presa canario-Capone


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
καλημερα!σαλια βγαζει μονο οταν περιμενει να του πω να φαει.εκει σταζει,ναι η σε πολυ εντονες μυρωδιες....μην περιμενεις παραπανω σαλια παντως απο οτι ενα αμσταφ ας πουμε.καμια σχεση με μποξερ κ λοιπες μηχανες σαλιου!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
αλλη οπτικη.... _DSC0408..jpg_DSC0409..jpg

milva ξεχασα να σου πω....το μεγαλο πανυγηρι ,γινεται οταν πινει νερο.....πινουν κ τα παντα τριγυρο.....φαντασου ,η κουταβα η περλα,πινει οτι πεφτει απο το στομα κ ξεδιψαει! :p
 










Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
By the way.....ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!Να χαιρεσαι τη γιορτη σου φιλαρακι!!!!!

Και που σαι ε...περιμενω γιορτινες φωτο με σενα γυμνο πανω στον Capo και με γλυκα στο χερι!!!!!!!! :D
 




Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
ευχαριστω!!!!!

θα κραταω τουρτα κ δεν θα σου στειλω φωτο!θα σου χτυπησω το κουδουνι!!!!


νατ συγνωμη ρε συ,εχουμε πρηγουμενα!!!!
ελα ελα...εχω μαθει και κατι Σλοβενικα κολπα.....ανασα δεν θα παρεις!!!!!χαχαχαχαχαχαχα!!!!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
λες αυτη τη φορα τα λογια να βγουν πραγματικα ρε?γιατι τοσο καιρο μονο λογια εμειναν!!!!μηπως πρεπει να αφησεις το αγκαλιτσι κ να κανεις κανα δαγκωμα?
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
χαχαχα....ετσι.....αλλα ασε τα δαγκωματα και τα μανικια στα club και ελα κατευθειαν με στολη εσυ....το κανις στο σπιτι δαγκωνει!!!!
 




DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
λαυρενη δεν μας λες και καποια πραγματα για τον χαρακτηρα του η εχεις κανει αλλο θρεντ για αυτο γιατι
θελω πολυ να μαθω πως ειναι σε φυλαξη συντροφια αθλητικοτητα εκπαιδευσιμοτητα ενα πρεσα
και κατα ποσο το επιπεδο στην ελλαδα ειναι καλο για να παρει καποιος πρεσα απο ελλαδα
επισης οι ξενοι εκτροφεις το εχουν παρακανει με τους μυς
εντομεταξυ τα σπαει ο σκυλος σου με ακοπα αυτια εμφανως πιο ωραιος
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
ευχαριστω! :)

γενικα στο δικτυο,υπαρχουν πληροφοριες για τον χαρακτηρα τους.κ εγω γενικα θα σου μιλησω κ αν θες κατι παραπανω θα σου πω κ για το δικο μου ζωο ,αν κ δεν ξερω ποσο περιεκτικος μπορω να ειμαι.κανενα κειμενο δε μπορει να χωρεσει το μεγαλειο ενος σκυλου,απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο(κ κειμενο κ σκυλο),θα δεις ομως ,οτι ολα κινουνται γυρω απο το ιδιο κεντρο,εμας κ τις επιλογες μας.

φυλαξη
θεωρητικα παντα,μιλαμε για ενα απο τα καλυτερα σκυλια ,στον συγκεκριμενο τομεα.η καχυποψια,η εκρηξη κ η τολμη τους ειναι αυτη που τα κατατασσει εκει.απο εκει κ υστερα,μεγαλο ρολο παιζει το "δεντρο" ,αλλα κ ο "καρπος" κ φυσικα εμεις οι ιδιοι.θελει μεγαλη σκεψη για το τι σκυλι θα παρεις κ αυτο σαφως δεν ισχυει μονο στο πρεσα αλλα κ στο κανις.στις συγκεκριμενες ρατσες ομως,τα προβληματα μπορει να ειναι πολυ μεγαλα,αν επιλεξεις λαθος ζωο.αν τελικα ,καποιος παρει καναριο,πρεπει να σκεφτει τι χαρακτηρα ζωου θελει κ μπορει να κουμανταρει.δεν χωραει προσωπικους ,παιδιαστικους εγωισμους.θελει σοβαροτητα κ καθημερινη εκπαιδευση.πρεπει οπωσδηποτε να κυνηγας τις ισορροπιες με ενα τετοιο ζωο.
ειναι εκρηκτικο ζωο,γρηγορο,δυνατο,δεν κανει πισω πουθενα κ αυτο ωρες ωρες με τρομαζει κ με πολλα κιλα....δεν χωραει βλακειουλες...οποτε,πραγματικα δε ξερω τι θα ελεγα σε καποιον για αυτα τα ερωτηματα...απλα προσοχη.ειναι ισως το πιο δυσκολο στο χειρισμο απο τα τετοιου τυπου ζωα.

ας κανω αλλη μια προσπαθεια...

κατα βαση λοιπον,φυσικα κ κανουν φυλαξη.κ χωρου κ προσωπων.δεν αργουν καθολου να κανουν ενα προσωπο η εναν χωρο δικο τους κ να αρχισουν να φυλανε.γενικα τα πολλα πολλα,δεν τα σηκωνουν.θελουν πολυ προσοχη.πολλες φορες δεν εχουν στοπ*...

συντροφια
πιο σκυλι δεν το κανει αυτο.κ νεκρο κ ζωντανο,θα εχεις κατι παντα να θυμασαι απο το σκυλι σου.μια φορα με σκυλο,ποτε μονος ξανα.
στην χωρα των ζωντανων ομως,θα ειναι συνεχεια διπλα σου.πιατα θα πλενεις κ θα ειναι εκει,τουαλετα θα πηγαινεις κ θα περιμενει απο εξω,θα κανεις σεξ κ θα ειναι ο πρωτος που θα σχολιασει τις επιδοσεις σου!!!γουσταρει τρελα την παρεα σου κ δεν ξερω αν απλα χαιρεται να ειναι εκει η νιωθει απλα δυστυχια μακρυα μας...ειναι μεγαλο θεμα,οποτε ας πουμε απλα ,οτι δεν εχει τιποτα καλυτερο να κανει στο μπαλκονι...τι ενδιαφερων να βρει στα παπαγαλακια που ζευγαρωνουν ,θα μου πεις....

αθλητικοτητα
εδω φιλε,θα πουμε λιγο για τους εκτροφεις κ τις γραμμες τους.το ποσο αθλητικο θα ειναι ενα σκυλι ,εχει να κανει σαφως με τις γραμμες αλλα κ εμας(για ακομη μια φορα).προσωπικα εγω,περναω πολυ καλα με το σκυλι.τρεχει ,περπαταει ,παιζει,δεν με εχει κρεμασει πουθενα.αλλα εχει το στυλ για τετοια πραγματα.αναλογα λοιπον με τις γραμμες του ζωου σου ,ακολουθεις και κατι αναλογο.ειναι οπως εμας.ο ανθρωπος που ειναι για μαραθωνιο φαινεται.ο παλαιστης παλι φαινεται.για μενα, ο,τι στυλ κ αν εχει ομως,το πιο σημαντικο ειναι η υγεια του σκυλου σου.κ επειδη επικρατει γενικα μια αποψη με τα πολλα κιλα κ την αγυμνασια για επιθυμητα αποτελεσματα βαρους,δεν θα αφηνα μεσα τον σκυλο μου ,μονο κ μονο για να παρει κιλα.η αθλητικοτητα λοιπον ,εχει να κανει με εμας.οσο το προπονεις,τοσο πιο αθλητικο θα γινεται,ο,τι στυλ κ αν εχει.

εκπαιδευσιμοτητα
κανενα σκυλι δεν ειναι χαζο.ολα εχουν τον τροπο τους.αναλογα με τον χαρακτηρα του ζωου που επιλεγεις(παμε παλι στην αρχη λοιπον),το οποιο θελει προσοχη,θα λαβεις κ τα αναλογα μετρα κ θα επιλεξεις κ τους τροπους εκπαιδευσης.μπορει να ειναι στην πριζα,αλλα εχουν κ αυτα το κουμπι τους,το οποιο πρεπει να βρεις ωστε να μην μιλαμε για * αστερακια.πρεπει ,πρεπει ,πρεπει ,το σκυλι να ακουει.πρεπει να μπορεις να το κουμανταρεις με τα λογια αρχικα.γενικα εχει αποψη την οποια βγαζει κ στην φυλαξη συνεχως.οποτε μπορει σε καποιο οχι σου να αντιδρασει θετικα,να κοψει δλδ,αλλα την επομενη στιγμη ,παλι θα λειτουργησει με την δικη του αποψη.χρειαζεται πολυ καλη υπακοη κ κοινωνικοποιηση.

οπως καταλαβες λοιπον κ πιστευω οτι το ηξερες,καταληγουμε ακομη μια φορα στις επιλογες,οι οποιες θελουν ωριμοτητα κ σοβαροτητα,ωστε να ειναι σωστες κ να εχουν το λιγοτερο κοστος,οχι οικονομικο,για εμας κ το σκυλι.

εκτροφεις
εχουμε κ στην ελλαδα πολυ καλους.απο εκει κ μετα ,πρεπει να δεις αν μπορεις κ αν θες να ακολουθησεις την φιλοσοφια εκτροφης του καθε ενος.υπαρχουν ομως μερικα πολυ καλα αιματα στην ελλαδα που μπορεις να βρεις ,παντα με προσοχη φυσικα!

ολα τα χαρακτηριστικα ενος πρεσα λοιπον,θα τα βρεις κ σε αλλα σκυλια.ειναι λεπτομερειες που θα σε κανουν να επιλεξεις.εμενα με εξιταρουν ας πουμε τα ακρα του χαρακτηρα τους,η αποψη τους,η επιμονη κ το θαρρος τους,η ιστορια τους,το τερας που κρυβει μεσα του ,αλλα δεν του επιτρεπω να βγαλει.βρηκα κατι στο βλεμμα τους ,που μου μιλαει,κατι στον χαρακτηρα τους που μου ταιριαζει.ολα αυτα ομως ειναι ρευστα....το ξερεις....μπορει να πεσεις σε ζωο που, οχι φυλαξη δεν κανει,ψαχνει τρυπα να κρυφτει.οποτε....ξερεις....προσοχη!!!!


ισως να μην ελαβες το φως που περιμενες,οποτε ,αν τυχων εχεις αλλα ερωτηματα,εδω ειμαστε.
 
Last edited:


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
απο οτι καταλαβα εξατομικευεις το καθε σκυλι και καλα κανεις ισχυει
απλα οσο αφορα το χαρακτηρα σαν ρατσα ηθελα να πληροφορηθω απλα
μου αρεσουν τα πρεσα δεν σκοπευω ομως να παρω στο αμεσσο μελλον
απλα μου φαινονται σκυλια δυσκολα και επικινδυνα
αν θα επαιρνα θα επαιρνα θυληκο
παντως ειναι μια απο τις ρατσες που θα ηθελα να αποκτησω

τωρα για την περιγραφη σε ευχαριστω αν και την ηθελα οχι τοσο γενικη
την καθημερινοτητα ενος πρεσα ηθελα
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
η καθημερινοτητα δεν ηταν μεσα στα ερωτηματα!χεχε!οπως κ να εχει κ παλι αυτο ειναι διαφορετικο γιατι εχει να κανει με τον καθε σκυλο.αλλη εκτονωση θελει ενα εξτριμ σκλι,αλλη ενα πιο χαλαρο.δεν ξερω τι ακριβως θες απο την καθημερινοτητα,περιμενω ακριβες ερωτημα για να απαντησω.

αλλα,το επικινδυνο που λες,ειναι σχετικο.τετοιο θα ειναι ενα πρεσα,αν ο ιδιοκτητης ειναι επικινδυνος.δεν θα φταιει το σκυλι.κατα βαση ,σου απαντησα.υπαρχει ενα τερας εκει μεσα,θες να το βγαλεις?δεν μιλω προσωπικα για σενα...γενικα το λεω!ναι,αν αυτος που θα το παρει ειναι καφρος,θα εχει ενα πολυβολο στα χερια του.πολυβολο με αποψη,οπως ειπα κ πιο πριν.

η σκεψη σου για θηλυκο ειναι πολυ ωριμη.
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
..BTW να προσθεσω συγκεκριμενα για τον Capo... πως ειναι εξαιρετικο ζωο!Τον ειδα live χθες στο μπουγατσοχωριο και εχω να πω τα καλυτερα!Ιδιαιτερα ψηλος....αν και δεν με ξερει ηταν ιδιαιτερα φιλικος μαζι μου,πολυ σοβαρος χωρις να δινει χωρο και θαρρος σε οσους δεν θελει κοντα του,υπακουος προς τον Λαυρεντη και αυτο που μ αρεσε ηταν πως εχουν ιδιαιτερη σχεση μεταξυ τους (κατι που δεν συναντας σε ολους τους σκυλο-γονεις)!

Κατα τα αλλα τυπικο presa ως προς τον χαρακτηρα του....παρουσια του αφεντικου του αψογος αλλα alert μονιμα!Μεγαλοσωμο και ακρως επιβλητικο ζωο......ψηλος....πιο ψηλος απο τον χοντρο....αθλητικος (και με πολυ καλα ανοιγματα θα ελεγα...χαχαχαχαχα).....γαυγισμα τοσο μπασο και "βαρυ" που ενα μονο ηταν αρκετο για να ψαρωσουν αρκετοι στα cafe της πλ.Αριστοτελους.....ΠΟΛΥ ισορροπημενος και αν και εχει εντονα τα στοιχεια ενος Presa μεσα του μπορω να πω πως ειναι ενα ζωο που κανει για παντου!Ολα αυτα προφανως οφειλονται στον Λαυρεντη και στο ποσο εχει δουλεψει μαζι του και σε δευτερη φαση στον Capo!Aυτα!!! :)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.522
772
Ξεσσαλονικη!!!
ευχαριστω για τα καλα σου λογια πρωτευουσιανε!για πρωινο τι εφαγες,πες μας λιγο!!!

κατα τα αλλα,μου εκανε εντυπωση το ποσο γρηγορα σου ανοιχτηκε φιλε!παιδια χωρις πλακα,γυρησε αναποδα κ εκανε ποδηλατο μπροστα του!!!τρελη συμπαθεια μιλαμε κ τα ματια 14 μην πλησιασει κ κανεις αλλος!!!!αλλα επρεπε να τον αφησω να σου κατουρησει κ το nike ρε,να γουσταρουμε λιγακι!!!!!
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Ε μπουγατσα ντε......τι αλλο!Και μαλιστα μαζι με σοκολατουχο γαλα!

χαχαχαχαχαχαχαχα......εισαι θεος!!!!