αλλαγή τροφής μετά από διάρροια


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
16
18
33
Γεια σας και πάλι σκυλοπαρέα!
Η μικρή μου για ένα μεγάλο διάστημα λόγω θέματος με το συκώτι, έτρωγε ειδική ξηρά τροφή. Μετά τις τελευταιες εξετάσεις, είδαμε οτι είναι μια χαρά οπότε αποφασίσαμε να της αλλάξουμε σταδιακά τροφή. Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι όχι μόνο ξεχώριζε τις παλιές κροκέτες και δεν τις έτρωγε, αλλά τις έβγαζε και εκτός μπωλ για να μη την ενοχλούν.
Ενώ με την καινούργια τροφή( δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω τοποθέτηση προιόντος :p ) ακόμα και με την απότομη αλλαγή για 2-3 μέρες όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά, την τρίτη μέρα το σκυλί έκανε 10 φορές διάρροια με αίμα. Τώρα είμαστε σε φάση που τελειώνουμε με την gastrointensial κονσέρβα και θα πρέπει πολύ σταδιακά να περάσουμε σε μια νέα μη κλινική ξηρά.

Έχετε να προτείνετε κάποια τροφή που να έχει κάτσει καλά στο δικό σας σκυλάκι ακόμα και με απότομη αλλαγή;

Ο κτηνίατρος συμφώνησε πως μάλλον ήταν από την αλλαγή της τροφής αν και εμένα μου φάνηκε περίεργο μετά από 3 μέρες κανονικής τουαλέτας. Γενικά δεν είναι σκυλάκι που θα φάει βλακείες από κάτω κλπ και έπαιξε και αυτό τον ρόλο του στο να το αποκλείσουμε.

Στεναχωρέθηκα πολύ και κυρίως αγχώθηκα σαν την τρελή, και πλέον κάπως φοβάμαι να της δίνω λιχουδιές κλπ. Ελπίζω να ήταν μεμονωμενο περιστατικό και έχω σκοπο να συζητήσω με τον γιατρό πως να ενισχύσω λίγο το πεπτικό της (προβιοτικά πχ)
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
424
261
46
Σίγουρα τα προβιοτικά θα βοηθήσουν,εγω θα διάλεγα μια τροφή με μια πρωτεΐνη και λίγα συστατικά κ θα κοιτούσα να μην έχει πάνω απο 15% λιπαρά ,δείτε πχ pooch and mutt,ambrosia Mediterranean,εμεις τώρα πήραμε raw paleo ultra adjusted με γαλοπούλα κ πάμε πολύ καλά ,γενικά έχουμε ευαισθησία στο στομάχι.τωρα πως θα κάτσει στο κάθε σκύλο ,ευχομαι να βρείτε κάτι καλο
 
  • Like
Reactions: olario


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
16
18
33
θα κοιτάξω εκτός απο ambrosia γιατί με αυτήν την παθαμε...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, εχω τρελαθεί να ψάχνω, με αγχωσε πολυ ειδικα το αιμα
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
424
261
46
θα κοιτάξω εκτός απο ambrosia γιατί με αυτήν την παθαμε...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, εχω τρελαθεί να ψάχνω, με αγχωσε πολυ ειδικα το αιμα
Λογικό πολύ δύσκολο κομμάτι με την τροφή,έχει κάποια αλλεργία;
 


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
16
18
33
Απο όσο γνωρίζω όχι, από τον Δεκέμβριο είμαστε παρέα
πιο πριν το ειχαν παρατημενο, ποιος ξερει τι ετρωγε..
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
424
261
46
Απο όσο γνωρίζω όχι, από τον Δεκέμβριο είμαστε παρέα
πιο πριν το ειχαν παρατημενο, ποιος ξερει τι ετρωγε..
Αχ τα καημένα κ ο δικός μου έτσι
 
  • Like
Reactions: olario




olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
16
18
33
Φυσιολογικοτατο είναι αυτό, καθόλου περίεργο.
Δεν το γνώριζα, πίστευα ότι θα έπρεπε να είναι σχετικά άμεση η αντίδραση. Πάλι καλά, με ηρέμησε λίγο τώρα.
Μιας και σε βρήκα να ξέρεις,Τα κακα που στην αρχή είναι σφιχτά αλλά προς το τέλος όλο και μαλακώνουν θεωρείται φυσιολογικό?
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.586
7.022
Δεν το γνώριζα, πίστευα ότι θα έπρεπε να είναι σχετικά άμεση η αντίδραση. Πάλι καλά, με ηρέμησε λίγο τώρα.
Μιας και σε βρήκα να ξέρεις,Τα κακα που στην αρχή είναι σφιχτά αλλά προς το τέλος όλο και μαλακώνουν θεωρείται φυσιολογικό?
Εξαρτάται. Αν απλά μαλακώνουν κ είναι σταδιακό σε 3-4 κενώσεις, συνήθως είναι φυσιολογικό. Αν παραμαλακωνουν όμως (γίνονται νερουλά στο τέλος) ή/και έχουν βλέννα, όχι κ τόσο. Γενικά αν έχουν βλέννα βσκ, όχι.

Εξαρτάται κ από το πώς είναι όταν μαλακώσουν βσκ, δε μπορεί να σου πει κανείς σίγουρα. Έχει κάποια κακά που απλά είναι μαλακά κ κάποια που είναι "αρρωστιαρικα" κ ας μην είναι νερουλά. Με εμπειρία τα καταλαβαίνεις.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
424
261
46
Εκτός αν τον ταϊζετε παραπάνω τροφουλα..συνήθως αν πέφτει πιο πολύ βγαίνουν κ λγια μαλακά.αν έχουν βλέννα είναι πρόβλημα ή άστατα ..κάθε φορά και αλλα
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Καλησπέρα,αρχικά καλό θα ήταν να είχε γίνει μίξη με την κλινική και ίσως και κάποιο προβιωτικο παράλληλα καθώς οι κλινικές είναι με πολύ συγκεκριμένες συστάσεις.
Δε θα ξεκίναγε με τίποτα με αμβροσία σε τέτοιο σκυλάκι είναι η αλήθεια.
Σιγουρα θα κοιταζα κάτι μονοπρωτεινικο χωρίς σιτηρα. Barking heads πάπια έχει βοηθήσει πολλά σκυλάκια που έχουν ευαίσθητα στομάχια.
 
  • Like
Reactions: olario


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Γενικά αν σταθεροποιηθει με την gastro όταν κάνετε μετάβαση κάντε την αναμιγνύοντας την με την γκάστρο. Μετάβαση κάνα μηνα θα συνιστούσα σε ευαίσθητο στομαχακι.
 
  • Like
Reactions: olario


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
16
18
33
Καλησπέρα,αρχικά καλό θα ήταν να είχε γίνει μίξη με την κλινική και ίσως και κάποιο προβιωτικο παράλληλα καθώς οι κλινικές είναι με πολύ συγκεκριμένες συστάσεις.
Δε θα ξεκίναγε με τίποτα με αμβροσία σε τέτοιο σκυλάκι είναι η αλήθεια.
Σιγουρα θα κοιταζα κάτι μονοπρωτεινικο χωρίς σιτηρα. Barking heads πάπια έχει βοηθήσει πολλά σκυλάκια που έχουν ευαίσθητα στομάχια.
Γιατι το λετε αυτό για την αμβροσία, θεωρείται βαρυά; Νομίζω την πήρα ως grain free. Δεν θα την συνεχίσω μετά από αυτό που πάθαμε φυσικά
 


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
16
18
33
Γενικά αν σταθεροποιηθει με την gastro όταν κάνετε μετάβαση κάντε την αναμιγνύοντας την με την γκάστρο. Μετάβαση κάνα μηνα θα συνιστούσα σε ευαίσθητο στομαχακι.
προσπαθούμε με το ζόρι γιατί οτι αναμειξη και αν κανω, ξεχωρίζει και τρώει μόνο την κονσέρβα..
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
424
261
46
προσπαθούμε με το ζόρι γιατί οτι αναμειξη και αν κανω, ξεχωρίζει και τρώει μόνο την κονσέρβα..
Ένας μήνας είναι υπερβολή ,επίσης δεν έχει σημασια μονο αν είναι grain free ,κ το υπό αλλεργικό είναι επίσης σημαντικό.:giggle:
 
  • Like
Reactions: olario


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
544
293
25
instagram.com
Σε καμία περίπτωση σε τόσο ευαίσθητο σκυλάκι δεν είναι υπερβολή μια πολύ αργή μετάβαση. Δε χρειάζεται να ριχτεί με την μια σε υποαλλεργικη. Θα έλεγα σίγουρα μονοπρωτεινικη είτε πάπια είτε αρνι που υπάρχουν πολύ ευλογοι κωδικοί. Ώστε να μπορέσεις και να αποκλείεις πράγμα που δε κάνουν στον σκύλο σου με βάση τις συστάσεις.
Η αμβροσία προέρχεται από φασον εργοστάσιο. Οπότε μόνο από αυτό πέφτει πολύ η ποιότητα μιας τροφής.
 
  • Like
Reactions: olario


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.586
7.022
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θέλετε grain free? Και η αλλαγή έγινε κατευθείαν από hepatic σε grain free?

Οι hepatic τροφές είναι γενικά πίτα στα grains κ άλλων ειδών υδατάνθρακες γιατί σα γενική γραμμή δεν κάνει στα ηπατικά θέματα να τρώνε πολλή πρωτεΐνη (γενικά, κ πρωτεΐνη κρέατος ειδικότερα). Έτσι, έχουν λίγη, συνήθως υδρολυμενη, πρωτεΐνη και την ενέργεια που χρειάζονται την παίρνουν πιο πολύ από διαφόρων ειδών υδατάνθρακες. Κ συνήθως οι υδατάνθρακες που έχουν είναι ως επί το πλείστον grains (ρύζια, καλαμπόκια, βρώμη κτλ κτλ) κ όχι πχ πατάτες.

Αν πήγατε κατευθείαν από μια τροφή με χαμηλες πρωτεΐνες, φουλ στα grains κ στους υδατάνθρακες ξαφνικά σε grain free με πιθανότατα σημαντικά υψηλότερο ποσοστό κ εντελώς διαφορετικής επεξεργασίας πρωτεΐνη, δεν είναι απορίας άξιο που είχε γαστρεντερική διαταραχή το σκυλί.

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να αποφεύγονται τα grains σε μη αλλεργικά σκυλιά πάντως. Κ υπάρχουν κάποιες γαστρεντερικές ευαισθησίες κ προβλήματα που ίσα ίσα τα grains βοηθάνε. Δεν είναι απαραίτητα προσόν για μια τροφή (ή δίαιτα) να είναι grain free. Απλά να μην είναι κυρίως grains κ η γενική ποιότητα να είναι καλή.

Ας θυμηθούμε κ τα πολλά σοβαρά προβλήματα (πχ στο πάγκρεας) που έχουν δημιουργήσει στο παρελθόν "καλές" τροφές τούμπανο σε πρωτεΐνη. Υπάρχουν νομίζω κ εδώ στο φόρουμ σχετικές πληροφορίες.

Δοκιμάστε με σταδιακή μετάβαση καλές τροφές αποβάλλοντας αυτό το "ό,τι grain free = καλό". Κ ότι κάτσει του σκυλιού καλύτερα. Κι ας είναι με grains.
 
  • Like
Reactions: olario and l.Kyveli


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.586
7.022
κ το υπό αλλεργικό είναι επίσης σημαντικό.:giggle:
Σε καμία περίπτωση σε τόσο ευαίσθητο σκυλάκι
Να κάνω μια ερώτηση; Έχασα κάτι, σε αυτό ή άλλο θέμα, από το οποίο προκύπτει ότι το σκυλί είναι ευαίσθητο ή χρειάζεται υποαλλεργική τροφή;

Γιατί εδώ βλέπω απλά μια κακιά κολίτιδα από απότομη αλλαγή τροφής κ όχι υποψία αλλεργίας.

Το ξέρουμε ότι οι υποαλλεργικές τροφές δεν περιλαμβάνουν σημαντικά nutrients που αναγκαστικά περιορίζονται από τη διατροφή χάριν της αντιμετώπισης της αλλεργίας (το ίδιο ισχύει κ με τις κλινικές); Γιατί εξετάζουμε τέτοιο περιορισμό αν δεν προκύπτει ανάλογη ανάγκη;

Το ξέρουμε επίσης ότι οι grain free τροφές έχουν συνήθως μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη από αυτές που έχουν grains? Κ ότι, πέρα από τη συνεπακόλουθη μεταβολική διεργασία κ το μικροβιωμα του εντέρου που αλλάζουν άρδην σε απότομη αλλαγή, ειδικά δε από τροφή φουλ grains/πολύ χαμηλή πρωτεΐνη σε no grains/υψηλή πρωτεΐνη, δεν είναι κ το πιο σώφρον για ένα σκυλί με προηγούμενα ηπατικά προβλήματα να ακολουθεί δίαιτα με υψηλή πρωτεΐνη;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and olario


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
424
261
46
Να κάνω μια ερώτηση; Έχασα κάτι, σε αυτό ή άλλο θέμα, από το οποίο προκύπτει ότι το σκυλί είναι ευαίσθητο ή χρειάζεται υποαλλεργική τροφή;

Γιατί εδώ βλέπω απλά μια κακιά κολίτιδα από απότομη αλλαγή τροφής κ όχι υποψία αλλεργίας.

Το ξέρουμε ότι οι υποαλλεργικές τροφές δεν περιλαμβάνουν σημαντικά nutrients που αναγκαστικά περιορίζονται από τη διατροφή χάριν της αντιμετώπισης της αλλεργίας (το ίδιο ισχύει κ με τις κλινικές); Γιατί εξετάζουμε τέτοιο περιορισμό αν δεν προκύπτει ανάλογη ανάγκη;

Το ξέρουμε επίσης ότι οι grain free τροφές έχουν συνήθως μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη από αυτές που έχουν grains? Κ ότι, πέρα από τη συνεπακόλουθη μεταβολική διεργασία κ το μικροβιωμα του εντέρου που αλλάζουν άρδην σε απότομη αλλαγή, ειδικά δε από τροφή φουλ grains/πολύ χαμηλή πρωτεΐνη σε no grains/υψηλή πρωτεΐνη, δεν είναι κ το πιο σώφρον για ένα σκυλί με προηγούμενα ηπατικά προβλήματα να ακολουθεί δίαιτα με υψηλή πρωτεΐνη;
Θα συμφωνήσω ότι οι περισσότερες grains εχουν υψηλή πρωτεΐνη και λιπαρά θελει ψάξιμο να βρεις με πιο χαμηλες τιμές.
γι αυτό ανέφερα μάρκες που γνωρίζω ότι έχει χαμηλους δείκτες .κ μίλησα για grains γιατί η ο συνομιλητής αναφερθηκε σε grain,τώρα όσο αφορά το υπό αλλεργικό από εμπειρία σε εμάς μόνο αυτες μας κάθονται καλύτερα ..μιλησα εμπειρικά κ μόνο.
 
  • Like
Reactions: olario


olario

Member
14 Σεπτεμβρίου 2017
16
18
33
Αρχικα σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ενδιαφέρεστε και απαντάτε. Η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με οτι διαβάζω γιατί η πληροφορία είναι άφθονη και δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι όχι.
Πήγα σε grain free γιατί μου το πρότεινε ο κτηνίατρος, όμως δεν γνώριζα καθόλου οτι τα σκυλάκια με ηπατικά καλό είναι να μην πηγαίνουν σε τροφή με φουλ πρωτεινη και ειδικά με μίξη κρεάτων. Ειχα στ μυαλό μου, σύμφωνα με όσα μου είπαν οι κτηνίατροι, οτι φουλ πρωτεινη= οτι καλυτερο.
Όπως και για την αμβροσία μου την πλάσαραν ως την τοπ.
Κρατάω λοιπόν οτι ψιλοχεστηκαμε για το grain free, θα παω μονοπρωτεινικα και οχι τουμπανο πρωτεινη.
(η aelis που ειχα δοκιμασει της είχα κάτσει καλά, αλλα την βαρέθηκε στο δεκαήμερο)
Σας ευχαριστώ και πάλι και χαίρομαι και για τις "διαφωνίες" σας γιατί δείχνει οτι ο καθένας με τον τρόπο του ψάχνει και αγαπάει το σκυλί του <3
Θα δοκιμάσω Barking Heads οταν βγουν και οι επόμενες εξετάσεις της. (πήγαμε σήμερα και τους κατούρησε όλο το ιατρέιο και καλά τους έκανε στο φινάλε γιατί μας έλεγαν για πρωτεινες :D )