Επιτρέπεται να δίνουμε τα αποφάγια μας ?


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πες μου πως αντεδρασε ο κτηνιατρος οταν του ειπες οτι θα ταισεις barf!?!??!?
Πεθαινω να ακουσω......
Με ρώτησε αν έχω καλό χασάπι..



Περα απο την πλακα: τον χαλαει η "ιδεα" οπως κ πολυ κοσμο, οπως κ εσενα απ οτι καταλαβαινω!
Η ιδέα να δίνω στον σκύλο μου καρμπονάρες..μμ ναι με χαλάει..

Παρ ολα αυτα οσο κι αν προσπαθησε να την υποστηριξει με πραγματικα δεδομενα δεν τα καταφερε και προσπαθησε πολυ πιστεψε με!

Αλλο το αρθρα που βρηκα στο ιντερνετ κ αλλο οι μελετες!
Αν δεν καταλαβαινεις την διαφορα δεν φταιω εγω........
Εεε απο κάπου βγαίνουν και αυτά τα ρημάδια τα αρθρά..δεν τα βγάζουν από τον σκύλο τους τον μπούμπι ..τεσπα..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
αλλά για υπολλείματα από τα σφάγια και διάφορα κρέατα τέτοιου είδους και όχι με ξεροκόμματα. Η λογική μου αυτό λέει τουλάχιστον.
Και ποιος σου λεει οτι δεν τρωνει τα υπολλειματα απο τα σφαγια?
Μαλλον δεν τα ξερεις καλα......
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλη η συσταση σου αλλα θα σου κανω κι εγω μια:
Σκεψου λιγο τι συσταση εχουνε τα "αποφαγια" κ μετα κοιτα τι προτεινεται για εναν σκυλο κ τι ειναι αδιαφορο γι αυτον. Τοτε λοιπον πες μου τι απο τα αποφαγια ειναι ακαταλληλο για το σκυλο!
Προσεξε οχι αδιαφορο, ακαταλληλο!
Θα δεις οτι στην αναλογια που ταιζεται σε εναν μεγαλοσωμο σκυλο με την προυποθεση οτι εχει μαθει να σηκωνει αυτο τον τυπο διατροφης απο ελαχιστα εως τπτ ειναι ακαταλληλα!
Ισορροπημενο διαιτολογιο λοιπον που καλυπτει τα παντα, μπορει ανετα να περιλαμβανει ΚΑΙ αποφαγια!
Καταρχήν ένας μεγαλόσωμος σκύλος με έναν μικρόσωμο έχουν ίδια απαγορευτικά φαγητά..και ίδια που επιτρέπονται απλά αλλάζει η ποσότητα..
Εφόσον δεν δέχεσαι πως ισχύει η λίστα με τα απαγορευτικά φαγητά..δεν μπορεί να οδηγήσει πουθενά η κουβέντα..
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
´δεν έχω καμία αντίρρηση να είναι τα ζώα εργαλεία, μάλιστα τα τελευταία χρόνια έχω αναθεωρήσει πολλά και πιστεύω πως αυτά είναι τα πιο ευτυχισμένα σκυλιά. Επιπλέον αν είχαν παραμείνει εργαλεία και δεν είχαν γίνει κατοικίδια δεν θα είχαμε τα αδέσποτα και το χάλι που ζούμε τώρα. Αλλά σαν εργαλεία θα έπρεπε να είναι ανάλογη και η διατροφή τους για να λειτουργήσουν στο μέγιστο. Και δεν μιλάω για γκουρμέ πιάτα ή για ακριβές ξηρές τροφές αλλά για υπολλείματα από τα σφάγια και διάφορα κρέατα τέτοιου είδους και όχι με ξεροκόμματα. Η λογική μου αυτό λέει τουλάχιστον.
Πρώτα εξασφαλίζετε η σωστή διατροφή των ζώων ώστε να έχουμε και όφελος οικονομικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα σκυλιά τρώνε ξεροκόμματα,έχω γράψει ότι τρώνε από όλα,(υπολλείματα από σφαχτά-γάλα-ψωμί και γενικότερα αποφάγια) αλλά το θέμα δεν είναι τα συγκεκριμένα σκυλιά αλλά τα αποφάγια στην διατροφή τους και πές μου έναν λόγο όταν για παράδειγμα στα 100 σκυλιά τα 5 παρουσίασαν πρόβλημα απο την συγκεκριμένη διατροφή εγώ γιατί να μην δίνω αποφάγια στα σκυλιά μου γενικότερα?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εεε απο κάπου βγαίνουν και αυτά τα ρημάδια τα αρθρά..δεν τα βγάζουν από τον σκύλο τους τον μπούμπι ..τεσπα..
Ακου: η μελετη ειναι μελετη. Μια μελετη δεν καταληγει ΠΟΤΕ σε συμπερασμα μην δινεις κρεμμυδι ειναι τοξικο για το σκυλο. Μιλαει παντα για "στατιστικο δειγμα" στο οποιο εγινε η ερευνα, ποσοτητα που ταιστηκε κ βαθος χρονου (παραμετροι μελετης) και ποσοστο αποτελεσματων!!!!
Αυτο ειναι μελετη.

Πανω σε καθε μελετη λοιπον (αν υπαρχει παντα για το συγκεκριμενο θεμα) γραφει ο καθενας το αρθρακι του κ καταληγει "το κρεμμυδι ειναι τοξικο" επειδη διαβασε οτι στα μικροσωμα σκυλια που τρωγανε χ γραμμαρια ημερισιως το 80% επαθε νεφρικη ανεπαρκεια, που ειναι αυθαιρετο συμπερασμα αν παρουσιαζεται ως απολυτο αποτελεσμα κ δεν εχει απολυτη σχεση με την πραγματικοτητα!

Γι αυτο λεω, μελετες ΟΧΙ αρθρακια.....

Τωρα μπορει η καρμποναρα να σε χαλαει, αλλα δυστυχως η ευτυχως η ποσοτητα καθαρου κρεατος, πρωτεινων κ ζωικων παραγογων που εχουνε φαει τα σκυλια μου μεσα απο αποφαγια αλλα σκυλια δεν θα τα δουνε ποτε σε ολη τους την ζωη........
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καταρχήν ένας μεγαλόσωμος σκύλος με έναν μικρόσωμο έχουν ίδια απαγορευτικά φαγητά..και ίδια που επιτρέπονται απλά αλλάζει η ποσότητα..
Εφόσον δεν δέχεσαι πως ισχύει η λίστα με τα απαγορευτικά φαγητά..δεν μπορεί να οδηγήσει πουθενά η κουβέντα..
Λαθος καταλαβες, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο προσπαθω να σου πω τοση ωρα, κ τωρα καταληγεις να το λες μονη σου! Πλακα δεν εχει?
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ε ναι δεν τα ξέρω και όλα όπως εσύ! ;)
Ενταξει αμα ειναι να αρχισουμε τις ειρωνιες, μπορω κι εγω!
Στην επαρχια τπτ δεν παει χαμενο, αυτο ενας ανθρωπος που εχει ζησει στοιχειωδως στην επαρχια το ξερει καλα. Οποτε τα υπολλειματα απο τα σφαγια πανε ΟΛΑ στα σκυλια, το ξερει οποιος εχει δει απο κοντα σκυλια στην επαρχια!
Τωρα αν αυτα ειναι αναλογικα πολλα η λιγα, εξαρταται...... αλλα σιγουρα δεν πετανε τα σφαγια για να μην τα ταισουνε στα σκυλια, απο βιτσιο!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Πρώτα εξασφαλίζετε η σωστή διατροφή των ζώων ώστε να έχουμε και όφελος οικονομικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα σκυλιά τρώνε ξεροκόμματα,έχω γράψει ότι τρώνε από όλα,(υπολλείματα από σφαχτά-γάλα-ψωμί και γενικότερα αποφάγια) αλλά το θέμα δεν είναι τα συγκεκριμένα σκυλιά αλλά τα αποφάγια στην διατροφή τους και πές μου έναν λόγο όταν για παράδειγμα στα 100 σκυλιά τα 5 παρουσίασαν πρόβλημα απο την συγκεκριμένη διατροφή εγώ γιατί να μην δίνω αποφάγια στα σκυλιά μου γενικότερα?
Και ξαναρχόμαστε στην ίδια συζήτηση αναμασώντας τα ίδια. Αν έχουμε υπολείματα από κρέατα από τα σφαγεϊα, από κυνήγι κλπ και τα δίνουμε στα σκυλιά μας αυτό δεν είναι αποφάγια! Αν τρώμε μακαρονάδες και πίτσες και μαγειρευτό με σάλτσες και τα δίνουμε δεν νομίζεις ότι είναι διαφορετικό; Νομίζετε ότι μιλάτε για το ίδιο αλλά μιλάτε ουσιαστικά για διαφορετικό είδος διατροφής.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ακου: η μελετη ειναι μελετη. Μια μελετη δεν καταληγει ΠΟΤΕ σε συμπερασμα μην δινεις κρεμμυδι ειναι τοξικο για το σκυλο. Μιλαει παντα για "στατιστικο δειγμα" στο οποιο εγινε η ερευνα, ποσοτητα που ταιστηκε κ βαθος χρονου (παραμετροι μελετης) και ποσοστο αποτελεσματων!!!!
Αυτο ειναι μελετη.
Τώρα εσύ θα μας κουφάνεις, δηλαδή αυτό που δίνεις επί χρόνια σε 3 σκυλιά (εκπροσωπευτικό δείγμα, δε λέει) αποφάγια το ονομάζεις επιστημονική έρευνα; Μήπως κάνεις και δοκτορά;
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και ξαναρχόμαστε στην ίδια συζήτηση αναμασώντας τα ίδια. Αν έχουμε υπολείματα από κρέατα από τα σφαγεϊα, από κυνήγι κλπ και τα δίνουμε στα σκυλιά μας αυτό δεν είναι αποφάγια! Αν τρώμε μακαρονάδες και πίτσες και μαγειρευτό με σάλτσες και τα δίνουμε δεν νομίζεις ότι είναι διαφορετικό; Νομίζετε ότι μιλάτε για το ίδιο αλλά μιλάτε ουσιαστικά για διαφορετικό είδος διατροφής.
Δεν ειναι ιδιο, ειναι το κοντινοτερο ευκολα εφικτο!
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Και ξαναρχόμαστε στην ίδια συζήτηση αναμασώντας τα ίδια. Αν έχουμε υπολείματα από κρέατα από τα σφαγεϊα, από κυνήγι κλπ και τα δίνουμε στα σκυλιά μας αυτό δεν είναι αποφάγια! Αν τρώμε μακαρονάδες και πίτσες και μαγειρευτό με σάλτσες και τα δίνουμε δεν νομίζεις ότι είναι διαφορετικό; Νομίζετε ότι μιλάτε για το ίδιο αλλά μιλάτε ουσιαστικά για διαφορετικό είδος διατροφής.
Δεν είπε κανείς ότι για παράδειγμα τα υπολλείματα απο τα σφαχτά είναι το ίδιο με τα αποφάγια τα δικά μας,απλά κοντά σε αυτά συμπληρώνεις και αποφάγια δικά μας.Αλλά δεν μου απάντησες στην ερώτηση μου...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τώρα εσύ θα μας κουφάνεις, δηλαδή αυτό που δίνεις επί χρόνια σε 3 σκυλιά (εκπροσωπευτικό δείγμα, δε λέει) αποφάγια το ονομάζεις επιστημονική έρευνα; Μήπως κάνεις και δοκτορά;
Μ'αρεσει που οταν τελειωνουνε τα επιχειρηματα, αρχιζετε την ειρωνια.
Δεν θα σου κανω την χαρη να απαντησω ειρωνικα, εχω απαντησει εξ αλλου παραπανω!
Οχι δεν εχω κανει μελετη επι της διατροφης των αποφαγιων στα σκυλια (ουτε μου ουτε γενικοτερα) - το ανεφερα κ προηγουμενως αν εκανες τον κοπο να διαβασεις, αλλα η ΠΡΑΚΤΙΚΗ εμπειρια κ τα απτα αποτελεσματα, δεν εχουνε δειξει κατι λαθος!

Σου ειπα, οπως κι εσυ εχεις καποια αποτελεσματα απο την barf που ταιζεις, ετσι εχω κι εγω!
Αλλα μονο εσυ νομιζεις οτι μονο αυτο που κανεις ειναι το σωστο!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Δεν είπε κανείς ότι για παράδειγμα τα υπολλείματα απο τα σφαχτά είναι το ίδιο με τα αποφάγια τα δικά μας,απλά κοντά σε αυτά συμπληρώνεις και αποφάγια δικά μας.Αλλά δεν μου απάντησες στην ερώτηση μου...
Το παν όταν συζητάμε κάτι είναι να μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Και έχω την εντύπωση ότι δεν συμβαίνει αυτό. Αποφάγια αν είναι τα υπολλείματα από το πιάτο μας με προσεχτική επιλογή θα έδινα. Σαλάτες δηλαδή με ελαιόλαδο θα έδινα, όχι ό,ως με ντρέσινγκ. Το κρεατάκι θα το έπλενα από τις σάλτσες. Πίτσες μακαρονάδες κλπ δεν θα έκανα καν τον κόπο. Ένα ρυζάκι κινέζικο ή απλό μια χαρά. Θα έκανα δηλαδή επιλογή αυστηρή στο τι θα τους δώσω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λαθος καταλαβες, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο προσπαθω να σου πω τοση ωρα, κ τωρα καταληγεις να το λες μονη σου! Πλακα δεν εχει?
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ!
Αν εσύ από αυτό :
Καταρχήν ένας μεγαλόσωμος σκύλος με έναν μικρόσωμο έχουν ίδια απαγορευτικά φαγητά..και ίδια που επιτρέπονται απλά αλλάζει η ποσότητα..
Kκατανοείς πως έρχομαι στα δικά σου λεγόμενα..έχουμε μάλλον θέμα εποικοινωνίας..

Γι αυτο λεω, μελετες ΟΧΙ αρθρακια.....
Δεν αποδέχεσαι τα αρθράκια..(τα οποία που βασίζονται ..άραγε..?..) η γνώμη του κτηνίατρου κλπ κλπ..
Ακούς μόνο το δικό σου σκεπτικό που είναι προφανές πως σε εξυπηρετεί περισσότερο..πίστεψε με..όλους θα μας βόλευε να ταχτοποιούσαμε τους σκύλους μας με τα αποφάγια μας.., θα γλιτώναμε πολλά λεφτά..

Τωρα μπορει η καρμποναρα να σε χαλαει, αλλα δυστυχως η ευτυχως η ποσοτητα καθαρου κρεατος, πρωτεινων κ ζωικων παραγογων που εχουνε φαει τα σκυλια μου μεσα απο αποφαγια αλλα σκυλια δεν θα τα δουνε ποτε σε ολη τους την ζωη........
Ναι το πιστεύω αυτό..
Φαντάζομαι πως θα έχουν και αρκετά μεγάλο ρεπερτόριο και παραλλαγές αυτού..να το συνοδεύεις με κρασάκι για την χώνεψη.
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι, μόνο που εγώ μίλησα για δική μου εμπειρία, και το δικό μου σκύλο. Δεν έκανα γενικεύσεις, δεν λέω σε άλλους σώνει και καλά να αρχίσουν οπωσδήποτε μπαρφ. Ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν πως η μπαρφ είναι η σωστή διατροφή, αν και ομολογώ πως είναι πολύ περισσότερο τεκμηριωμένη επιστημονικά από τα αποφάγια a la east.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μ'αρεσει που οταν τελειωνουνε τα επιχειρηματα, αρχιζετε την ειρωνια.
και ξανά λέω..
Δεν δέχεσαι άρθρα και επιστημονικές απόψεις (π.χ. από τον ίδιο σου τον κτηνίατρο που δεν εγκρίνει την διατροφή που δίνεις στα σκυλιά σου..
και θεωρείς πως έχεις εσύ επιχειρήματα και μάλιστα ακράδαντα γενικεύοντας και καταρίπτοντας τα αρθράκια ????
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κι ομως δεν θες να παραδεχτεις οτι το ιδιο λεμε!
Ποσοτικο ειναι το θεμα, αναλογικα με το υπολοιπο γευμα, κ σε συναρτηση με την γενικοτερη ζωη/περιβαλλον του σκυλου!

Ο ανθρωπος αν καταναλωσει μονοκοπανια 10κουταλιες αλατι θα ψαχνει να βρει τα νεφρα του..... ομως στο καθημερινο μας φαγητο εχουμε αλατι!!

Σου ειπα, σεβομαι τις μελετες! οχι τα αυθαιρετα "πιασαρικα" συμπερασματα που αναφερονται στα αρθρα που σωρηδον υπαρχουν στο ιντερνετ. Βρες τις κ παραθεσε τις αν θες να υποστηριξεις κατι που να βασιζεται σε ερευνες......
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ναι, μόνο που εγώ μίλησα για δική μου εμπειρία, και το δικό μου σκύλο. Δεν έκανα γενικεύσεις, δεν λέω σε άλλους σώνει και καλά να αρχίσουν οπωσδήποτε μπαρφ. Ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν πως η μπαρφ είναι η σωστή διατροφή, αν και ομολογώ πως είναι πολύ περισσότερο τεκμηριωμένη επιστημονικά από τα αποφάγια a la east.
Γιατι σου εγραψα εγω κανενα ποστ "20χρονια ταιζοντας και αποφαγια" για να διαφημισω τον τροπο που εχω καταληξει να ταιζω τα σκυλια μου η ειπα πουθενα σε κανεναν να αρχισει να ταιζει την απολυτη διατροφη = αποφαγια?

Οπως καταθετεις την προσωπικη σου εμπειρια ετσι κανω κι εγω, αλλα αυτο που λεω κ δεν ταυτιζεται με αυτα που πιστευεις σε χαλαει....... τι να κανω, σε φορουμ ειμαστε κ λεμε τις εμπειριες μας!!!!
Σορρυ που δημιουργω αντιλογο!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κι ομως δεν θες να παραδεχτεις οτι το ιδιο λεμε!
Ποσοτικο ειναι το θεμα, αναλογικα με το υπολοιπο γευμα, κ σε συναρτηση με την γενικοτερη ζωη/περιβαλλον του σκυλου!

Ο ανθρωπος αν καταναλωσει μονοκοπανια 10κουταλιες αλατι θα ψαχνει να βρει τα νεφρα του..... ομως στο καθημερινο μας φαγητο εχουμε αλατι!!

Σου ειπα, σεβομαι τις μελετες! οχι τα αυθαιρετα "πιασαρικα" συμπερασματα που αναφερονται στα αρθρα που σωρηδον υπαρχουν στο ιντερνετ. Βρες τις κ παραθεσε τις αν θες να υποστηριξεις κατι που να βασιζεται σε ερευνες......
Από ποιο πανεπιστήμιο τις θες για να τις δεχτείς ?

Εώς τότε μπορείς να δίνεις στα σκυλιά σου παστίτσιο..και παπουτσάκι αλά κρεμ..

Δεν θέλω να παραδεχτώ πως έχεις δίκιο...αχαχαχαχα γιατί ότι έχεις δίκιο είναι δεδομένο...(αχχαχα πλάκα έχεις)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78