Επιτρέπεται να δίνουμε τα αποφάγια μας ?


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Berna, τι ακριβως απο τα παρακατω θεωρεις οτι δεν πρεπει να φαει ενας σκυλος?
(οχι τι ειναι ουδετερα, τι θεωρεις βλαβερα)
Μακαρονια, ψωμι, κιτρινο τυρι, κρεμα γαλακτος, σαλτσα ντοματας, πιπερια, ζαμπον μπεικον ???
Γιατι αυτα ειναι τα συστατικα μιας καρμποναρας η μιας πιτσας!!!
Επισης αποφαγια ειναι το μοσχαρακι το κοκκινιστο που περισσεψε στα πιατα, ειναι η ομελετα, ειναι βραστες σαλατες, ειναι οι μπριζολες κλπ........
Πλην μικρης ποσοτητας αλατιου κ πιπεριου τι αλλο σου φαινεται τοσο παραξενο???
Η ποσοτητα καθαρου κρεατος κ λοιπων πρωτεινων (ψαρι αυγα κλπ) που μενουνε ως "αποφαγια" για μενα ειναι πολυ μεγαλη για να παει ανεκμεταλευτη......
Πάρε από την αρχή το θέμα..θα βρεις πολλές πληροφορίες και αρθράκια που λένε το γιατί όχι..μπεικον, σάλτσες και πίτσες..
Επίσης μπορείς να δεις και στις τοξικές τροφές για τους σκύλους..

Μπορεί να είναι τσάμπα το να δίνουμε ότι σαβούρα τρόμε εμείς..και να μας φαίνεται βολικό..τόσο όσο το να τους πετάμε τα περισσεύματα μας όπως τα κόκαλα από τις μπριζόλες μας.., όμως ο σκύλος προερχόμενος από τον λύκο δεν φτιάχτηκε για να καταναλώνει καυτερά και τηγανιτά μπεικον..ζυμάρια με βούτυρα και ότι άλλο οδηγεί τον άνθρωπο στην παχυσαρκία.
Μην μπερδεύουμε την μπαρφ και το μαγειρευτό για τους σκύλους, με τα σκουπίδια !!
 
Last edited:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μια χαρά εφικτό είναι να τρώει ο σκύλος μόνο κρέας και εντόσθια. Το έγραψα άλλωστε και στο άλλο θέμα, πόσο κοστίζει το ωμό κρέας που δίνω στο σκύλο μου.

Μόνο και μόνο το γεγονός ότι ο σκύλος είναι σαρκοφάγο και του δίνεις πίτσες και καρμπονάρες το θεωρώ επιζήμιο για το σκύλο. Εξυπνος φαίνεσαι, δε νομίζω πως χρειάζεται να σου το αναλύσω. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι που βάζεις μέσα το "οικονομικό" δηλαδή δεν νομίζω να πιστεύεις πως η τροφή που δίνεις στο σκύλο σου είναι και η σωστή. Κι όμως προσπαθείς να μας πείσεις... για ποιο πράγμα ακριβώς;
Γιατι ολα εξαρτονται απο την ποιοτητα ΚΑΙ (γιατι στον ιδιο κοσμο ζουμε) την τιμη!
Δεν εχω λοιπον την πολυτελεια να αγορασω για τα σκυλια μου ψαχνο μοσχαρι, αλλα το θεωρω πολυ κριμα γι αυτα να πεταξω το κοκκινιστο, γιατι ειναι...... αποφαγια!??!!?
Επισης για να κραταω αυτα τα σκυλια στα κιλα που ειναι, με καθαρο κρεας θελω το λιγοτερο 15+κιλα την βδομαδα για το καθενα!!!! Κι εχω 3......
Υπολογισε τα......
Ποσοι ομως δινουνε στο σκυλο τους αποκλειστικα κ μονο κρεας?
Ποσες τροφες που θεωρουνται παγκοσμιως αποδεκτες εχουνε μονο κρεας???

Πως μπορει καποιος να κρινει/επιβεβαιωσει η διαψευσει καποιον που ταιζει αυτα που μπορει να σου φαινονται περιεργα, αλλα τα σκυλια εχουνε μια αριστη εμφανισιακη κ κλινικη εικονα?????
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Από το "μόνο κρέας" μέχρι το "πίτσα και καρμπονάρα και λοιπά μπάζα" ο δρόμος είναι μακρύς... Δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε αυτά. Επίσης δεν έγραψα πουθενά πως δίνω στον σκύλο μου ψαχνό μοσχάρι. Και τα 50-60 ευρώ το μήνα για την τροφή του σκύλου τα θεωρείς πολλά; Αν ναι, λυπάμαι, αλλά να μην έπαιρνες σκύλο. Να έπαιρνες καναρίνι...


Πως μπορει καποιος να κρινει/επιβεβαιωσει η διαψευσει καποιον που ταιζει αυτα που μπορει να σου φαινονται περιεργα, αλλα τα σκυλια εχουνε μια αριστη εμφανισιακη κ κλινικη εικονα?????
Κι εγώ αυτό πίστευα όσο ο σκύλος μου έτρωγε ξηρά. Κι όμως δεν ήταν καθόλου "άριστη".
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.637
7.093
Παρακολουθώ τον διάλογο σας και το μόνο που έρχεται στο μυαλό είναι αυτό... :)

+++!!!

Και αν ζούνε πολλά χρόνια δεν είναι λόγω της καρμπονάρας. Είμαι σίγουρη ότι χωρίς αυτά θα ζούσαν περισσότερο.
Όπως άλλωστε κι εμείς!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αν δε μπορουσες να συντηρησεις σωστα τα σκυλια σου, δε θα πρεπε να χεις 3. Το ποδι μας τ απλωνουμε μεχρι εκει που φτανει το παπλωμα κι οχι παραεξω.

Αν εσυ δε θες να δινεις χρηματα για μια σωστη διατροφη των σκυλων σου, μη το κανεις. Μιλας ομως με μεγαλους ανθρωπους κι οχι με τιποτα παιδακια , ωστε να τους κανεις το ασπρο μαυρο.

Τα σκυλια δεν ειναι τενεκεδες να τρωνε αυτα που αφηνουμε εμεις. Τα σκυλια δεν κανει να τρωνε ουτε κρεμες γαλακτος, ουτε πιπερια, ουτε μπεικον και αλλα αχρηστα λιπαρα τα οποια μακροχρονια δημιουργουν προβληματα σε ζωτικα οργανα.

Ελεος.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Mήπως υπερβάλουμε λίγο; Πόσοι είναι αυτοί που δεν έχουν δώσει ποτέ στον σκύλο περισσεύματα; Εγώ ουκ ολίγες φορές έχω δώσει ρύζι, πατάτες, μακαρόνια, κοκκινιστό, κοτόπουλο και πολλά άλλα... και δεν έχω καμια "¨αίσθηση" ότι "ξεπετάω" τον σκύλο με αποφάγια. Δε μιλάω για καθημερινά αλλά 2-3 γεύματα το μήνα σίγουρα τα αντικαθιστώ με μαγειρευτό φαγητό. Αν για τον χ ή ψ λόγο σου έχει περισσέψει φαϊ δηλαδή να το πετάξεις; Προσωπικά αποφεύγω σάλτσες, πίτσες και μπέικον αλλά δεν πιστεύω ότι είναι τόσο τραγικό για μια στις τόσες για όποιον δίνει. Κι εμείς που και που στη διατροφή μας κάνουμε παρασπονδίες, μη μου πει κανείς ότι έχει πρόβλημα γιατί μία φορά έφαγε κάτι ανθυγιεινό.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν καταλαβα ποτε γιατι όλοι αυτοι που μελετούν τον ορθό τροπο διατροφής των σκυλιών, πρεπει να θεωρούνται υπερβολικοι? και αφού "το σκυλι μου ειναι οκ με ό,τι του δινω... δεν τρέχει μια?
Το κοκκινιστό εχει μπαχαρικα, κρεμμύδι, κάποιες συνταγες κρασί κλπ.... αυτά το πρωτο πραγμα που μαθαίνει όποιος ψαχνει για τη διατροφη των σκυλιών ειναι πως δεν επιτρέπονται και το κρεμμυδι μαλιστα κατηγορείται ως τοξικό.
Αν δεν θες east49 να πετάς φαγητό,ή θα φτιάχνεις μικρότερη ποσότητα ή θα το βάζεις σε αλουμινόχαρτο να το αφησεις σε καποιο σημείο για κάποιον αστεγο (δεν μιλάω για αποφαγια του πιατου, αλλα περισσευμα κατσαρόλας).
Τα σκυλιά εχουν καλώς ή κακως (κακως για την τσεπη μας) ανάγκη καθαρής διατροφής, από αλάτια, μπαχαρια, πιπερια κλπ.
Και ναι χιλιες φορες ξηρα τροφή παρά να αυταπατασαι ότι δινοντας αποφαγια τους προσφέρεις κατι....


vas επειδη αναφερεις και εμας αν κανουμε παρασπονδίες... πιστεύεις ενας με σακχαρώδη διαβήτη, θα φάει μπακλαβα? Τι θέλω να πω... εμεις εχουμε κριση να δουμε τι μας οφειλει και τι όχι και να ελέγχουμε διαρκώς την κατασταση μας, αν εχουμε καουρες, πονοκοιλο κλπ... το σκυλι σου όπως πώς θα καταλάβεις αν πχ το αμυλο από την πατάτα που του εδωσες του προκαλεσε φουσκωμα, ή το φύλλο από μια τυρόπιτα? Όταν λοιπόν ειμαστε υπευθυνοι για την ευζωία ενος πλάσματος, η διατροφή ειναι από τα θεματα που πρεπει να παίρνουμε σοβαροτατα, αρα δεν χωράει υπερβολή ή όχι. Και στο χωριο μου σκυλι δεμένο εζησε 19 χρόνια με ψωμι, μακαρόνια, κλπ... αν τρεφόταν σωστά πόσο θα εφτανε?
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Προχτες που ειχα γαστριτιδα εφαγα νεροβραστο κοτοπουλο με ρυζι. Ο,τι περισσεψε τους το μοιρασα και το εφαγαν ωραιοτατα. Οταν ομως αντιστοιχα εχω κοτοπουλο με μπαχαρια και κυβους knor κλπ απλα δε κανει να το δινω! Κι αλλο να πεις οτι θα το δωσω μια φορα το μηνα σε μια ελαχιστη ποσοτητα , κι αλλο σε τακτικη βαση ως μερος του γευματος.


Κατι τετοια εκαναν κι οι γονεις μου και δινανε του μεγαλου παστιτσιο, τυρια, ζαμπον & διαφορους μεζεδες, και τωρα τρεμουμε για τις επαναληπτικες εξετασεις μετα απο διαιτα. (134 sgpt με ανωτατο το 93 πχ)

Δεν υπαρχει λογος να πειραματιζομαστε , κανενας απολυτως.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
vas επειδη αναφερεις και εμας αν κανουμε παρασπονδίες... πιστεύεις ενας με σακχαρώδη διαβήτη, θα φάει μπακλαβα? Τι θέλω να πω... εμεις εχουμε κριση να δουμε τι μας οφειλει και τι όχι και να ελέγχουμε διαρκώς την κατασταση μας, αν εχουμε καουρες, πονοκοιλο κλπ... το σκυλι σου όπως πώς θα καταλάβεις αν πχ το αμυλο από την πατάτα που του εδωσες του προκαλεσε φουσκωμα, ή το φύλλο από μια τυρόπιτα? Όταν λοιπόν ειμαστε υπευθυνοι για την ευζωία ενος πλάσματος, η διατροφή ειναι από τα θεματα που πρεπει να παίρνουμε σοβαροτατα, αρα δεν χωράει υπερβολή ή όχι. Και στο χωριο μου σκυλι δεμένο εζησε 19 χρόνια με ψωμι, μακαρόνια, κλπ... αν τρεφόταν σωστά πόσο θα εφτανε?
Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση! Ποιός σου λέει ότι αν τρεφόταν με ξηρά θα έφτανε τα χρόνια που έφτασε; Οι άνθρωποι στα χωριά, αν και "ασχετοι" σε θέματα που εμείς "της πόλης" γνωρίζουμε καλά ( ; ), με τα χρόνια έχουν λάβει εμπειρικές γνώσεις που εμείς ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα. Τι θέλω να πω; όχι ότι το ψωμί και τα μακαρόνια είναι σωστή διατροφή, αλλά μήπως η ξηρά με όλα της τα χημικά είναι; Παρ' ολα αυτα εγώ την ταϊζω γιατί είναι ό,τι πιο "ισορροπημένο" (μάλλον..) μπορώ να προσφέρω στον σκύλο μου αυτή τη στιγμή. Όταν θα έχω περισσότερο χρόνο κατά πάσα πιθανότητα θα φύγω για barf. Οι άνθρωποι στα χωριά έχουν μάθει να συμβιώνουν με τα σκυλιά γιατί τα έχουν ανάγκη (τσοπάνιδες), γι'αυτό και πολλοί απο αυτούς τα φροντίζουν πολύ, έστω κι αν η φροντίδα αυτή σημαίνει μακαρόνια και ψωμί. Γι'αυτό και πολλά τσοπανόσκυλα έχουν ζηλευτή επικοινωνία με τους τσοπάνιδες χωρίς αυτοί να έχουν γνώσεις εκπαίδευσης αλλά επειδή τα χειρίζονται εμπειρικά.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Η καλύτερη ξηρή είναι χειρότερη από το ισορροπημένο μαγειρευτό και την barf.
Αυτό πιστεύω. Δίνω μια από τις καλύτερες ξηρές που υπάρχουν στην αγορά, μια χαρά δείχνουν, κάνουν όμως πολλά κακά και πίνουν πολύ νερό.
Τώρα θα πάμε και για εξετάσεις για να δω τα χαίρια τους.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
vas δεν θεωρώ σωστη διατροφη την ξηρά.... Barf θεωρώ ότι πρεπει.... Οποτε ναι με ΒARF τι θα γινόταν? πώς θα ήταν τόσα και τόσα σκυλια?
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Το θέμα με τα αποφάγια είναι πολύ παρεξηγημένο,οι περισσότεροι όταν λέμε ότι δίνουμε στον σκύλο αποφάγια μας έρχεται στο μυαλό ότι χειρότερο,δεν είναι μόνο ένα κομμάτι πίτσα που έμεινα η λίγη μακαρονάδα.Aλλά και αυτά όταν τα δώσεις μια στο τόσο δεν υπάρχει πρόβλημα
Κάποιος είπε πιο πριν ότι τα σκυλιά δεν είναι τενεκέδες να τους δίνουμε ότι μένει από εμάς,αν μερικοί τρώνε σκουπίδια είναι άλλο θέμα...
Τώρα θα μου πείτε πως ξέρεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα? Ε όταν τόσα και τόσα σκυλιά έχουν ζήσει χρόνια με τα λεγόμενα αποφάγια βλέπω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν έχω λόγο να μην δώσω αποφάγια.
Από την άλλη το θεωρώ λίγο άκυρο να προσπαθούμε να έχουμε την καλύτερη διατροφή στον σκύλο μας αλλά εμείς οι ίδιοι να τρώμε ¨σκουπίδια¨
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
vas δεν θεωρώ σωστη διατροφη την ξηρά.... Barf θεωρώ ότι πρεπει.... Οποτε ναι με ΒARF τι θα γινόταν? πώς θα ήταν τόσα και τόσα σκυλια?
Δε το ξέρουμε αυτό, αυτό προσπαθώ να σου πω.
Εμείς ταϊζουμε τα σκυλιά με έναν συγκεκριμένο τρόπο, κατόπιν εντολών κτηνιάτρου ή προσωπικής έρευνας γιατί με αυτόν τον τρόπο πιστεύουμε ότι προστατεύουμε τον σκύλο απο αρρώστιες/επιβάρυνση οργάνων. Ο σκύλος που αναφέρεις προφανώς πέθανε απο γηρατιά. Ίσως με τη barf(που θα ξαφνιαζόμουν αν έβλεπα να δίνει ένας παππούς στον σκύλο του,στο χωριό) το σκυλί να είχε πρόβλημα. Πού ξέρεις; Η barf είναι απο τα.. "τρελά" που κάνουμε εμείς. Αν πάω σε έναν άνθρωπο στο χωριό με πολύχρονη εμπειρία στα σκυλιά και του πω ότι δίνω ωμά κατα πάσα πιθανότητα θα βάλει τα γέλια.

Όλοι αυτοί, προχωρουν βλέποντας και κάνοντας. Ταϊζουν τα σκυλιά τους με αποφάγια και αυτά, ή τουλάχιστον τα περισσότερα, ζουν πολλά χρόνια. Τι μήνυμα παίρνει λοιπόν ο ιδιοκτήτης; Ταϊζω μαγειρευτά και το σκυλί είναι μια χαρά (και χωρίς κτηνίατρο πολλές φορές!). Αν ταϊζαν τα σκυλιά τους και πέθαιναν 2-3 στον πρώτο-δεύτερο χρόνο, λογικά θα σταματούσαν. Ίσως να ακούγεται λίγο "ωμό" αυτό που λέω αλλά είναι κοινή ανθρώπινη λογική.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εγώ δίνω σε μικρές ποσότητες ότι περισσεύει επίσης εκτος από κόκαλα (σπάνιο βεβαια γιατί είμαστε "φαγανοι" πολύ :p) αλλα ένα μεζέ πάντα θα φάει μαζί με ξηρα

όλοι εσείς που προσέχετε την διατροφή του σκύλου σας και το έχετε ψάξει και διαβάσει λογικά κάνετε κι εσείς οι ίδιοι την αντίστοιχη διατροφή και προσέχετε πολύ..ktlp. ktlp. εγώ δεν το κάνω δεν tha μετρήσω την ζάχαρη η το αλάτι που tha φάω... οποτε το να κάτσω να κάνω διατροφή στον σκύλο μου κι εγώ να τρώω ότι να ναι το βρίσκω λίγο άκυρο και λίγο κόντρα στην φύση του χαρακτήρα μου... κουβέντα να γίνεται

κάπου γράφτηκε ότι τα σκυλιά που τρώνε μονο ξηρά παρουσιάζουν πιο εύκολα στόμαχο-εντερικα με το παραμικρό...θα συμφωνήσω και σε αυτό

θέλουμε ευζωία και όχι μακροζωία τι να το κάνω να φτάσει 20 χρονων και να τα έχει χαμένα...
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Αν πάω σε έναν άνθρωπο στο χωριό με πολύχρονη εμπειρία στα σκυλιά και του πω ότι δίνω ωμά κατα πάσα πιθανότητα θα βάλει τα γέλια.
Συγνώμη αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε-αν πας σε άνθρωπο στο χωριό θα βάλει τα γέλια αν του πείς ότι του δίνεις ξηρά.Οι περισσότεροι με το που σφάζουμε τα ζώα επιτόπου τα δίνουμε στα σκυλιά ωμά και τα τρώνε
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
θέλουμε ευζωία και όχι μακροζωία τι να το κάνω να φτάσει 20 χρονων και να τα έχει χαμένα...
Για σκύλο μιλάμε τώρα..εμένα τριών χρονών είναι και χαμένα τα έχουν ήδη..
τι εννοείς να τα έχουν χαμένα. Να περπατάνε και να μην πονάνε εμένα μου αρκεί. Δεν ανοίγω συζητήσεις μαζί τους :p
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση! Ποιός σου λέει ότι αν τρεφόταν με ξηρά θα έφτανε τα χρόνια που έφτασε; Οι άνθρωποι στα χωριά, αν και "ασχετοι" σε θέματα που εμείς "της πόλης" γνωρίζουμε καλά ( ; ), με τα χρόνια έχουν λάβει εμπειρικές γνώσεις που εμείς ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα. Τι θέλω να πω; όχι ότι το ψωμί και τα μακαρόνια είναι σωστή διατροφή, αλλά μήπως η ξηρά με όλα της τα χημικά είναι; Παρ' ολα αυτα εγώ την ταϊζω γιατί είναι ό,τι πιο "ισορροπημένο" (μάλλον..) μπορώ να προσφέρω στον σκύλο μου αυτή τη στιγμή. Όταν θα έχω περισσότερο χρόνο κατά πάσα πιθανότητα θα φύγω για barf. Οι άνθρωποι στα χωριά έχουν μάθει να συμβιώνουν με τα σκυλιά γιατί τα έχουν ανάγκη (τσοπάνιδες), γι'αυτό και πολλοί απο αυτούς τα φροντίζουν πολύ, έστω κι αν η φροντίδα αυτή σημαίνει μακαρόνια και ψωμί. Γι'αυτό και πολλά τσοπανόσκυλα έχουν ζηλευτή επικοινωνία με τους τσοπάνιδες χωρίς αυτοί να έχουν γνώσεις εκπαίδευσης αλλά επειδή τα χειρίζονται εμπειρικά.
Δεν μπορούμε να κατανοήσουμε το κάθε τι..τι κακό μπορεί να κάνει..

Ένα παράδειγμα..
Στον μεγάλο κάνω μία φορά τον χρόνο προληπτικά υπέρηχο..σημειωτέον δεν δίνω τίποτα έξτρα..(δεν συμφωνώ με τα σνακ της αγοράς γιατί δεν ξέρω τι έχει μέσα..) οπότε σαν σνακ θα δώσω λίγο άπαχο τυράκι.. Είχα όμως κάνα χρόνο ξεκινήσει να δίνω σαν σνακ επιβράβευσης λίγο πολύσπορο κομματάκια τα οποία είχε λατρέψει..(θεωρούσα πως ίσως λόγο του ότι είναι πολύσπορο και κάνει καλό σε εμάς ίσως είναι υγιεινό και για εκείνον..). Τυχαία λοιπόν στον υπέρηχο ανακαλύψαμε πως είχε βγει χολή..σε ένα διάστημα ενός έτους μεταξύ δύο υπερήχων.. Σε συζήτηση που είχα με τον κτηνίατρο μου αποφασίσαμε να το κυνηγήσουμε πρώτα διατροφικά.. Έκοψα λοιπόν το πολύσπορο και όντως στον επόμενο η χολή είχε εξαφανιστεί. Για πιθανές ερωτήσεις..η εξέταση γινόταν πάντα στο ίδιο μηχάνημα από τον ίδιο ακτινολόγο.

Δεν μπορούν να καταναλώνουν τα σκυλιά ότι και εμείς..
Ακόμα και αν η δική μας διατροφή δεν είναι και η καλύτερη..(και κάπως έτσι με αυτήν την φιλοσοφία αντιλαμβανόμαστε και των σκύλων ως junk food τα αποτελέσματα θα φανούν δυστυχώς πολύ νωρίτερα..εφόσον ζουν και πολύ λιγότερο από εμάς..δεν περνάει λοιπόν τόσο απαρατήρητο το junk food μία στις τόσες..

Η διατροφή είναι η συνιστώσα της υγείας..και όποιος το καταλάβει..και το μελετήσει τόσα πιο πολλά οφέλη θα έχει..
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
1.Συγνώμη αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε-αν πας σε άνθρωπο στο χωριό θα βάλει τα γέλια αν του πείς ότι του δίνεις ξηρά.2.Οι περισσότεροι με το που σφάζουμε τα ζώα επιτόπου τα δίνουμε στα σκυλιά ωμά και τα τρώνε
1.Δε διαφωνώ
2. ????
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
1.Δε διαφωνώ
2. ????
Εντάξει δεν εννοώ ολόκληρα τα σφαχτά,απλά είναι διάφορα μέρη (καρδιά,πόδια,κάποια κομμάτια από πατσά)που τα δίνουμε επιτόπου στα σκυλιά και τα τρώνε
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όλοι αυτοί, προχωρουν βλέποντας και κάνοντας. Ταϊζουν τα σκυλιά τους με αποφάγια και αυτά, ή τουλάχιστον τα περισσότερα, ζουν πολλά χρόνια. Τι μήνυμα παίρνει λοιπόν ο ιδιοκτήτης; Ταϊζω μαγειρευτά και το σκυλί είναι μια χαρά (και χωρίς κτηνίατρο πολλές φορές!). Αν ταϊζαν τα σκυλιά τους και πέθαιναν 2-3 στον πρώτο-δεύτερο χρόνο, λογικά θα σταματούσαν. Ίσως να ακούγεται λίγο "ωμό" αυτό που λέω αλλά είναι κοινή ανθρώπινη λογική.
Την ευζωία δεν την κρίνουμε μόνο με το πόσο συχνά σε αναλογία πεθαίνουν..
Μπορείς να βρεις ένα σκυλάκι που πάσχει από ασθένειες και να αντέξει χρόνια και ένα άλλο να φύγει πολύ γρήγορα.., σε αυτά παίζει ρόλο και το dna..
Το να παίρνω παράδειγμα παππούδες στα χωρία που τα έχουν έξω σε βαρέλια με αλυσίδες και τα ταΐζουν κόκαλα δεν νομίζω πως με πάει και πολύ μπροστά..
Ίσως είναι καλύτερα να μελετάμε έρευνες και εξελίξεις μέσα από την κτηνιατρική κοινότητα ή μέσα από ιδιοκτήτες που ψάχνουν το καλύτερο για τα σκυλιά τους χωρίς εκπτώσεις..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78