αποκτήσει μόνιμη ευαισθησία..
ένας άλλος να μην παθαίνει τίποτα..μία μέρα μετά από χρόνια κάποιες τιμές να έχουν αλλάξει ..που θα αποδοθούν όλα αυτά ?..ίσως στο πέρασμα της ηλικίας ?..
Μέτα λέγοντας αποφάγια..για τον κάθε ένα είναι διαφορετικό..δεν έχουμε να κάνουμε με μία ξηρά που να αναγράφονται με ακρίβεια όλα τα συστατικά..
Αλλιώς φτιάχνω εγώ μία πίτσα αλλιώς π.χ. εσύ..

'Ενα άλλο παράδειγμά..
Το παλιό μου σκυλάκι..επίσης έτρωγε σοκολάτα ..πολύ..
Ναι..δεν έμεινε ακαριαία..όμως έβγαλε καταρράχτη..
Θα μου πεις..οκ..μεγαλώνοντας πολλά βγάζουν..
Πως θα βρούμε την ακριβής αρχική αιτιολογία..

Άλλο παράδειγμα..
Το κάπνισμα ευνοεί τον καρκίνο..
Πολλοί δεν παθαίνουν τίποτα..κάποιοι το θεωρούν υπερβολή..
Πολλοί δεν έχουν καλή κατάληξη..θέμα πιθανοτήτων είναι..κάποιο "φλερτάρουν" με τις πιθανότητες κάποιοι όχι..
Όσα παραδείγματα και να πούμε..τα αποφάγια πάντα θα είναι ξεχωριστά΄και οι αναλογίες θα διαφέρουν..

Ο οργανισμός του σκυλού είναι πιο απλός για να μεταβολίζει σουφλέ και μπεσαμελ..κρεμμύδια και τσιγαριστά μανιτάρια με καυτερές πιπερίες με σουτζούκια....
Τώρα το θέμα είναι αν δεχόμαστε πως υπάρχουν απαγορευμένες τροφές για τους σκύλους ή όχι..
Αν υπάρχει βιβλιογραφία που να αποδεικνύει πως οι πήγες είναι λάθος..οκ..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μα γαστρεντερικά προβλήματα μπορεί αν το "κυνηγήσεις" να αποκτήσεις από το πουθενά..

Στα περισσότερα σκυλάκια όσο καλές εναλλαγές και να κάνεις αν τους δώσεις σουτζούκι με καυτερή πιπεριά..κάτι θα πάθουν..
Για αυτό λέω..τι εννοούμε αποφάγια..
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εγω πιστευω οτι κατα βαθος καταλαβαινει οτι αυτα που δίνει είναι junk απλως ως τωρα σταθηκε τυχερος και τον βολευει-ειναι πρακτικο και οικονομικο να συνεχισει να τα δινει. Μεχρι να συμβει κατι σοβαρο (που δεν το ευχομαι), τότε θα αλλάξει άρδην άποψη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Σου ειπα κ πριν οτι η "κολιτιδα" ειναι αγνωστη λεξη! Ομοιως κ οι εμετοι κ οι διαρροιες....

Δεν μιλαμε οτι ταιζω ενα χρονο η τωρα πρωτη φορα αυτο το ειδος διατροφης.
Δλδ σκυλι που περασε τα 15χρονια τρογωντας τετοια φαγητα, πως ΠΟΤΕ δεν εμφανισε τπτ???
Πως γινεται να ειναι τοσο λαθος οσο λες κ να μην φαινεται ΠΟΥΘΕΝΑ?
Καλη η θεωρια, αλλα η πραξη δεν ειναι ετσι.......

Εγω πιστευω οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας κ αναλογιων.
Φυσικα κ σε ενα σκυλι που μια ζωη ετρωγε ξηρα τροφη αν του δωσεις ενα πιατο μακαρονια με κοκκινη σαλτσα μπορει να εχει οποιαδηποτε αντιδραση!!!
Αλλο αυτο κι αλλο ενα σκυλι που εχει μαθει σε βαθος χρονου να τρωει τα παντα, σε λογικες αναλογιες!

Εκτος απο καυτερα (που κι εγω τα μισω!) αρα δεν συναντιεμαι μαζι τους, ταιζω τα παντα.... κι οταν λεω τα παντα, εννοω τα παντα!!
Ξαναλεω ομως οτι δεν θα κανω στο σκυλο μου ενα γευμα 1ταψι κρεμμυδοπιττα! Αλλα ενα κομματι που περισσεψε θα το εριχνα ανετα στο πιατο με το κοτοπουλο με το ρυζι, κ περα οτι θα του αρεσε (γιατι τους αρεσει η ποικιλια) δεν θα ειχε καμια αλλη επιδραση!
 


bullkirkh

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
220
0
rodos
εγω παιδια πιστευω οτι σκυλος που δοκιμαζι πολα φαγωσιμα απο μικρος εχει και τις λιγοτερες επιπλοκαις,γιατι το στωμαχι εχει προσαρμοστη ,ειναι απλο ,ενασ σκυλος που ετρωγε γεια 1,,,,,2 ,,,χρονια ξηρα δεν γινεται να φαει αυριο πατσα και να ειναι ολα καλα,,,θελει τον χρονο του
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
To σωστό όπως σε όλα τα πράγματα βρίσκεται κάπου στην μέση.
Ναι στα αποφάγια αλλά με μέτρο και όχι πίτσες και καρμπονάρες. Όχι στις γεμάτα καρυκεύματα σάλτσες με κρεμμύδια και άλλα τέτοια.
Όχι στην ξηρά τροφή από τα γεννοφάσκια του σκύλου και μετά να τρώει ένα κομμάτι κοτόπουλο και να παθαίνει κολλίτιδα.
Ποικιλία προσεχτικά επιλεγμένη και όχι ότι μας βολεύει.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εγω πιστευω οτι κατα βαθος καταλαβαινει οτι αυτα που δίνει είναι junk απλως ως τωρα σταθηκε τυχερος και τον βολευει-ειναι πρακτικο και οικονομικο να συνεχισει να τα δινει. Μεχρι να συμβει κατι σοβαρο (που δεν το ευχομαι), τότε θα αλλάξει άρδην άποψη.
Ακριβως το αντιθετο θελω να πω!!!!
Οτι καθε αλλο παρα junk ειναι! Αν αναλυσεις τα αποφαγια σε συστατικα, θα δεις οτι μπορει το 50% να ειναι ουδετερα (ψωμι,πατατες,ρυζι, μακαρονια κλπ) το αλλο 40% ειναι ακρως ωφελημο (αυγα, τυρια, καθαρο κρεας) κ μολις ενα 10% ειναι αυτο που καποιος "δεν θα εδινε" στο σκυλο του πχ κρεμμυδια, σαλτσες περιεργες κλπ.

Εκτος λοιπον που τα θεωρω επι το πλειστον ωφελημα για το σκυλο, ειναι μεγαλη ευκολια κ οικονομια, κ πραγματικα δεν εχω βρει ΚΑΝΕΝΑ λογο γιατι να μην τα δινω........
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σου ειπα κ πριν οτι η "κολιτιδα" ειναι αγνωστη λεξη! Ομοιως κ οι εμετοι κ οι διαρροιες....

Δεν μιλαμε οτι ταιζω ενα χρονο η τωρα πρωτη φορα αυτο το ειδος διατροφης.
Δλδ σκυλι που περασε τα 15χρονια τρογωντας τετοια φαγητα, πως ΠΟΤΕ δεν εμφανισε τπτ???
Πως γινεται να ειναι τοσο λαθος οσο λες κ να μην φαινεται ΠΟΥΘΕΝΑ?
Καλη η θεωρια, αλλα η πραξη δεν ειναι ετσι.......

Εγω πιστευω οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας κ αναλογιων.
Φυσικα κ σε ενα σκυλι που μια ζωη ετρωγε ξηρα τροφη αν του δωσεις ενα πιατο μακαρονια με κοκκινη σαλτσα μπορει να εχει οποιαδηποτε αντιδραση!!!
Αλλο αυτο κι αλλο ενα σκυλι που εχει μαθει σε βαθος χρονου να τρωει τα παντα, σε λογικες αναλογιες!

Εκτος απο καυτερα (που κι εγω τα μισω!) αρα δεν συναντιεμαι μαζι τους, ταιζω τα παντα.... κι οταν λεω τα παντα, εννοω τα παντα!!
Ξαναλεω ομως οτι δεν θα κανω στο σκυλο μου ενα γευμα 1ταψι κρεμμυδοπιττα! Αλλα ενα κομματι που περισσεψε θα το εριχνα ανετα στο πιατο με το κοτοπουλο με το ρυζι, κ περα οτι θα του αρεσε (γιατι τους αρεσει η ποικιλια) δεν θα ειχε καμια αλλη επιδραση!
Εγώ δεν μιλάω στην θεωρία, ούτε σε προσωπικά παραδείγματα.., βασίζομαι σε πήγες..

Ο θείος μου έδινε δεκαπέντε χρόνια στην αράπο του κόκαλα..και έτυχε να μην πάθει τίποτα..

Στην πράξη λοιπόν..πήγαινε σε ένα κτηνιατρείο να δεις καθημερινά με προσωπικά παραδείγματα βασισμένα..που πήγαν σκυλιά με τουμπανιασμένη κοιλία..κάποιοι υποψιάστηκαν και έκαναν έγκαιρα υπέρηχο..κάποιοι άλλοι όμως όχι..

Είναι να μην το πάθεις..
και προσωπικά σου εύχομαι να είναι πάντα καλά το σκυλί σου..

Οι πληροφορίες δίνονται δωρεάν μέσα στο διαδίκτυο..το τι ενδείκνυται στην διατροφή του σκύλου ή όχι.
Τα οποία βγήκαν στην πράξη με πειράματα..όχι ένα και δύο αλλά κατά ποσοστιαίες αναλογίες.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Μα δεν είπα να του δώσεις τοξικές τροφές.

Είτε σου αρέσει, είτε όχι, τα σκυλιά που έχουν γαστρεντερικά προβλήματα είναι αυτά που τρώνε πάντα την ίδια ξηρά τροφή. Αυτά τα ίδια σκυλιά δεν αντέχουν καν την απότομη αλλαγή σε άλλη ξηρά και ας είναι super premium.
Διαφωνώ στο κομμάτι που έκανα bold. Και ποικιλία στην ξηρά τροφή να έχουν αν από κουτάβια δεν έφαγαν και άλλα πράγματα έχουν πρόβλημα. Όπως ο δικός μου ο μαύρος.

Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι Αλέξια. Οι λαιμοί (ο καθένας με τον πόνο του) αν βράσουν γίνονται επικίνδυνοι;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78