Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Άρα λοιπόν εγώ που δεν σε γνωρίζω προσωπικά,μπορώ να βγάλω το συμπέρασμα στο 1 δεδομένο που έχω(να θες ο άλλος να έχει δεμένο το σκύλο)ότι είσαι στριμμένο άντερο?
Και μπορεις και εχεις και το δικαιωμα(αν θελεις). Το αν θα το κανεις και με πιο τροπο, εγκειται στην κριση σου και στην διορατικοτητα σου. Το πιο δικαιο ειναι να μην κρινουμε συνολικα αλλα σε επι μερους θεματα. Αυτο συμβαινει και εδω με τον δεμενος-λυτος, κρινεται η συγκεκριμενη επιλογη και οχι ο ανθρωπος ως ολότητα.
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Άρα λοιπόν σε διαφορετικές προτιμήσεις ελάσσονος σημασίας,θα είναι τουλάχιστον άστοχο να χαρακτηρίζεις κάποιον σαν ιδιοκτήτη σκύλου γενικώς,γιατί έχεις πολλές πιθανότητες να πέσεις έξω αν κρίνεις με 1 δεδομένο.

Επειδή κ εγώ δε σε χαρακτηρίζω με βάση το στρατόπεδο που ανήκεις στη μάχη λουρί η όχι,η άποψη μου για εσένα δεν είναι αυτή που είπα πιο πάνω.Άν σε έκρινα με βάση την τοποθέτηση σου στο συγκεκριμένο θέμα κ μόνο όμως,το πιθανότερο είναι να έκανα εσφαλμένη κρίση.

Όταν λοιπόν θεωρείς(όχι εσύ,γενικά) η αποκαλείς συλλήβδην ΟΛΟΥΣ όσους προτιμούν να αφήσουν λιτό το σκύλο σε ένα πάρκο ως τεμπέληδες,παρτάκιδες κ άλλα που ειπώθηκαν τι είναι?Δεν είναι μια τραγική γενίκευση αυτό?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Όταν λοιπόν θεωρείς(όχι εσύ,γενικά) η αποκαλείς συλλήβδην ΟΛΟΥΣ όσους προτιμούν να αφήσουν λιτό το σκύλο σε ένα πάρκο ως τεμπέληδες,παρτάκιδες κ άλλα που ειπώθηκαν τι είναι?Δεν είναι μια τραγική γενίκευση αυτό?
Εχεις σκεφτει οτι αυτοι που το εγραψαν(δεν το εγραψαν για σενα, αλλα γενικα) και οτι όντως μπορει να υπαρχουν(υπαρχουν) τετοιοι; Και δεν ειναι μια τραγικη πραγματικοτητα; Και δεν πρεπει να ειπωθει για να μηνπαρεξηγηθεις εσυ(οχι εσυ, γενικα);
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Δεν διαφώνησε καμία πλευρά ότι υπάρχουν.Αντιθέτως συμφωνήσαμε όλοι όσοι τοποθετητθήκαμε σε αυτό.
Μάλλον δεν διάβασες τις προηγούμενες αναρτήσεις :rolleyes:

Αλλού βρίσκεται το σημείο της διαφωνίας.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Το πιο δικαιο ειναι να μην κρινουμε συνολικα αλλα σε επι μερους θεματα. Αυτο συμβαινει και εδω με τον δεμενος-λυτος, κρινεται η συγκεκριμενη επιλογη και οχι ο ανθρωπος ως ολότητα.
Πάρα πολύ σημαντικό, σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας!
Να απορρίπτεται (ή να διαφωνεί, απλά, κάποοιος) ένα αίτημά μας (ή μιά άποψή μας) και όχι η προσωπικότητά μας!!!

...Επειδή κ εγώ δε σε χαρακτηρίζω με βάση το στρατόπεδο που ανήκεις στη μάχη λουρί η όχι, η άποψη μου για εσένα δεν είναι αυτή που είπα πιο πάνω...

Όταν λοιπόν θεωρείς (όχι εσύ,γενικά) η αποκαλείς συλλήβδην ΟΛΟΥΣ όσους προτιμούν να αφήσουν λιτό το σκύλο σε ένα πάρκο ως τεμπέληδες, παρτάκιδες κ άλλα που ειπώθηκαν τι είναι?Δεν είναι μια τραγική γενίκευση αυτό?
Το παρακάτω που θα γράψω, με ενέπνευσε να το διατυπώσω με τον συγκεκριμένο τρόπο ένας καθηγητής στατιστικής (παγκόσμιας κλάσης) που είχα σε ένα αμερικανικό πανεπιστήμιο και μας είχε πει στην πρώτη μας γνωριμία: "Θεωρώ ότι όλοι σας θα ξέρετε στατιστική και όλοι σας θα είστε άριστοι στο τέλος του 6μήνου. Προσωρινά, όμως, τα test και οι εξετάσεις που θα δώσετε (για να το αποδείξετε) έχουν ως εξής"... και άρχισε να μας περιγράφει το (οδυνηρό) σύστημα των test και quiz που θα έπρεπε να υποστούμε... στο τέλος δε του 6μήνου, μόνο ένα 40% πέρασε το μάθημα με την πρώτη και μόνο ένα 10% είχε πραγματικά καλό βαθμό...

Φίλοι μου, να πω κάτι?
Κι εγώ "στη μάχη λουρί ή όχι", είμαι ολόψυχα με την ομάδα "χωρίς λουρί"...
Πότε?
Οταν θα είμαι 100% σίγουρος ότι τα σκυλιά μου "έχουν" την άμεση - ταχύτατη ανάκληση και το platz, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες...

Μέχρι εκείνη τη στιγμή, τελείως προσωρινά δηλαδή, τα έχω πάντα στο λουρί και ο Θεός βοηθός... γιατί, σε μερικές φάσεις, μόνο ο Θεός μπορεί να βοηθήσει...

Ασχετα με τα συναισθήματα (και τις σκέψεις) που τρέφω για οποιονδήποτε έχει σκύλο (ο οποίος δεν πληροί τις ανωτέρω 2 προϋποθέσεις) και τον αφήνει λυτό...

Μέχρι τη στιγμή εκείνη, είναι δικό μου πρόβλημα να προφυλάξω τα σκυλιά μου (και τον "άλλο" σκύλο) και δεν ζητάω εξηγήσεις... μέχρι (God forbid - που θα έλεγε και ο sea-mol) να γίνει το κακό... οπότε σαφώς και θα εκφράσω τις σκέψεις - συναισθήματά μου, τόσο για τη συγκεκριμένη πράξη (ή αμέλεια), όσο και για ολόκληρη την προσωπικότητα του "συμβαλλομένου"...:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και για του λόγου το αληθές, αυτών που έγραψα πιο πριν...

Χτες βράδυ...

Πάλι ο ίδιος σκύλος, το κέρατό μου!!!:mad:

Αυτή τη φορά, ο γιός της ιδιοκτήτριας, τον εκτόνωνε (πάντα, off-leash - τι να λέμε τώρα) στον κήπο της πολυκατοικίας τους... με κλειστές πόρτες, αλλά ο μικρός μπόρεσε και χώθηκε ανάμεσα από τα κάγκελα...
Και έκανε κανονικό μαρς στον Casper... ο οποίος τον είχε εκεί, προστά στη μούρη του, "λαχταριστό" και νόστιμο!!! ...
Ρε παιδιά,

Δεν υπάρχει...
Δεν μπορεί να συμβαίνει (μόνο!) σε μένα αυτό...

Δεν μπορεί, όχι μόνο μία προσωπικότητα της οικογένειας (στην ολότητά της!!!)... αλλά, ολόκληρη η οικογένεια (στην ολότητά της!!!) να αυτοπροσδιορίζεται με τον τρόπο αυτό... βάλτε εσείς όποιον τρόπο "αυτοπροσδιορισμού" σας έρχεται στο μυαλό...

Αυτή τη φορά και ο πατέρας της οικογένειας...
Επέστρεφε από τη βόλτα με το (γνωστό σας, πλέον - και "κολητός" του Casper) σκυλάκι...

Συναντηθήκαμε κοντά στη γνωστή γωνία (όπου ο κούταβος, όταν περνάμε έχει αποκτήσει τη συνήθεια και κοιτάζει καχύποπτα γύρω του!)... σε απόσταση 4-5 μέτρα... ευτυχώς, η Μόκα ήταν στη μέση...

Οπου αρχίζω τις ασκήσεις ΒΥ στον κούταβο... και, ω του θαύματος, ανταποκρίνεται άψογα, μπαίνοντας στο "κάτσε" και κοιτάζοντάς με στα μάτια για να "εισπράξει"...

Ταυτόχρονα, η γυναίκα μου λέει: "πρόσεξε, Γιάννη"...
Ταυτόχρονα, η Μόκα (συνήθεια, πλέον και αυτό!) πηγαίνει στο σκυλάκι και του μυρίζει τον κwλο...
Ταυτόχρονα, ο κύριος λέει στη γυναίκα μου: "όλα εντάξει, θα τον πάρω αγκαλιά και μιά χαρά"...

Και τον παίρνει αγκαλιά (αφρισμένο από την κακία του)...
Και ανηφορίζει προς την πόρτα της πολυκατοικίας τους...
Και, απ' όλο το πλάτος του δρόμου που υπήρχε... περνάει δίπλα (το πόδι του ακουμπούσε σχεδόν στον μικρό μου) από μένα και τον Casper!!!
Με τον σκυλάκο του να γαυγίζει δαιμονισμένα και να σκύβει με μανία προς τον Casper...

Και εκεί που είμαι έτοιμος να πέσουμε (κυριολεκτικά, όμως, να πέσουμε!) και οι δύο "υπέρ βωμών και εστιών" (ο καθένας για το βωμό και την εστία της προτίμησής του)...

Ο Casper τι κάνει?
Γυρνάει πάλι το κεφάλι του σε μένα και με κοιτάζει με απόγνωση!
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Επίσεις κλασσικοί μαλάκες με μεγαλόσωμα: "Τι είναι αυτό Μπούμπι μου...??? Μεζεδάκι??? Πάρ' το!!!"
Αχαχαχα! αυτό το λέω και εγώ! ;):D Τι είναι αγόρι μου; Που είναι η μπουκίτσα; :D


Γενικώς δεν ακούω πολλά χαζά σχόλια...

Τα συνηθισμένα είναι:

Τι ράτσα είναι; (λογικό)

Καλέ πόσο μεγαλώνει αυτό;

- Μεγάλε έχεις αυλή;
- Όχι μέσα τον έχω.
- Κρίμα δεν το λυπάσαι; θέλουν χώρο αυτά να τρέχουν. :confused:

Το καλύτερο είναι ότι όποτε τον βγάζω βόλτα σε πολυπληθές μέρος...δεν αργεί η στιγμή που σε κάποια φάση θα είμαι περικυκλωμένος από 5-10 γυναίκες που θα τον χαϊδεύουν, θα μου ζητάνε να τον πάρουν αγκαλιά κτλ κτλ... :p Αξία ανεκτίμητη! :)
 






ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
johnk, γιατι δεν κανονιζετε με τον ανθρωπο να πατε καπου να τα λυσετε να ''παιξουν'' και να ''γνωριστουν'' τα σκυλια...; Τι χρωμα ειπαμε οτι ειναι το τσιουάουα? :p
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
johnk, γιατι δεν κανονιζετε με τον ανθρωπο να πατε καπου να τα λυσετε να ''παιξουν'' και να ''γνωριστουν'' τα σκυλια...; Τι χρωμα ειπαμε οτι ειναι το τσιουάουα? :p
Με φίμωτρα???:D
είναι (περίπου) λευκό...
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ένα τσιουάουα της περιοχής Γιάννη, τον Tobby, αλλά σου εύχομαι να μην πέσει ο Casper στα δόντια του!! :D
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ένα τσιουάουα της περιοχής Γιάννη, τον Tobby, αλλά σου εύχομαι να μην πέσει ο Casper στα δόντια του!! :D
Για πες.. για πες... πού περίπου (για να προσέχουμε)?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Για πες.. για πες... πού περίπου (για να προσέχουμε)?
Δεν ξέρω που μένει...φήμες λένε ότι η οικογένεια του κρατάει την κατοικία του κρυφή γιατί είναι επικυρηγμένος!!
Συχνά τον βλέπουν στο παλιό στρατόπεδο να επιτίθεται στα θύματα του ;)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ένα τσιουάουα της περιοχής Γιάννη, τον Tobby, αλλά σου εύχομαι να μην πέσει ο Casper στα δόντια του!! :D
Eιναι ενα (περιπου) λευκο, με κοκκινο ''κραγιόν''; :D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.705
7.832
Eιναι ενα (περιπου) λευκο, με κοκκινο ''κραγιόν''; :D
Είναι λευκό με υπόξανθες ανταύγειες και κόκκινο "κραγιόν" ναι! :D
Μήπως μας κρύβεις τον δεύτερο σκύλο σου?!
 






Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78