Αντιεμετικά φάρμακα


Zoe_luna

Active Member
15 Μαϊου 2018
28
2
32
Γειά σας!! Η σκυλίτσα μου που και που σε νορμάλ επίπεδα κάνει εμετούς. Το θέμα είναι ότι καμια φορά μπορεί να χρειαστεί από την ποσότητα αυτών να λάβει αντιεμετικο σιρόπι για να ηρεμήσει. Ως τώρα έδινα Primperan κι αυτό βέβαια σε έσχατη ανάγκη για άμεση ανακούφιση. Είναι σε έλλειψη όμως πλέον. Ξερετε κάποιο αντίστοιχο με ίδια δράση? Θα θελα να το έχω ως back up αν φτάσουμε να το χρειαστούμε, ειδικα στις διακοπές τώρα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
873
979
28
εχεις ψαξει γενικα με κτηνιατρο το γιατι κανει εμετους; ειναι απλως μια στο τοσο επιδη πχ ηπιε γρηγορα νερο και μεγαλη ποσοτητα; σε τι συχνοτητα κανει εμετο; ο εμετος πως ειναι, τι χρωμα, μυριζει; εαν κανει μια στο τοσο και βγαζει μονο σαλια, και το εχετε ψαξει πως δεν ειναι κατι παθολογικο, τοτε ποιος ο λογος να παιρνει φαρμακα; και ο δικος μου καποιες φορες (ποσο μαλλον επειδη παιρνει και αρκετα φαρμακα λογω αυτοανοσου) βγαζει σαλια, αλλα δεν του δινω κατι. στις αρχες διναμε peptonorm, το οποιο ειναι στομαχοπροστασια, κανει πολυ καλη δουλειτσα. αντιεμετικο υπαρχει επισης και το cerenia.