Αναπνευστικο προβλημα σε σκύλο 11 ετών παχυσαρκο


29 Αυγούστου 2024
8
0
35
Καλησπέρα έχω ένα σκυλάκι 12 χρόνων.μια μέρα τ έπιασε έντονο λαχανιασμα.καναμε εξετάσεις κ λόγο ηλικίας αλλά κ κιλών γιατί είναι αρκετά παχουλό δε έχει πολύ οξυγόνο στους πνεύμονες.ξεκινησαμε κορτιζόνη κ αντιβίωση.εχει τύχει σε κάποιον αυτό τ πρόβλημα?και αν ναι πώς τ αντιμετωπίσατε?υπάρχει περίπτωση ν φτιάξει?η θ έχουμε πρόβλημα μια ζωή?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.261
Athens
Καλωσήρθατε και περαστικά σας, καταρχάς πρέπει να χάσει κιλά ...χθές!
Παχύσαρκο σκυλί και μάλιστα ηλικιωμένο κινδυνεύει από καρδιά, από παγκρεατίτιδα, από πόνους σε αρθρώσεις... από χίλια δύο!
 


29 Αυγούστου 2024
8
0
35
Καλωσήρθατε και περαστικά σας, καταρχάς πρέπει να χάσει κιλά ...χθές!
Παχύσαρκο σκυλί και μάλιστα ηλικιωμένο κινδυνεύει από καρδιά, από παγκρεατίτιδα, από πόνους σε αρθρώσεις... από χίλια δύο!
Δηλαδή το;έχει περίπτωση ν γίνει καλύτερα η είναι πολύ επικίνδυνο για τ ζωή τ?έχει περίπου 60 αναπνοές το λεπτο
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
988
28
Δηλαδή το;έχει περίπτωση ν γίνει καλύτερα η είναι πολύ επικίνδυνο για τ ζωή τ?έχει περίπου 60 αναπνοές το λεπτο
πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να χασει κιλα. το ποσα ακριβως πρεπει να χασει θα σας το πει ο κτηνιατρος. οπως και το τι αλλο πρεπει να κανετε. παντως το βαρος ΣΙΓΟΥΡΑ θα βοηθησει αν χαθει.
 
  • Like
Reactions: vrmode


29 Αυγούστου 2024
8
0
35
πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να χασει κιλα. το ποσα ακριβως πρεπει να χασει θα σας το πει ο κτηνιατρος. οπως και το τι αλλο πρεπει να κανετε. παντως το βαρος ΣΙΓΟΥΡΑ θα βοηθησει αν χαθει.
Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις απλά θέλω να ξέρω ότι αν σκυλάκια με τετιο πρόβλημα στους πνεύμονες υπάρχει περίπτωση να ζήσουν αρκετά χρόνια με φαρμακευτική αγωγή και διατροφή
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.224
10.261
Athens
@μανωλης13 το μεγάλο βάρος είναι πολύ επικίνδυνο και σε μεγάλες ηλικίες 3 φορές πιο επικίνδυνο. Ο γιατρός θα σου πει πόσα πρέπει να χάσει, δεν ξέρω τι σκυλί είναι - βάλε και μια φωτό να δούμε.

Για τις αναπνοές κλπ θα σου πει ο γιατρός και το τι ακριβώς έχει και τι προοπτικές έχει. Κορτιζόνη και αντιβίωση γιατί πήρε - τι διάγνωση έκανε ο γιατρός?
 


29 Αυγούστου 2024
8
0
35
@μανωλης13 το μεγάλο βάρος είναι πολύ επικίνδυνο και σε μεγάλες ηλικίες 3 φορές πιο επικίνδυνο. Ο γιατρός θα σου πει πόσα πρέπει να χάσει, δεν ξέρω τι σκυλί είναι - βάλε και μια φωτό να δούμε.

Για τις αναπνοές κλπ θα σου πει ο γιατρός και το τι ακριβώς έχει και τι προοπτικές έχει. Κορτιζόνη και αντιβίωση γιατί πήρε - τι διάγνωση έκανε ο γιατρός?
Θα βάλω φωτογραφια να το δείτε σύντομα.εχει πιο λόγο αέρα από το φυσιολογικό στους πνεύμονες λόγο ηλικίας και λόγο παχυσαρκίας πιέσει το χώρο π έχει αέρα και έτσι λαχανιαζει κ έχει ταχύπνοια.η κορτιζόνη και η αντιβίωση δόθηκε για τους πνεύμονες για να ξαλαφρώσει λίγο η αναπνοή.ειδη πάει καλύτερα και δε βγάζει πολλά σαλια όπως πριν 3 μέρες απλά τ λαχάνιασμα υπάρχει ακομα
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
430
263
46
Θα βάλω φωτογραφια να το δείτε σύντομα.εχει πιο λόγο αέρα από το φυσιολογικό στους πνεύμονες λόγο ηλικίας και λόγο παχυσαρκίας πιέσει το χώρο π έχει αέρα και έτσι λαχανιαζει κ έχει ταχύπνοια.η κορτιζόνη και η αντιβίωση δόθηκε για τους πνεύμονες για να ξαλαφρώσει λίγο η αναπνοή.ειδη πάει καλύτερα και δε βγάζει πολλά σαλια όπως πριν 3 μέρες απλά τ λαχάνιασμα υπάρχει ακομα
Πάρτε κ τροφή με λιγότερα λιπαρά αν ταϊζετε κροκέτες κ να δείτε κ τι θερμίδες αποδίδουν τα 100γρ.να μην ξεπερνάει τις 350.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
886
988
28
για ποιον λογο να μην ζησει εαν ο μονος λογος που εχει θεματα με την αναπνοη ειναι η παχυσαρκια? απο τη στιγμη που θα χαθουν τα κιλα, θα σταματησουν αυτοματα και τα προβληματα. ειναι λιγο περιεργο που ο γιατρος αποφασησε να φωσει αντιβιωση... την κορτιζονη να την καταλαβω, και εγω λογω αλλεργικου ασθματος ειχε χρειαστει να παρω οταν ηταν πολυ εντονο. την αντιβιωση ομως δεν την πολυκαταλαβαινω. οπως και να εχει, μιληστε αμεσα με τον κτηνιατρο να σας πει ποσα κιλα πρεπει να χασει το σκυλι και πως. να σας φτιαξει ενα πλανο με ποσο φαγητο θα χρειαζεται, ποση ασκηση κλπ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.740
3.977
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξέτασαν την καρδιά; Πρόβλημα στους πνεύμονες συνήθως σχετίζεται με καρδιακά προβλήματα.
Το ότι πρέπει να χάσει κιλά το γνωρίζετε, έτσι;
 


29 Αυγούστου 2024
8
0
35
@μανωλης13 το μεγάλο βάρος είναι πολύ επικίνδυνο και σε μεγάλες ηλικίες 3 φορές πιο επικίνδυνο. Ο γιατρός θα σου πει πόσα πρέπει να χάσει, δεν ξέρω τι σκυλί είναι - βάλε και μια φωτό να δούμε.

Για τις αναπνοές κλπ θα σου πει ο γιατρός και το τι ακριβώς έχει και τι προοπτικές έχει. Κορτιζόνη και αντιβίωση γιατί πήρε - τι διάγνωση έκανε ο γιατρός?
Ειναι ημιμεοthanks
για ποιον λογο να μην ζησει εαν ο μονος λογος που εχει θεματα με την αναπνοη ειναι η παχυσαρκια? απο τη στιγμη που θα χαθουν τα κιλα, θα σταματησουν αυτοματα και τα προβληματα. ειναι λιγο περιεργο που ο γιατρος αποφασησε να φωσει αντιβιωση... την κορτιζονη να την καταλαβω, και εγω λογω αλλεργικου ασθματος ειχε χρειαστει να παρω οταν ηταν πολυ εντονο. την αντιβιωση ομως δεν την πολυκαταλαβαινω. οπως και να εχει, μιληστε αμεσα με τον κτηνιατρο να σας πει ποσα κιλα πρεπει να χασει το σκυλι και πως. να σας φτιαξει ενα πλανο με ποσο φαγητο θα χρειαζεται, ποση ασκηση κλπ.
Είναι λέι αντιβίωση για τους πνεύμονες επειδή λόγο ηλικίας είναι λίγο αδύναμοι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.190
Μηνύματα
896.906
Μέλη
19.975
Νεότερο μέλος
Michael1924