2 σκυλια ποια τροφη οικονομικη?


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.172
2.998
ΑΤΤΙΚΗ
το πρόβειο είναι καλύτερο αλλά και το αγελαδινό είναι μια χαρά, μερικοί δίνουν αυγό με τσόφλι(για ασβέστιο),κρέας ωμό ναι μέσα στα πλαίσια της BARF.
 




frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Ευχαριστω πολυ ολους για της απαντησεις.

Να ρωτησω ομως και κατι αλλο ,εαν ο σκυλος τρωει 800 γραμ. σε ξηρα τροφη ποσο πρεπει να του δινω αν του κανω διατροφη?
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Καλημέρα.
τα καλύτερα γιαούρτια είναι αυτά που αγοράζουμε σε πήλινο, δλδ με πέτσα. Αγελαδινό, πρόβειο, όλα μια χαρά. Τώρα αν εσύ θες να δώσεις αγελαδίτσα Φάγε, ή τοταλ, οκ, σχεδόν το ίδιο είναι.

Το αυγό θα σου πρότεινα να το ρίξεις ολόκληρο (ΜΕ το τσόφλι) στο μπλέντερ, ώστε να θρυμματίσεις το τσόφλι, έτσι θα της έρθει πιο εύκολο να το φάει.
Τα ποσοστά ασβεστίου που θα πάρει από ένα τσόφλι μία στις τόσες δε συγκρίνονται με αυτά που θα της προσέφεραν τα ωμά μοσχαρίσια κόκαλα (διάβασε σχετικά για κόκαλα, υπάρχουν τόπικ, μην τα γράφουμε διπλά και τριπλά).

Όταν λες "διατροφή" τι εννοείς? Αναλόγως με το τι τροφή δίνεις, ισχύουν και άλλα γραμμάρια.

Για τις ξηρές, λέει επάνω η συσκευασία.

Για την Barf, δίνεις περίπου το 3% του βάρους του σκύλου. Αν είναι κουτάβι μπορεί να χρειάζεται και το 10%. Διάβασε σχετικά στα τόπικ της Barf.
Το ίδιο ισχύει και για τα μαγειρευτά, θα το βρεις στο ανάλογο τόπικ.

mathousalix: το τσόφλι είναι "ξερό" από μόνο του. Τι άλλο να αποξηράνεις??? Απλώς τα μαζεύεις και αφού τα έχεις πλήνει, τα τρίβεις όλα μαζί (για να μην τα κάνεις ένα ένα) και κρατάς τη σκόνη τους. Αν όμως δίνεις κόκαλα, το θέμα του ασβεστίου καλύπτεται και δε μπλέκεις με τσόφλια.


edit: αρχικά ρώταγες για τροφές, προσωπικά με 4 σκυλιά συνολικά ταΐζουμε nutram. Είμαι πολύ ευχαριστημένη και οι εξετάσεις τους είναι άψογες. (ο ένας τρώει barf, λόγω αλλεργίας)
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
edit: αρχικά ρώταγες για τροφές, προσωπικά με 4 σκυλιά συνολικά ταΐζουμε nutram. Είμαι πολύ ευχαριστημένη και οι εξετάσεις τους είναι άψογες. (ο ένας τρώει barf, λόγω αλλεργίας)
Η nutram είναι πολύ καλή τροφή. Την έιχα δοκιμάσει και εγω στους δικούς μου και τους πήγε πολύ.
Δυστυχως όμως, δεν τη βρίσκεις στα Βόρεια Προάστεια. Η εταιρία έχει πολύ καλό δίκτυο πώλησης πιό πολύ στα Νότια.
Κηφισιά, που μένω εγω, δεν τη βρίσκω πουθενά.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω. Και γω την παίρνω από Νίκαια.
Επειδή ψωνίζω όμως πάντα από συγκεκριμένο μαγαζί, όλα, αν θέλω κάτι συγκεκριμένο κάνω παραγγελίες. Δε θα μπορούσες να κάνεις και συ το ίδιο? Για ρώτα τον μαγαζάτορα, λογικά θα μπορεί να σε εξυπηρετήσει.

Nutram δίνω και στη γάτα μου που'χει πρόβλημα στο συκώτι και δε μεταβολίζει καλά τα φαγητά, άρα κάνει διάρροιες. Ενώ η Arden Grange δεν της ταίριαξε καθόλου, με τη Nutram είδα επιτέλους.... σκατούλα! χαχαχα....
Και εκεί κάνω ειδική παραγγελία τον κωδικό που θέλω, καθότι κανονικά δεν τον έχει.
 


skoobyala

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
69
0
Γεια χαρα παιδια.
Να μπω κατευθειαν στο θεμα......

Εχω στην κατοχη μου ενα σκυλο αγιου βερναρδου 20 μηνων και απεκτησα και ενα γερμανικο ποιμενικο (θυληκο) 3μηνων.

Το προβλημα ειναι οτι οταν ειχα τον βερναρδο κουταβι του εδινα και orijen και acana δηλ. οτι καλυτερο και οικονομικα ημουν παραπανω απο τα ορια μου.
Τωρα ομως με τα δυο σκυλια ειναι δυσκολο να ανταπεξελθω γιατι χρειαζομαι ενα 15κιλο καθε 10 μερες .
Θα ηθελα να μου πειτε καμια τροφη οσο το δυνατον φθηνη και καλη και για τα δυο σκυλια.

Ευχαριστω..

μια καλη λυση που σου προτεινω ειναι μια ισπανικη τροφη που εχει ερθει τωρα στην ελλαδα και την εχω δει στον Αγιο Νικολαο κρητης και τρωγετε σφαιρα απο αυτα που ακουω.....ειναι η summit 10 ετσι λεγετε ειναι super premium σειρα και βγαινει στα 45€ το αναπτυξης και στα 48€ το adult τα 15,κιλα παντα λεω..... δεν ξερω αν υπαρχει στην αθηνα, εμαθα οτι τωρα εχει ξεκινησει η διανομη της, θα την δοκιμασω και θα σας πω την γνωμη μου.....αμα τρωγετε και παει καλα ο σκυλος θα ειναι μια καλη οικονομικη λυση για τις δυσκολες εποχες που περναμε ολοι μας.....:)
 




frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Ευχαριστω πολυ ολους για της απαντησεις αλλα οποιος γνωριζει ας μου απαντηση στην ερωτηση.
Αν τρωει ο σκυλος 800γρ. την μερα ξηρα τροφη και θελω να του κανω barf ποσο πρεπει να δωσω ,γιατι καπου διαβασα γυρω στο 4% του βαρος του.
Δηλ ο βερναρδος αν ειναι 70 κιλα πρεπει να φαει την μερα 2,800γρ.? η κανω κατι λαθος
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
Ευχαριστω πολυ ολους για της απαντησεις αλλα οποιος γνωριζει ας μου απαντηση στην ερωτηση.
Αν τρωει ο σκυλος 800γρ. την μερα ξηρα τροφη και θελω να του κανω barf ποσο πρεπει να δωσω ,γιατι καπου διαβασα γυρω στο 4% του βαρος του.
Δηλ ο βερναρδος αν ειναι 70 κιλα πρεπει να φαει την μερα 2,800γρ.? η κανω κατι λαθος
Θα πρέπει να φάει το 3% (το ακριβές ποσοστό εξαρτάται από ηλικία, κίνηση, αν είναι παχύς ο σκύλος κλπ.) δηλαδή ημερησίως 2.100 gr. Εκ των οποίων, το 70%, δηλαδή τα 1.470gr να είναι ζωικές τροφές και τα υπόλοιπα 630 gr λαχανικά/λίγο φρούτο ή και δημητριακά.

Ασύμφορος δηλαδή!!!:D
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Κοίταξε να δεις...

Η BARF έχει αυτή την αναλογία και ισχύουν αυτά που γράφτηκαν πιο πάνω για 70% και 30% κλπ κλπ κλ για ένα ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ πρόγραμμα με τη διατροφή αυτή.

Αν εσύ τώρα θες μία στο τόσο να του δίνεις και κανένα ωμό, τότε δίνε του κρέας με κόκαλο. (διάβασε σχετικά με το ποια κρέατα)
Κάποια φορά, έτσι συμπληρωματικά μπορείς να του δίνεις και κανα αλεσμένο μηλαράκι-μαρουλάκι με γιαούρτι (διάβασε και για τα λαχανικά. Πολλά σκυλιά δεν τα τρώνε, οπότε πρέπει να βρεις διάφορα "κόλπα" για να τα εισάγεις στη διατροφή του).

Αν τώρα θες να ξεκινήσεις BARF επί μονίμου βάσεως στο ζώο (τέλεια επιλογή) τότε για ένα ΕΝΗΛΙΚΟ σκυλί, μιλάμε για περίπου το 3% του βάρους του. Κρατάς ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα όπου μέσα στη βδομάδα πρέπει να συμπληρώσεις αυτή την αναλογία 70%-30%.
Συμφέρει γενικώς όταν τα κρέατα αγοράζονται από αγορές (πχ Βαρβάκειος για την Αθήνα) γιατί οι τιμές είναι πολύυυυυυ πιο διαφορετικές από ότι το σούπερ μάρκετ, ή το χασάπικο και έχουν μεγάλη κατανάλωση, άρα οι πιθανότητες για πιο φρέσκο είναι μεγαλύτερες.

Εξήγησέ μας λίγο πιο είναι το διατροφικό σου σκεπτικό. Τι θες να κάνεις.
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Βασικα ηθελα μονο barf αλλα επειδη εχω εναν βερναρδο 2 χρονων 70κιλα και ενα γερμανικο ποιμενικο 3,5μηνων 13κιλα καταλαβαινεται οτι θελω περιπου 2κιλα κρεας ημερισιος συν τα υπολοιπα οποτε ανεβαινει το κοστος.
Γινεται να του δινω μαζι συχρονος και ξηρα τροφη?Δηλ. να μου ερχεται 1 κιλο κρεας την ημερα ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.233
10.299
Athens
Βασικα ηθελα μονο barf αλλα επειδη εχω εναν βερναρδο 2 χρονων 70κιλα και ενα γερμανικο ποιμενικο 3,5μηνων 13κιλα καταλαβαινεται οτι θελω περιπου 2κιλα κρεας ημερισιος συν τα υπολοιπα οποτε ανεβαινει το κοστος.
Γινεται να του δινω μαζι συχρονος και ξηρα τροφη?Δηλ. να μου ερχεται 1 κιλο κρεας την ημερα ?
Και βέβαια γίνεται. Απλά θα τα δίνεις σε διαφορετικά γεύματα γιατί έχουν διαφορετικό χρόνο πέψης (για να μην κάνει αέρια και πρήζεται κλπ.)
 




frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
ok αλλα εαν του δινω κρεας το πρωι το βραδυ θα φαει της κροκετες η θα περιμενει μεχρι το αλλο το πρωι να του ξαναδωδω κρεας με αποτελεσμα να μην τρωει καλα και να μου αδυνατισει?

Ευχαριστω πολυ για της συμβουλες
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Α και ενα ευχαριστο ειναι οτι τα αυτακια στο λυκοσκυλακι σαν να αρχιζουν να σηκωνονται.
Αν αρχισαν σημερα να σηκωνονται ποσες μερες κανουν για να μεινουν εντελως ορθια?
 


a.kostas

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2010
64
0
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
το σιγουρο ειναι φιλε μου οτι τις κροκετες ουτε θα θελει να τις δει :p,ετσι την πατησα και γω ,του
εβαλα λιγη κονσερβα κοτοπουλο μαζι με τις κροκετες και απο τοτε:gafas2: δεν θελει ουτε να τις δει ,μαλακας ειναι:confused::confused::confused::confused:
 


a.kostas

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2010
64
0
ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
αληθεια το λυκοσκυλακι ποσο μηνων ειναι??????ρωταω γιατι εχω και γω ενα τριων μηνων και εδω και δυο μερες τα σηκωσε λιγο τα αυτακια.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Και βέβαια γίνεται. Απλά θα τα δίνεις σε διαφορετικά γεύματα γιατί έχουν διαφορετικό χρόνο πέψης (για να μην κάνει αέρια και πρήζεται κλπ.)
Σιγά μη φάνε τις κροκέτες όταν ξέρουν ότι υπαρχει κάτι πολύ καλύτερο....:D:D:D
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Διαφωνω με την διαφορα χρονου στην πεψη και τα αερια,την εβγαλαν την ιστορια μερικοι χωρις να σκεφτουν(σε ολη την Ευρωπη)το δικο μου επιχειρημα ειναι,τα λαχανικα με το κρεας εχουν ιδιο χρονο?
εμεις τρωμε τουρσι,τζατζικι,μπριζολα,κοκορετσι,φρουτο,τραβαμε και ενα γλυκο μετα,εχουν ολα αυτα τον ιδιο χρονο πεψης?
η τα κοκκαλα με το κρεας?
ουτε η τα φυλλα κρουστας με το τυρι εχουν ιδιο χρονο πεψης σε μια στην τυροπιτα.
Ας το ξεχασουμε αυτο λοιπον,ξηρα με μεγειρεμενο η BARF νο προμπλεμ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.195
Μηνύματα
896.955
Μέλη
19.978
Νεότερο μέλος
Tina78