Αδερφάκι για την Maya... Προσεχώς










FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στο σπίτι μας συμβιώνουν 4 "αστειροτα" κορίτσια, λίγο-πολύ ειρηνικά και "πειθαριμενα".
Νομίζω ότι είναι καθαρά στο χέρι μας, κατά ποσο καλά συμπεριφέρονται μεταξύ τους.


Aμα αφήσω τα δικά μου να κάνουν ότι θέλουν, θα έχουμε πόλεμο και μάχες.


και ναι, έχουν άλλη χάρι! Εγώ δεν θα ήθελα αρσενικό.

http://speech.ilsp.gr/greeklish/
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καλέ τι μαλτέζ και γουέστι..αφού λέει σε ακινητοποιεί όταν μπαίνεις μέσα..Σήμερα είναι Δευτέρα πάντως :p (Καλή εβδομάδα). Και αναμένουμε..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.732
19.992
Τι μαλτέζ...τι γουέστι...τι γαλλικό;;; Πολύ σωστά!!!

Και για να εξηγήσω την εξ'αρχής "ένστασή" μου...Οι απαντήσεις που δίνουμε σε ένα ερώτημα μέλους, είναι σίγουρα ορμώμενες από τις εμπειρίες μας. Πρέπει όμως, να μην σταματάνε εκεί. Το θέμα δεν είναι, να πω εγώ στον κάθε Μιχάλη, πως περνάω με τα σκυλιά μου στο σπίτι μου. Αλλες ίσως οι συνθήκες μου. Το πολιτικά ορθόν, σε μια δημόσια συζήτηση, κατά την δική μου άποψη, είναι να εκφράσεις τα "κατά", εκτός από τα προφανή "υπέρ". Και ο Μιχάλης, έχει αφήσει εξ'αρχής υποννοούμενα, για κυριαρχική φυλή. Ισως και ιδιαίτερα μεγαλόσωμη. Και ίσως και ιδιαίτερα κυριαρχική. Η Maya είναι επίσης, ένα σχετικά μεγαλόσωμο ζώο. Το ότι σήμερα είναι πρόβατο, δεν σημαίνει ότι μεγαλώνοντας και έχοντας να αντιμετωπίσει ένα άλλο θηλυκό, που θα θελήσει ίσως να της πάρει την ιεραρχία στην αγέλη, δεν θα δείξει και...τα δόντια του λύκου. Ακόμη κι αν ο "εισβολέας" μπει από μωρό στο σπίτι.

Εγώ λοιπόν, αυτό προσπαθώ να κάνω. Να σου επιστήσω την προσοχή, στις μικρότερες ίσως αν θέλεις πιθανότητες, που μπορεί όμως, να σου προκαλέσουν μεγάλα προβλήματα. Το ότι θα είναι και τα δύο θηλυκά, δεν σου λύνει προβλήματα. Πρέπει να δουλέψεις πολύ πάνω σ'αυτό. Το ότι θα είναι και οι δύο σχετικά μεγαλόσωμες και δυνατές, επίσης μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα, αν αποφασίσουν ότι τους αρέσει να μαλλιοτραβιούνται, για να λύνουν τις διαφορές τους.

Λέω λοιπόν απλώς, ότι δεν πρέπει να κοιμάσαι ήσυχος στην σκέψη της εύκολης και απροβλημάτιστης συμβίωσής τους, μόνο επειδή θα είναι θηλυκά :)
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή, θα πω λίγα και λεπτομέρειες αργότερα.
Μιλάμε για Ελβετικό Ποιμενικό, ζευγάρι των οποίων βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε Έλληνα εκτροφέα.
Τα σκυλιά έχουν έρθει από εκτροφείο της Γερμανίας. Το ζευγάρωμα θα γίνει από ότι υπολογίζουμε σε 8 μήνες. Οπότε μιλάμε ότι εγώ θα έχω κουτάβι στα χέρια μου σε ένα χρόνο από τώρα.

Τα υπόλοιπα εντός ημέρας ή το βράδυ.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Α ναι, οτι θα υπάρχουν μαλλιοτραβήγματα, θα υπάρχουν. Το θέμα είναι η ένταση. Αλλά όπως και να χει, με δυο μεγαλόσωμα σκυλιά, και το απλό "ξουτ, μ ενοχλείς" μπορεί να συνεπάγεται με σαματά. Και ούτε εγώ είμαι υπέρ του να κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια. Καλό είναι να ακούς βέβαια ότι υπάρχουν αρκετοί με θηλυκά που έχουν μια καλή συμβίωση, αλλά δεν είναι και απόλυτο. Τίποτα δεν είναι βέβαια απόλυτο. Μπορεί και αρσενικό με θηλυκό πάλι να μην τα πηγαίνουν καλά. Αλήθεια πως και θηλυκό; Πάντως με ένα χρόνο μπροστά σου, έχεις πολύ καιρό διαθέσιμο για να σχεδιάσεις το τι και πως. Έχει παρθεί ήδη η απόφαση για την απόκτησή της, ή απλά το σκέφτεσαι και έχεις έρθει σε επαφή με τον εκτροφέα;
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Έχει παρθεί ήδη η απόφαση για την απόκτησή της, ή απλά το σκέφτεσαι και έχεις έρθει σε επαφή με τον εκτροφέα;
Έχει ήδη παρθεί η απόφαση και έχω ανοίξει λογαριασμό και αποταμιεύω. Για την απόκτηση, την εκπαίδευση και ότι έξτρα προκύψει (μακριά από εμάς). Έχει αποφασιστεί και το όνομα στο pedigree.

Και ένα μικρό update

Το pedigree της "μαμάς" (Velvet Queen vom Sutumer Grund)
Welpen wurf

Και του "μπαμπά" (World War vom Sutumer Grund)
Welpen wurf

Περιμένουμε εδώ κοντά τον δεύτερο οίστρο της θηλυκιάς. Το ζευγάρωμα θα γίνει στον τρίτο.
Υπάρχει αρκετός χρόνος μπροστά μας. Θέλω θηλυκό και ο μόνος που μπορεί να μου αλλάξει γνώμη, είναι ο αρσενικός κούταβος της γέννας, που θα μου κάνει ΤΟ κλικ.
 


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Μιχαλη με το καλο να γεννηθει η κουταβα σου!! Ευχομαι και σε ολη την οικογενεια οτι καλυτερο! να μας κρατας ενημερους με εξελιξεις!!! Επιτρεπεται να μας πεις το ονοματακι της?
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Να είσαι καλά. Θα σας ενημερώνω με εξελίξεις, όποτε έχω κάτι νεότερο.

Το ονοματάκι της στο pedigree θα είναι Autumn Breeze και θα την φωνάζουμε Αύρα.
 








Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Μα που πατε και τις βρισκετε αυτες τις ρατσες...... Ελεος πχιαααα!!! Και θα περιμενετε και 10 μηνες !!!! :)
καλως να σας ερθει το τρελοκουταβο :)
 




Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Μόλις πληροφορήθηκα ότι η Ηλέκτρα έχει περίοδο... Άντε άλλη μία έμεινε!
Έχουμε και εξετάσεις δυσπλασίας το Γενάρη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.