Διεθνείς εκθέσεις ΚΟΕ 11 & 12/10/2008


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Puzzle, πρώτα από όλα συγχαρητήρια.

Μια ερώτηση μόνο. Αν το σκυλί σου κερδίσει σε αρκετές εκθέσεις ή πάρει καλές κρίσεις, μόνο η ηθική ικανοποίηση θα σου αρκεί? Είναι σωστό αυτό?

Οι εκθέσεις μορφολογίας σαν και αυτή είναι για να επιλέγονται τα σκυλιά που θα χρησιμοποιηθούν στην αναπαραγωγή για να βελτιώσουν τη φυλή. Καλό είναι να περνάμε όλοι καλά, αλλά δε γίνονται μόνο για αυτό.

Μοιραία κάποια στιγμή, αν συντρέχουν τα παραπάνω, θα το σκεφτόσουν? Σε συνεργασία πάντα με τον εκτροφέα σου, και εφόσον εκείνος θέλει να χρησιμοποιήσει το σκυλί.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
στο πρωτο δεν θα διαφωνησω!
ουτε στο δευτερο!
σε αυτο που θα ηθελα να τονησω ειναι οτι δεν θα επρεπε να εχει καμια σημασια ποιος κατεχει το σκυλι! γιατι και το δικο σου αποτελεσμα προσπαθειων καποιου ανθρωπου ειναι . ουτοπικο μυνημα τελος.

Back to reality για πειτε που επεσε το σφαξιμο ?
Ναι εχεις δικιο σε αυτο..γιατι μπορει το δικο μου να κερδισε ας πουμε του εκτροφεα αλλα ειναι του ιδιου γεννα και αισθανθηκε την ιδια χαρα..
Ειχα παρει τη μικρη καθαρα για πετ και ετυχε να εξελιχθει πολυ καλα(κατι που το εμαθα προχτες βεβαια απο την κριση που πηρα)..
Και δεν λεω ενιωσα πολυ καλα..οπως και ο εκτροφεας και ολοι οσοι ειμασταν φιλοι εκει..

Puzzle, πρώτα από όλα συγχαρητήρια.

Μια ερώτηση μόνο. Αν το σκυλί σου κερδίσει σε αρκετές εκθέσεις ή πάρει καλές κρίσεις, μόνο η ηθική ικανοποίηση θα σου αρκεί? Είναι σωστό αυτό?

Οι εκθέσεις μορφολογίας σαν και αυτή είναι για να επιλέγονται τα σκυλιά που θα χρησιμοποιηθούν στην αναπαραγωγή για να βελτιώσουν τη φυλή. Καλό είναι να περνάμε όλοι καλά, αλλά δε γίνονται μόνο για αυτό.

Μοιραία κάποια στιγμή, αν συντρέχουν τα παραπάνω, θα το σκεφτόσουν? Σε συνεργασία πάντα με τον εκτροφέα σου, και εφόσον εκείνος θέλει να χρησιμοποιήσει το σκυλί.
Σε ευχαριστω Αλεξανδρα..
Αρχικα οτι κερδισε προχτες η μικρη μπορει να μην λεει και τιποτα..μπορει να μην ξανακερδισει ποτε..
Σου μιλαω ομως μεσα απο τη καρδια μου οτι δεν με ενδιαφερει γιατι περασα πολυ καλα με τα υπολοιπα παιδια που ηταν εκει..και πραγματικα η ηθικη ικανοποιηση μου αρκει με το παραπανω..
Τι εννοω..οταν πηγα να παρω τη μικρη ξεκαθαρισα οτι την θελω για pet, αλλα θα εκανα και τη χαρη του εκτροφεα να τη κατεβασω σε καποιες εκθεσεις..(περιττο να σου πω οτι την πρωτη της προπονηση την εκανα εκει 1 ωρα πριν την εκθεση,ποτε ξανα δεν ειχα ασχοληθει με προπονηση εκθεσης κτλ)..
Επισης σε αυτο που ειχαμε συμφωνησει ειναι οτι αν ποτε αποφασισω να τη ζευγαρωσω να ειναι με σκυλια εκεινου(ειτε παει καλα στην εκθεση ειτε οχι)..
Βεβαια αυτο δεν ξερω αν θα το κανω ακομα..κι αν το κανω θα ειναι γιατι θα ηθελα μελλοντικα να ειχα αλλο ενα μωρακι στο σπιτι..
Επισης ναι χαρηκα που κερδισε και θα τη ξαναπαω για να δω αν ισχυουν οι κρισεις που πηραμε ή ετυχε λογω του κριτη..
Σε οσες μπορω θα πηγαινω οτι κερδιζει ειτε οχι..(εδω πηγαινα οταν δεν ειχα σκυλο γιατι μου αρεσει το ολο κλιμα)..
Και φυσικα καταλαβαινω οτι για καποιους ειναι το επαγγελμα τους και το σεβομαι..καταλαβαινω οτι χυνουν αιμα για να μεγαλωσουν αυτα τα κουταβια..και γι αυτο απ την αρχη αφου με παρακαλεσε ο εκτροφεας του ειπα κι εγω οτι οπου μπορω θα ακολουθω..
sorry για ολο αυτο το εκτος θεματος post..
Ελπιζω Αλεξανδρα η τεραστια απαντηση μου να σε καλυψε..:)
 
Last edited by a moderator:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος αλλά εσυ δεν είσουν που εδινες την σκυλίτσα γιατί είχες κάποιο πρόβλημα ή άλλος ???

έχω μπερδευτεί :-k:-k:-k:-k:-k:-k:-k
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος αλλά εσυ δεν είσουν που εδινες την σκυλίτσα γιατί είχες κάποιο πρόβλημα ή άλλος ???

έχω μπερδευτεί :-k:-k:-k:-k:-k:-k:-k
Εγω ποτε δεν ημουν..αυτος που ηταν και την εδωσε τελικα ηταν ο αγγελος..:)
 




EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
χα!παντως και μενα με την μωρουλα μου ο ιδιος κριτης με την σοφια εψαχνε να βρει τα αρχιδια της!!!!βεβαια εγω το καταλαβα και του ειπα αμεσως οτι ειναι κοπελιτσα:Dακουσαμε πολλες βλακειες:Dολα μεσα στο προγραμμα ειναι:D
δυστυχως δεν σας ειδα ολους παιδια...chloe χαρηκα που ειδα τουλαχιστον εσενα:)
 




puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Την evi την ειδα και εγω αλλα δεν ετυχε να μιλησουμε..ημουνα μαζι με την ανδριαννα και το τιγρε γαλλακι μου..
Πανεμορφα τα παιδια σου..και ομολογω οτι εισαι ηρωας με την περιποιηση που χρειαζονται!!!
 






rottaki

Well-Known Member
4 Αυγούστου 2008
603
1
Κέρκυρα
Μολις επεστρεψα Κερκυρα και βουρρ στο πληκτρολογιο....

ΜΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΛΟΙ:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Κριμα που δεν κανονισαμε απο πριν καπως να (ανα)γνωριστουμε στην εκθεση, μονο τη Σοφια γνωρισα με τις κουκλες της (δυσκολο εε??) και φυσικα επαθα πλακα με τη Νεδουλα, σου΄ρχεται να κυλιστεις μαζι της και να την τρελανεις στα χαδια. Και η Ουδα φυσικα μια κυρια!

Και το Ντενις ειδα αλλα επειδη ηταν στο τρεξιμο δεν τον ενοχλησα.

Πρωτη φορα που βρεθηκα σε εκθεση και ομολογω οτι ενθουσιαστηκα, χαμογελουσα συνεχως σαν μικρο παιδι.

Α! να πω και τι με χαλασε..

1.Το ζευγαρι με τα δυο ντογκο που ορμουσαν σε οποιον σκυλο περνουσε απο διπλα τους και το ζευγαρι κρυφογελουσε:mad::mad::mad::mad:

2. Τις γονατιες που ετρωγε στο κεφαλι ενα αρσενικο ροτ με σκουριασμενο πνιχτη:confused::confused:

3. Και το πιο σοβαρο, ο ποιμενικος καυκασου που αρπαξε ενα κουταβακι και με κλωτσια ενος που πηρε φορα απο τη γραμματεια το αφησα το καημενο, τρομοκρατημενο, το παραξενο ειναι πως ο ιδιος εμεινε στο χωρο και η παρεα του χασκογελουσε και ελεγε δεν εγινε και τιποτα... Ηθελα να ξερω πηρε μερος κιολας? Απο αυτα και μονο παροτι καινουριος στο χωρο μπορω να καταλαβω το επιπεδο της κυνοφιλιας/κυνογνωσιας στην Ελλαδαρα.
 
Last edited by a moderator:


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
πες πες οτι το ένα Ντογκο τον έχεσε στο πόδι:D:D:D:D (εγω το είδα live!!!!!!και κατακίτρινα!!!)και είπε ο τύπος Αχ,κοίτα έκανε κακάκια!!!! και γέλαγε!!!!!! ΠΑΝΩ στο παπουτσι του!!!!!
 




cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Rottie μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τις ωραιες σου φωτογραφιες...

Συγχαρητηρια σε ολους ανεξαρτητως θεσης...:D
 


secondlove

Active Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
33
0
Ιωάννινα
Παιδία χάρηκα που σας γνώρισα όλα ήταν κουκλιά εμένα όλα μου άρεσαν πολύ !! αν μπορέσω θα έρθω και την επόμενη φορά !!
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Α να δωσω και απο εδω τα επισημα συγχαρητητια σε μια νεα χειριστρια που τελειωνει τη καριερα της σιγα σιγα ως νεα και ανεβαινει σε πιο δυσκολο επιπεδο..χιχιχιχι.. την cocker fun..
Χρυσανθη keep up the good job!!!:):):):)
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
χα!παντως και μενα με την μωρουλα μου ο ιδιος κριτης με την σοφια εψαχνε να βρει τα αρχιδια της!!!!βεβαια εγω το καταλαβα και του ειπα αμεσως οτι ειναι κοπελιτσα:Dακουσαμε πολλες βλακειες:Dολα μεσα στο προγραμμα ειναι:D
δυστυχως δεν σας ειδα ολους παιδια...chloe χαρηκα που ειδα τουλαχιστον εσενα:)
Και για τη δικιά μου στην κριτική του ο Πορτογάλλος σαν αρσενικό τη περιγράφει. Καλά τα μακρύτριχα, το μπόξερ;

Μάλλον τα αγγλικά του δεν ήταν καλά.:confused:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ είδα που έγραφε λίγοι μύς για αρσενικό-στο θυληκό
και δεν έγραφε ας πούμε ότι δεν έχει όρχεις:D:D:D

κατα το μονορχία...όταν δεν υπάρχουν καθόλου πως το λέμε?

αναρχία?:D:D:D

τώρα γιατί να μην γελάσουμε με αυτές τις καταστάσεις?
θα σκάμε και με αυτά ρε γαμώτη μου???έχουμε τι έχουμε θα μας σκιάσει ο μύωπας ή ότι άλλο κριτής???


αλλά αν στείλει κάποιος στον fci την κρίση που πήρε μαζί με ότι στοιχεία χρειάζονται για να αποδείξει σε ποιόν σκύλο αναφέρεται δεν υπάρχουν διαδικασίες να διορθωθεί αυτό?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τι να πω… Πραγματικά λυπηρό.
Εγώ πάντως Γιώργο αν έμπαινα στον κόπο να έρθω από Ρόδο για να μου κρίνει ο κάθε άσχετος τη σκύλα ως …αρσενικό, θα ήμουν έξαλλη!
Και μετά λέμε γιατί παρουσιάζεται μείωση συμμετοχών στις εκθέσεις. Με αυτά τα χάλια… Καλά κρασιά…
:(
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
απο Ρόδο ε...
τς τς τς
πράγματι καθόλου για γέλια:(
σόρυ κιόλας George\
και λογικό να το σκέφτεσαι να ξανανέβεις για τον ίδιο ή αντίστοιχο κριτή
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.191
Μηνύματα
896.913
Μέλη
19.976
Νεότερο μέλος
Μαρία8