hot spots: Πώς και γιατί;


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Ναι. Το cortavance. Πολύ καλό. Αλλά τώρα για το καλοκαίρι προτιμώ τις πλύσεις με το hibitane.
Κοίτα, κι εγώ την πρώτη φορά ταράχτηκα. Τώρα δεν ρωτάω καν. Το μόνο, που δεν τον ξυρίζω πια, γιατί είχε καταντήσει σαν σκωροφαγωμένος ο κακομοίρης. Αντε περαστικά σας. Μαζί θα πάμε για βοηθοί και ειδικά του συγκεκριμένου κτηνιάτρου, μη σου πω και χωρίς μισθό...:D
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Τις πλυσεις δεν τις σταματαω γιατι οπως ειπα και πριν την ανακουφιζει πολυ!
Ελεγα να κανω και τα δυο! Πρωτα πλυσεις και μετα το σπρευ!

Παμε, παμε αλλα οχι χωρις μισθο, τετοιες προσωπικοτητες πρεπει να μας πληρωνει και
με το παραπανω! :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Για το σπρέυ πρέπει το δέρμα να είναι στεγνό. Οπότε θα σου έλεγα να μην το κάνεις ενδιάμεσα στις πλύσεις. Κάντο ας πούμε το πρωί, που λογικά θα έχει στεγνώσει από την βραδυνή θεραπεία και θα είναι και πιο γρήγορο σαν εφαρμογή, για να μην καθυστερείς στην δουλειά σου.
Και μόνο μία φορά την ημέρα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Οκ ετσι θα το κανω λοιπον! Επισης μου ειπαν οτι καλη δουλεια κανει και το ανθρωπινο
betnovate scalp Lotion. Αλλα επειδη εχω το αλλο πρωτα θα δοκιμασω εκεινο!

Σας ευχαριστουμε!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Να 'στε καλά. Περαστικά σας :)


* Το Σάββατο έχουμε fazoo ε; :cool:
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Σαν πληγή, η οποία φαγουρίζει τον σκύλο και γι' αυτό συνήθως την μασουλάει και την επιδεινώνει.
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
κ μας μας διεγνωσε σημερα hotspot! στο ποδι..
αλλα μου ειπε μονο αντιβιωση augmentin για 12 μερες να δινω.. κ ουτε πλυσεις ουτε σπρευ.. τον ρωτησα μαλιστα αλλα ηταν καθετος.. του κανε κ μια ενεση. κ μ ειπε οτι λογω ρατσας θα βγαζει καθε χρονο (ανοιξη-καλοκαιρι) τετοια..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Εγώ δεν έχω πάρει ποτέ αντιβίωση για hot spot. Επίσης, δεν έχει συγκεκριμένη εποχή που βγάζει. Τουλάχιστον δεν έχω προσέξει εγώ, κάτι τέτοιο.
Τουλάχιστον το ξύρισε; Αν ο σκυλάκος σου είναι από εκτροφέα, δεν του κάνεις και μια ερώτηση, αν όντως έχει ευπάθεια η φυλή και πως το αντιμετωπίζει; Περαστικά του.
 


little_pony

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2008
179
0
Χαλκίδα
οχι, δεν το ξυρισε.. τον ρωτησα αλλα λεει δεν χρειαζεται.. ειναι ο δευτερος γιατρος που παω για τα δερματικα.. η πρωτη περσυ τετοιο καιρο που ειχαμε παλι δερματικα, διεγνωσε τροφικη αλλεργια.. αυτος hotspot.. θα επικοινωνησω με την εκτροφεα να δω τι θα μου πει κ εκεινη..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.734
19.996
Νομίζω, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό. Τα δερματικά είναι δύσκολη κατηγορία. Το καθαρό [ξυρισμένο] δέρμα όμως, είναι απαραίτητη προυπόθεση, για ταχύτερη και σωστότερη ίαση.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Γιατι οι πλυσεις γινονται πιο ευκολα σε ξυρισμενη περιοχη!
Εμας ξαναφουντωσε εχτες δυστυχως. Ειναι και σε δυσκολο σημειο που εχει παντα υγρασια
διοτι πινει συνεχεια νερο και εγω δεν την εχω και στην δουλεια μαζι μου για να την σκουπιζω.
Το αναποδο σκυλι σε αναποδο σημειο βρηκε να βγαλει hot spot.:paja1:
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.741
3.978
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ειχαμε και εμείς 2 φορές hot spot, μια από τους ψύλλους που πήγαμε σε κτηνίατρο και μας έδωσε αντιβίωση και αλοιφή, και την άλλη πέρσυ το καλοκαίρι με τα καθημερινά μπάνια του έβαζα μόνο αλοιφή και πέρασε.
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Εχουμε κ λεμε πριν 15μερες πηραμε αιμα για εξετασεις αλλεργιας αλλα βγηκαν αρνητικες αλλα το αγορι μου συνεχιζει να ξυνετε κυριως στο σαγονι οπου το κοκκινιζει καποιες φορες κ αρκετα !! Μου ειπε να του παρει λιγο δερμα κ να κανουμε εξετασεις σε αυτο (60€) !

Δεν ξερω αν κολαει στο χοτ-σποτ γιατι δεν ξερω πως ειναι ! Μαλλον δεν ειναι αυτο αλλα μια και μιλάμε για δερματικά ειπα να μου απαντησετε οι ειδικοι εδω!!


ΑΑαα για το τεστ αλλεργιας πληρωσα (80€)!! καλα ειναι ?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Θα το βγαλω μια φωτο και θα το περασω αυριο να δεις περιπου πως μοιαζει.
Εχεις δοκιμασει οταν πινει νερο να τον σκουπιζεις ετσι ωστε να μην μενει υγρασια
μηπως και ξεκοκκινησει, γιατι απο καποιο λογο ερεθιζεται.

Ο γιατρος θα το καταλαβαινε αν ειναι hot spot. Ο δικος μου με το που το ειδε
δεν ειχε καμια αμφιβολια.

Δοκιμασε αυτο για λιγες μερες κ αν δεις οτι δεν υποχωρει τοτε ας του παρει ξεσμα
αν και τα ασπρα σκυλια κανουν ευκολα κοκκινιλες.

Τεστ αλλεργιων δεν εχω κανει για να σου πω αν πληρωσες καλα.
 




BRUNNO

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2010
36
0
LIMASSOL CYPRUS
Δυστυχώς ο κτηνίατρος διέγνωσε και σε μας hot spot . Είχε έντονη φαγούρα στο λαιμό και τον πήγαμε στον γιατρό ο οποίος τον ξύρισε και μου έδωσε αρχικά μια κρέμα την beta-micoter. Αλλά δυστυχώς ο σκύλος δεν καθόταν για να του βάλω κρέμα και έτσι τον ξαναπήγα και μου έδωσε αντιβίωση την synolux την όποια έχουμε ξεκινήσει από την Παρασκευή το βράδυ. Έχει έντονη φαγούρα ακόμα και σήμερα και στην προσπάθεια του να ξυστεί δημιουργεί πληγή. Μέχρι χθες κοιμόταν όρθιος κυριολεκτικά γιατί δεν μπορούσε να ακουμπήσει το λαιμό του κάτω και από όρεξη για φαγητό πολύ λίγη. Τον βλέπω να ταλαιπωρείτε και τον λυπάμαι τον φουκαριάρη αφήστε που τον κυνηγώ συνέχεια για να μην ξύνετε. Ελπίζω να τελειώσουμε γρήγορα με αυτό.